N. Olivier W. van der Kaay. I OLIVIER en ff. VAN DER KAAY. J. L. KIKKERT. daarvan heden uittreksels mede te deelen. In die brochure straalt de echt liberale geest des schrijvers doorhij geeft daarin blijken van groote kennis zoowel van onze vader- landsche historie, als van onze grondwettige instellingen en hare ontwikkeling. Het is daarom dat wij den heer van der Kaaymet gerustheid aan de kiezers durven aanbevelen. Ons district zal door Olivier en hem waardiglijk vertegenwoor digd zijn. Hiermede is onze taak voor het oogenblik afgedaan. Wij hebben ze volbragt naar ons beste weten en naar onze heilige overtuiging, zonder ons te bekommeren over de schimp en smaadredenen ons daarom naar het hoofd geworpen. Groote belangen stonden en staan nog op het speleen groote stryd waarvan Neêrland's toekomst afhangt is op het punt beslist te worden. Geen onafhankelijk blad, geen blad dat eenig gevoel van eigenwaarde bezit, mogt in dien strijd on verschillig toeschouwer blijven. Maar ook gij moogt dit niet zijnkiezers van het kiesdis- district Alkmaar. Ook op u rust de heilige pligtgevolg te geven aan de roepstem des Konings, om getrouw aan de stembus op te komen, daar moet gij het strenge maar regtvaar- dige vonnis door 39 uwer afgevaardigden geveldbekrachtigen. Binnen- en buitenland moeten weten, dat eerlijkheid en goede trouw nog het hoofdkarakter zijn van ons volk en dat zij nooit ongestraft worden geschonden. Daarom snelt vereenigd naar de stembus, om mannen te stemmen die waken zullen voor Oranje en Nederland, voor onze vrijheden en grondwettige instellingen, voor de eer en den ongeschonden naam van ons dierbaar Vaderland. Dit kunt gij doen, door eenparig uwe stemmen uit te bren gen op de Ileeren Mrs: EN Aan de voorstanders der christelijk-historische rigting in dit district. Hot blijkt ftl meer en meer welke ongeoorloofde middelen de conservatieve (zegge aristocratische) partij aanwendt, om zich do zege te verwerven. Men moet wel met blindheid geslagen zijn, om niet te kunnen zien hoe op de eenvoudigheid van velen gespeculeerd wordt, om hen stemmen te laten uit brengen op personen, wier tegcuwoordigbeid in de Kamer van noodlottigen invloed moet zijn voor de toekomst van ons Vaderland Vooral de keuze dor voorgestelde candidatcu op de alhier gehoudene ver gadering van kiesgeregtigden op Maandag 22 dezer (de heeren van Foreest •en 's Jaeob) gaf ons aanleiding deze regelen hier neder te schrijven. Onder de opgekomcuen toch bevonden zich verscheidene, de rigting toegedaan welko wij hier boven genoemd hebben. Aan het hoofd dier partij toch staat, zoo als van algemcene bekendheid is de heer mr. Groen van Prinsterer, een man, die vooral ten opzigtc van zijne denkwijze het ouderwijs betreffende, bij zijne partij altijd zeer bemind is geweest en ook door andere partijen hoog geacht wordt, om zijne onkreukbare eerlijkheid, vastheid van beginselen en innige gehechtheid aan het regerend vorstenhuis. De heer Groen behoort tot de velen die onbewimpeld een afkeurende stem hebben doen hooreu over de handelingen van het ministerie, en verklaart in zijn eerste nomraer der nieuwe serie van „Parlementaire Studiën", er open lijk voor uit te komen, dat een derdo ministerie Thorbecke de eenige weg is om weder orde uit wauorde te doen geboren worden. De heer Groen heeft zelfs hier en daar (o. a. te Rotterdam) voor de afge treden kamerleden, die tegen de motie gestemd hebben, doch voor het overige mot hem homogeen zijn, andere candidaten opgegeven, ten einde do zoo gc- wenschte eensgezindheid te bevorderen in de nieuwe kamer en ziet, in ons kiesdistrict wil men weder dcu heer van Foreest, een der tegenstemmers van -de motic-Keuchcnius, en dus politiek tegenstander van den heer Groen, als mede den heer 'sJacob, een rijk suikermau, ook streng conservatief en mi- nistriecl, in de kamer te brengen. En nu de conclusie. Vrienden en geestverwanten van den heer Groen begrijpt gij niet dat gij verkeerd handelt door hem af te vallen Dat gij ■daardoor uwe eigene partij verzwakt en verscheurt, dat gij uwe eigene gla zen ingooit, dat gij geheel in strijd handelt met de beginselen van hem dien gij als het hoofd uwer partij zoo zeer hoogacht In trouwe op het oogeublik andere candidaten te stellen uwe godsdienstige beginselen toege daan, zoude tot niets dan stem verbrokkeling leiden, maar zonder twijfel zult gij meer in den geest van den heer Groen van Prinsterer handelen door uwe stem te geven aan de gestelde liberale kandidaten de heeren mrs. N. OLIVIER en IV. VAN DER KAAY, dan aan de andereuen door zoo te handelen, mede te werken tot ccndragt en zamenwerking tusschen regering en volksvertegenwoordiging. Laat dit, naar wij ous vleijeu bezadigd maar ernstig woord u herin neren aan de dure verpligtingen, die gij tegenover uwe beginselen hebt te vervullen; kom op dcu 30 dezer, getrouw aan het Koninklijk verzoek, als 'één man ter stembus, en geef uw e stem zonder aarzelen aan de heeren mrs. 1TI B IT TT S T XJ D X1T 3 E 1T. Helder, Nieuwcdiep, Willemsoord, enz. 26 October 1866. Benoemd tot secretaris van het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier, de offic. van administratie 2e kl. F. Wolfson. Dingsdag jl. is te Leiden, na verdediging van stel lingen, tot doctor in de heelkunde bevorderd de lieer P. Bakker, mcd. et art. obst. doctor, alhier. De offic. van administratie der 2° kl. J. H. C. ten Hovebehoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip al hier, wordt gerekend met löden dezer te zijn op non activiteit gebragt. 3[ngc5unöcn. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Door den minister van Rinnenl. Zaken zijn in Nederland verspreid ge worden, een massa gekleurde afdrukken van de proclamatie des Konings, en ilkd oor de afgifte van een exemplaar aan eiken kiezer de kosten van pa pier, drukloon' etc. zullen nog al al belangrijk zijn en zijn door den mi nister gemaakt op eigen gezag de Koning had daartoe geen last gegeven. Nu is de vraagwie moet de kosten dragen de minister of de staat men kan daarop gerust antwoorden de staat, maar mag er dan zóó worden om gesprongen met 's lands penningen Dit feit alleen is genoegzaam om de aftreding van den minister van Bin- nenlandsche Zaken te wenschen. HelderOctober. Mijnheer de Redacteur I Hemel en aarde worden van ministeriele zijde bewogen om invloed uit te oefenen op de verkiezingen van 30 October a. s. De minister van Biunenlandsche Zaken heeft zijn best gedaan om zijne portefeuille te behouden, door, in strijd met de kieswet, de proclamatie des Konings, versierd met blaauw, wit en rood, aan de kiezers te doen toeko men tegelijk met het stembillct. Ik geloof echter een middel gevonden te hebben dat op de onverstandige massa nog grooter effect zou te weeg brengen. Waarom toch laten de ministers van Justitie en van Finantien geen al- gemeeucn biddag uitschrijven, te houden in den vroegen ochtend van Dings dag a. s.een biddag dat Oranje en Nederland mogen behoed worden voor de 39 mannen die de motie-Kcuchenius hebben aangenomen Ik geloof dat dit onberekenbaar dienst zou bewijzen. Jammer dat de ministers niet eerder op dit idee zijn gebragt, het is na wel wat laatmaar met een goeden wil en met behulp van de telegraaf kan nog veel gedaan worden. Ik geef het voorstel in ernstige overweging. Uw bestendige lezer A. P. S. Ik zou wol een tekst kunnen opgeven om bij die gelegenheid to gebruiken: b. v. over „ontrouwe dienaren, die meer hun eigen belang op htt oog hebben dan dat van hunnen heer" doch dan zou men denken dai het persiflage was. Priesters, dominés en rabijnen zullen Mei een tekst vinden op de gelegenheid toepasselijk. „Du choc des opinious jaillit la vérité." Tamelijk wel vinden wij dit terug in ons spreekwoord: „als kok en keukenmeid kijft, weet men waar de boter blijft." De boter is dan eigenlijk „het beste." Is er ooit op politeik terrein veel geredekaveld, zijn er ooit vele poli tieke tinnegieters opgetredenzeker zijn wij daar dezer dagen niet bet minst getuigen van. Deze zegt„het prerogatief der Kroon is aangetast gene: „de Kamer heeft ten volle regt." De een zegt: „met deze Kamer is niet te regeren geweest," de ander: „alszulk een ministerie blijft, valt alles." Een derde stelt zich candidaat, terwijl hij beiden (misschien niets) aanhangt. „De pot is niet zwart en do ketel is niet wit, maar beide zijn graauw," zoo zegt die derde maar de Génestet zegt„zoo'n middenman, wat heb je er an Met dat al is de smijdige boter tusschen de twistende vingers verdwenen en moeijelijk weder to vinden en te zuiveren. Ieders aanhanger zoekt ze en valt er den kok of de keukenmeid om lastig maar jawel lieve buurvrouw, niemand hunner weet ze meer te vinden. De vriendjes van den kok en de aanbidders van de keukenmeid plukharen er hevig om en ondcrtusschen brandt de brij aan, als niet iemand er voor zorgtdie meer hart voor de brij dan voor kok en keukenmeid heeft. „Nieuwe mannen," zegt mr. van Bemmclcn „moeten wij hebben." Mij dunkt dat zijn de koks die de brij voor aanbranden moeten bewaren. Een ander spreekwoord zegt„als twee honden vechten om een been, gaat er een derde mee heen." Denken wij toch vooral om de laatste oorlogen! Iemand die èn zijn Vaderland en zijn Koning opregt lief heeft. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek zijn wij genoodzaakt de Haagsche Correspondentie twee ingezonden stukken waarvan een echter ongeteekend en „eenige vra gen" ter zijde te leggen. Spaarbank voor den Helder. Saldo op 1 Julij 1866 f 15678.31 Ingebragt en renten gedurende het 3e kwartaal 1866 n 1724.01 Te zauien f 17402.82 Gedurende het 8e kwartaal 1866 uitbetaald 440.97 Saldo 1 October 1866 f 16961.35 Aantal deelhebbers op 1 Julij 1866 164 h ir ff 1 Oct. ff 174 Maandag 29 October vertrekt van hier de West-Indische mail en Woensdag 31 dezer de Oost-Indische landmail via Southampton. AD VEllTENTIEN. Heden overleed plotseling mijn geliefde Echtgenoot JACOB SWERVER, in den ouderdom van ruim 65 jaren. Wed. J. SWERVER, geb. Zussen. Mede vit naam. mijner Kinderen en Behvwdkinderen. Nieuioediep23 October 1866. Heden overleed mijn geliefde Echtgenoot F. H. BURGHOUT, in den ouderdom van 36 jaren. Beltshaven25 October 1S66. J. BURGHOUT geb. van der LAAN. Algeineene kennisgeving. Voor de vele bewijzen van deelneming, mij be toond na het overlijden van mijnen dierbaren Echt genoot, den Heer J. E. JANZEN, betuig ik bij dezen, ook namens mijne Kinderen en Behuwdkinderen, har telijk dank. Nieuwediep, 26 October 1866. Wed. J. E. JANZEN Meijer. Dc ondergeteekende vernomen hebbende dat sommige Kiezers voornemens zijn hunne stem- men op hem uit te brengenverzoekt beleefdelijk en onder dankbetuiging voor het vertrouwenook ter voor koming van versnippering van stemmenzulks na te laten, vermits de ondergeteekende ditmaal geenszins in aanmer king wenscht te komen. Notaris, Lid van de Provinciale Staten en Wethouder te Texel.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2