3|n0E5onöEii. Yan de bij de artillerie alhier ingedeelde militeins der ligting 1866, zullen Maandag a. s. 58 man met groot verlof huiswaarts keeren. 40 man zullen ouder het bevel van den 2n luit. P. Dannenbargh via Amsterdam naar Leeuwarden wor den geleid, en 18 man onder bevel van den sergeant Win- tershoven via Amsterdam naar de Lemmer. lieide detachementen zullen des morgens ten half acht uro met do stooinbootdienst van do hecren Gebr. Zur Muhlen van hier vertrekken. Woensdag den lOden dezer zullen de alhier garnizoen hou dende militeins der infanterie vertrekken onder bevel van den lsten luit. J. A. Kruijt, van hier naar Alkmaar per spoor en van daar per stoomboot gelegenheid. Het verslag van de gisteren te Schagen gehouden feest viering is tot ons leedwezen te laat ontvangen, om in zyn geheel in dit nommer te kunnen worden opgenomen. Bij de harddraverij heeft het paard «de Goedheidvan den heer P. van Oord te Koegras den prijs behaald, en de premie viel ten deel aan het Haasje" van den heer van liecen te Oud-Carspel. Ho gasverlichting, des avonds voor het eerst onstoken voldeed uitmuntend. De illuminatie en het vuurwerk waren prachtig. Do werklieden die aan het gebouw der gasfabriek hebben gearbeid zijn gul onthaald door de concessionarissen •de lieercn N. J. Mouthaan van Nieuwer Amstel en A. W. Gezellen van Amsterdam. De menigte menschen was zonder voorbeeld. Alles is ordelijk afgeloopen. Uitslag der verkiezing voor een lid der gemeenteraad tc Texel op 2 October. Uitgebragt op de lieeren Dirk Jbz Bruin 57 stemmen P. K. Kuiper 50, Jan Tijs Zijm 12, Jan Yeenstra 8,Biem Lap 3, W. II. Bruno ilok 2, K. S. Kikkert 2, Mr. W. Bok 2, dc overigen op zooveel personen verdeeld. Herstemming op 12 October tusschen de 'neeren Dirk Jbz. Bruinen P. K. Kuiper. Men schrijft ons van Ylieland 2 October het volgende lieden is alhier gearriveerd de telegraafkabel, die morgen langs de riggcl met de daar gelegen onderzeescheu kabel zal worden verbondenzoodat bij gunstig weder nog in deze week dit eiland door middel eener onderzeeschen telegraaf kabel zal zijn verbonden met Harlingcn, hetgeen voor handel •en scheepvaart een groot voorregt zal zijn. Men schrijft ons van Terschelling 8 October. Het op 28 Sept. 11. alhier verkochte hol of wrak van de gestrande Belgische vischsloep Industrie is gepasseerden Zondag met behulp van twee vischschuiten van het strand gehaald en ligt thans alhier in de haven. Het schip is nog in zeer goeden staat en heeft bij de stranding niets geleden, zoodat inon verwacht, dat de koopers daarmede goede zaken zullen maken. Gemeld wrak heeft in publieke veiling f247.50 opgebragt. De minister van marine heeft ter kennis gebragt van belanghebbenden, dat in de maand November aanstaande bij dc directie der marine te Amsterdam een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als stuur mansleerling in 's rijks zeedienst wenschen te worden aan genomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal niet meer dan vijf bedragen. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot voorschreven examen worden toegelaten, dienen vóór of uiterlijk op den kaatsten October aanstaande een op zegel geschreven ver zoekschrift in aan de minister van marinewaarin zal moeten vervat zijn do naam, voornaam, het beroep, de woon- en geboorteplaats der ouders of voogden. Men schrijft van Arnhem 3 October: Gisteren avond had in de zaal van MusisSacrum de ver gadering plaats van leden der kiezers-vereening Arnhemter bespreking van het voorstel van dr. Bosch om een blijk van adhaesie te geven aan den Arnhemschen afgevaardigde Keuchenius, wegens zijne motie bij de behandeling van het adres van antwoord in de tweede kamer gedaan. Dr. Bosch had zijn voorstel schriftelijk geformuleerd. Daarvan werd na opening der vergadering voorlezing ge daan. Terwijl een der leden zich tegen elk blijk van ad haesie verklaardeen een ander van oordeel was dat die adhaesie niet kon uitgaan van de liberale kiesvereeniging, die de kandidatuur van den heer Keuchenius had bestreden, werd, nadat het denkbeeld nader was toegelicht en verde digd, met groote meerderheid, van stemmen besloten zoo danig adres aan den heer Keuchenius te rigten. Nog in deze vergadering werd een ontwerp ter tafel gebragt en met bijna algemeene stemmen goedgekeurd. In brieven uit Holland aan de Gron. Courant leest ineu het volgende: Alle gedachte aan inbreuk op het Koninklijk prerogatief valt weg, wanneer men ziet, hoe mannen van zeer gematigde denkwijze, maar die te eerlijk ziju om huune overtuiging ten offer te brengen aan partijbelang, hoe mannen als Storm van 's Gravesande, Godefroi, de Raadt enz., tot het centrum der Kamer behoorendc, hunne stem aan de motie gaven. //Onder de Russische grooten worden helaas erge schur ken gevondenzoo zijn de geheimraad Gavinzki en de staats raad Jakowley wegens verduistering van 's lands gelden door de jury tot deportatie naar Siberie veroordeeld. 1IAAGSCHE CORRESPONDENTIE. 's Iinge, 4 October. De bewoners der residentie die eergisteren avond ten half tien toevallig het Tournooiveld passeerden zooals schrijver dezes stonden verbaasd en verwonderd op te kijken. Verbeeld uachter het standbeeld van den hertog van Saxen Weimar stond eene grooto troep volk, voorzien van flam bouwen, omringd door politie agenten in ddu woord in eene houding die aantoonde, dat er het een of ander aan de hand moest wezen. Wat het wel wezen zou. Nu moet ik er bjjvoegen, dat denzelfden dag door de troepen van het garnizoen van hier en omliggende plaatsen, groote manoeuvres waren uitgevoerd in het vuur, en dat een groot deel van het werkvolk den arbeid had gestaakt, om zich het genot te verschaffen, dat groote schouwspel van nabij te zien. By zulk eene gelegenheid heeft de vereeniging tot afschaffing van sterken drank geeno byzondere aanleiding zich over hare resultaten te verheugonen het schijnt dat het werkvolk op den bodem der jeneverflesch dien dag eene groote doses sym pathie had gevonden voor onze minister van Buitenlandscho Zaken en onze beide afgevaardigden van de tbans ontbondon Tweede Kamer. Want toen do troep zich in beweging gezet had en ik behoef u niet te zeggen dat ik hacr nieuwsgierig volgde bemerkte ik dat zij stand hield voor het huis van van Graaf van Zuylen van Nycvelt, onzen aetiven premier, en daar hoorde ik eeno serenade of liever eene charivari onder accom pagnement van eeno valsche trompetwaarvan iemand hooren en zien verging. Het iiWiou Neórlandsch bloed", »hot Wilhelmus werd daar getierd en uitgegalmd en do vnlscho trompet was met de zang in volkomen harmonie. Al dat go- joel scheen echter op de grafelijke ooren van zijne excellentie een aangenamen indruk te weeg te brengenwant het behaagdo haar zijn grafelijk aangezigt den volke te vertoonen, dat aanstonds werd verwelkomd door een vorbazend /dang zal i leven" en dergelijke kreten meer- Wat Z. E. nu den volke wel verteldo, kan ik u niet naar waarheid melden daar ik mij om don wille van do valsche trompet op een' eerbiedigen afstand had gehouden maar zeker zal het wel mooi geweest zijn en ik twijfel niet of "Nederland en Oranje" zullen in zyne toespraak een ge- wigtige rol vervuld hebben. Daarna begaf de menigte zich naar Jhr. de Casembroot, die zich by dat verschrikkelijk geraasmisschien op de Medusa of in de Japansche wateren zal ternggewenscht hebben, om aldaar haar alarm te herhalen en hem geluk to wenschen mot het malle figuur dat hij bij gelegenheid zijner maiden speech in de Tweede Kamer had geslagen. Ook baron van Zuylen werd niet vergeten. Ook hem viel eeno »volks-ovatie" ten deel. Zou een afstammeling dor Zuylens met zulk eeue schitterende demonstratio niet vereerd geweest zyn? O tempora, o mores! Ik behoef u wel niet te schryven, dat dat grootscho feit een bewijs is, dat "liet Nederlandsche volk" een blijk van sympathie heeft willen geven aan het kabinet van Zuylen en do beide Haagsche afgevaardigdenomdat ze Oranje ge red hebben uit do handen der 39 mannen, die het hoofd van den Staat hadden willen maken tot president eener republiek 1 Wat een zegenpraal voor Lion en de Dagbladmannen! Werd ooit een stryd met schitterender uitslag gekroond? Het gepeupel der residentie schenkt zijn adhaesie aan do Dagblad-artikelenhet werkvolk opgewonden door spiritualia en misschien door het slyk der aarde opgewekt, geeft eon blyk van sympathie aan een graaf, een baron en een jonkheer. Hot loon was den arbeider waardig! Naar ik hoor zyn nog meerdere dergelyke demonstratien to verwachten. Kan het ministerie nog meer verlangen dan do overwinning Dingsdag avond op de Kamer behaald Op den 30steu dezer zal do natie de wezenlijke Holland- sche natie op deze vraag het antwoord geven. Voor het overige is hier weinig nieuws. De groote ge beurtenis van Maandag on hare waarschynlyko gevolgen houdt nog iedereen bezig. Adieu. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Mijnheer de Redacteur I Donderdag den 27 September jl., woonde ik met bijzonder genoegen, in het lokaal Tivoli, eene buitengewone vergadering bij van het alhier reeds^ vier jaren bestaande Israëlitische Jongclings-Collegie „Eendragt baart genoegen", hetwelk, behalve zijne edelo werking ala weldadigheidsgenootschap, tot^ulp en bijstand aan den liulpbohocvendc natuurgenootzich onledig houdt met het vlijtig beoefeuon der uiterlijke welsprekendheid. Het werkend personeel voor dien avond bestond (naar Alphabetische orde) uit de heeren Grunwahl, de Jongh, Kannewasscr, Piementel, Polak en Gebrs. Prins, allen, welke zich in hun maatschappelijk leven ijverig bewogen op het gebied van den zoo gevierdcu Mercnrius. En toch bewezen dio flinko jongelingen dat zij niet vreemd zijn op het terrein van Apollo. ""Wij geven dan ook gaarne de verzekering dat sommige na aanhoudende studio en ijver zich niet behoeven te schamen ter gelegener tijd, voor alle do beschaafde staudeu van 't Heldcrschc publiek op te treden, te meer wanneer die op treding geschiedt zonder winstbejag of gewin, maar alleeu om als dilettanten het publiek eene aangename soiree te verschaffen, tot aanhoudende belang stelling in een weldadig goddelijk doel. Dat zij op die baan voortschrijden en aangemoedigd worden door deze openbare loffelijko vermelding, is de hartelijke wensch van X.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2