JVó 515. Zesde «Jaargang. ZATURDAG Olieutös-- en j? ^<ftÖoertentie-6faÖ. 1 DECEMBER. Orj I 8(>() Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post v 1.£0 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. HELDERSGHE COURAN 1T I B TJ TT 3 T IJ D 11T 3 B 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoordenz. 30 November 1866. Ten overstaan van den luitenant-kolonel, eerstaanwezend Ingenieur alhier, heeft heden de aanbesteding plaats gehad, bij inschrijving en opbod, van het vergrooten van de garui- zoens-infirmerie. He minste inschrijver was de heer II. J. Hip pens voor de som vau f15,600. En het werk is aangeno men door den heer H. J. Janzen Jz. voor de som van f 14,450 He uitslag der heden plaats gehad hebbende herstem ming van een lid voor de Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier, is als volgt: 22 stemmen zijn uitgebragt, waarvan 18 op den heer P. C. van der Meulen, 3 op den heer D. Bakker Bz. en 1 op den heer H. Janzen Ez.; zoodat de heer P. C. van der Meulen benoemd is. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw den kapt. t/z. J. van der Meersch, den kapt.- tuit. t/z. J. Vos den dirigerenden officier van gezondh. 2e kl. W. H. Vermeulen en den inspecteur van administratie J. A. L. den Ouden. He officier van gezondheid 3° kl. L. P. Gijsberti Ho- denpijl, gedetacheerd bij het hospitaal der marine alhier, wordt heden op non-activiteit gebragt. Hezer dagen zijn alhier eenige zeer prachtige maar hier onbekende vogels gezien, waarvan er twee door den heer Lormier, kapitein der infanterie alhier, in zijne tuin zijn gevangen. Na ze te hebben opgezonden aan het bestuur van Nutura Arlis Magisfra te Amsterdam, heeft de heer Lormier het berigt ontvangen dat de naam dezer vogels: is bomby- cilla garrula, ook wel genaamd pestvogelsneeuwvogel, wijn- sfaart, zwarte mantel en lakvogel, dat ze zeer zeldzaam hier te lande worden gezien en tehuis belmoren onder de Noord- pool-cirkel. Voorts dat zij tot hun voedsel beziën prefereren, inaar zich ook met insecten en ander voedsel vergenoegen. Hr. L. A. J. Burgersdijk geeft in nfl 10 van zijn uittegeven werk "He Bieren", eene uitvoerige beschrijving van dezen vogel, waarin hij hem ook zijdestaart of beemer noemt. Men leest daar o. a.»Als hij verschijnt, trekt hij weldra door zijn eigenaardigen vedertooi de aandacht en ïaat zich gemakkelijk waarnemen, want hij is volslrekt niet schuw. He vogel is ongetwijfeld een der sierlijkst geteekende Europeesche vogels. Zijne grootte is tusschen die van den vink en den spreeuw in en bedraagt ruim 20 ned. duim. Be kerkeraad der Ned. herv. gemeente te Leeuwar den heeft den 27 November, uit het onlangs zamengestclde twaalftal predikanten, het volgend zestal en drietal gefor meerd, en daarna de beroeping gedaan. Op het zestal waren geplaatstHB. J. A. Lamping te Helder, J. v. lieerde te Buren, E. 11. Lazonder te I,oenen a/d Vecht, F. H. Mor- rees te VianenP. J. Rogaar te Midwoldc en J. Moulijn te Amerongen. BrietalE. H. Lazonder, F. H. Morrces en P. J. Rogaar. Beroepen Bs. E. H. Lazonder, pred. te Loenen a/d Vecht. Be algemeene synodale commissie der Nederlandschc Hervormde kerk, heeft eenparig besloten om het reglement op de benoeming van ouderlingen en diakenen en de beroe ping van predikanten, den 1 Maart 1867 in werking te doen treden. Men schrijft ons uit 's Hage 29 November Op den 23n dezer deed ik u eenige woorden toekomen waarin ik als reden opgaf voor het nog niet vertoond ver schijnsel, dat de opening der 2c Kamer op 19 dezer niet door Z. M. in persoon was geschied: dat de regering de debatten over het adres van antwoord wenschtte te vermijden, en de gewigtige quaestie der ministerieele verantwoordelijkheid op De prijs der A dveiitentiiïn van 14 regels is 40 Centen voor etken repel meer 10 Centen. Zepelrept voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Diltu'sdnps cu Vrijde e1 middag 12 uur gelieve men de Advertciitièu inierenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. zijde te schuiven. Ik voegde daarbij de zinsnede «uitstel is geen afstel. Ik voorspel u nu reeds dat wij bij de behandeling van bet derde hoofdstuk der staatsbegrooting (Buitenl. Zakeu) onverwachte dingen zullen zien gebeuren". Naar aanleiding dezer woordenin verband met bet voor gevallene in de eerste zittingen der Kamer, tref ik thans een langdradiggerekt en bombastisch artikel aanvan den hoogleeraar Vreede, inde Utr. Ct., waarin gesproken wordt van complotten, zamenkomsten van leden der 2c Kamer, enz. enz. Wat is nu de zaak? Het blijkt dat bij de zamenstelling der afdeclingenbijna alleen liberalen tot voorzitters gekozen zijn dat die partij dus nog de meerderheid bezitdat verder de Kamer bet onderzoek heeft geweigerd van voorgewende schandalenvoor gevallen bij de verkiezingen te Almelo, omdat tegen allen vorm en regel was gezondigd door den inzender van bet adres; dat wijders de Kamer zeer teregt beeft afgekeurd scherp afgekeurd de handelwijze van den minister van Justitie, tijdens de candidatuur van den beer Haffmans. Men behoeft dus bet bovenstaande in aanmerking nemende juist geen profeet te zijn om te voorspellen, dat wij bij de begrooting vreemde dingen zullen zien gebeuren en dat de Kamer maar niet ja en amen zal zeggen op alles wat dit conservatief ministerie wensebt te doen of na te laten. Misschien zou de beer Vreede verlangd hebben, dat de Ka mer door de ontbinding bevreesd ware gewordenen dat de onafhankelijke ledenhunne regtmatige grieven tegen regerings daden van dit bestuur, niet meer zouden hebben durven uit brengen. Was dit het verlangen van den hooglceraar, dan hebben de bh. Storm van 's Gravensande Fransen van de Putte en Godefroi getoond, dat eerlijke vertegenwoordigers van bet Nederlandsche volk zich door niets van hunne grond wettige pligteu laten afbrengen. Ik twijfel dan ook niet of al de grieven tegen dit ministerie zullen bij de begrooting worden ter sprake gebragt, zooals dit reeds tegen den mi nister van Justitie zou gebeurd zijn, ware bet niet datZ.L. bij de discussie over de toelating van den beer IlafFraans bad goedgevonden afwezig te blijven. Wat de verdere redeneringen van den hoogleeraar Vreede aangaatdeze ga ik onbeantwoord voorbij omdat zij noch ter zake dienende zijn noch bepaaldelijk mijn berigt betreffen Ik kan dus niets terugnemen van mijn vorig berigtda trouwens bevestigd schijnt te worden door een correspondent! artikel in de Tijd. Aan de Purmerender Courant wordt uit 's Hage het volgende geschreven Gij hebt daar omtrent den inlogt van den ko ning in de residentie wat moois geleverd. Jk zal er u meer van zeggen. //Op den dag voor de terugkomst der vorstelijke familie van het Loo bad men bet voornemen opgevat baar feesteli jk in tc balen. Z. M. was daar zeer tegendoch desalniettemin en evenwel nogthans was er een massa volk aan 't station. L)c stoet ging zeer langzaam vooruit, terwijl de koningin en de staatsdames wel zaten te beven, maar niet van opge togenheid. Langs de Lange Gracht (de llaagschc Jordi.ui) scheen het joden te regenen en te slroomen. In de eerste Wagenstraat werden de paarden afgespannen, touwen aan 't rijtuig gebonden en zoo ging hetde limoen was ook weggenomen slingerende van den ccnen kant van de straat naar den anderen, ver van statig, naar 't paleis; 4 kei- zaten op den bok en 5 achterop. Deze geïmproviseerd' palfreniers waren zoo onhandig in 't opklimmendat een der heusche palfreniers er afviel en drie ribben beeft gebrok Op iedere trede van 't portier stond een jood. Mooij; scenes hebben er plaats gehad. De koningin kreeg bij on geluk een klap met een smerige pet in 't gezigt. Een anii jood ging in 't rijtuig en sprak: //wees maar niet ba:.: beste Willem, ik ben er nog hoor!" Een ander riep

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1