Jïieuras- en (RÖocrtcntie-fifaÖ. N. Olivier W. van der Kaay. Zesde Jaargang. «866. WOENSDAG 24 OCTOBER. jfèiet-offitiM pöeeïtc. Een Jubileum. J[p 564. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post *1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advektkntikn van 1—4 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve men de Advertenticn intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Officieel gebeeïte. POLITIE. Ten burele vau den ondergeteekeude is gedeponeerd, een RIEM. Helder19 Oct. 1866. De Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. De Itedaciie van de ïïeldersclie Courant beveelt de kiezers in dit district ten dringenste aan zich te vereenigen met de beide candidaten gesteld door de Alkmaarsche Kiesverecniging wDe Grondwet" te Alkmaar en de alhier op 12 October gehouden vergaderingde heeren Mrs. en De gronden waarop de aanbeveling rust, zullen in 'een volgend nommei nader ontwikkeld worden. (Ingezonden.) Is het waar dat in den tijd van vooruitgang in volksbe schaving en verlichting dien wij heievenaan de onderwijzers in 't algemeen maar in het bijzonder aan die der lagere scho len, welke bepaaldelijk aan de beschaving en verlichting des volks arbeiden, daarvoor eenigen lof toekomt, dan zal men moeten toestemmen dat die eer en lof in 't bijzonder moet gebragt worden aan een man die schier zijn geheele leven die van zijne jongelingsjaren tot die der grijsheid, die een halve eeuw de volksopvoeding, beschaving en verlichting, zich ten levensdoel stelde. Bij honderden, ja bij duizenden zijn ze te tellen, die onder de leiding van zulk een onderwijzer de onontbeerlijkste ken nis hebben opgedaan, die door zijn onderwijs tot nuttige leden der maatschappij zijn gevormd, die door zijne voor lichting, de een meer de ander minder, wetenschappelijk zijn opgeleid, die door zijne goede lessen en voorbeeld in meerdere of mindere mate in die maatschappelijke en christe lijke deugden gevorderd zijn, die de opvoeder gehouden is zijne leerlingen in te prenten. Wat eene onafzienbare rei van jeugdige menschen van toekomstige staatsburgers doet zich aan onze verbeelding op wanneer we denken aan het talgevormd door een man die §0 jaren aan de opvoeding der jeugd arbeidde, vooral wan neer zijne werkkring eenigzins uitgebreid was. Twee geslachten, in enkele gevallen zelfs het derde kan door zoo iemand onderwezen en het nut door zulk een on derwijzer gesticht onberekenbaar zijn. De aanstaande feestviering van den heer Jb. van der Haar openbaar onderwijzer alhier, gaf ons aanleiding tot boven staande korte beschouwing. Op 1 November e. k. toch is het 50 jaar geleden dat hij de betrekking van hoofdonder wijzer aanvaardde. Wij achten het niet ongepast bij deze gelegenheid het een en ander uit het leven van den jubilaris meê te deelen. In het jaar 1800 zag Jacob van der Haar het levenslicht. Genemuiden (Provincie Overijssel) was zijne geboorteplaats. Aanvankelijk opgeleid voor de betrekking van onderwijzer verkreeg hij in het jaar 1816, den 4n of laagsten onderwij zersrang, volgens de wet van 1806, en op den 1 November an datzelfde jaar eene Koninklijke aanstelling tot hoofdon derwijzer te Kamper-Zeedijk, onder Mastenbroek, 't Was hier dat de heer van der Haar de moegelijke taak begon zich zelf tot onderwijzer te vormen. Bijna geheel verstoken van die hulp en voorlichting welke den aankomenden onder wijzer zoo noodzakelijk is, nam hij zijn toevlugt tot de pe dagogische werken en leerboeken van dien tijd en dat de autodidacticus in zijne studiën naar eisch slaagde, zulks be wees de uitslag van zijne examensdie hij achtereenvolgens voor den 3n en 2n onderwijzersrang aflegde, daarbij telken male die acte op schitterende wijze verwierf. 't Was dan ook aan zijne goede reputatie en uitstekende bekwaamheden als onderwijzer te dankendat hij in 1823 te Oostzaan en later te Nieuwendam, eene meer uitgebreide en lucratieve betrekking bekwam, en alweder was het zijne kunde die hem op het vergelijkend examen als hoofdonderwijzer in deze gemeente in het jaar 1832 zijne aanstelling bezorgde. Sedert dien tijd is de lieer van der Haar werkzaam aan de opvoeding van Helderschjeugd, en dat hij reeds een aantal kinderen van zijne voormalige leerlingen heeft helpen opvoe den, zal niemand verwonderen, wanneer liij bedenkt, dat tusschen 1832 en 1866 vier-en-dertig jaren liggen. Maar van der Haar deed meer. Bij ondervinding wetende met welke moeijelijkheden een aankomend onderwijzer zonder eenige leiding, te worstelen heeft, leende hij zijne gaven op belang- ïooze wijze aan de opleiding van jeugdige hulp-onderwijzers tot lioogeren rang. Hen aantal onderwijzerszoo hier als elders, heeft in dat opzigfc veel aan den heer van der Haar te danken, en met genoegen herinneren zich velen de aange name en leerzame avonden in een collegiedoor hem bestuurd en gehoudengesleten. De tijd door van der Haar, tot dit doel ontwoekerd aan zijne eigene studiewant die werd door liem steeds voortgezet, droeg wel goede vruchtenwant niet weinigen verkregen na volbragte studie onder zijne leiding den 2n of hoofdonder wijzersrangterwijl het tot de zeldzaamheden behoorde, dat jongelieden door hem voorbereidop de rang-examens voor de provinciale commissie van onderwijs werden afgewezen. Doch niet alleen voor onderwijzers, maar ook voor mannen, die zoowel in maatschappelijke betrekking, als die in ver band tot het onderwijskunnen geacht worden boven hem te staan was hij een vraagbaak. De nobele Creijghton en de zoozeer als schoolopziener beminde Schoonschaamden zich niet, in vele gevallen het onderwijs betreffende, het advies van een onderwijzer als van der Haar te vragen en zich omtrent vele zaken door hem te doen voorlichten. In 1843 legde de heer van der Haar voor de provinciale commissie van onderwijs in Noord-Hollandexamen af voor den eersten onderwijzersrang en werd hem die acte verleend. Hoogst zeldzaam werd zulk een diploma uitgereiktzoodat het getal dergenen die den eersten rang onder de wet van 1806 verwiervenzich bepaalde tot 20 of 30 in het geheele land. Ofschoon bij de wet op 't lager onderwijs van 13 Augus tus 1857 deze acte zoowel als de laagste werd afgeschaft, zoodat men thans slechts hulp- en hoofdonderwijzers-acten heeftzoo geeft de eerste rang, onder de wet vau 1806 ver kregen volgens de overgangsbepalingen der wet op het middelbaar onderwijs, hiervoor nog zeer hooge regten. Na het overlijden van den achtenswaardigen schoolopziener Schoon werd de heer van der Haar door de provinciale com missie van onderwijs in deze provincie voorgedragen tot diens opvolger in het 7e district. De hooge regering, deze betrek king echter moeijelijk vereeuigbaar achtende met die van een nog fungerend onderwijzer, meende in de vervulling dezer vacature op andere wijze te moeten voorzien. Sedert de oprïgting vau 's llijks-normaalschool ter opleiding van hulp-onderwijzers in deze gemeente, heeft de heer van der Haar in de betrekking van Directeur dezer inrigting, zeer veel goeds voor het onderwijs bewerkt. Ook de zoo gunstig werkende Industrieschool alhier is door het Depar tement Helder, der Maatschappij tot Nut van't Algemeen voorstel van den heer van der Haar opgerigt terwijl hij,^._ de eerste jaren van haar bestaanals medebestuurder dq^pb inrigting nuttig werkzaam was. W*

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1