3fn0C5onben. Las men voor eenige dagen in de Amsterd. Ct. eene advertentie van de //heffe des volks", zoo als de steller zich en de zijnen noemdeen getuigde die dat ook dezen belang stelden in de verkiezingeneen ander blijk daarvan werd op den dag dat de uitslag der verkiezingen bekend werd te Amsterdam gegeven. Autographisch gedrukte blaadjes werden verspreid waarop de namen der verkozeneu bekeud gemaakt werden. Als curiositeit declen wij den inhoud van zulk een blaadje mede Rotterdam, ïurulie Blom van der Putten, Groningen, Thorbecke. Maastricht, Piepersteen, van der Maase. Tiel Letejeude. Steenwijk, Storm van Gravesade. Winschoten, Jonkbloed. Arnhem, Kegulius. Schravenhage, van Zuilen, Kaasenbloet. Tc Brielle is dezer dagen aangekomen een detachement mineurs, onder bevel van den luitenant der genie Potvliet, om dienst te doen bij de proeven met de torpedos. Men verwacht dat ook nog andere detachementen zullen aankomen, ten einde een compagnie te vormen, die in al wat de tor pedos betreft bijzonderlijk zal geoefend worden, Gedurende de afgeloopen maand zijn te Harderwijk 264 personen, bestemd voor de koloniale dienst, aangekomen, waar van 174 onderofficieren en manschappen uit ons leger bij de koloniale troepen overgegaan en 90 personen, die zich op de gewone wijze voor de dienst verbonden hebben, terwijl in datzelfde tijdvak 74 ouderofficieren en manschappen uit lndie zijn teruggekeerd. De Staats Courant heeft medegedeeld de opgaven be treffende den vee-typhus over de week, beginnende den 21 en eindigende den 27 October. Daaruit blijkt, voor zooveel de provincie Noord Holland betreft, dat in die week zijn aangetast 70 runderen; gestorven 12, 55 werden afge maakt, hersteld 3 en waren nog ziek geene. Sedert het uitbreken der ziekte werden 2471 runderen aangetast, waarvan er 611 stierven, 1100 werden afgemaakt en 760 herstelden, terwijl geene zieken aanwezig zijn. Blijkens eene bij deze opgaven gevoegde recapitulatie zijn aangetast van 7 tot 13 October: in Zuid Holland 775, in Noord Holland 61, in Utrecht 1243; totaal 2079. Van 14 tot 20 October: in Zuid Holland 532, in|Noord Holland 43, in Utrecht 1063, totaal 1638. Van 21 tot27 October: in Zuid Holland 499, in Noord Holland 70, in Utrecht 917 totaal 1486 runderen. Tien jaren geleden waren er slechts tien Luthersche predikanten in Parijs en niet meer dan vier Luthersche kerken. Thans is het getal predikanten een-en-twintigdie in veertien kerken en kapellen dienst doen. Men denkt te Parijs over het plan om de ijzeren oorlog-en pantserschepen op galvanoplastische wijze met een koperlaag van dén tot twee streep te overtrekken om ze beter tegen het zeewater te beschermen, dat zooals bekend is ijzer zeer spoedig verteert. Het is naauwelijks twee maanden geleden dat de ver koop van paardenvleesch te Parijs wettelijke vergunning verkreeg en thans is het verbruik reeds zeer aanzienlijk. De inrigtingen waar dit vlecsch wordt verkocht staan onder opzigt van een rijks veearts. In de Avenue du Clichy is dezer dagen een fabriek van paardenvleesch-saucijssen geopend. In de //Nobles Gazette" van Moscou leest men het volgende aangaande het bezoek der cholera daar te stede: //Tot nog toe, dank zij de zigtbare bescherming der Voor zienigheid, heeft de cholera alleen de lagere klassen bezocht; maar tegenwoordig tast deze vreeselijke geesel de middenklassen en zelfs den adel aan. Te Venetie neemt het getal dagbladen zoo sterk toe dat de lettergieterijen handen vol werk hebben om aan de vraag naar letters te voldoen. De luitenant-kolonel Brialmont, chef van het kabinet van den belgischen minister van oorlog, heeft dezer dagen in eene brochure beweerd dat er uiterlijk binnen twee jaren een oorlog tussehen Pruisen en Frankrijk, of' wel een voor andere staten nog gevaarlijker bondgenootschap tussehen die twoe mogendheden te verwachten is, en dat Belgie zich in tijds voor die gebeurtenissen in veiligheid dient te stellen door defensive werken en door eene reorganisatie zijner krijgs- magtdie te zamen dadelijk buitengewone uitgaven ten be drage van veertig millioen francs zouden vereischen. «Er is eene zoo diepe stoornis in Europa's huishouding gekomen zegt de genoemde schrijver dat geen enkele staat zich meer in veiligheid acht. Nooit vroeger hebben er zoo vele oorzaken van oorlog in Europa bestaan als thans. De vrede van Praag is in waarheid enkel eene wapenschor sing, die slechts zoo veel tijd zal duren als de slagtoffers van den oorlog behoeven om zich tot eenen nieuwen strijd toe te -rustenen iu dien strijd zal de hoofdrol door Frankrijk worden vervuld." «Vooral voor Belgie zijn de omstandigheden zorgbarend. De tijd is voorbij, waarin argelooze staatkundigen in vollen ernst staande hielden dat Belgie niet kan worden gewikkeld in eenen europeschen oorlog. Sedert de verbrokkeling van Denemarken en de verbeurdverklaring der kleine staten van Duitschland kan die ongerijmde en gevaarlijke stelling alleen nog maar worden volgehouden door lieden, die het verstand of het gevoel van vaderlandsliefde verloren hebben." Het Journal de Bruxelles, het hoofdorgaan der conservative oppositie in Belgie, zegt«Het geschrift van den heer Bri almont heeft hier te lande diepen indruk gemaakt. Wel ver klaart ons gouvernement in den Moniteurdat er geen offici eel karakter aan die brochure is toe te schrijven doch het is bekend dat het aan de officieren van ons leger volstrekt verboden is iets voor het publiek te schrijven zonder de ver gunning van de over hen gestelden. Wij mogen dus zeggen dat de heer Brialmont, zoo al niet in naam van den minister van oorlog, dan toch met diens goedkeuring gesproken heeft. Is zijn geschrift geen werk van den minister, het is ontegenzeggelijk een werk van het ministerie van oorlog. Het gemelde geschrift maakt te meer indruk, daar de schrij ver nog maar omstreeks een jaar geleden, in een nameloos uitgegeven geschrift, opkwam tegen de bewering dat Belgie's onafhankelijkheid of integriteit gevaar zou loopen en nieuwe verdedigingsmiddelen zoude vereischen. Een opvolger van Mathieu de la Dróme doet de vol gende weêrvoorspellingenDe winter van 1866/67 zal lang en streng zijn; de lente zal droog, koud, onvruchtbaar we zen; in Mei zal het zelfs vriezen; einde Mei of begin van Junij zal het eerst warmer worden. Het zal dan 10 of 14 dagen regenen. Daarna zullen wij eene droogte hebben die tot October duurtnatuurlijk zullen er wel enkele regenbui- jen vallen, maar over 't algemeen zullen wij een droogen zomer hebben. Tegen het einde van October krijgen wij weer regen. Bij de regtbank te Liverpool is thans een proces we gens veelwijverij aanhanging tegen iemand, die tegelijkertijd met vier vrouwen is gehuwd. Men verhaalt de volgende anecdoteEen Oostenrijksch generaal, in groot uniform en met de borst vol ridderorden, liep door de straten van Weenen; twee korporaals ontmoet ten hem en ergerden zich aan zijn trotsch en arrogant voor komen. «Zou men niet zeggen," riep een hunner, «dat hij geheel alleen den slag van Königgriitz verloren had?" Een Marseillaausch koopvaardij-kapiteinDevèze ge- heeten, is op het denkbeeld gekomen om de jagtliefhebbers uit te noodigen tot het houden eener groote jagtpartij op het niet ver van de kust van Tunis gelegen onbewoonde eiland Galita, dat voor een der rijkste jagtvelden van de Middel- landsche Zee gehouden wordt, en waar het, behalve van ha zen, konijnen, patrijzen, enz., ook wemelt van klipgeiten, al lerlei watervogels enz. De kapitein heeft den prijs der deel neming op 700 fr. per hoofdgestelden neemt daarvoor kosten van vervoer en onderhoud voor zijne rekening. Den 25 October is, zoo als de Courrier du Gard meldt, bet jagt- gezelschap van Marseille vertrokken. Aan het spoorwegstation te Lyon kwam onlangs een man met een beer aan, om van de trein gebruik te maken. Nadat meester bruin een geruimeil tijd door het publiek was bekeken en wegens zijne geleerdheid bewonderdwerd ljij in de dierenkooi gebragtterwijl zijn meester in den personenwagen plaats nam, en de trein vertrok. Onderweg bekeek een conducteur den beer uit pure verveling onop houdelijk, en zag op eenmaal tot zijne groote verbazing dat deze een flesch uit zijn boezem haalde en zeer deftig daaruit dronkdaarna trok hij uit dezelfde plaats een worst en at die smakelijk op. Dit was voor den baandienaar iets meer dan buitengewoons, en gaf hij er aan het naaste station kennis van. Dit had ten gevolge dat de beer onder de keur werd genomen, waardoor men tot de ontdekking kwamdat het een stevige iu een beerenhuid genaaide kwant was, die op deze wijze, goedkooper dan met den passa gierswagen de reis wilde doen en mogelijk had hij er nog wel een ander oogmerk mede. De pseudobeer met zijn ge leider werden nu aan de policie overgeleverd. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Is het in den vorm gehandeld overeenkomstig het voorschrift van art. 53 van de wetregelende het kiesregtwanneer een Burgemeestervoor zitter van het stembureau vergezeld van een veldwachter (die toch wel geen jongste stemopnemer zal zyn de stembus overbrengt naar het Hoofdbureau Is onlangs de stembus van het onder kiesdistrict Schagen op wettige wijze naar het hoofdbureau overgebragt Een Alkmaarsche Bemoeial. De ondergeteekenden zijn voornemens een historische en kritische be schouwing te geven der gevelsteenen uithangborden uithangteekens op schriften in gevelsop borden en luifelsja zelfs de schilderingen en rijmen op winkeldeuren schoorsteenmantels en boerenwagens sluiten zij daarvan niet uit. Van al wat dienaangaande op verschillende plaatsen van ons Landvooral ook in afgelegen strekennog te vinden is of wat men zich nog herinnert, daar vroeger gezien te hebben dat zich door oudheid en zeldzaamheid, door iets karakteristieks of vernuftige vinding onderscheidt hetzij steenen basreliëfs in de gevels der huizen geschil derde tafereelenwapens beelden gebeeldhouwde of gesneden figuren tot het huis de bewoners of de nering betrekking hebbende of plaatse lijke historische herinneringen betreffendehetzij opschriften spreuken of rijmen wenschen zij mededeeling te ontvangen. Hiertoe roepen zij de hulp in van al hun landgenooten „van ieder, die belang stelt in oudheidkundige nasporingen iederdie het gewigt beseft van al wat de geschiedenis van het leven der volkeren helpt zamen- stellenieder die genegen is hun onderneming te bevorderen. Zij rigtcn tot die allen het vriendelijk verzoek de opgave en beschrijving- vau elk zoodanig voorwerpvan hout of steeugeschilderd of geheeld—

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2