Rieuros- en <flÖoertentie--öfnÖ. 570. Zesde Jaargang. 1866. WOENSDAG 14 NOVEMBER. Kamer van Koophandel en Fabrieken. HEIDERSGHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 8 maandenƒ1.30 Franco per post l.üO Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 85 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentienintezeuden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Wij gelooven dafc liet noodig is te herinneren, dat op Vrij dag a. s. op het Raadhuis alhier, de verkiezing zal plaats hebben van drie leden voor de alhier gevestigde Kamer van Koophandel en Fabrieken. Bij de groote agitatie die in den laatsten tijd bij de verkiezing van leden voor de Tweede Ka mer is opgewekt, zouden wel eens de lokale belangen kunnen worden (verwaarloosd is nu het wel het woord niet maar toch) ^vergeten. De Kamer van Koophandel is eene instelling, die bij meerdere toeneming van handel en industrie in deze gemeente, van grooten invloed kan zijn. Wij dringen er daarom bij de kiezers op aan, dat zij zorgen dat de leden dier kamer mensclien zijn van wien het gebleken is dat zij in handelszaken een goed inzigt en een helderen blik hebben. Wij zullen ons onthouden hier namen te noemen, ten einde de kalmte, die na de groote verkiezing hier thans weder is teruggekeerdniet welligt nutteloos te verstoren. De kiezers voor leden van de kamer van Koophandel en Fabrieken zijn handeldrijvende en neringdoende ingezetenen die in deze onze voorlichting wel niet zullen behoeven. Alleen roepen wij hun toe: handelt naar eigen overtuiging en neem u vooral in acht voor diegenen die u personen en namen zoeken optedringen. Wenschelijk ware het dat aan die verkiezing meer algemeen werd deelgenomen dan tot nog toe het geval is geweest, op dat de beslissing niet slechts van een half dozijn kiezers af- hange. Gaarne zouden wij tot opwekking daartoe onze stem willen verheffenmaarhet is ons meermalen geble ken, dat daar waar wij in waarheid de algemeene belangen, de belangen der kiezers voorstonden, ze geen ander effect deed dan die eens roepende in de woestijnen eene proclamatie, in nationale kleuren gevat, bij de oproepings brief te voegenzou mogelijk wel van invloed kunnen zijn maar dat staat niet in onze magt. POLITIEK OVERZIGT. Hoewel de oorlog reeds sedert geruimen tijd geëindigd is en de vredes-tractaten zijn gesloten, schijnen verscheidene staten in plaats van nu terstond zich geheel aan werken des vredes te wijdenniets eerder en dringender te doen te heb ben dan hunne legermagt te versterken. Voorzeker een be wijs, dat niemand aan een duurzamen vrede gelooft. Pruisen gaat voor en dwingt daardoor de andere mogendheden hem te volgen. Ook zonder dat evenwel zou Rusland zijne lig- ting van 4 op de 1000 man wel hebben uitgeschreven en daar dit aanleiding geeft tot verschillende geruchtenonder ande ren van een verbond tusschen Rusland en Pruisen, grijpt Frankrijk dit voorwendsel aan om zijne leger organisatie-plan nen meer ingang te doen vinden. Wij zien dus in zekere mate dezelfde vertooning, waarvan men in het voorjaar ge tuige was, toen ook de Duitsche staten zich om strijd wa penden en elkander de schuld gaven, dat zij tot die wape ningen dwongen. Oostenrijk alleen schijnt door den gevoerden oorlog niet aangelokt te zijn om een nieuwen krijg te wagen. Het sloopt zijne vestingen en zal zijn leger, zoo al niet verminderen, op eene minder kostbare schaal inrigten. De Keizer schikt zich in zijn lot en wil zich aan den staatkundigen toestand van het binnenland wijden, waaromtrent nog zeer uiteenloopende berigten worden verspreid. De hongaarsche partijdie in von Beust haar vijand zag, schijnt juist in hem een ijverig verdediger te hebben gevonden. Hij moet, naar men zegt, een zelfctandig hongaarsch ministerie als eerste voorwaarde hebben gesteld. Nu Italië vrij is van de Oostenrijksche overheersching, herstelt zich ook daar meer en meer de rust. Alleen heeft men nog te kampen met de ultra clericalen die eene laat ste poging wagen om het gouvernement door eene revo lutie omver te werpen en nieuwe verwikkelingen te doen ont staan, die weder tot eene inmenging van het buitenland aanleiding zouden geven. Eene eerste poging te Palermo is mislukt; men verwacht nu eene nieuwemaar het Italiaanscli gouvernement heeft krachtige maatregelen genomen om die zoo mogelijk eveneens te verijdelen. Maar terwijl dit aan de eene zijde zich tegen de clericalen moet handhaven, moet het van den anderon kant waken tegen de liberalen, opdat deze, na het vertrek der Fransche troepen, niets tegen Rome ondernemen. De pauselijke troe pen zeiven zijn daartoe volstrekt onmagtig. Yan het vreem den-legioen verneemt men weinig of niets en het Fransche legioen van Antibes bestaat eigenlijk niet meer. Dagelijks worden de gelederen dunner. Spanje heeft nu wel het plan gevormd om den Paus te hulp te komen, maar, daar gelaten dat deze veiliger is zonder die hulp, heeft het ook weinig aanmoediging ondervonden van de zijde der andere mogendheden. Zelts het denkbeeld dat de Paus op Spaansch grondgebied een toevlugt zou zoe ken wordt door hem zeiven niet eens besproken. De Paus zou nog de voorkeur geven aan Ierland. In dien zin althans heeft hij zich tot den heer Gladstone uitgelaten. Of Engeland juist grooten prijs er op stellen zou, dat de Paus in Ierland zich vestigde is niet waarschijnlijk. Het zou slechts een band te meer zijn, die het bond aan het vasteland en het Britsche gouvernement schijnt die banden te willen slaken. Het geeft daarvan een nieuw bewijs door zijne diplomatieke agenten in Duitschland te verminderen. In Sleeswijk heerscht, volgens de laatste berigten, groote gisting, omdat Pruisen de bepaling van het tractaat van Praag niet nakomt, volgens hetwelk de bevolking van het Noorden uitspraak zal moeten doen omtrent de nationaliteit die zij verlangt te bezitten. Waarschijnlijk zal de uitslag zijn gelijk zij was in Venetïeaansluiting bij het oude va derland. De wensch der Venetianen is thans volkomen ver vuld koning Yictor Emmanuel heeft den 7den bezit genomen van zijne nieuwe provincie. Zal ook koning Christiaan nog eenmaal weder in het bezit komen van noordelijk Sleeswijk? Men beweert het, en meent dat dit nu vooral verkregen zal worden nu de grootvorst-troonopvolger in den echt is ge treden met prinses Dagmar, welke gebeurtenis den 9den te Sint Petersburg plegtig is gevierd. 1TI S TT W S T IJ D 11T 3 E 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoordenz. 13 November 1866. De reddingboot waarvan wij in ons vorig nommer mel ding maakten is Zaturdag jl alhier aangekomen. Maandag morgen heeft de plaatselijke commissie alhier het toezigt aanvaard en is ze naar de daarvoor bestemde bergplaats vervoerdalwaar ze door vele belangstellenden is in ooger.schouw genomen en door deskundigen zeer geroemd als in alle deelen zeer doelmatig ingerigt. Het plan is om wanneer er schipbreukelingen in nood ver- keeren dit vaartuig onmiddelijk te water te brengen endoor een der stoomslepers zoo digt mogelijk naar de plaats des onheils opteslepen. Men zal zich eenigzins een idee kunnen vormen van de soliede inrigting van dit vaartuig, als wij mcdedeelen dat de kosten van aanbouw en uitrusting bedragen 420 4, (ƒ5040. Naar wij vernemen heeft in een herberg in het land (van belofte?) dezer dagen een rekest, geadresseerd aau zijne excellentie den minister van finantiën, ter ondertee- kening gelegen. Dit rekest moet eenige grieven bevatten tegen het gemeentebestuur alhier, betreffende den hoofdei ij ken omslag, enz. enz. Daar echter naar wij vernemen de onderteekening niet naar verwachting gaatzal de opzending vooreerst nfiet,- plaats hebben. V' -;

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1