Bij het overzigt dat het Dagblad geeft vaa den uitslag 'der verkiezingenzien wij hem nu bepaald opgenomen onder de conservatieve partijof liever tot de door het Dagblad gecreëerde nationale partij en meer bepaald op eene lijn ge steld met den heer van der IJuchthet te Haarlem gekozen lid, nals mannen van groot talent ter verdediging der con servatieve koloniale rigting." Het Dagblad gaat verder en beweertdat de heer 's Jacob als directeur der O. I. Spoor wegmaatschappij zal aftreden. Daar het Dagblad zich zelf qualificeerten naar het schijnt ook door velen hier ter stede gehuldigd wordt als het onfeilbare orgaanschiet ons nu niets anders over, dan die gelijkstelling voor den heer 's Jacob aan te nemen en hem het voorregt toe te kennen van te zijn een der beschermelingen en verwanten van het Dagblad en zijne partijbereid plaats te nemen bij mannen als van Foreest, Saaijmaus Yader, c. s. De commissie van oppertoezigt en beheer over de kweekschool voor de zeevaart te Leyden heeft ter kennis gebragt, dat op den 26sten November e. k. aldaar eene keu ring zal plaats hebben van knapen, welke bij 's Bijks zee dienst eene verbitidtenis wenschen aan te gaan. Men schrijft uit 's Hage dato 19 Nov. jl. Honderden waren dezen morgen getuigen van een hart verscheurend schouwspel. Ten 7 ure strandde een brik even voorbij het gemeente-badhuis, op Wassenaar's groudgebied. Niettegenstaande niets werd verzuimd omhetzij met de reddingbootdie zeer spoedig op het strand gereed was hetzij met het vuurpijlentoestelhulp aan te brengenmogten de onvermoeide pogingen van zoovele edele menschenvrienden niet baten, het schip stond zóó ver van de kust en de branding was zóó sterkdat alle redding onmogelijk was. Nadat de schipbreukelingen twee uren in het want en in de masten naar redding hadden uitgezien, verbrijzelde het schip en het verdween in de golven. Twee der opvarenden, de kapitein (naar men meent Bichard Toms genaamd) werd bewusteloos uit de zee getogen en terstond naar het gemeente-badhuis vervoerd. Daarna werd iu het badhuis opgenomen een tweede drenkeling, die, Gode zij dank, door de hulp der geneeskundigen, alle hoop tot herstel geeft. Het schip schijnt tezijn The BrigantineMarij Agle. Naar men verneemt was het verbrijzelde schip bemand met zes koppen vier Engelsohen, een Finlander en een Belg. De Finlander Alexander Golvestein genaamd, is de geredde persoon, hij wordt in het gemeente-badhuis verpleegd. Arie de Jong (stuurman) en Pieter Turfboer (matroos), zijn de eersten geweest die twee van de met den dood in de branding worstelende schipbreukelingen geuaderd zijn en vastgegrepen hebben. De burgemeester van den Haag, de heer Gevers Deynoot, en de burgemeester van Wassenaar, de heer van Calcar, wa ren op de plaats des onheils tegenwoordig. Uit Maastricht wordt geschreven De politie dezer stad is in den laatsten tijd van twee lastige personaadjes verlost gewordenbeiden zakkendragers van beroep, eerste dronkaards en twistzoekers; zij droegen de bijnamen van de n Duivel" en «de Engel." De eerste, de Duivel namelijk, is aan de hier heerschende cholera be zweken ua 365 maal in de politiewacht zijne dronkenschap te hebben geboet, terwijl zijn vriend, de Engel, die 251 maal datzelfde genoegen smaakte en niet minder dan 32 uniformjassen van agenten van politie heeft stuk gescheurd, heden als vagebond naar de Ommerschans werd overgebragt. Uit Vriescheloo wordt aan de Winsch. Ct. gemeld: Zondag namiddag was het alhier doopdag. De landbouwer J. T. H.ging met zijne vrouw en kind totdat einde naar de kerk. Volgens gebruik ging de vrouw eerst in de pas torie; maar toen de doeken, welke zij wegens het gure weder goed digt om de kleine had geslagenwerden weg genomen, ontdekte men, dat haar lieveling geen teeken van leven meer gaf. Alle pogingen, aangewend om het kind weder in het leven terug te roepenbleven vruchteloos haar kindje was dood. Een ieder kan zich den toestand der moeder en van den vader, die uit den kerk werd ge haald, denken bij dit treurig geval. Men dacht eerst dat het kind een toeval had gekregen, doch men vreest nu, dat het wegens de zeer natuurlijke zorgvuldigheid der moeder door het te digt toestoppen te weinig lucht zal hebben gehad, en alzoo is gestikt. Moge dit tot waarschuwing strekken voor moeders en bakers. De vele en nog al belangrijke geruchten, die in den laatsten tijd zijn verspreid geworden, en die, naar men wil, outstaan zijn door den invloed, die de dezer dagen gevallen sterren op de waarheidsliefde der menschen hebben uitgeoefend', .zijn thans weder gebleken niets dan onwaarheden te zijn. Onder de voornaamste dier onwaarheden behoort de dood wan Napoleon 1IT, de dood van den prins van Wales, het vertrek van Keizer Maximiliaan uit Mexico, enz. enz. De stedehouder des sultans van Tripoli en Barbarijc heeft een weekblad laten oprigten. Toen men hem vroeg, of hij ook het Fransche en Bus- sische waarschuwingsstelsel wilds invoeren, was zijn ant woord: «Contrarie, ik wil, dat de pers mij waarschuwe. Dat is een verstandig regent (Als die soms eens abdiceert, was hij zeker hier in Ne derland wel voor de eene of andere groote stad als burge meester te gebruiken.) Als een bijzonderheid meldt mendat bij den boekh. J. Goldman te Warschau, het eerste deel eener Hebreeuw vertaling van Eugène Sue 's Wandelende Jood, door den geleerden Hebraïcus S. Posner het licht heeft gezien. Men meldt dat het vertrek der Pransche troepen uit Bome op 5 en 15 December bepaald en alles daaromtrent reeds geregeld is. De aan Ttalie vijandige partij tracht den Paus tot de vlugt uit Bome te bewegen. De Fransche Monitewr beweertdat de jongste allocutie geenszius de hoop op eeue minnelijke schikking wegneemt. De generaal Fleury is naar Bome en Florence gezondenvolgens sommigen om den Koning van Italië aan te sporen het bezit van Bome te weigeren, al mogt hem dit worden aangeboden. Omnibus-urinoirs te Parijs. De directeur van het Théatre lyrique et de Chatelet heeft aan de omliggende buren schadeloosstelling moeten betalen, wegens het gebrui ken hunner huizen en muren als urinoirs door de theater bezoekers. Om dit voor het vervolg te vermijdenheeft hij twee omnibussen als beweegbare urinoirs laten inrigleudie nu tweemaal daags heen en terug rijden. Er worden pa- neelen naar beneden gelaten om de raderen te verbergen het uitwendige is in Zwitserschen stijl en het bovenste ge deelte gebruikt men voor affiches. De urine valt op ge brande kalk om de kosten van destillatie en het verlies aan stikstof te verhinderen. Men berekent de waarde van 1000 kilogram urine bij slechte opbrengst van stikstof, alkalische zouten en phosphate op minstens 12 fr. 70 cent. HAAGSCHE COBBESPONDENT1E. x 's Hage, 3 9 November. Vergun mij ingevolge de belofte in mijn vorig schrijven gedaan, nog met een enkel woord terug te komeu op den uitslag der verkiezingen; ik zal dit doen met de stipte onpartijdigheid die gij het regt hebt van mij te verwachten. Ik zal niet trachten door eene kunstmatige groepering van namen, of door het verkeerd rangschikken van personen, aan te toonen dat de liberale partij na de Kamer-ontbinding nog de meerderheid zou vormen. Ik constateer het met leedwezen,' (waarom het te ontveinzen ?)dat zij bij de verkiezingen vele harer uitslekeudste en kundigste leden heeft verloren. Daar, waar de liberalen, man nen moeten missen als Olivier, van Heukelom, vau Swieten, v. Nierop, Dul- lert, Blussé en de Kanter, is haar verlies onloochenbaar. Vraagt men echter ol' de Regering van hare zijde het doel der ontbinding bereikt heeft, dan is op die vraag het antwoord bepaaldelijk: Neen. Er be staat thans in de Kamer in het geheel geene meerderheid, om haar het re geren in eeue bepaalde rigting mogelijk te maken. Zoo als ze thans is za- mcngesteld hangt liet lot van het ministerie af van twee of drie stemmen, en, wil het zich staande houden, dan zal dit moeten geschieden door tran sigeren met alle partijen, door toctcggeven aan de eischen die door de anti revolutionaire ol' katholyken zullen worden gesteld. Wij zijn dus M. d. lt. door de ontbinding van de Scylla in de Charibdis gekomen. Vroeger was teu minste nog het regeren in eene rigting mogelijk, nl. de liberale. Het vierjarig bestaan vau het miuisterie Thorbecke-v. d. Putte heeft zulks voldingend bewezen. Wanneer nu echter dit ministerie valt (en dat zal niet lang uitblijven) kan ook een liberaal ministerie niet op eene geprononceerde meerderheid rekenen. Wij zullen weer vervallen in een toestand van regeringloosheid, waarvau wij van 185318ü2 de wrange vruchten hebben gezien. Wat hiervan is zal spoedig blijken, daar bij de dis- cussien over de begrooting de onderlinge verhouding der partijen beter bekend zal worden dan op dit oogenblik nog bet geval is. Er zijn toch onder de nieuw gekozen leden, enkelen wier politieke gezindheid vrij twijfelachtig is, van daar ook dat ik mij noch kan vereeuigen met de berekening daar van gegeven door het Dagblad, noch met die voorkomende in de N. Uott. Ct. Zooveel echter is zeker dat er geen bepaalde meerderheid bestaat en die te vormen was juist het hoofddoel dat het ministerie zich met de Kamer-ont binding vodtstelde. Dan genoeg hierover voor heden. Heden ten één ure heeft, zooals bij de ontbinding bepaald was, de opening der nieuwe Kamer namens den Koning plaats gehad door de minister van Binuenlandsche Zakeu en Justitie. Hetzelfde ceremonieel vond daarbij plaats als bij de sluiting. De rede door de minister van Justitie uitgesproken was van den volgenden iulioud Mijne Heer en „De Kouing heeft ons den last opgedragen in zijnen naam deze Verga dering der Staten-Generaal te openen. „De naauwlijks aangevangen werkzaamheden der vorige zitting werden onverwachts gestaakt door den gewigtigen maatregel, dien Zijne Majesteit noodig heeft geoordeeld in het diep gevoeld besef van Zijne roeping, om als Hoofd van den Staat boven alle partijen verheven, de rigtige werking te verzekeren van de constitutionele instellingen, waaraan, naast de liefde van het Volk tot Oranje, het waarachtig heil des Vaderlands zoo ontwijfelbaar is verbonden, „Gebruik makende van Zijn grondwettig regt, heeft de Koning, geheel instemmende met Zijne verantwoordelijke raadslieden, de Tweede Kamer der Staten-Generaal outbouden, nadat meer en meer overtuigend was gebleken, dat de zamenstelling van dit deel der Volksvertegenwoordiging niet langer kon geacht worden te voldoen aan de behoefte van overeenstemming tus- schen de onderscheidene Staatsinagten. „Op de roepstem des Konings is thans eene nieuwe Tweede Kamer ge kozen, aan welke voortaan, binnen de grenzen van haren werkkring, de behartiging van 's Lauds belangen zal zijn toevertrouwd. „Mijne Heereu, het is de hoop en het vertrouwen des Konings, en tevens, wij betuigen het gaarne, de opregte wensch van Zijne tegenwoordige Minis ters, dat, na de jongste uitspraak vau bet kiesgeregtigde Volk, Regering en Vertegenwoordiging elkander, in de vcrvulliug van hare grondwettige taak, door eendragtige zamenwerking het bereiken van één doel, het welzijn des lieven Vaderlands, mogelijk en gemakkelijk zullen maken. „Die eendragtige zamenwerking, waardoor geene onbelemmerde wisseling van gedachten, geene vrijmoedige uiting van overtuigingen wordt verhinderd, is niet slechts onmisbaar voor de bevordering der nationale zaak in het algemeen, maar ook noodig in het bijzonder voor de goede behandeling en afdoening der vele belangrijke onderwerpen, welke in den loop van deze zitting aan Uwe overwegingen zullen worden voorgelegd. „'s Konings Troonrede gaf U reeds een overzigt van de verschillende voor stellen, die op het gebied van binncnlandsch bestuur cu vau rcgtcrlijke,

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2