BIRGE1UJJKE STAP DER GEMEENTE IIEEDEH. ADVERTENTIES. KNAPPE DIENSTBODE KOE-, PAARDEN- EN VEILINIHIIKT. TELEGRAM. Mejufvrouw van ES, haarsteden terug te keercn, nog geheel vervuld van den indruk die al die plegtigheden bij hen heeft achtergelaten. 't Is afgeloopen M. d. R. Juist ten één ure, op het oogenblik dat de Koning het paleis verliet, schenen de sluizen des hemels geopend te worden, zoodat de regen met stroomen nederviel, hetgeen niet wegneemt dat ceue menschenmassa zich op de straten verdrong, eu de „spes patri®" juichtoonen aanhief bij elk kanonschot dat gelost werd. Het gewigtige staatsstuk dat eerlang weer onuitputtelijk stof tot discussicn zal geven is bekend en luidt aldus v Mijne lieer en! »Ik waardeer het voorregt Hij wederom te midden der vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk te bevinden. »Heeft Mijn Huis sedert eeuwen lief en leed met dat volk gedeeld, de banden zijn door onze grondwettige instellingen bevestigd. Zij zullen door eendragtige zamenwerking voor hetgeen het heil des vaderlands gebiedt, meer en meer ver sterkt worden. «Nederland heeft de zegeningen des vredes mogen blijven genietenterwijl een oorlog op onze grenzen was uitgebarsten en Ik verheug Mij te kunnen betuigendat onze betrekkin gen tot de buitenlandsehe mogendhedenook gedurende dien oorlog, eteeds de blijken gedragen hebbeneeuergewensebte wederzijdsche goede verstandhouding. «Hoe bevredigend deze verklaring zijn mogein deze veel bewogen en ernstigen tijd, behoort ons volksbestaan, naast God, in zich zeiven zijn heebtsten steun te zoeken. »De oprigting van vrijwillige vereenigingen tot gemeen schappelijke oefening in den wapenhandel heb Ikals blijk van den nationalen geest, met genoegen gezien. nEen gewijzigd ontwerp van wet op de schutterijen zal eerlang aan U ter overweging worden aangeboden met het doel om 's Lands weerbaarheid te versterken. wik verhèug Mij de goede getuigenis te kunnen herhalen, welke Ik steeds in Uw midden mogt afleggen omtrent de wijze waarop zee- en landmagtzoowel hier te lande als in de Overzeesche Bezittingen, hunne moeijelijke taak vervullen. "Terwijl Ik met diep leedgevoel gewaag van de talrijke offers welke de heerschende epidemische ziekte in ons Va derland heeft geëischt, mag Ik de hoop voeden dat zij wel dra een einde zal nemen. »Ik vlei Mij met de verwachting dat de toepassing van krachtige maatregelendie elders tot bestrijding der veeziekte doeltreffend worden bevonden ook hier met gewenscht gevolg zal plaats hebben. «Met voortdurende en levendige belangstelling wordt het Onderwijs, zoo openbaar als bijzonder, door Mij gadeslagen. Een voorstel van wet tot regeling van het Hooger Onder wijs zal U, zoo Ik vertrouw, inden loop dezer zitting wor den aangeboden. Handel, scheepvaart en nijverheid hebben den invloed ondervonden der drukkende omstandighedenwaarin Europa gedurende de laatste maanden verkeerde. wDe wijze waarop zij die gebeurtenissen hebben doorge staan betuigt van hunne levenskracht en opent het vooruitzigt op de toenemende ontwikkeling dier bronnen van volkswel vaart. »De tentoonstelling in de hoofdstad bewijst den vooruitgang der nationale nijverheid in verschillende harer Vakken. »De uitkomsten van den oogsthoezeer voor enkele ge wassen niet onvoordeeling, waren over 't algemeen in het jaargetijde dat nu ten einde spoedt, slechts middelmatig. nWat de Yisscherijen betreft, kan dit jaar onder de meest voordeelige worden gerekend. nZoowel van Rijkswege als door zamenwerking van par ticuliere krachten worden werken van openbaar nut ijverig voortgezet of voltooid. »De toestand van 's Rijks geldmiddelen laat toe, zonder buitengewone maatregelen noch vermeerdering van lasten, in alle eischen der dienst te voorziende uitgavenvoor onze weerbaarheid benoodigd, te bestrijden en met den aanleg der Staats-Spoorwegen geregeld voort te gaan. »De invoering der nieuwe Regterlijke Inrigting wordt \jverig voorbereid. wDe ontwerpen tot vaststelling van een nieuw Wetboek van Strafvordering zullen U andermaal worden voorgelegd en in den loop dezer zitting door die tot herziening van het Wet boek van Burgerlijke Regtsvordering worden gevolgd. Ook de aanbieding van eene nadere voordragt tot afkoopbaarstelling der Tienden kan spoedig worden te gemoet gezien. "De toestand van Nederlandseh-Indië wekt meer dan ooit Mijne bijzondere belangstelling. Een mildregtvaardig en krachtvol bestuur, gegrond op de handhaving van Ons Hoog gezag en op de eerbiediging van de gebruiken en instellingen der Volken onder Onze heerschappij geplaatst, zal hun ver trouwen in de Nederlandsche Regering bevestigen. "Bij de zorg voor de instandhouding der Rijks-inrigtingen van landbouw en nijverheid zullen aan den bijzonderen on dernemingsgeest nieuwe uitwegen worden geopend. «In West-Indië openbaart zich van lieverlede de gunstige invloed der emancipatie op de zedelijke en stoffelijke belangen der bevolkingdeze blijven echter nog in hooge mate afhan kelijk van den aanvoer van arbeiders. »Het nieuw ingevoerde Regerings-Reglement in die koloniën schijnt aanvankelijk voldoende uitkomsten te beloven. "De behandeling van meer andere voorstellen aan Uwe overweging te onderwerpenzal het gewigt van de werk zaamheden der Wetgevende Magt in dit zittingjaar nog ver- hoogen. wMogen zij, door Gods zegen bekroond, tot duurzaam heil van het Vaderland strekken. "Ik verklaar de gewone Vergadering der Staten-Generaal geopend." Het is op dit oogenblik Dog geen tijd eene analyse te geven van de uit gesproken troonrede, ook vrees ik dat mijn schrijven daardoor te uitvoerig zou worden en dus alle beschouwingen daarover tot ccn volgende correspon dentie uitstellen. Ik mag echter uu toch niet nalaten uwe lezers te wijzen op 's Konings verklaring, dat, „in dezen veel bewogen cu ernstigen tijdons volksbestaan, naast God, in zicli zelveu zijn heebtsten steun behoort te zoeken, en dat Hij de oprigting van vrijwillige vereenigingen tot gemeenschappelijke oefening in den wapenhandel met genoegen gezien heeft." Ook de paragraaf over Oost-Indic is voor belangrijke beschouwingen vatbaar. Dc paragraaf over 's Rijksgeldmiddelen is in lijnregte strijd met dc verklaring door graaf Schirnmelpeuninek iu de Eerste Kamer afgelegd, en zal zeker hij liet adres van antwoord niet onbesproken voorbijgaan. Overigens komen er naar ouder gewoonte wederom veel beloften in voor van in te dienen wetsontwerpen, hoewel ;'t te voorspellen is, dat dezelfde beloften ook wel in dc volgende troonreden zullen voorkomen. Doch daarover later meer. Uit uwe rubriek advertentien zie ik dat ouzc Haagschc tooneelisten onder directie van den heer Valois, ten uwent twee voorstellingen zullen geven. Ik raad iu gemoede iedereen, die daartoe hij magte is, ten sterkste aan die niet te verzuimen. Vooreerst is het personeel uitnemend zamcngesteld, maar ook ten andere is de keus der optevocren stukken allergelukkigst te noemen. Niemand uwer lezers zal zich, ik ben er zeker van, beklagen mijn raad te hebben opgevolgd. Van 7 II September 1S66. ONDERTROUWD: H. Hendriks, kwartiermeester bij de Marine, 33 j. en M. Densik, 33 j., wonende to Haarlem. T. N. Roest, matroos bij de Marine, 40 j., weduwnaar van M. Koorn en S. Tcunis, zicli uocmende cn schrijvende S. A. van Veen, 49 j., gedcvorccerde ccbtgcnoote van T. Daasdorp. D. Kwakeriiaat, matroos bij de Marine, 35 j,, en II. Daas- Dorp., 25 j. G. Jansen, onderwijzer, 30 j. en A. W. Ticman 24 j. wonende te Amsterdam. J. Iloogcrwerf, zeeman, 24 j., en J. Vos, 27 j. A. Torbeek, matroos bij dc Marine, 38 j. weduwnaar van M. C. Dakkcr en M. Kuijper, 24 j. GEHUWD: J. lt. Deugeling cn M. dc Jong. DEVALLEN D. Ruscha geb. Keijser Z. E. M. de Carpentier geb van dc Lande Z. N. Dordens geb. van der Kolk D. G. Abbo geb. Kuijper Z. S. J. Verdoom geb. dc Visser Z. C. Rechsteiner geb. Kosteu Z. T. Meijer geb. Vos Z. J. W. F. Koppcu geb. Morssink D. A. M. Kamper geb. Veen D. S. C. Straatman geb. Meerens D. V. M. Weckesser geb. Lcmmcns Z. J D. Erandligt geb. Slot Z. M. J. M. Kamp geb. Groeueveld D. A. Vos geb. Spatulauw Z.W. R. van Aalst geb, Suren Z. OVERLEDEN N. van Uijcn geb. Riekcls 70 j. T. Mens 47 j. D. Dlokzicl 10 w. P. Oom 32 j. A. Hart 24 j. T. van Saut- wijk 50 j. Ambtshalve ingeschreven 4: MARKTBEKIGTE IV. ALKMAAR 15 September. Aangevoerd 11 Paarden f 20 a 00, 7 Koeijen f105 220, 10 Nucht. Kalveren f4 a 8, 869 Schapen f9 a 3012 Geiten f3 a 8, 70 Magcro Varkens f 10 ii 16, 220 Diggen f6 10, Dotcr per kop 70 80 ets. HOORN 15 September. Aangevoerd 8 mud Rogge f7.40, 174 mud Gerst f7.218 mud Haver f4.50, 47 mud Erwten, grnauwe f21.50, vale f 15, groene f13.50 witte grootc f 11.50 op monster verkocht Mosterdzaad f26.50 Kavwei- zaad f 19.50. 27 Paarden f 90 a 350, 14 Koeijen f90 a 235, 16 Kal veren f6 a 13.50, 600 Schapen f 15 a 23, 100 Varkens f 12.50 a 23.50, 7 Zeugen f19 a 42, 200 Diggen f6 a 11.50, 6 Dokken f 1.50 6, 4 Geiten f3 4.50, 690 Kippen f0.25 a 2.40 per stuk, 12300 Kip- Eijeren f2.70 a 3 per 100 stuks, 1920 koppen Doter f 1.10 a 1.40 per Ned. £g. 190 mud Aardappelen f3 a 5 per mud, 300 manden Percu f 2 a 3.50, 1900 manden Appelen f 60 a 1.50 per mand, 9000 Ned. (g, Hazelnoten f 22 a 28.50 per 100 Ned. fg. Heden Dingsdag 18 September 1866. EFFECTEN Geen verriatie. Reurs van AMSTERDAM 5°/0 Metalliek (oude) 46 °/0 9°/o Vereeuigde Staten v. Noord-Amerika 1882. 74-J S8/o Mexico (oude)151 a -J 3°/0 Mexico (nieuwe) Handelmaatschappij Heden overleed ten gevolge van eene smartelijke borstziekte van 16 maandenna een geduldig lijden onze geliefde Moeder en Behuwd-moeder MARIA THRESIA van ALM EN, Weduwe DIRK KOPPEN, in den ouderdom van 62 jaren en 7 maanden. Namens mijne Broeders en Zusters. G. KOPPEN. Helder17 September 1S66. Binnenhavenverlangt ten spoedigste eene goed met de Wasch kunnende omgaan. Loon ƒ1.25 per week. ƒ73, Op MAANDAG den 24 SEPTEMBER wordt gehouden op het eiland Terschelling aiLriüL s)E jAAitLflJitsciiE hJéJzB Be Burgemeester A. 13. MENT Z.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 3