Heden morgen zijn van hier, via Amsterdam per scliroef- boot naar Harderwijk vertrokken een 32tal militairen van het Oost-Indische leger, hier gisteren per scheepsgelegenheid aangekomen. Den le luitenant Textor van het 7e regiment 4e bataillon infanterie alhier in garnizoenis als geleide- officier, gedurende het transporthet bevel opgedragen. In de Staats-Courant van gisteren vindt men de volgende opgave Noordhollandsche-Staatsspoorweg, lijn HelderAlkmaar. September 1866. Aantal reizigers 15,641. Opbrengst van reizigers en bagage f7285.71 s van goederen en vee f 657.035 van diverse f4.19. Totaal f7946.935. October 1866. Aantal reizigers 13,557. Opbrengst van reizigers en bagage f6335.27van goederen en vee f749.88; van diverse f3.58; van de telegraaph f33.30. Totaal f7122.03. Men schrijft ons uit 's Hage 22 November. De beraadslagingen der Tweede Kamer zijn thans aange vangen, nadat de werkzaamheden gedurende zes weken ge schorst waren. Waarom is echter de opening der Kamers niet geschied door den Koning in persoonzoo al3 tot nog toe gebruikelijk was? Daarvan bestaat, voor zoover mij bewust is, geen antecedent, en het verwondert velen. De discussiën over een antwoord op de Troonrede zijn nu door het Ministerie vermeden. De groote vraag over de ministeriele verantwoordelijkheid is op zijde geschoven. Ze blijft thans in casu quo, terwijl anders stellig in het adres van antwoord de opinie dezer vernieuwde Kamer zou zijn uitgedrukt. Juist dit wenschte het Ministerie te voorkomen, -omdat dit vraagstuk stellig niet naar zijn wensch zou beslist zijn. De rede waarmee de heer Philipse de zitting der Eerste Kamer heeft geopend, komt mij voor, een dergelijke opinie ■te verraden. Ondertusschen is uitstel geen afstel, en hoewel thans het Ministerie zijn bestaan nog door dien buiteugewonen maat regel voor eenige weken heeft gerektzal het bij de begrooting den aanval niet kunnen wederstaan.Ik voorspel U nu reeds, dat wij bij de behandeling van het derde hoofdstuk (Buitenl. Zaken, onder bestuur van graaf van Zuylen,) onver wachte dingen zullen zien gebeuren, zoo ten minste niet door eene of andere nog niet te voorziene omstandigheiddit nog spoediger geschiedt. Van Vlissingen schrijft men dat de wallen aan de land zijde dier stad geslecht zullen worden hetwelk als een ge luk te beschouwen isdaar eene groote hoeveelheid schoonen en vruchtbaren grond aan de landbouw voor de kuituur, en ook tot ontwikkeling en bijbouwing van industriële onder nemingen zal worden hergeven; de wallenen batterijen, den zeekant bestrijkende zullen evenwelnaar men verneemt, niet geamoveerdmaar integendeel verbeterd en goed gewapend wordende manschappen der artillerie ziet men dagelijks daaraan arbeiden. Het Japansche fregat Ko-Y-ma manoevreert aldaar dage lijks ter reede, dat nog al iets beteekent bij de stormen die dagelijks woeden; het schoone schip heeft zich uit muntend gehouden, Van Vlissingen is verzonden een adres aan Z. M. den Koning, voorzien van honderd vier en vijftig handtee- keuingen, inhoudende verzoek om opheffing van het besluit tot opruiming van de marinewerf en het garnizoen. Tevens is aan de leden der beide Kamers der Staten-Generaal een gedrukt exemplaar van dit adres toegezonden. Niet onaardig is het feit, dat op de grenzen der ge meente Ooststcllingwerf, een rijksveldwachter door een op ziener der jagt is gecalangeerd wegens 't plaatsen van hazen- strikken tijdens hij aldaar surveilleerde op den verboden invoer van vee! Van Antwerpen wordt van den 19" dezer geschreven: Gister avond tegen 10 ure, bij de aankomst van den laatstcn trein uit Nederland, had op de hoogte van de ba- rièretegenover de Beeldenstraateen ongeval plaatsdat de noodlottigste gevolgen had kunnen hebben. De locomotief kwam in botsing met twee goederenwagens, die zich op de lijn bevondendoor den schok werden zij verpletterd. De reizigers kwamen met eenige ligte kneuzigen vrij. Aan het dagblad La France wordt uit Hanover ge schreven, dat een van 590.000 handteekeningen voorzien protest door de bevolking van dat geannexeerde Rijk is gerigt tot de groote mogendheden, terwijl aan den Koning van Pruisen, in antwoord op Z. M. proclamatie van 3 Oc tober jl. een adres is ingediend, waarin wordt te kennen gegeven, dat de bevolkiug van Ilanover slechts tijdelijk voor de overmagt bukt, en dat met deze woorden eindigt: »Als (hoe vroeger hoe beter) de Pruissische troon zal erkend worden als den zetel der tyrannie en der onderdrukking van het Duitsche Vaderland, en als hij zal zijn omvergeworpen dan zal onze naam worden ingeschreven onder die van Duitschlaud's beste zonen en zullen wij het uur zegenen dat ons onze nationale dynastie zal terugschenken. Mogt het Gode behagendat dit gebeure Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de laatste op- ■«tandolin gen op Caiulia naar het gebergte dc wijk hebben genomen. Van andere zijde wordt ook nog gewaagd van het volhouden der iusurgenten. Dit kan echter slechts zien op die weinigendie den hopelozen strijd tot het uiterste willen volhouden, maar daar door aan hun verzet bijna het karakter geven, dat het rooversbenden geldt, die buiten de wet worden gesteld. Het gerucht, dat de prins van Wallis op de jagt den dood had gevonden, is op de volgende wijze in de wereld gekomen. De prins is algemeen als een bekwaam ruiter en goed jager bekend; de in Rusland verblijf houdende Eu- gelschen hadden derhalve, hemtereere, een groote jagtpartij aangelegd. Een Petersburgsche correspondent berigtte aan een Londensch blad the prince of lFales skilled in hunling (de Prins van Wallis legde groote bedrevenheid bij de jagt aan den dag!, terwijl dit berigt, als naar gewoonte, met groote letters aan een der ramen van het bureau va.i re dactie werd aangeplakt. Een der voorbijgangers las killed (gedood; in plaats van skilled (bekwaam), vertelde het on heil verder en binnen weinigen uren was het niet alleen in gansch Engeland, maar door geheel Europa verspreid. Uit Parijs wordt aan de Inclependancê Beige geschre ven dat naar luid van regtstreeksehe berigten uit Mexico Keizer Maximiliaan werkelijk die hoofdstad heeft verlaten, zonder dat men weet waarheen hij zich begeven had Te Parijs hield men zich overtuigd, dat het met zijne dynastie gedaan was. Tot de merkwaardigheden van het jaar 1867 zal onder anderen ook een groote «Atlantische hardzeilwedstrijd" be- hooren. De Amerikaansche scheepsbouwmeesters zijn druk aan het werk aan ijzeren en houten klippers. Er worden te Havre niet minder dan 40 prachtige jagten verwacht die gelijktijdig van New-York zullen vertrekken. Onder de mededingers noemt men ook den heer James Gordon Bennett Junioruitgever van de New-York-Heralddie bij een der beroemdste Amerikaansche scheepsbouwmeesters een jagt van 200 ton op stapel heeft staan. De hongersnood in Indie breidt zich steeds verder uit. Een Indisch dagblad te Hukaruberigt daarover het volgende «Het doet ons leed te moeten melden, dat de hongersnood op een schrikwekkende wijze op ons land drnkt. Wel is waar heeft Calcutta veel gedaan en doet nog veel, om den stroom der ellende en van den nooddie tot aan de poorten der stad is gekomen tegen te houdenmaar wij hebben allen grond om te geloovendat het kwaad eerst in zijn begin is en dat de grootste jammertooneelen ons eerst wachtende zijn. De provincie Kuttack wordt het meest door dien geesel geteisterd. De arme inwoners sterven in zullcen groote getale dat de lijkwagens niet alle dooden kunnen vervoeren. De slooten en grachten zijn met lijken gevuld. De gieren en jakhalzen vieren feest, en de stad Balasore is een nog meer verpeste slagtplaats. Het kan niet missen of deze toestand moet een nieuwe pest te weeg brengen. Wee, dan de arme parias! Een landweerman uit Heppingen in hetAhrthal, werd bij het binnenrukken van het 29ste Rijnsche regement in Bohementot welk regiment hij behoordedoor een zonne steek getroffen en bleef doodziek in het kwartier te Nixdorff bij Sebnitz in Bohemen achter. Later verloor hij zijne spraak en op die wijze bragt hij vier a vijf weken door in de wo ning van een braaf landbouwer. Toen het regiment Bohe- meu verliet en de gekwetsten en kranken teruggezonden werden, moest ook de Ahrthaler Bohemen verlaten. De dochter des huizes, Magdalena, wilde hem echter niet alleen laten ver trekken, daar zij de eenigste was die zijne gebarentaal be greep. Zij begeleide hem nu naar zijn huis en bleef hem daar verplegen tot hij geheel hersteld was. Den 16den dezer verliet zij nu Heppingen, maar den vorigen avond werd haar door het Landskroner mannenkoor eene serenade gebragt, waaraan een groot aantal bewoners van den omtrek deel na men daar de edele daad van die Lena algemeen bekend en geroemd werd. Bovendien bood men haar een fraai geschenk in goud aan, en eene menigte andere geschenken, onder an dere drie wagenvrachten met vruchten. Eene deputatie ge leidde haar naar Keulen. Van daar reisde zij verder naar haar vaderlandde spoorwegdirectie heeft haar vrijen over- togt tot Schandau verleend. «Een ezel als kiezer". Te Grimsby, vertelt de Internationalhad het volk de gewoonte, den burgemeester der plaats op eene eigendommelijke wijze te kiezen. Op den vastgestelden dag verzamelde de gemeente zich in de kerk stelde eenige kandidatenblinddoekte ze vervolgens en be vestigde een korf met hooi op hunnen rug. Zoo toegetakeld werden de aspirantburgemeesters in een stal geleid, waar een ezel zich bevond. Degene, van wiens hooi de ezel het eerst vrat, werd tot burgemeester verkozen. IIAAGSCHE CORRESPONDENTIE. 's Ilaye, 22 November Nadat de beide Kamers Maandag middag door de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Justitie waren geopendhield de Tweede Kamer, naar gewoon gebruik, reeds denzelfden dag ten drie ure eene zitting, onder voorzitterschap van het oudste lid in jaren, den heer G. Reinders, tot het benoemen van twee commissiën belast met het onderzoek der geloofsbrieven. De eerste commissie bestond uit de hh. van EekKerstens en Luyben; de andere uit dehh. Jonckbloet, Dam en vanForeest. Er waren bezwaarschriften ingekomen tegen de verkiezingen te Amersfoort, Tilburg, Maastricht, Roermond en Almelo. In dc zitting van Dingsdag werd door de beide commissiën

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2