Naar wij vernemen zal met 1 Januarij a. s., de stoom boot Texel weder in de vaart worden gebragt, tusschen de haven het Nieuwediep en die van het Oudeschild te Texel. Deze boot is een zeer geruimen tijd in reparatie geweest aan de fabriek van de heeren van Vlissingen en Dudok van Heel te Amsterdam, alwaar het onderschip en de machine geheel vernieuwd zijn, ook de inrigting van kajuit, enz. heeft eene groote verbetering ondergaan. Zaturdag jl. is op eene plegtige wijze, de gouden medaille, voor zes-en-dertig jaren onafgebroken trouwe en eerlijke dienst, uitgereikt geworden, aan den soldaat K. Wolf, van het 4e Bataillon 7 regiment Infanterie. Gisteren is door de Directie der Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij in haar stationsgebouw te Amsterdam publiek aanbesteed: Het vergrooten van het stationsgebouw te Schagen. De heer C. N. Vlaming werd aannemer voor de som van f7987. De kapitein ter zee H. D. Slegt, laatst behoord heb bende tot het escader in O. I. en dezer dagen van daar in Nederland teruggekeerd, is, te rekenen met den 4 dezer, op non-activiteit gebragt. Een bij het Departement van Marine ingekomen tele gram bevat het berigt dat Z. M. stoomfregat Adolf Hertog van Nassau, ouder bevel van den kapitein ter zee G. P. J. Mossel, den 11 dezer te Gibraltar is aangekomen. Alles wel aan boord. In de Gravenh. Nieuwsbode leest men Sommige bladen tellen het nieuwbenoemde lid uit het kiesdistrict Alkmaar, mr. E. II 's Jacobonder de voor standers eener geprononceerd conservatieve rigting. Het is ons uit de geschriften van dien heer nog niet regt duidelijk, onder welke rigting wij hem moeten rangschikken. Met het oog op eene omstandigheidzouden wij hem echter op koloniaal gebied niet als een tegenstander van de liberale rigting kunnen beschouwen. Die heer bekleedt toch de betrekking van directeur van de Indische spoorwegmaatschappij en nu is zoo wel het be ginsel van stoomspoorwegen op Java, als de spoorweg van Samarang naar de vorstenlanden in het bijzonderop de meest verbitterde wijze door de conservatieven bestreden ook omdat zij in die lijn bevordering van het belang van dc particuliere industrie in de vorstenlanden zagen. Spoorwegen in Indie zijn ongetwijfeld een middel tot ont wikkeling en vooruitgang. Het is op dezen grond dat wij den heer 's Jacob op po litiek terrein eerst later meenen te kunnen beoordeelen. Met genoegen voldoen wij aan het verzoek om het vol gende een plaatsje interuimen. Men leest in de Nieuwe Rotterdamse/re Courant van 4 November 1866 Zagen belanghebbende in het begin van dit jaar in ver schillende Nieuwsbladen het blijde berichtdat eene Alge- meene Veeverzekering-Maatschappij te Oosterhout zou worden opgericht, en werd dit plan luide toegejuicht, wijl er maar al te laug behoefte aan dergelijke zaak bestaan had, -en die behoefte, in dpn laatsten tijd vooral, meer en meer gevoeld werd met grooter belangstelling zagen zij de berichten ointreut de uitbreiding aan die zaak gegevenen dat er bepalingen waren gemaaktwaardoor allen tot die Maatschappij kunnen toetredennamelijk door bij de onderlinge verzekering de deelneming met vaste premie open te stellen. Hoewel on derlinge verzekering steeds boven die met vaste premie te verkiezen is, zijn er toch enkele Veehouders, die de laatste wijze verkiezenen alzoo nu óók in de gelegenheid zijn ge steld hun vee solide te verzekeren. De vaste premiën zijn billijk gesteld en belangrijk lager dan bij andere Maatschap pijen zoo als o. a. de Koninklijke Maatschappij: De Al- gemeene Veeverzekeringte. Rotterdam. De Maatschappij te Oosterhout zou die lage premiën niet hebben kunnen bepalen indien zij niet eene groote gehechtheid had bekomen door hare onderlinge verzekeringen, die in ongelooflijk korten tijd tot een hoogst aanzienlijk bedrag zijn gesloten. Ook is die hechtheid gewaarborgd door het bij haar ingevoerde stelsel van herverzekering, dat den deelhebbers den grootsten waarborg geeft. Wij vermeenen, nu wij goed zijn ingelicht omtrent de Nationale Veeverzekering-Maatschappij, haar allen Veehouders bijzonder en nadrukkelijk te moeten aanbevelen cn hen, die nog bezwaren mogten hebben omtrent Veever zekering, in het algemeen, te verwijzen naar het bevattelijk geschreven boekje: Hebt ge uw vee verzekerd? zoo niet waarom niet?" Dat boekje, dat door de verschillende Agen ten wordt rondgezonden en met milde hand aan aanvragers gegeven, behelsd eene ferme uitlegging omtrent de, in den laatsten tijd herlevende, veeverzekering en de wijze hoedanig dezelve behoort te geschieden. Wij zouden nog oneindig veel meer ter aanbeveling kunnen zeggen, doch dit is ten eenemale geheel overbodig, te meer nog wijl de Maat schappij, door hare solide werking, zich zelve genoeg heeft aanbevolen, om elk te kunnen doen besluiten eene gelegen heid aan te grijpen, die hun met weinig opoffering de grootste zekerheid aanbiedt tot bchouding hunner welvaart. Ter teregtzitting van het kantongeregt te Tilburg, stond den 17 September de heer R. teregt, ter zake eener jagtovertreding. Nadat het Openbaar Ministerie zijn requi sitoir genomen en te dier zake zijne veroordeeling geëischt had, kfteg hij het woord om zijne verdediging voor te drageu. Hij zocht die verdediging door op hevigen toon uit te roepen: //het gaat hier als inden tijd van Robespierre, *men wordt hier veroordeeld voor men gehoord is, maar ik //wil liever onschuldig gaan zitten dan twee cent boete be i/talen". Deze woorden randden de eer en kiesheid aan van den magistraatspersoon in de uitoefening zijner bediening en lokte daarom een nieuw proces-verbaal tegen hem uit, dat ter vervolging naar 's Bosch werd opgezonden. Wij vernemen dat deze heer te dier zake door de regt- bank is veroordeeld tot 15 dagen cellulaire gevangenisstraf. In de gemeente Zaandam en omstreken heeft zich een onbekend persoon waarschijnlijk aan een nieuw soort van oo- ligterij schuldig gemaakt. Hij gaf nl. voor, dat omstreeüs 200 koeijen door die gemeente moesten komenwaarvoor hij 24 uren stalling moest zoeken, dus vervoegde hij zich bij vee houders en slagers en verzocht zooveel plaatsen als maar im mer mogelijk was, terwijl hun alsdan voor de 24 uren stalling f2 50 per stuk zou worden uitbetaald gretig werd door velen het aanbod aangenomen, alle bergplaatsen werden ontruimd, ja zelfs bij eenigen den geheelen nacht gearbeid, om op tijd de komst te kunnen afwachtenintusschen was aan den on dergeschikten persoon, zoo als hij zich voordeed, bij velers eene goede ontvangst bereidterwijl hem bovendien eene goede belooning werd gegeven en men hem geld leende op het schoons fortuin maar thans ziet men de zaak anders. De tourist is vertrokken, en de stallen staan tot heden toe nog voor de komst gereed. - Men schrijft uit 's Hertogenbosch 9 Nov. Gister morgen mogt het der ijverige politie alhier ge lukken twee Duitschers te arresteren ter zake van valsche muntbiljetten tb hebben uitgegeveneen hunner ging aan het bureau van politie op de vlugt, doch werd spoedig in de Apostelstraat weder gevat, alwaar hij zijn rotting liet vallen, en in eene kist, behoorende aau den mr. timmerman J. Broekmanseen pakje wierp dat tusschen de twee h drie honderd valsche muntbiljetten van ƒ10 bevatte, welke door genoemde B. een paar uren daarna gevonden cn aan de politie werden bezorgd. Een derde van deze bedriegers had middeler wijl de stad verlatendoch werd door den heer officier van justitie en gevolg, die dadelijk met een extra rijtuig waren uitgereden om hem op te sporen, op den weg van Boxtel gearresteerd en naar het bureau van politie alhier overgebragt. Men heeft behalve het weggeworpen pakje nog eene aan zienlijke hoeveelheid valsche en eenige echte muntbiljetten benevens veel zilvergeld bij hen gevonden. De namen dier personen zijnFritz Ranz Ludwig Staden en Herman Bal], allen uit Dusseldorp. Wij geven voorloopig de volgende onderscheidende ken- teekens, als: Er st3at op die valsche muntbiljetten Wettig Relaalmiddel, eene R in plaats van eene B, het watermerk Munt Biljet en tien gulden schijnt een vetmerk te zijn, daarenboven is in dat merk de J van Biljet omgekeerd als L, de lithographische uitvoering is slordig en onnaauwkeu- rig, bijzonder blijkbaar in Gezien bij de, de laatste e grooter als het behoort. Zoo mogelijk zullen wij naderhand er meer van opgeven. Intusschen raden wij een ieder aan die, hetzij ter dezer steds of elders, zoodanige biljetten, welke goed van de echte te onderscheiden zijn, mogt hebben ontvangen, daarvan on- middelijk kennis te geven aan den heer officier van justitie of den heer commissaris van politie alhier. Wij wenschen de politie van harte geluk met die schoone aanhaling; de justitie zal er zeker wel zorg voor dragen, dat zulke kassiers gedureude vele winters niet meer door de koude zullen behoeven te loopen om hun papierengeld tegen goed geld te verwisselen. HAAGSCHE CORRESPONDENTIE. 's Hage, 12 November. Vergun mij met eenige woorden terug te komen op enkele bijzonderheden omtrent de verkiezingen, hoewel deze, wanneer dit schrijven het licht ziet, reeds zullen behooren tot het gebied der faits accomplis. Er is dan ook overigens in deze residentie volslagen gemis aan nieuws, en daarom zie ik mij bongré malgré wel genoodzaakt, wil ik heden mijn taak als correspon dent volbrengen, mij met dit reeds zoo veel besproken, ja uitgeput onderwerp bezig te houden. Ik weet niet, M. d. R., of de Arnhemsche Crt. ten uwent veel gelezen wordt, zoo ja, dan moet aan iedereen de wonderlijke houding van dat blad tegenover den heer van Bosse in het oog zijn gevallen. In een liberaal blad artikelen te lezen zooals de Arnh. Crt. die schreef tegeuover een man als v. B., moet ieder liberaal pijnlijk aandoen, omdat ze vooreerst het uitvloeisel zijn van personele rancune, en ten andere, omdat ze door de conservatieven met vrucht gebruikt kunnen worden om een uitstekend finantier uit de Ka mer te weren, op een oogenblik waarop deze bij uitstek een finantièlo spe cialiteit van noode heeft. De reden van die wrok tegen den heer v.B. ligt voor de hand. De Arnh.Ct. een bij uitstek Thorbeckiaansch blad, kan het dien staatsman niet vergeven dat hij zitting heeft genomen in het ministerie van de Putte. Van daar, eu van daar alleen die felle haat die de Arnh. Crt. zelfs zóó ver voert om de conservatieven in de hand te werken op een tijdstip waarop aaneensluiting vau liberalen zoo dringend noodzakelijk is. Geen wonder dan ook dat die houding door de geheele liberale pers ten sterkste gelaakt wordt.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2