AGENTEN Nieuwediep-London. TELEGRAM. In het afgetrokkene kan men juist niet zeggendat de uit vinders van al die hedendaags in zwang zijnde wondinstru- menten zich jegens het menschdom verdienstelijk hebben ge maakt, doch men heeft het meermalen gezien, dat hetoogen- schijnlijk kwaad zegenrijke gevolgen kan hebben. Wio weet of niet juist die nieuw uitgevonden verdelgingsmiddelen de volken tot bezinning zullen brengen, om zich niet langer voor de eerzucht of eene gril van vorsten of ministers als honden te laten doodschieten en hunne bezittingen te verwoesten. De geregeerden worden mondig en gaandeweg wijzer. Nooit was er zoo veel toenadering tusschen volk en volk, slagboomen tusschen land en land bestaan er eigenlijk niet meer, nooit was er zooveel internationaal verkeer en wederzijdsch belang. Laten de vorsten hunne onderlinge verschillen door scheids lieden doen beslissen en niet door het zwaard ten koste van zooveel bloed en zooveel jammer. Ja, Pruisen heeft gezege vierd, de overgeblevene krijgers worden jubelend ingehaald, doch zij jubelen niet wier mannen en zonen niet mede terug komen, wie telt de tranen van zooveel weduwen en weezen. Nog behoort het ophouden van die menschenslagterij tot de vrome wenschen, doch bij aanhoudenden vooruitgang in be schaving en ontwikkeling van den geest voor algemeene hu maniteit kan het niet andersof de volken zullen eenmaal hunne ware belangen inzien. HAAGSCHE CORRESPONDENTIE. '6 Ilage, 28 September. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft heden met 39 tegen 23 stemmen aangenomen de motie van den heer Keuchenius, waarbij de handelwijzo van het Kabinet bij het aftreden van den heer Mij er als minister van Koloniën en zijne benoeming als Gouverneur-Generaal wordt afgekeurd. De minister van Buitenlandsche Zaken verklaarde dat de Regering van deze zaak eene Kabinetsquaestie maakte en zij het oordeel des Konings zout inroepen. Do ministers verlieten dadelijk de zaal, hoewel de beraad slagingen over het adres van antwoord niet waren afgeloopen, en gaven zelfs geen antwoord op de vraag des Voorzitters of zij de debatten wenschten uittestellen. Na die onheusche, onparlementaire houding werden de debatten voortgezet en het adres met algemeene stemmen aangenomen. Ik houd eeno ontbinding der Kamer voor nabij. De handelingen der Regering bij de benoeming van den heer Mijer, heeft zeer teregt de verontwaardiging zoowel binnen als buiten de Kamer opgewekt. Zeer teregt zeide dan ook de heer Keuchenius, dat niemand zou durven opstaan om ze te verdedigen. Ronduit werd er verklaard, dat de volksver tegenwoordiging door de Regering was gemystificeerd. Do mannen van alle partijenzoo als Storm van 's Gravensande, Godefroi, enz., gaven onbewimpeld en sterk hunne afkeuring te kennen. De heer van Nierop zeide duidelijk en teregt: dat de waardigheid der Kamer was aangerand; de minister had tot de Kamer gezegd «wacht op mijne daden" op het oogenblik dat hij reeds bezig was zijne koffers te pakken. Een minister des Konings moet geene beloften geven die hij weet niet te zullen nakomen en daarom beschouwd hij de motie als een protest voor de eigen waardigheid van het parlement dat gemystificeerd is. Wat nu ook het einde zijn moge, achten wy het voor de eer der vertegenwoordigingvoor de eer van het Nederland- sche volk, een geluk dat de Kamer door hare houding een krachtig protest heeft aangeteekend tegen het schandelijke spel der Regering, waarbij de toekomst van Indie wordt op geofferd aan partij bedoelingen of personen-dienst. «Een van de twee is het geval. Of het Kabinet v. Zuylen treedt af na een sterk votum van wantrouwen door de wet gevende magt en dan is de goede trouw gewrokenóf wel wat ons meer waarschijnlijk voorkomt het adviseert den Koning tot ontbinding der Kamer, en dan zal het Neder- landsche volk op nieuw uitspraak doen of het eene Regering wenscht te steunen wier woorden tot de wotgevende magt in lijnregten strijd zijn met hare daden. Dit laatste achten wij onmogelijk. Dat de uitslag buitengewone sensatie heeft opgewekt is natuurlijk en met belangstelling ziet men den afloop te ge- moet, hoewel algemeen eene ontbinding der Kamer voor het waarschynlyksfc wordt gehouden. 3In0C5iinöcn. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Op den 25 September 1.1. hadden wij het genoegen eeno eerste uitvoerÏDg van dramatische stukken door een pas op- esrigt Rederijkers gezelschap bij te wonen in de zaal van den heer C. Duif aan de Burgerbrug in do Zijpe. Ofschoon bovengenoemd gezelschap eene jonge loot is aan den boom der uiterlijke welsprekendheidterwijl de meeste leden nooit en sommige slechts 6^/imaal voor het publiek had den gesprokenis het onzes inziens zeer waarschijnlijk, dat zij met den tijd een tak zal kunnen worden welke heerlijke vruchten zal dragen. Immers toch, alle de op het programma vermelde stukken werden zonder onderscheid flink afgespeeld, het was duide- lyk zigtbaar, dat de sprekers hunne rollen goed hadden be studeerd, zij leverden alzoo het bewijs, dat door vasten wil en ^Volharding(de zinspreuk van het gezelschap), ook ten platte lande iets goeds kan ten uitvoer gebragt worden. Wij willen niet in afzonderlijke beschouwingen treden om trent het uitvoeren der rollen. Allenieder naar zijne krach ten vervulden flink hunne taak. En zoo wij één zouden moeten noemen dan zoude het ge wis zijn, het eerelid van het gezelschap, Mej. A. V. Haak; deze jeugdige spreekster, welke ook voor liet eerst in haar leven voor hot publiek optrad, heeft in hare schoone gevoel volle voord ragt, van het heerlijke drama Anna Boleijnvan den heer H. J. Schimmel, een talent aan den dag gelegd, hetwelk ieders verwachting overtrof, getuige de doodsche stilte gedurende do voordragt, die daarna gevolgd werd door een daverend applaudissement. Wij wenschen het bedoeld gezelschap geluk met zulk een eerelid en wij twijfelen dan ook nietof hare tegenwoordig heid bij iedere openbare vergadering zal op hoogen prijs wor den geschat, wijl zy het gezelschap tot eene groote steun en sieraad kan zijn. Wij eindigen met don hartelijkcn wensch, dat de leden steeds mogen voortgaan in het beoefenen der uiterlijke welspre- kenheid, om mede te werken tot zedelijke ontwikkeling en beschaving. O26 September 186G. R BllllGEHLIJRE 15 DER GEMEENTE TEXEL Van 20 27 September 1866. ONDERTROUWD: Geenc. GEllUWD Jacob Stuik cii Niesje Aleraaa. Geert Wegman en Pietje Bakker. GEBOREN: Aafjc, d van Jan Bisschop en Frouwtje Daalder. Dirkje Fredcrica, tl. van Dirk Jausz. Bakker en Grietje Eclinan. Maria Adriaantje, d. van Arij Kievit Cz. en Rououtje Kooru. Martjc, d. van Jau Selscr en Antje Molenaar. Dirk, z. van Gerrit Dirkz. Bakker en Meis Bakker. OVERLEDEN Cornelis Selscr, 3(3 j., gehuwd met Geertje Duiukcr. Frouwtje Roeper 2 j, d. van Pictcr Jausz. Roeper en Antje Pictcrs Eolman. M A II K T B E U 1 G T E N. SCIIAGEN 27 September. 7 Paarden f 40 100. 0 Veulens f 40 a GO. 8 Stieren f80 100. 18 Magere Gelde Koeijcn f80 ii 140. 82 Vette Geldo Kocijcn 1'1G0 u 220. 18 Melkkoeijcn f 100 h 140. 0 Vaarsen f GO t\ 80. 7 Graskalveren. f25 a 40. 10 Nuchtere Kalveren 1'G h 12. 23G Magere Schapen f8 u 1G. G00 Vette Schapen f20 i\ 25. 9/ Lammeren fll a 13. 6 Bokken en Geiten fl u 14. 2G Magere Varkens f 14 a 27. 100 Biggen fG ii 10. Konijnen 10 ii 60 et. Kippen 1*30 a 100 et. Eenden 30 a GO ct. Duiven 10 a 20 et. Boter 75 ft 85 et. per kop of f 1 a 1.13 per Ncd. fg. Kaas 85 a 45 ct. per Ned. fg. Kip-Eijereu f 2.GO Eend-Eijcrcn f2.70 per 100 stuks, PURM ERENDE 25 September. Kleine Graskaas tot half 2 ure f31.Middelbare fFlinke voorraad, vlug en duur verkocht. Aangevoerd 190 stapels Kleine Kaas, 11 Middelbare. Boter van f 1.05 tot 1.15 per Ned. fg. Gemiddeld f 1.10 per Ned. f?. Aangevoerd 201 Runderen. Vette Koeijcn iets flaauwer- Melk- en Gcldekoeijen als voren de goede kwaliteit was evenwel nog al geanimeerd. 25 Paarden. 50 Vette Kalveren. De handel vlug; de prijs was vau 60 tot 80 ct. per Ned. fg. 2G Nuchtere Kalveren. Prijs: van f7 tot 14 per stuk. Ilandel stug. 55 Vette Varkens De prijs was van 49 tot 54 ct. per Ned. fg. Handel matig vlug. 39 Magere Varkens van f 10 tot 24, en 476 Biggen van f 6.50 tot 10. Handel redelijk vlug. 2477 Schapen en Lammeren. Vette Schapen lusteloos en minder dan de laatste weken. Magere Schapen nog al gezocht. Ovcrhouders gingen tot zeer ferme prijzen van de hand in het vooruizigt dat de invoer van le vend vee in Engeland weder geopend zal worden. Kip-Eijcren f2.90, Eend-Eijercn f2.80 per 100 stuks. 349 mud Appelen vau fl tot 1.50 per mud 41 mud Peren van f 4 tot 6 per mud. Verleden Diugsdag zijn ter waag gewogen 197 stapels Kaas wegende 53259 Ned. £g. De hoogste markt was voor Kleine Gras f 30.50 Middelbare Gras f33.Aangevoerd 1368 Ned. fg. Boter. Heden Vrijdag 28 September 1866. EFFECTEN Beurs van AMSTERDAM 5 °/0 Metalliek (oude) 460/0 6°/0 Vereenigde Staten v. Noord-Amcrika 1882 73 30/0 Mexico (oude)151 Zaturdag 29 September vertrekt van bier de West-Indische mail en Zondag 30 dezer de Oost-Indische landmail via Southampton. ADVERTENTIES. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen ZOON, A. 1'. REINBACH—ALBERTUS. Helder26 September 1S6C. Menige kennisgeving. Voor een Koninklijk goed te keuren BEGRA- EENISFONDSdat met een waarborgkapitaal zal worden opgerigtworden gevraagd. Adres lett. K. B. franco aan den Boekhandelaar K. LOOSte Rotterdam. Stoomschip NORA Kapitein FINCK, vertrekt Woensdag 3 October, des vooriniddags. Nadere informatien voor PassagiersGoederen en Vee bij de Agenten ZUR MUULEN C". of G. A. TAYLOR.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 3