BURGERLIJKE STAM) DER GEMEENTE DELDER. BURGERLIJKE STAAR DER GEMEENTE TEXEL. TELEGRAM. ADVERTENTIES H. JANZEN Ez. fiiiautiële en koloniale wetgeving aan Uwe beraadslaging zullen worden aan geboden. Uwe bijeenkomst zal al aanstonds hoofdzakelijk moeten besteed worden aan het onderzoek en dc vaststelling der Staatsbegrooting voor het eerstvolgend dienstjaar, alsmede aan de regeling van eenige spoedeischcndc aangelegenheden; daarna zullen andere niet minder gewigtige wetsontwerpen uwe ijverige betnoeijingeu vorderen. „De Regering treedt dan met U, Mijne Heeren, deze zitting in, onder het verblijdend uitzigt, dat de nieuwe zamenstelling der Tweede Kaïncr aan 's Koning geopenbaarde bedoelingen zal beantwoorden en, ouder Hoogeren zegen, heilzame uitkomsten zal opleveren voor de welvaart en den bloei van het Rijk en zijne Koloniën. „Mogen tot dat einde ons aller gemeenschappelijke pogingen voortdurend het kenmerk dragen van wederkeerig vertrouw en en welgemeend overleg, en mogen wij zoo te zamen, met eerlijke en getrouwe naleving der Grondwet, aan de Natie, wier zedelijke en stollelijde belangen wij geroepen zijn voor te staan, het bewijs en te gelijk den waarborg schenken, dat Nederland wordt bestuurd op den grondslag van duurzame overeenstemming tusschen Regering en Volksvertegenwoordiging „In naam des Konings verklaren wij deze vergadering der Staten-Generaal te zijn geopend." Ik bepaal mij voor lieden bij de bloote vermelding van die rede, mij voor behoudende in mijn eerstvolgend schrijven daarop terug te komen. Uit het Dagblad zal u de feestelijke intogt van Z. M. in onze residentie bekend zijn. In gloeijende kleuren werd die in het orgaan afgeschilderd, ja, de buiten-residentie bcwouers zouden moeten gelooven dat de ganschc stad was uitgeloopeu om Z. M. in te halen en Hem hulde te brengen voor zijne ontbinding der Tweede Kamer. Het moet echter ieder oplettende in liet oog gevallen zijn, dat het orgaan, in zijn artikel, zelf bewust was dat het zich aan groote overdrijving schuldig maakte; immers het wees daariu vooruit op de verkeerde interpretatien die de radicale pers(!) daaraan geven zou. Let men nu op de hoeveelheid van personen die bij dien intogt tegen woordig waren, dan had het Dagblud volkomen gelijk. De weg van het station tot het paleis was als met toeschouwers bezaaid, ja zelfs was hier en daar de circulatie gestremd eu gevaarlijk. Maar bij de hoeveelheid komt ook de hoedanigheid in aanmerking. Wie waren die lui die zoo-luid hunne adhaesie gaven aan deze regering(want dat was de quacstie). Och, M. d. lt. laat het Dagblad eens die vraag beantwoorden Zeer kort geleden zag men te Amsterdam den invloed vau Burgemeester Bokkebek op het gepeupel. Zou nu dc hoofdredacteur van het Dagblad c. s. dc rol van dien burgemeester van één dag op zich hebben genomen Geruimen tijd ge leden voorspelde ik u in mijn schrijven reeds dien heuchelijken intogt, thans gevierd door de werklieden der plettevij, van Hotz en tutti quanti, en waarhij do joden van de St. Jocobstaat, (om den minder welluideuden naain niet te noemeu) een zeer werkzaam aaudeel namen. Ook de heer Enthoveu bragt zijne hulde aan dit ministerie. (Sapienti sat Men verneemt dat de heer Thorbecke zitting zal nemen voor Assen en dat hij de candidatuur van den heer Dullcrt te Groningen met al zijn invloed ondersteunen zal. ^ngcsanöcn. Werkverschaffing* De zomer met al zijne rampenmet al zijne wederwaar digheden is voorbij. De ziekte die in ons dierbaar Vaderland zoo tallooze offers gevorderd beeftdie zoovele familiën in den diepsten rouw heeft gedompeld, zoovele kinderen ouder loos en zoo vele ouders kinderloos heeft gemaakt is bijna geheel geweken. Hoeveel redenen hebben wij niet, inwoners dezer gemeente, dankbaar te zijndat wij bijkans geheel mogten gespaard blijven voor die vreeselijke plaag, die overal elders ons Vader land teisterdeenkelen uitgezonderd, hebben wij bet geluk gehad onze dierbare betrekkingen behouden te zienboven velen zijn wij van jammertranen en smartelijke verliezen bevrijd gebleven. Voorwaar menigvuldige, ja duizendvoudige reden tot dank baarheid tot Goddie bet in zijne ondoorgrondelijke wijsheid aldus beeft beschikt. Ons hart verlangt er naar die dank baarheid niet door woorden, maar door daden te bewijzen. Ware toch onze plaats door de cholera bezocht geworden geene opofferingen zouden te groot bevonden zijn, om onze lijdende medeburgers hulp en bijstand te verschaffenvoor niets zoudt gij, waarde lezers, teruggedeinsd zijn, om die kommer en smart te lenigen. Dit jaargetijde biedt de gelegenheid aanonze dankbaar heid voor zoovele weldadenvoor zoo groote zegeningendie ons mogten te beurt vallen, te bewijzen. Niets dat aangena mer zijn kan dan liefdadigheid voor onze medebroederen geen offer dat met meer welgevallen wordt aangenomen dan dat, dat wij offeren op het altaar der liefde. Het is waar, de rampspoedige zomer van 1866 is voorbij maar de winter nadert in al zijne gestrengheid. De winter! Vreeselijk schrikbeeld voor den arme, die zonder werk zonder middelen van bestaanhem reeds van verre in al zijne grimmigheid ziet aankomen. Hoe zal hij voorzien in het benoodigde voor vrouw en kinderen; boe zal hij zorgen voor brood, kleederen en vuur voor zijn huisgezin, als die vreeselijke vijand hem eindelijk overvalt Schrikkelijk denkbeeld voor den armeLiefderijk denkbeeld voor hem die zijne dankbaarheid betuigen wil voor de ge nade hem in den afgeloopen zomer betoond. Iedereen wil dat ontwijfelbaar; maar hoe dat te doen? Eene aansporing tot liefdadigheid eene opwekking om door ruime giften in den nood te voorzien zouden wij overbodig achten, bij den bekenden liefdadigheidszin onzer plaatsgenoo- ten, maar wij meenen hunne aandacht te mogen vestigen op een ander middel dat bun ten dienste staat: nl. werk verschaffing. Werkverschaffing is de grootste weldaad die te bewijzen isen dat is zeer gemakkelijk door de armen in de gele genheid te stellen hetzij door stroovlechten hetzij door zakken-weven matten maken ZOOWel Van biezen als Van touw, papierenzakken plakken, netten breijenen bij open water uitbaggeren van vaarten, slooten en poelen enz. in hun dagelijkscb brood te voorzien, zou men hen uit den dringendsten nood redden zonder hen te noodzaken hunne hand tot bet ontvangen van een aalmoes (dat zoo zwaar valt) uit te steken. Nog bestaat er een ander middel om eenigzins in hunne behoeften te gemoet te komen: nl. het verkrijgbaar stellen van de noodzakelijkste levensbehoeften tegen inkoopsprijs, door bun kleedingstukkende meest benoodigde voedingsmid- dings-middelen goedkoop te verschaften, zou reeds een onbe rekenbare en onschatbare dienst bewezen worden. Voor brandstoffen bestaat reeds gelegenheidKanaalweg No. 23. Daarom liefdadige plaatsgenootenroepen wij U allen op om dat doel te helpen bereiken. Gij allen Christenen en Is raëlieten brengt U penninkske daartoe ten offer op het altaar der weldadigheid. R. O. Van 9 16 November 1866. ONDERTROUWD J. B. Abclu, werktuigmaker, 30 jaren en C. Nol>- bes, 25 jaren. C. van den Berg, werkman, 20 jaren en P. dc Boer, 2-4 jaren GEHUWD: C. Roodt en E. Harkes. H. van der Ben en G. Dekker. H. Vonk en G. den Boer. N. S. Pekel en V. Corper. BEVALLEN C. Leewcns geb. Overtoom Z. F. Kor per gch. Korpcr Z. E. Hillen geb. de Reus Z. J. Delver geb. Volder Z. A. van Zetten geb. Veer D. T. Bakker D. T. Paans geb. Bronner D. A. de Jong D- A. Visser geb. Qnak D. J. Karsman geb. Kooger Z. M. van Wolferen geb. Klop Z. C. A. Wilkens geb. Rubbers Z. E. Rieuwers geb. de Wit D. M. Klees geb. Felix D. OVERLEDEN E. van der Ham geb. Schmitz 39 jaren H. J. Tlieu- ret 53 jaren. J. J. Marchaod 20 jaren. W. Wensing geb. Frank fort 61 jaren. Van 8 15 November 1866. ONDERTROUWD Paulus van Es, arbeider, 23 jaren en Maria Kievit, 20 jaren. GEHUWD: Geene. GEBOREN Barbara, d. van Evert SJaman eu Lina Mul. Maartje d. Cornelis Buis en Anna Carolina Elisabcth Visser. Nceltje, d. van Abraham van Lentcn eu Cornclia Krijnen. Geertruida Elisabcth, d. vau Jacohus Simonis Gcrlaken Kuiper en.Elisabcth Verbaarschot. OVERLEDENLevenloos aangegeven kind van Evert Slaman eu Lina Mul. Kasper Tuinder 48 jaren, gehuwd met Jannetje de Wijn. DIARKTBEKIGTEN. ALKMAAR 17 November. Aangevoerd 9 Paarden f 25 a 40, 3 Koeijen 1' 140 a 170, 10 Nucht. Kalveren fG a 14, 141 Schapen f8 a 22, 34 Magere Varkens f8 a 12, 212 Biggen f 5 a 7 Boter per kop 75 a 82£ ets. HOORN 17 November Aangevoerd 7 mud Tarwe f 11.25, 97 mud Gerst f7, 97 mud Haver f5, 59 mud Boonen, Bruine f 15.50, Paarden f8, 64 mud Erwten, Graauwe f19, Vale f15, Groene 15.Witte groote f 11.50, op monster verkocht Mosterdzaad f22, karwcizaad f 20. 33 Paarden f 35 a 230, 4 Koeijen f140 a 195,21 Kalveren f6 h 16.50, 117C Schapen f 10.50 23, 165 Varkens f 12 a 20.50, 13 Zeugen f 14.50 a 42, 230 Biggen f5.50 a 11.50, 9 Bokken 10.75 a 2.50, 5 Geiten f 1,25 a 2.75, 1320 Kippen f 0.25 a 1.70, 60 Kenden f 0.50 a 0.55 per stuk, 1300 Kip Eijeren f 4 50 a 5, 550 Eend-Eijeren f 3.40 si 3.50 per 100 stuks, 1600 koppcu Boter f 1.30 a 1.45 per Ned f§. 400 mud Aardappelen f 3.70 a 4.50 per mud, 700 maudeu Appelen f 1.20 a 1.40 en 390 maudeu Peren 1' 1.30 a 1.50 per mand. Heden Dingsdag 20 November 1866. EFFECTEN Buiten Beter- Beurs van AMSTERDAM 5°/0 Metalliek (oude), 441 it J. 6°/0 Vereenigde Staten van N.-Amerika 1882, 74J. Handelmaatschappij 136 3°/0 Binnenl. Spanje SOJ. 5"/0 Russische 2 i 3°/0 beter. Donderdag 22 November vertrekt van bier de Oost-Indische landmail via Triest en Zaturdag 24 dezer via Marseille. Voor de belangstelling ondervonden, bij de bevalling mijner echtgenootebetuig ik mede narnnes haar welmeenenden dank. R. BOOMSMA. De ondergeterkenden betuigen hiermede hunnen opregten dank, voor de vele bewijzen van deelne ming, bij het afsterven van hunne geliefde Pleegmoeder, MARTHA van DALEN, Weduwe Jb. STALMAN. Amsterdam19 November 1866. D. C. GRIN. M. GRIN—Tegei- Ondergeteekende gevoelt zich verpligt zijne Medekiezers, in de stemming voor een Lid dor Kamer van Koophandel, voor wijlen den Heer J. E. JANZEN, mede te deelen, dat hoe vereerend de benoeming ook zijn zoude, hij voor ditmaal niet in aanmerking kan komen, uit grond hij vol gens art. 5 van het K. B. van 9 November 1851den daartoe gevorderden leeftijd noch niet bereikt heeft.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 3