Jlieuros* en ^<flÖoertenfie--6faÖ. J& 508. Zesde Jaargang. WOENSDAG 7 NOVEMBER. *7 O 1860. HEIDERSGHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post v 0 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegclrcgt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentieniutezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. HI a TT W S T IJ D 11T 3 B 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 6 November 1S66. Woensdag a. s. zal de rederijkerskamer Oli/mpia al hier, hare eerste buitengewone vergadering in dit saisoen houden. Er zal opgevoerd worden: Lamoraal Graaf van Mg mondDrama in 4 bedrijven door H. C. Scharfl', en Me Parvenu, Fragment uit Molières Bourgeois Gentilhomme. Naar wij vernemen zal het eerste |Dames-concert van het muziekgezelschap Apollo nog in deze maand plaats vinden. Naar wij vernemen is door de leden der onderofficiers- societeit voor land- en zeemagt besloten, om op den 15 dezer eene tooneelvoorstelling te geven in het lokaal Tivoli, ten voordeele van de armen der verschillende gezindheden in deze gemeente. Er zal worden opgevoerd«Me Vloek", en daarna nNiet of Graag". Het laatste op vereerend verzoek. Velen zullen zich nog herinneren den grooten bijval die de opvoering van dit stukje bij eene vorige gelegenheid ten deel viel. Daar dit gezelschap is zamengesteld uit de verschillende wapens hier in garnizoenkan men met regt iets goeds van die voorstelling verwachtente meer daar eenige van dezelfde ledendie hij de vorige voorstellingen de hoofdrollen zoo uitmuntend hebben vervuldook nu weder zich daarmede hebben belast. De inteekenlijst zal eerstdaags worden aangeboden. Wij twijfelen niet of deze pogingom een avond van aangenaam genot dienstbaar te maken tot verzachting van het lot onzer behoeftige geloofsgcnooten, zal algemeen bijval en ondersteuning vinden. De heer Mullens heeft Zaturdag in het lokaal Tivoli zijn publiek goed geamuseerd. Zijne onbegrijpelijke vlugge toeren in de goochelkunst alsmede zijne behendigheid in de toeren met de kaarten, die met regt zonder voorbeeld mo gen worden genoemd, vonden eene algemeene toejuiching, zoo wel als ten slotte zijne proeven van wilskracht, door allle voorwerpen die hem door het publiek werden geleend, op kommando te doen bewegen en dansen. Jammer dat door het ongunstige weder dien avond velen zijn terug gehouden. Wij hebben dan ook reeds van ver schillende zijden den wenscli hooren uitten dat de heer Mul lens andermaal alhier eene voorstelling zou geven. Wij twij felen er echter aan of dit wel zal gebeuren. Mogt de heer Mullens er toe besluiten dan zouden wij hem vooral aan raden om zijne prijzen te vermindereu, zonder twijfel zou hij er zelf de beste rekening bij maken. Gisteren morgen is een schilders-leerling, A. Yos genaamd, op een der vaartuigen in de Binnenhaven alhier werkzaam zijnde, over boord geraakt, en tot bittere droef heid zijner betrekkingen verdronken. Naar wij vernemen heeft de heer A. J. H. Beeloo bedankt voor de hem aangeboden betrekking van Hoofd-In- genieur bij den scheepsbouw in Neêrlauds Oost-Indie. Z. M. heeft benoemd tot 2e luitenants bij de mariniers de sergeants der infanterie A. R. de Wendt, II. B. Stenfert C. H. Pilaar en II. A. J. Batteké. De machinist 1" kl. bij de Kon. Nederlandsche Ma rine J. A. van der Meer, dienstdoende aan boord van Z. M. stoomschip Djambi alhier, is ingaande den II dezer a. s., gedetacheerd op het onlangs te Birkenhead in Engeland, voor rekening van onze regering, gebouwde en van stapel geloopen ram-torenschip, om onder bevel van den komman- dant, den kapt. t/z. M. II. Janzen, het toezigt te houden bij het stellen der machines in genoemd schip. Naar wij vernemen kan men dit vaartuig in het voorjaar in het Nieuwediep verwachten. Z. M. heeft bij het personeel van do geneeskundige dienst {der landmagt bevorderd tot offic. van gezondheid 2C kl. (naar ouderdom van rang) den officier van gezondheid 3° kl. Dr. C. Gutteling, van gemeld corps. De luitenants der artillerie de Man en Fabius zijn na gedurende een jaar aan de constructie-winkel te Delft ge detacheerd te zijn geweest, hier gisteren in garnizoen terug gekeerd De heer F. J. Huismans, sedert de opening van den spoorweg AlkmaarHelder beambte aan het station alhier, is op zijn verzoek, ingaande met 1 November, uit die be trekking ontslagen en overgeplaatst bij den spoorweg in Nederl. Oost-Indie; standplaats Samarang. De heer J. G. Martin, sedert de oprigting der gymnastie- school alhier, onderwijzer in dat vak, heeft voor die be trekking bedankt en is met den 15 dezer aangesteld als onderwijzer in den wapenhandel bij het studenten-corps te Leydeu en als onderwijzer in de gymnastiek aan het insti tuut te Noortheij. Op den 24 dezer zal alhier aan boord van het Nc- derlandsch schip Aegidia en Pauline embarqueren een de tachement supletie-troepen sterk 125 man waarbij 10 ouder officieren onder geleide vau kapt. L. C. Eras cn medegelcide der 2e luitenants van de Infanterie J. E. D. Bruinsma en J. A. E. Cramer, bestemd naar Java. Als een blijk van de vooruitgaande waarde der lande rijen in den Anna Paulowna Polder, westelijk gedeelte, kunnen wij meldendat bij de laatstelijk gehoudene ver huring ten overstaan van den notaris Smit, op den 3 No vember 11., perceclen wei- en hooiland aldaar, zijn verhuurd voor f77.f72.f55.en f52.per bunder, zulks voor één jaar en uitsluitend om te worden beweid of gehooid. Uit Alkmaar vernemen wij, dat het stemhureaubij het opmaken der stemmen, uitgebragt voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer, zich ten opzigte van den heer van der Kaaij met 100 stemmen heeft vergist. Die heer verkreeg niet S96, maar 996 stemmen. In de Arnh. Cour. leest men Men schrijft ons uit eene gemeente, waarvan wij den naam voorloopig liefst verzwijgen Nu de groote dag, waarvan de Nederlandsche geschiedenis acte zal nemen, vooibij is; nu die dag, tot nu toe in afwach ting vau de 21 herstemmingen een 8tal nieuwe leden aan do Tweede Kamer der Staten Generaal of liever aan de regering geschonken heeft, zonder dat men evenwel met zekerheid nog weet, welke de vigting dier nieuwgekozenen is, zullen in de dagbladen zeker nu en dan klagten van Jeremias verhaald worden, over de stembureaux. Zoo onze kleine gemeente daartoe niet de eerste zal wezen, zal zij toch zeker ook niet de laatste zijn. Hier bestaan die klagten reeds; voor een groot deel toch zoo verhaalt men vulde de Voorzitter vau het stemhureau de briefjes in of verwisselde die met ande ren; werd hem dit belet of bedankte men hem voor zijne be reidvaardigheid, dan was hooge ontevredenheid zigtbaar op zijn gelaat. Eenige oningewijden vroegen elkander af, of die hulpvaardigheid aan zijne betrekking verhonden was. Men weet dat bij de Roomsch-katholieke geestelijken een verbod bestaaat, om zich te onthouden van alle verkie zingen, welke ook. Thans verneemt men, dat de aartsbisschop J. Zwijsen bij de jongste verkiezingen dat verbod heeft op geheven, doch slechts alleen voor ditmaal, en wel omdat de uitoefening van dien burgerpligt nu door 's Konings proclama— tie uitdrukkelijk was verzocht. Hij heeft daarbij den vyefjsah' geuit, dat men zich echter van allen invloed op de stemming moest onthouden, maar alleen naar pligt cn geweten hendelen. Ten gevolge hiervan hebben dan ook de meeste gtestelij- ken zich ter stembus begeven. O V .-•

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1