«och lieve Willem! geef me reis een hand; 'k ben zoo blij datje weer bij ons ben, lang zal je leven!" en dit alles in zuiver Haagsch joods dialect. Aan 't paleis gekomen werd een inspecteur van politie, die 't volk wat van de stoep wou houden, er afgetrokken eu bijna geworgd. 't Rijtuig is geheel bedorven. Ziedaar een prachtige intogt. De meesten keuren het af. 't Was ia één woord een vuile historie. Hoewel ik een echte Oranjeman ben, voelde ik dat zoo iets niet de minste geestdrift in mij deed ontvlammen. De stad was in rep en roer den geheelen avond enz Uw liefh. Men schrijft uit Hellevoetsluis 28 Nov. Heden is alhier de treurige tijding ontvangendat het fregatschip 'Elizabethkapt. Mulder, 11a ecne bijna goed volhragte en gelukkige reis van Oost-Indië, nabij Brouwershaven op de steile punt van den Ooster gestooten heeft. Nadat het schip door de stoomboot Kinderdijk op sleeptouw was genomen is het achter de stoomboot weggezonken; het schip is geheel weg. De equipage is gered, doch 3 militairen zijn bij dit ongeval omgekomen. Diugsdag jl. is in het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam de plegtige herdenking gevierd, van 't vijftigjarig bestuur van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, als grootmeester nationaal der orde van de Vrijmetselaars in Nederland, in welk bestuur Z. K. II. zich de algemeene achting cri liefde had verzekerd der orde, gelijk heel Ne- desland hem waardeert als den beminden oom des konings den prins die in alle omstandigheden de hulde der natie verdient. Van alle oorden des lands en ook uit het bui tenland waren feestvrienden en afgevaardigden bijeengeko men om het jubilé bij te wonen. Het paleis van Volksvlijt was in twee deelen gesplitst; in het eene had des morgens de ontvangst plaatst; in het andere des namiddags het feestmaal. Versieringen, keurige decoratiën ontbraken niet. De prins werd aan het station ontvangenna een tal van ceremoniën in 't gebouw zelf, werd de jubilaris op den troon geleid en verwelkomd, waarop Z. K. H. hartelijk ant woordde. De feestouverture van Dunkier werd toen uit gevoerd daarna het 1' deel der feestcantate van J. ter Gouw, muziek van Nicolaï, waarbij de heeren Schneider en Brassin als solisten optraden. De grootredenaar der orde, de heer J. v. Hennep hield de feestrede, tusschen welke in, de tweede helft der cantate werd; uitgevoerd. Een oorkonde inhoudende betuiging der dankbare gevoelens der orde, werd Z. K. H. aangeboden, 't geen in een prachtig zilveren kistje werd gesloten. De vertegenwoordigers der buitenlandsche Groot-Oosten, en de verschillende loges, ook uit Oost en West, bragten den Grootmeester in warme taal hun hulde, waarop Z. K. H. een exemplaar in goud zilver en brons van den gedenkpenning, voor het jubilé geslagen, werd aangeboden. Onder den heer Dunckler werd nog een mu ziekstuk uitgevoerd, en bij 't spelen van een feestmarsch bragten alle broeders hun hulde aau den jubilaris. Was de aanblik der zaal 's morgens indrukwekkend, schitterender was het gezigt van den feestdisch voor 1200 vrijmetselaars in de keurig versierde zaal. 12 tafels ston den naast elkander in de zaalzich aansluitende aan de eeretafelwaaraan de prins met eenige heeren aanzat. Het uitzigt was zoo tooverachtig als men hier te tande wel nim mer zag. Feestdronken wisselden elkander in menigte af, de meeste vrolijkheid heerschte alom, en men bleef tot middernacht in de beste harmonie bijeen. Het geheele feest zal voor ieder, die het bijwoonde, zeker gedenkwaardig blijven. Zondag jl. is te Sinderhuizcn, nabij Bolsward, een boerenhofstede verbrand, waarbij 37 koeijen, 2 paarden en 2 windhonden zijn omgekomen. Van den inboedel is niets gered. Eene vrouw te Harlingen, die voor eenigen tijd met eene tang de sterkte van de hersenpan haars mans beproefde, is door de regtbank veroordeeld tot een jaar opsluiting. Berigten uit Indië. Uit eene particuliere correspondentie nemen wij het vol gende over Inbraak en aanranding zijn weer aan de orde van den dag op Samarang. De politie is onmagtig eenige hulp verschaffen. Het is thans ook geen tijd van klagen, de handen moeten uit de mouwen worden gestoken om onze eigendommen en personen tegen kwaadwilligen te verdedigen. Wat baat ons om tegen slechte politie te vloeken en te schelden wanneer wij onze muren doorbroken en onze eigen dommen gevlogen vinden. Terug krijgen doen wij ze niet. Daarom zelf aan het werk. Laat ons zelf onze eigendommen verdedigen. Vereenigen wij ons daartoe allen om 's nachts bij beurten de wacht te houden. Laten de bewoners van iedere buurt zich verstaan om een 3 tal hunner nachtelijke rondes te laten doen, maar dan ook, wee den op de daad betrapten. Dan geen genade, geen overlevering aan de po litie, die de dieven door hare genadige behandeling ambitie in hun handwerk verschaft. Dan eenvoudige toepassing der lynchwet. Wat dunkt u hiervan. Tk waak liever dén of twee nachten in de week dan dat ik nu iedere nacht met onrust te gemoet ga, of mij buiten niet dan gewapend waag. Misschien ook dat het gouvernement door zulk een krachtig protest wordt aangespoord om ons een betere politie te geven. Het moet in Holland althans nog al effect maken indien het feit aldaar wordt vermelddat de ingezetenen van Samarang in het jaar 1866 zelf voor hunue veiligheid moeten waken 1 Omstreeks een jaar geleden vertrok vau Soerabaija, via Grissee naar Batavia, de gezagvoerder Kruijmel, met de schoener //Strait pilo". Als passagier bevond zich ook een zekere heer van Heinert aan boord, noch van 't vaartuig, noch van de bemanning werd sedert dien tijd iets vernomen, zoodat niemand er aan twijfelde of't genoemde schip was, met man en muis vergaan. Toevallig echter ontmoette voor kortten tijd, onze waterschout den gewezen inlandschen be diende van meergenoemden scheepskapiteinhoogst verrast over deze ontmoeting ondervroeg hij dien inlander over het met zijnen heer voorgevalleneen nu gelukte het hem niet zonder veel moeite en het aanwenden van groote behoed zaamheid, te ervaren, dat bewuste twee Europeanen door het scheepsvolk afgemaakt waren hiertoe aangezet door den serang die met den gezagvoerder een woordentwist zoude gehad heb ben. Het schip had men inden grond geboord, waarna de inlandsche bemanning zich met de sloep, naar den wal be geven had, den bediende bedreigende, dat hij een kind des doods zoude wordenindien hij het immer mogt wagen van het gebeurde een woord te kikken. Zoo wordt alweer 't spreekwoord bevestigd," dat een moord moet uitkomen," al zouden de raven het uitbrengen." -Eindelijk heeft men besloteu de vestingwerken van Soera baija, welke naar men zegt 20 a 30 millioen gulden gekost hebben, niettegenstaande duizenden van inlanders, in ge dwongen arbeid, tegen geheel ongenoegzame betaling, aan de daarstelling er van arbeidden, te slechten; waarbij de bepa ling gevoegd moet zijn dat de slooping binnen 3 jaren tijds voltooid moet wezen. De mannen van 't vak zeggen dat onze vestingwerken prachtig zijn, maar slechts aan een klein gebrek lijden, dat ze namelijk 20,000 man behoeven om naar belmoren bezet te worden; eene magt, welke het Nederl.- lndische leger wel nimmer op een enkel punt bijeen zal kunnen brengen. Als men in der tijd die lieve millioentjes aan spoorwegen had besteed, dan had men vele menschenlevens uitgewonnen, welke nu door vermoeijenis en ontbering verloren gingen, en Java's productie en welvaart hadden er zeer zeker wel bij gevaren; 't is echter beter op eene dwaling terug te komen, dan door valsehen hoogmoed er in te volharden men zal althans nu hier te eeniger tijd van eeu tal moerassen en vuile, stilstaande wateren bevrijd worden, welke het verblijf in onze stad even ongezond als onaangenaam maken. HAAGSCI1E CORRESPONDENTIE. 's Hage, 28 November, In de zitting van eergisteren van de Tweede Kamer der Staten Generaal werd, zooals ik u op het slot van mijn vorig schrijven reeds meldde, het rooster opgemaakt van de periodieke aftreding der leden, terwijl tevens van den miuister van Binnenlandsche Zaken waren ontvangen de stembriefjes eu andere bescheiden betrekking hebbende op de verkiezing van 30 Oct. jl. in het hoofdkiesdistrict Maastricht. Deze werden gesteld in handen der com missie, vroeger benoemd tot onderzoek der geloofsbrieven. In de ochtend zitting werd over deze quaestie, bij monde van der. heer Jonckbloct, rapport uitgebragt, waarvan de conclusie strekte tot toelating vau de hh. de Bieberstein en van der Maesen de Sombreff. Uit het verslag bleek, dat al de bezwaren tegen het stembureau ir.gcbragt ongegrond waren; dat in plaats er voor den heer Brouwers 100 stammen te weinig zouden zijn opgeteekend, integendeel het bureau vijf ongeldige stemmen op diens uaain had gebragt; dat de inzender vau het adres -aarin het bureau beschuldigd was vau honderd stemmen te weinig voor den heer B. te hebben opgeteekend, en welke adressant daarbij had aangeboden dit onder eede te bevestigen zich had schuldig gemaakt aan eene hoogst laakbare handelwijze, misbruik van het regt van petitie en van de achting verschuldigd aan het stembureau, de Kamer en onze constitutionele instellingen. Hoe scherp het rapport der commissie ten opzigte van dien adressant ook was, het bleef echter ver beneden hetgeen hij verdiend had, ja, er waren er die het betreurden, dat zoo iemand aan eene geregtelijke vervolging ontkomen zou. Mat toch was zijn aanbod anders dau het doen van een valsehen eed, nu duidelijk en klaar blijkt dat zijn geheele beweren ongegrond was Na de benoeming van twee leden van de huishoudelijke commissie (de hh. Wintgens eu Heemskerk Bz.) cn van drie leden voor de commissie van do stenographie (de hh. Wintgens, van Eek en de Brauw) is de vergadering tot nadere bijeenroepir.g gescheiden en heeft zij de aanhangige wets-ontwerpen in de afdecliugen onderzocht. Ook hebben de sectien heden een aanvang ge maakt met het onderzoek der begrooting. Residentie nieuws is hier niets, doch dat gebrek van het tegenwoordig oogenblik zal spoedig verholpen zijn. Immers als de beraadslagingen over de begrooting aanvangen, zullen de correspondenten der dagbladen-stof ge noeg hebben voor politieke beschouwingen. Mogt er zich nog iets belangrijks voor doen, zoo schrijf ik u morgen nader. Anders heden vaarwel CORRESPONDENTIE. "Het ingezonden artikel van „Bemoeial" zijn wij wegens plaats gebrek ge noodzaakt tot een volgend nommcr te vcrschuiveuzoo ook de opgave der ingekomen schepen. BMIlLIJkE STAM) l)ER (MIHYIH TEXElT Van 22 29 November 1866. ONDERTROUWD: Jacobus Cornelis Stccnland en Naantjc Boon. GEHUWD: Gecnc. GEBORENTetje, d. van Cornelis Onesz. Lieuwen en Cornelia de Rid der. Jan, z van Geert Wegman en Pietje Bakker. OVERLEDEN Jan Stark 13 m., z. van Jan Stark en Jannetje Buis. Hendrica Wetsteen 25 j., gehuwd met Klaas Knol.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2