^ngcsonöcii. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE HELDER. lil lildlll.l.lki; STAM DEll GEMEENTE ZIJPE. van Trinity kerk. Dc prachtige torenspits ziet statig neer op liet geldgewoeker en gedobbel van Wallstreet en op de graven van zoo vele vermolmde bankiers en anderen, die rondom het kerkgebouw liggen. Aan alle zijden van dat thans niet meer in gebruik zijnde kerkhof, liggen de gron den behoorende aan deze kerk en die bezittingen worden gemeenlijk geschat op het verbazende bedrag van vijf en zestig millioen dollars. Dit is de moeite waard. Deze be zitting schijnt afkomstig te zijn van eene Hollandsche dame die al .een paar eeuwen dood isen zich mogt verheugen in den melodischen naam van Anneke Jans. Deze Anjeke Jans huwde een zekeren domind Bogardus, in der tijd dat Manhattan-eiland zich in de handen der Hollanders bevond. De dagbladen zeggen dat Anneke Jans behoorde tot de koninklijke familie, misschien tot die van prins Willem ILT, die koning werd van Engeland, anders begrijp ik het niet, en dat haar een aanzienlijk stuk land in het toen malige Nicuw-Amsterdam ten geschenke gegeven was, toen maals weinig waarden waarvan men ook toen zeker weinig droomde dat het eens zoo veel waard zou zijn. Verder zegt men dat toen het Engelsche gouvernement in het bezit van New-York kwam, de aanspraken van Anneke Jans werden erkend, en dat Trinity in later tijd het land in huur bekwam voor eene lange reeks van jaren en het sedert behouden heeft. Thans echter komen de nakomelingen van Anneke Jans en afstammelingen vun domino Bogardus te voorschijn en cischen hun voorvaderlijk erfdeel. Zij zijn drie honderd in getal. Wie er het best afkomen zal is eene groote vraag; ik denk de advokaten, die de zaak wel tot de volgende eeuw zullen rekken. Niettemin de Y'aukees doen alles nog al vlug, en het zou mij niet verwonderen of het zou den afstammelingen van Anneke Jans gelukken den kogel door de kerk te jagen. Met genoegen voldoen wij aan het verzoek, om door opna me van het onderstaande programma, meerdere bekendheid te geven aan eene onderneming, die eene zeer nuttige strek king heeft. Wij hopen dat door de vele bekwame werklieden, die zich te dezer plaatse bevindeDgehoor zal worden gege ven aan de roepstem die van hunne makkers in de hoofdstad uitgaat. PROGRAMMA der algemeene tentoonstelling, te houden door de Vereeniging A eêrlancCs Werkman. Art. 1. De Vereeniging NELRLAND'S WERKMAN, gevestigd te AmsterdamPrinsengracht bij de Spiegelstraat •CC 551-, zal in het jaar 18G7 eene Tentoonstelling houden, waartoe door alle werklieden in Nederland voorwerpen kun nen worden ingezonden. Art. 2. Op deze tentoonstelling worden aangenomen alle voorwerpen, welke waardig ziju, hetzij om hunne bewerking, vinding als anderzints, tentoongesteld te worden. Art, 3. Ieder inzender moet voor 1 April 1867 vracht vrije opgave doen van zijne toezending, van naam en woon plaats met vermelding van de soort der voorwerpenhene vens de daarvoor benoodigde ruimte. Art. 4. De Commissie behoudt zich voor ondoelmatig ge achte voorwerpen te weigeren. Art. 5. Elk in te zenden voorwerp moet vergezeld gaan, van den naamhet beroep en de woonplaats van den inzender alsmede van eene schriftelijke verklaring, dat het door den inzender zeiven is vervaardigd. Art. 6. Alle voorwerpen moeten vrachtvrij worden toege zonden aan de Commissie, die dezelve voor alle beschadiging of verlies zooveel mogelijk bewaarden tegen brandschade buiten bezwaar der inzenders verzekerd. Art. 7. De inzending der voorwerpen moet geschieden van van 14 tot V'8 Aprilaan het lokaal der Vereeniging. Art. 8. De terugzending der voorwerpen geschiedt 14 da- geu na de sluiting der Tentoonstelling. Art, 9. De tentoongestelde voorwerpen kunnen op verzoek van den inzender worden verkocht, en, wordt mitsdien ieder inzender verzocht den prijs alsdan bij het voorwerp te bepa len. Van den verkoopprijs wordt 5 pCt. ten bate der Ten toonstelling afgetrokken. Art. 10. Er zalna aan te vragen en ontvangen goed- kouring van Z. M. den Koning, eene verloting worden ge houden van de aan te koopene voorwerpen. De bepalingen hieromtrent zullen later worden vermeld. Art. 11. leder inzender wordt eene doorloopende toe gangskaart afgegeven. Art. 1 De Tentoonstelling zal geopend worden den 15 Mei 1867en de sluiting nader worden bepaald. Art. 13. De beoordeeling der ingezondeue voorwerpen wordt opgedragen aan de Eere-leden der Vereeniging. Art. 14. De uit te loven prijzen zullen bestaan uit Zil veren en Bronzen M^daül&s en Getuigschriften Alle verdere onder vrachtvrije aanvrage verlangd wordende inlichtingenzullen volgaarne bereidwillig worden verstrekt. Men gelieve vóór alles zich te adresseeren aau het Hoofd-Be- stuur der VereenigingNEERLAND'S WERKMAN, geves tigd te AmsterdamPrinsengracht bij de SpiegelstraatCC 554. Namens Bestuurderen J. SCHEELE, Voorzitter. M. COETERIER, Secretaris. Het is de eerste maal dat dc Vcrcenigimr "NEERLAND'S WEUKMAN" aldus optreedtdat de eerste maal dan ook het bewijs geleverd worde wat de werkman vermag, wanneer hij zich met beleid op het gebied van den vooruitgang be geeft het is de eerste maal dat eene Tentoonstelling op dus danige wijze zal worden zaamgesteldhopen wij dat die eerste maal niet de laatste zij, dat de verwachtingen niet teleurgestelden het vertrouwen niet beschaamd worde. Werkman! De gelegenheid wordt U aangeboden, ieder uwer levere de voortbrengselen van zijne kennis, en de nij verheid in Nederland zal er door bevorderdde arbeidende stand meer geëerd en gij zeiven er door bevoordeeld wor den! Derhalve niet gedraald, maar het oogenblik op prijs gesteldmet vriend en makker deze zaak besprokentoege- juicht en aanbevolen, en het kan niet anders of de oogst, die bij zulk eene medewerking te wachten is, zal strekken tot eere van den werkman en tot roem van Nederland. Wij maken onze lezers attent op een belangrijk vlugschrift, dat heden bij den Uitgever G. C. VAN DElt MAST te Go r ine hem verschenen is. Wij bedoelen de brochure getiteldDenkwijze omtrent den geest van liet leger. Aau eiken Nederlander aanbevolen en vooral ilen Volksvertegenwoordiger. Ernstig woord tevens aan de schutterijen en vcreeuigingen tot 'slands weerbaarheid, door 1'Homme gris. Iu de tegenwoordige tijdsomstandigheden kan het niet anders of dit boeksko moet sensatie verwekken, vooral als het wenken zijn van een man als 1' homme gris. Zoo weuschte hij o.a. een minister van oorlog ingewijd in de geheimen van het militaire leven, dat is geen mannen van de genie, noch van do staf; vooral dc infanterie acht hij daartoe het meest geschikt. Tot chef van het personeel trede slechts hij op, die even als de minister, i n het leger geleefd heeft. Zoo spreekt hij verder onder anderen van lotelingeu die als „de visch naar het water snakken naar onbepaald verlof"; van plaatsvervangers, „waaruit te uaauwernood één sujet kan worden gekozeu, geschikt tot ccnigc dienst;" en dit geheel geëncadreerd door „onervaren onderollicieren en korporaals." Verder roept hij weinige maar hartelijke, ernstige woorden tot de schut terij en leden van verecnigingen ter bevorderiug van den wapenhandel. Tot dc laatste zegt hij o. a. „Dat rang of stand geen ouderscheid on der u make, bedenk dat de zwaarden der vijanden, hunne geweren, geen onderscheid kennen En tot de schutters roept hij „Bedenkt voorts dat tegenover de kleinere staten tegenwoordig „magt" voor „regt" geldt, bedenkt dat thans aan onze grenzen de naaldgeweren heer- schcn bedenkt dat men ook van elders reeds lang het oog heeft gevestigd op uwe rijke bezittingen." De prijs 30 et., kan geen bezwaar opleveren, om dit allerinteressant vlugschrift in ieders handen te doen komeu. I)e Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. 's Helder, 28 November. Mijnheer de Redacteur I Vergun mij voorheden een enkel woord ten vervolge op mijn schrijven, voorkomende iu uw geacht blad van Zaturdag 17 November. Ik vestigde reeds toen, even na den alloop der verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de aandacht mijner plaatsgenooten op de nood zakelijkheid van het daarstcllen eeuer krachtiger kiesverecniging, voorna melijk voor leden van de provinciale staten en gemeenteraad, waaraan voor ons meerder behoefte bestaat dan dc vereenigiugen die zich plotseling vormden ijdens dc verkiezingen van 30 October. Thans wederom zijn er twee plaatsen voor den gemeenteraad vacant, en dus is het nu het juiste oogenblik om, zoo ten minste de opwekking in onze gemeente voor het verkiczingswerk niet in ééns reeds uitgeput is, eene po ging aantewenden zoodanige vereeniging daar te stellen. Het is buiten twijfel dat vele candidaten voor die beide vacatures zullen worden genoemd, en dat het voor de kiezers geeue gemakkelijke taak zijn zal den lieer Strootmau waardiglijk en naar belmoren te vervangen. Daarom is thans eene voorafgaande bijeenkomst en zamenspraak der kiezers meer dan ooit eeue noodzakelijkheid, willen zij niet de bedoelingen van enkelen in den hand werken, die meer gedreven worden door eerzucht en zucht om in aan merking te komen voor eene eere-betrekkiug dan door bekwaamheid en begeerte van de bevordering der gemeente-belangen. Op de persoueu die genoemd zullen worden hoop ik later terug te komen, indien de redactie blijft volharden bij haar voornemen, om gcene personen aan te bevelen, en zij des niettegenstaande mijn schrijven zal willen opne men. Voor heden bepaal ik mij alleen bij de herinnering aan de noodzake lijkheid tot het daarstcllen eener krachtige en invloedrijke kiesvereeuiging. Met achting Uw bestendige lezer BEMOEIAL. Van 23 30 November 1866. ONDERTROUWD J N. H. van den Berg, timmerman bij dc Marine, 30 j. en F. S. van Dijk, 26 j. C. Slavenkoorn, zich noemende cn schrijvende C. Slavckoordc schoenmaker 31 j. en C. M. Leemker, 33 j. weduwe van J. C. Meeuwse. H. A. de Rooze, scheepstimmerman, 28 j. weduwnaar van H. Fluijt en T. van der Hulst, 23 j. GEHUWD J. B. Abelu en C. Nobbes. C. van den Berg en P. de Boer. A. van den Berg en G. Piqucndaire. C. T. van Duuren en A. de Leeuw. BEVALLENT. Dienaar gcb. Akkerman, Z. G. Vroon geb. 6nocr- wang, Z. A. Duinker geb. Berg, Z. E. G. E. Grimijzer geb. Spigt, D. D, Eggert geb. Bern, D. A. E. Trap geb. Huijben, D. V. C. Rümer gcb. de Waeij, Z. T. Vroou geb. Dekker, Z. C. Filmer gcb. Dito, Z.S. F. Ebbinkhoff geb. Verboom, D.A. Kohnhorst geb. Caljé Z- C. E. Morlang geb. Balfour van Burleigh, Z. C, J. Louw geb.. Leijer, Z. M. Beugcling geb. de Jong. Z. OVERLEDEN B. S. Buiteukaut geb. de Beer, 61 j. K. dc Groot, ruim 20 m. II. E. van Twisk geb. Stockinkkorszen61 j. C. dc Boer, 41 j. Van 45 tot 30 November 1866. ONDERTROUWD: C. Kok, 25 jaren, te Helder, met T. Groet, 27 jaren. J. de Nijs, weduwnaar van G. M. Spilker, 36 jaren, onlangs te Ilillc- gom, met B. H. Leijding. 28 jaren, onlangs te Alkmaar. GEHUWD Jacob Mork en Maaltje Jonggan. llarmcu Hagen en Trijntje Bakker.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2