Paul van Vlissingcn cn Du dok van Heel, werd Woensdag jl. met liet boste gevolg te water gelaten het eerste der twee ijzeren raderstoomschepen, genaamd Borneoaldaar voor het departement van koloniën in aanbouw en bestemd voor de dienst in Nederlandsch Indie. Zondag jl. had te Eindhoven een treurig voorval plaats. De marechausóe P., te Breda gestationeerd, had verlof ge vraagd en bekomen om naarVenlo te gaan en deed op zijne reis Eindhoven aan, ten eiude het kind te zien waarvan zijn meisje, (de dochter van zekeren S.) was bevallen. De familie van het meisje wilde dit niet toestaan en overreedde den majoor Paulus, zich daar op tournee bevindende, aan P. het verdere verblijf te Eindhoven te ontzeggen. Die hoofd-officier gaf zelfs last, toen P. persisteerde om zijn kind te zien vóór hij naar Venlo zou vertrekken, hem, onder geleide van een onder-officiernaar Breda terug te brengen. P. in woede outstoken en in zijn eergevoel ge krenkt trok een dolk en bragt zich twee steken in de borst toezoodat hij bloedend en ernstig gewond neerviel, liet voorgevallene met den armen P. wekt algemeene deel neming, en de handelwijze van den majoor afkeuring; zelfs vraagt men of deze het regt had aan P. het verblijf te Eindhoven te ontzeggen? De dagbladen hebben ons weer gemeld, hoe een on gelukkig werkman in een fabriek met zijne kleederen in eeu kamrad geraakt, en in weinige oogenblikken verbrijzeld is. Wij kunnen niet nalaten te blijven aandringen op betere zorg. Dikwijls kan een eenvoudig hordje van ijzergaas, opgepaste wijze aangebragt dergelijke ongelukken voorkomenmaar 't schijnt of de meeste werklieden willens onvoorzigtig zijn, cn het als het ware tot een schande rekenen goede voor zorgen te nemen. Een niet dadelijk en bepaald dreigend gevaar schijnt tot een soort van trotseren te leidendat in de gegeven omstandigheden bespottelijk is. Het ware te weuschen dat de eigenaren en opzigters van fabrieken verantwoordelijk voor zulke onheilen werden gesteld. De nieuwe strafwet zal hopen wijdaarin voorzien. N. Ulr. Ct. De ontvangst van den prins-stadhouder in Luxem burg is ditmaal van eene demonstratie vergezeld gegaan. Een optogt met fakkellicht, 25 in het wit gekleede jonge dames en drie muziekkorpsen bevonden zich aan het station om het vorstelijk paar te ontvangen en daardoor het be wijs te leverendat de bevolkiug den tegenwoordigen politieken toestand van het groothertogdom wenscht bestendigd te zien. Uit de Kaap zijn berigten tot den 20 Augustus. Einantiëel was de toestand nog niet voldoende maar er was, bij groote vermindering van invoer, toename van uit voer, 't geen niet ongunstig werkte. Een wijnboer, de lieer Gotobcd, heeft Kaapsehe wijnen naar Engeland uitge- gevoerd; die behoeven slechts weinig spiritus, om met vei ligheid den uitvoer te wagen. Er is echter nog geene behoorlijke organisatie, om dit op groote schaal te doen. Onder den arbeidenden stand heerscht veel armoedevooral door den laatsten mislukten oogst. Door de regering niet genoegzaam beschermd hebben de Britsch-KafTerlanders onlangs eene soort van onderling verdedigingsgenootschap opgorigt en in het openbaar te kennen gegevendat als zij geene betere protectie van de regering bekwamen, zij zich zclven zouden beschermen en de op heeter daad betrapte dieven zouden schieten. In den Yrijstraat is men nog altijd druk bezig met de regeling der nieuwe aangelegenhe den die het gevolg zijn van den oorlog. De Morning Star bespreekt, de aarzeling der Engel- sclie regering om den aanvoer van vee uit de niet-besmette Nederlandsche provinciën toe te staan, en de nadeelendie dit voor de Londensche markt heeft. Ten slotte zegt het blad: //Blijft het ministerie in gebreke om verbetering in den drukkenden toestand te brengen dan is het een nieuw en duidelijk bewijs, dat onhandigheid en onregtvaardigheid, wij zouden bijna gezegd hebben oneerlijkheidnog altijd de karakteristieke eigenschappen zijn van een conservatief beheer, zoowel in aangelegenheden van sociaal als van politiek belang." The Illmslralcd Bondon News geeft in zijn No. van Zatuvdag den 22sten dezer eene plaat met beschrijving van eenen wedstrijd tusschen drie Engelsche schepen van China naar Bondon, dat voor zeevarenden gewis zeer belangrijk moet wezen. Op den 30stcn Mei dezes jaars verlieten de Taefsing, de Arial en de Serica de haven van Foo-Chow-Foo met nieuwe thee, om den prijs van 10 schillings por last te winnen die beloofd was aan het eerste schip dat te Bondon zou aankomen. Gedurende 99 dagen zeilden deze schepen naast en bij elkander, kwamen gelijktijdig in het gezigt der En gelsche kust cn namen aan de singels de loodsen in. Bij het opvaren had een der schepen het geluk eene sleepboot te hebben die iels sterker was dan de anderen, zoodat hij een half uur eerder te Londen aankwam. Een half uur op eene reis van zoo vele mijlen en zoo vele dagen. Ieder zeevarende zal kunnen nagaan welk een ambitie er gedurende dien tijd onder het schoepsvolk heerschtc, cn welke middelen er zullen aangewend zijn, om elkander met zeilen den loef af te steken. llaphael Semmes, de beruchte kapitein van het ka perschip Alabumais tot regter in de regtbank te Mobile gekozen. Het gouvernement heeft hem de uitoefening vau dat ambt verboden. Semmes, zich grondende op de procla matie van den president, dat de vrede hersteld was, heeft een beroep gedaan op zijne medeburgersom hem in zijne betrekkingen te handhaven. Het gouvernement heeft echter geweigerd op grond dat Semmes elk oogenblik iu hechtenis kan worden genomen voor gepleegde daden die bij de wet op landverraders worden strafbaar gesteld. Op Corsica heeft dezer dagen een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Sedert eene week staat daar een uitgestrekt woud in brand; het was een der schoonste van geheel het eiland. Men kan zich een denkbeeld maken van de felheid der vlammen, als men nagaat, dat het schier geheel uit pijn- boomeu bestaat, die natuurlijk eene groote hoeveelheid harst opleveren. Het is dan ook geen brand meer, maar een wer kelijke vuurpoel, die den geheelen omtrek bedreigt. Millioenen zijn door het vuur vernietigd, niettegenstaande het mogelijke wordt gedaan om de vlammen te stuiten. Jaren en jaren zullen noodig zijn om deze ramp te doen vergeten en de schade te herstellen. Gedurende den jongsten oorlog ontmoette een Pruisisch beambte vau den veldpostdie zich geheel alleen op den weg van Islau naar Znaym in Moravië bevond, ouverwachts een Oostenrijksch soldaat, met wien hij vroeger bij het bondsgarnizoen te Mentz had gediend. Nadat zij elkander herkend en hartelijk gegroet hadden gaf de Pruis te kennen dat hij den Oostenrijker gevangen moest nemen. *Neen, oude kameraad," sprak laatstgenoemde, dat gaat zoo niet; wij zijn hier alleen, en zoo gij mij niet volgt, zal ik tot mijn leedwezen genoodzaakt zijn geweld te gebruiken." Toen de Pruis beweerde dat hij tot de overwinnaars behoorde, zeide de Oostenrijker dat hij in zijn eigen land was en daarom grqoter regten had. De strijd tusschen de oude vrienden duurde zeer lang, en daar geen van beiden in zijn pligt te kort wilde schietenbesloten zij elkander wederkeerig te arresteren. Zij gaven daaraan gevolg en vervolgdeu stevig gearmd den weg', elkander over hun krijgsmansleven onder houdende. Nadat zij aldus lang waren voortgewandeld stelde de Oostenrijker voor, dat zij, na hun pligt te hebben ge daan, nu ook elkander in behoorlijken vorm zouden uit wisselen. De Pruis nam dit voorstel aan en toen ging ieder zijn weg. Als een staaltje van de stemming der gemoederen in de thans Vereenigde Staten van Amerikadiene het volgende Bij eeu der laatste vergaderingen van de //Republican Con vention," las de Eerw. heer Newmande voorganger der vergadering voor dien avond, het volgende gebed voor: //Almagtige Godwij bidden uverlos ons van de rege ring van booze menschenvooral vau hem (Andrew Johnson) die door het werk des satansmagt over ons verkregen en diedeze magt misbruikendeniet alleen het bestaan onzer republiek, maar zelfs ons leven in gevaar brengt. //Groote God ontbloot uwen sterken arm tot wraak en vergelding, en red ons van zijne schandelijke en verderfe lijke praktijken" Herhaald en luid geroep van //Amen" //Amengetuigde van de ingenomenheid der vergadering met deze christelijke uitboezeming. In de Kamper Ct. leest men de volgende twee, ingezonden, GEDACHTEN. Wat is de oorlog anders dan een groot schaakbord, met dit onderscheid dal er levende stukken op het spel staan, en dat ééne verkeerde zet vaak aan duizenden levau of gezondheid kost? die zich dan het meest bloot geeft, zijl*-' leven het ineest op het spel zet, mits het geluk hem dient, dien noemt men een dappere, een held. Als men de zaak beschouwt zooals zij werkelijk is zonder illusie wat is het dan anders dan waaghalzerij in een opgewonden toestand, uit eerzucht, met het vooruitzigt op bevordering of belooning. Hij die in tijden van gevaar kalm en bedaard zijn leven waagt om zijn evenmensch te redden, hij die niet schroomt om bij storm en onweer, vaak in het holle van den nacht, zich van het veilig land in de verholgen zee te begeven alleen gedreven door menschenmin om den ongelukkige» schipbreukeling te reddendezen zijn in waarheid men schen van vastberaden moed. Het zijn ook helden, en toch zouden dezen hun leven niet uit enkele waaghalzerij op het spel zettenterwijl zeer mogelijk de zoogenaamde heides voor die minder schitterende gevaren, zouden terugdeinzen. In do vergelijking met vroegeris de tijd waarin wij leven een tijd van verlichting, beschaving en van menschelijkheid. - Ongelukkig dat het menschelijk vernuft er aanhoudend op uit is, om de verdelgingsmiddelen al sehrikkelijker te maken.Is het niet de grootste parodie, dat terwijl de strijdende partijen voor de gekwetsten over en wederzonder onderscheid tus schen vriend en vjjandwillen zorgenmen er tevens op uit is om het getal gekwetsten zooveel immer te vermeerderen.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2