zich niet in het debat had gewenscht te mengenhet stilzwij gen niet langer kon bewaren. Hij ontzenuwde het geheele voorwendsel dat do motie een regt der Kroon uanrandde, hij verklaarde ronduit, zieh verbaasd over de leer of liever over do politieke ketterij, die een minister van Justitie in de Kamer durfde verkondigen, en zeer teregt zeide hij dan ook, dat niet het regt der Kroon, maar de waardigheid der Kamer was aangerand.-»Ja," sprak de heer van Nierop, «dewaardig- nheid der Kamer is aangerand, de minister van Koloniën «heeft het ons gezegd «wacht op mijne daden" op het oogen- «blik dat hij misschien reeds bezig was zijne koffers te pakken; «de motie is een protest voor do eigen waardigheid van het «parlement dat gemystificeerd is, een minister der Kroon moet «geenc beloften afleggen die hij weet niet te zullen nakomen." De uitslag van dit allergewigtigst debat is onze lezers reeds uit de Haagsche correspondentie van ons vorig nommer bekend. De motie van den heer Keuchenius werd met 39 tegen 23 stemmen aangenomenwaarop de minister van Bui- tenlandscho Zaken verklaarde, dat de Regering van de zaak eene Kabincts quaestie maakte en de beslissing des Konings daarover zou inroepen. Welke die beslissing wezen zal is ons op het oogenblik dat wij dit schrijven onbekenddoch wij verwachten eene ontbinding der Kamer. Dit impopulair Ka binet, dat de politieke immoraliteit gedurende zijn kortston dig bestaan tot eene onbekende hoogte heeft opgevoerd, zal niet dan door dwang zijne plaats verlaten. Dat Kabinet der minderheid, dat nooit had moeten optreden, dat geen raison d' fitre haddat zooals de heer van Nierop zeide bij den minsten storm moest worden omvergeworpen, zal waar schijnlijk do Kamer ontbinden en een beroep doen op de kie zers. Maar wat verwacht de Regering dan van het gezond verstand van het Nederlandsche volk? Meent ze dat het zich storen zal aan de artikelen van het Dagblad en het ministerie van Zuylon zal steunen Meent ze dat het liefde voor dit ministerie zal gevoelen omdat het meer dan cenig ander ge hecht zou wezen aan ons geliefd vorstenhuis en onze grond wettige instellingen Meent ze dat de kiezers niet doorzien hot «hoog spel" dat hier gespeeld is, en dat de Kamer-ontbin ding alleen een gevolg is van de omstandigheid dat deze daar aan hare goedkeuring niet heeft willen hechten en de woe lingen en bedoelingen eener anti-nationale partij in de hand werken. Als de Regering zieh dit voorspiegelt, dan voorspellen wij haar dat zij zieh teleurgesteld zal zien. Het volk zal zjjn pligt doen en de pers de wezenlijke, vrije, onafhankelijke persniet de slaafsche verkochte pers van het bekende orgaan zal het volk voorlichten dat er hier geen sprake is van ver korting der regten van ons geliefd Stamhuis van Oranjemaar van tegenstand der volksvertegenwoordiging tegen een Kabinet dat anti-nationaal is, dat zich door overrompeling van het bestuur heeft meester gemaakten zich niet schaamt de ver tegenwoordiging des volks door beloften om den tuin te leiden, die het weet nooit te zullen nakomen. Den afloop hebben wij reeds gister aan onze abonnenten binnen deze gemeente bij buitengewoon bulletin doen toekomen. Z. M. heeft namelijk besloten tot ontbinding der Tweede Kamer. In een volgend nommer komen wij hierop terug. ITIETJWjSTIJDIlTgglT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 2 October 1S66. Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Java is gisteren morgen ten 11 ure uit de haven gestoomd en op de recde geankerd. Heden morgen heeft genoemd schip, het anker geligt en is ten 10 ure naar zee vertrokken met bestemming naar Oost-lndië. Aan den luit. t/z. 2° kl. C. Schuylenburg, indertijd als zoodanig aan boord van Zr. Ms. korvet van Spegken aan zes mau der toenmalige equipage van dien bodemis van wege de Z.-Iï. Maatschappij tot redding van drenke lingen een zilveren gedenkpenning met een diploma uitgereikt voor het redden der equipage van den Nederl. schooner Ilendrica, kapt. Mooi, buiten de gronden. Z. M. heeft tot havenmeester langs het Groot-Noord- hollaudsch kanaal en zijne havens benoemd den heer J. Bijlte Alkmaar. In den loop van het 3° kwartaal van 1S67 kunnen als kadet bij het corps mariniers worden toegelaten zes jon gelingen, na behoorlijk afgelegd examen. Men schrijft ons van Alkmaar 1 Oct. het volgende Onze stad had gisteren geheel het uiterlijk van eene nationale feestviering, overal zag men Neêrlands driekleur wapperen. Deze feestdosch was ter eere van de vcreeniging het Metalen Kruis. Langs de beide zijden van het Noordhollandsch kanaal zag men in den voormiddag eene ontelbare menigte men- schen verzameld, die getuigen weuschten te zijn van de aankomst der bootenwaarmede de 3e sectie van Amster dam en de afdeeling Helder werden verwacht. Beide booten kwamen bijna gelijktijdig aan. De oud-kamaradeu werden door de 2e Alkmaarsche sectie verwelkomd en daarna nam de optogt een aanvang met hunne banieren en door het hoornmuziek der Mariniers van Amsterdam begeleid, naar het gewoon lo kaal der vcreenigingalwaar door eene jongejufvrouw op zeer lieftallige wijze hun een welkomstgroet werd toe- gebragt. Na een kort verblijf aldaar ging men met het muziekcorps der schutterij voorop, dat zich vrijwillig had aangebodennaar het nieuwe en smaakvolle lokaal Diligentia dat vriendschappelijk werd ingewijdmet menige hartelijke ontboezeming, ook in verband gebragt met de herinneringen aan de dagen van 1830 en 31. Onder de toespraken muntte vooral die uit van den waardigeu lieer P. Spanjaardtlid van de le sectie alhier; zijne kernachtige taal boeide aller aandachtmet regt mag men zeggen dat het woorden waren '/uit het hart tot het hart". Bij deze gelegenheid werd door de Amsterdamsche 3e serie, als herinnering aan dezen dag; aan de Alkmaarsche 2C sectie eene prachtige schilderij als geschenk aangeboden, voorstellende de onthulling van het monument op den Dam te Amsterdam. Daarna vond men goed om met de feestviering te pauseren tot 5 ure, ten einde ieder in de gelegenheid te stellen zijne overige vrienden en kennissen alhier te bezoeken. Ook door een nog jeugdig knaapje werd op zeer vrij moedige wijze een vers voorgedragen ter eere van de oud verdedigers van het vaderland. Precies ten ten 5 ure werd er appel geslagen tot het doen van eene militaire promenade door de stad. Het mu ziekcorps voerde flinke marschen uitterwijl bij alle auto riteiten serenade's werden gebragt, ook in de groote kerk werd door de oud-strijders eene omgang gemaakt; ter hun ner eere deden de liefelijken toonen van het kerkorgel zich hooren. In de zaal teruggekeerd werd men zeer aangenaam ver rast door de Rederijkerskamer en de Liedertafel, die om beurten stukken uitvoerdenen op die wijze de vereenigde krijgsmakkers en geintroduceerden tot laat in den nacht zeer genoeglijk hebben bezig gehouden. Deze dag door het schoonste weder begunstigd en niet weinig opgeluisterd door een onderlinge geest van zuiveren harmoniezal» allen die daaraan deelnamen immer in gedachte blijven. De Ontzetvereeniging «van Alkmaar de Victorie" zal op 8 October a. s. haar zesde herdenkingsfeest vieren, door eene tooneelvoorstellingbal en andere vermakelijkheden in de nieuwe zaal Diligentia. De uitgebreidheid van het locaal in aanmerking nemende, heeft het bestuur besloten om ook personen, die geen leden zijn, in de gelegenheid t6 stellen aan de viering deeltenemenwaartoe tijdelijke di ploma's verkrijgbaar zullen zijn. De horologiemaker P. Bezaan, te Alkmaar, heeft het middel uitgevonden, om de gewone brandspuiten met min der personeel in beweging te doen brengen en de waterstraal tevens tot verderen afstand te voeren. Hij heeft de toe passing dezer ontdekking voorgesteld aan Burgemeester en Wethouder, die daarover het oordeel van het collegie van brandmeesters hebben iugeroepen. Het onderzoek van dit collegie heeft tot een voor den uitvinder gunstig advies geleid. In de week van 16 tot 22 dezer zijn aangetast in de provincie Zuidholland 681 runderen, gestorven 250, af gemaakt 53, hersteld 86; in Utrecht aangetast 1202, ge storven 766, afgemaakt 21, hersteld 487in Noordholland aangetast 45, gestorven 7, afgemaakt 38, hersteld 1. Men schrijft van Leiden, 28 September: Gisteren avond zoodra bekend was dat de motie van den heer Keuchenius was aangenomen, begaven zich legen zes ure een zestigtal studenten naar het huis van dien afgevaar digde; bij monde van den heer Oijens werd hem eene se renade aangebodenals bewijs dat de spes patriae hulde doet aan zijn ferm gedrag tegenover de knoeijerijen van het mi nisterie. De heer Keuchenius, hoezeer gevoelig voor het huldeblijk, wees de sereuade van den hand, waarop eene geimproviseerde ovatie plaats had; immers terwijl hij zich op den stoep zijner woning vertoonde, werd door de jon gelui in een halven cirkel rondom hem geschaardeen een stemmig «lang zal hij leven" en een driewerf «hoeraaangehe- ven. Thans ligt op de sociëteit een adres van sympathie ter teekening waarop reeds meer dan 100 namen voorkomen. Daar onder de studenten zeer weinigen zullen worden -■ gevondendie met den Arnhemschen afgevaardigde in poli tieke of godsdienstige beginselen overeenstemmen, is dit huldebetoon een niet onaardig bewijs, dat regtvaardigheid en goede trouw boven partijen en godsdienstige begrippen verheven zijn. Er zal een kanaal worden gegraven door de landengte van Panama; de Regering van Columbia heeft de hecren Dcwsburg Page en vice-admiraal Elliot daartoe concessie verleend. Deze hceren zullen de Engelsche Regering ver zoeken te guaranderen de onzijdigheid van het kanaal en van het grondgebied dat het zal doorsnijden; gelijk voorstel zal de Regering van Columbia aan de gouvernementen van Erank- rijkNoord-AmerikaPruisenNederland enz. onderwerpen. Er zijn ook ouderhandelingen aangeknoopt tot het verkrij gen van genoegzame gronden om eene kolonisatie der aan grenzende districten aan de kanaal-onderneming te kunnen verbinden.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2