üïieuojs- en JÉ ^(ftöoertentie-öfttö. ,/\o 580. Zesde Jaargang. 1800. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post H l.JrO Men abonneert zich bij alle Boekbandelaren cn Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. I)e prijs der Advertentie# van 1—4 regels is 4CV (.enten voor eiken regel meer 10 Centen. Zcgelrcgt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdnirs middag 12 uur gelieve mende Advertentie» intczcmlón. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. WOENSDAG U) DECEMRER. Die zich, ingaande met 1 Jannarij a. s.op dit blad willen abonneren, kunnen de nog in deze maand verschij nende nommers kosteloos bekomen. Ingevolge de gunstige resultaten voor de armen, die de hier gebruikelijke wijze van Nieuwjaarwenschen, in de laatste jaren heeft opgeleverd, zal het N°. van 1 Januari] a. s. weder beschikbaar gesteld worden tot het opnemen eener Naamlijstvan al diegenen, die hunnen NIEU W- J.WRSKROET opentlijk wenschen uit te brengen aan Familie, Vrienden, Bekenden, Begunstigers, enz. Voor de plaatsing van iederen naam wordt gevraagd 50 centen, ten voordeele der armen van de verschil lende gezindheden in deze gemeentena aftrek van onkosten ingeval die niet te vermijden zijn. (Drukloon wordt niet in rekening gébragl.) Na afloop zal de rekening en verantwoording der gelden in dit blad worden opgenomen. Exemplaren der Courant, waarin de Naamlijst voorkomt - zullen te hekomen zijn tegen betaling van 10 Centen, mits vóór het afdrukken aan te vragen. Men wordt beleefd verzocht vooral voor duidelijke opga ven te willen zorgen, en zich vroegtijdig franco te adres seren aan den uitgever es. POLITIEK OVEKZIGT. In de stad Hanover is de haat tegen de Pruisen ten top gestegen. De Pruisische officieren en soldaten worden open lijk op de straat gehoond en uitgelagehen. De geliefkoosde spotnaam is nkoekoek," een spotnaam op den Pruisischen adelaar. De meest populaire straatdeun luidt Es gibt nur a Kaiserstad! Es gibt nur a Wien Es gibt nur a Rauberstadt Das ist Berlin. Komrat ein Vogel geflogen Setzt sich nieder in unser Land Hat geraubt und gestohlen Hnd wird Kuckuk genannt. De volkshaat vindt zijn steun bij de hofpartij, den adel en de agehtèn des konings. Al deze demonstraties leiden eeliter tot niets; het zijn demonstraties, anders niet. Prui sen beantwoordt ze met kabinetsbesluiten en legerorders. Er is vóór de garnizoenen in Hanover een legerorder uitge vaardigd, waarbij straf bedreigd wordt tegen officieren en soldaten wanneer zij ongewapend uitgaan en straffeloos hunne eer laten aanranden. Wanneer zij worden aangevallen, zijn zij Verpligt terstond van hunne wapens gebruik te maken. Officieren mogen niet zonder revolvers uitgaan. Uit Berlijn meldt men echter het volgende: De tijdingen uit Hanover luiden gunstiger. Twaalf hon derd onderofficieren zijn tot de Pruisische krijgsdienst over gegaan. Ook Hanoversche officieren beginnen zich thans aan te melden om in de dienst opgenomen te worden. In een Parijseh blad komt een artikel voor, waarin niets meer of minder wordt aangekondigd, dan de omverwerping van de bestaande orde van zaken in Europa, hetgeen zeer bescheiden de réconstitution de l' Europe wordt genoemd. Frankrijk wil een nieuw Europa zien verrijzen uit de puin- lioopen van het Europa van 1815, doch het wil tevens cn hier komt eigenlijk het geheele artikel op neêr op het gegeven oogenblik zijne wettige aanspraken doen gelden, waartoe niemand aan Frankrijk het regt zal kunnen betwis ten. Welke die wettige aanspraken zijn is bekend«Belgic moet bij Frankrijk belmoren." Hoewel men nu aan dat geschrijf niet meer waarde moet hechten dan het verdient, zoo is het toch opmerkelijk dat dit artikel verschijnt op hetzelfde oogenblik dat Frankrijk zijn leger aanzienlijk gaat vermeerderen. De keizerin van Frankrijk zal, volgens de berigten, lieden Parijs verlaten en met een aanzienlijk gevolg zich naar Komo begeven. De kroonprins vergezelt haar. Het heet flians, nu de reis der keizerin niet meer ontkend kan worden dat zij den paus zal trachten te bewogen tot concessien het in voeren van hervormingen enzoo mogelijktot het afstand doen van zijn wereldlijk gezag. Die bewering verdient niet veel geloof. Keizerin Eugunie toch zou in deze een zeer slecht advokaat zijn, daar zij zelve het wereldlijk gezag des pausen steeds heelt verdedigd. Anderen meenen dat de reis strekken zou om den paus gemeenzaam te maken mot het denkbeeld om, ook na het vertrek der Fransclicn, te llomo te blijven. Met het oog daarop, zou men deze interventie ook te Florence niet ongaarne zien. Uit Rome schrijft men onder dagteekeuing van 10 dezer, aan den Secoio te Milaan, liet volgende: Morgen of overmorgen zal de heer Tonello (gevolmagtigdo van Italië tot onderhandelingen met Rome) bij den paus ter audiëntie worden toegelaten. Men moet intussclicn aan zijne zending geen te groot gewigt hechten. Naar men 'toch ver zekert, is zijn mandaat slechts bepaald tot do kwestie be treffende eene schikking omtrent het kerkelijk patrimonium en naar men er bijvoegt heeft het pauselijk gouvernement dienaangaande reeds een ontwerp in overweging genomen, rustende op de volgende grondslagen die door het kabinet te Florence reeds moeten zijn goedgekeurd 1. Het Italiaansch gouvernement zal bij het parlement een wetsontwerp indienen waarin Florence wordt verklaard de definitieve hoofdstad des rijks te zijn. 2. De kardinalen zullen verklaard worden te zijn prinsen van het koningrijk Italië, zullende zij een inkomen genieten tot het dubbele bedrag van het tegenwoordige. 3. De bevolkingen van het patrimonium van St. Petrus, met uitzondering van Rome, zullen door eene volksstemming kunnen verklaren of zij aan het pauselijk gouvernement on derworpen willen blijven, dan wel of zij verlangen bij het koningrijk Italië geannexeerd te worden. 4Rome zal verklaard worden te zijn eone kerkelijke stad sui generis. Do paus zal aldaar als absoluut souverein gezag uitoefenen. Alleen zal de gemeentelijke autoriteit door de in gezetenen worden gekozen en over verschillende administra tieve aangelegenheden beschikken. Het leeken-element zal het kerkelijk element vervangen, inzonderheid wanneer tijdens de onderhandelingen bij Rome eene strook grond zal worden gevoegd, die later definitief zal worden vastgesteld. 5. De pauselijke militie zal worden ontbonden. De vreemde troepen zullen moeten vertrekken. De ingezetenen zullen dienst kunnen nemen bij de Italiaansehe armee, maar alleen bij overlegging van bewijsstukken van eerlijkheid en goede zeden speciaal wat de officieren betreft: G. Het traktaat tusschen Italië cn het Romeinsclie gouver nement zal voor het kabinet te Florence alleen verbindend zijn gedurende het pontificaat van Pius IX. 7. Pius IX zal Victor Emanuel erkennen als koning van Italië en in plaats van zich in ballingschap te begevenzal hij naar Florence komen om de souvereiniteit van den gekozen koning te wijden. 8. Italië zal als katholieke mogendheid aandeel nemen In de civiele lijst der katholieke staten ten behoeve van den paus. De paus heeft den 15n dezer Tonello ontvangen. De Italia zegtdat de berigten uit Rome doen voorzien dat de zending van Tonello tot een gunstig resultaat zal leiden, 1T I 3 TT W 3 IJ D X 1T 3- 33 1T, Helder, Nieuwcdiep, Willemsoord, enz. IS December 1866. Zaturdag jl. had bij de directie der marine alhier de aan besteding plaats van het bouwen van eene bergplaats va steenkolen en verder daarbij behoorende werken, op 'srijk^

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1