Jïieuros- cu NATIONALE MILITIE. JUS 585. Zesde Jaargang. ZATURDAG 29 DECEMBER. tfJfficiM geheeïte. KENNISGEVING OPROEPING TER INSCHRIJVING. J0ict-officiccï Qcöeclte. 1806. HELDERSCHE Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post 1.P0 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. COURANT. De prijs der Advektkntikn van 14 regels is 40 Centenvoor eiken regel meer 10 Centen. Zcgelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags eu Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertcnticu intezeuden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Ons volgend nommer zal op Dingsdag 1 Januarij des morgeus worden uitgegeven, in plaats van des avonds. Advertentiën voor dat nommer gelieve men in te zenden uiterlijk tot Maandag- 31 December 'a middag: uur. Ingevolge de gunstige resultaten voor de armen, die de hier gebruikelijke wijze van Nieuwjaarwenschen in de laatste jaren heeft opgeleverdzal het N°. van 1 Januarij a. s. weder beschikbaar gesteld worden tot het opnemen eener Raamlijst, van al diegenen, die hunnen lïiEUW- JAARSOItOET opentlijk wenschen uit te brengen aan V^ciilie, Vrienden, Bekenden, Begunstigers, enz. ^ndefoor de plaatsing van iederen naam wordt gevraagd five centen, ten voordeele der armen van de verschil- v, gezindheden in deze gemeente, na aftrek van onkosten ivJal die niet te vermijden zijn. Drukloon wordt niet in ing gebragt.) la afloop zal de rekening en verantwoording der gelden m dit blad worden opgenomen. Exemplaren der Courant, waarin de Naamlijst voorkomt zullen te bekomen zijn tegen betaling van 10 Centen, mits vóór het afdrukken aan te vragen. Men wordt beleefd verzocht vooral voor duidelijke opga ven te willen zorgen, en zich vroegtijdig franco te adres seren aan den uitgever BURGEMESETER en WETHOUDERS der Gemeente IIELDER Gezien de artt. 15 tot 20 der Wet betrekkelijk de Nationale Militie, van den 19 Augustus 1861 Staatsblad No. 72; Brengen de navolgende wetsbepalingen ter kennis van de ingezetenen Dat alle mannelijke- ingezetenen, die op den 1 Januarij aanstaande hun- 19de jaar zullen zijn ingetreden, verpligt zijn zich ter inschrijving voorde Militie aan te geven tusschen 1 en 31 Januarij aanstaande. Zij die zich na den 31 Januarij, doch voor den 31 December 1867, ter inschrijving aau- melden, worden alsnog ingeschreven, doch verbeuren eene boete van f 25 tot f 100En dat zij, die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste jaar, ingezetenen worden, eveneens tot die aangifte verpligt zijn zoodra zij de hoedanigheid van ingezeten verkrijgen. Dat voor ingezeten wordt gehouden 1. Hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is, volgens de wet van 28 Julij 1850 (Staatsblad No. 44), luidende artikel 3 dier wet adus «Gevestigd of ingezeten zijn, die binneu het Rijk in Europa hebben „gewoond. „a. Gedurende de drie laatste jaren. „b. Gedurende achtien maanden na aan het Bestuur hunner woonplaats „het voornemen tot vestiging te hebben verklaard „Nedcrlauders zijn gevestigd of ingezetenen, die gedurende de laatste „achtien maanden hunne woonplaats binnen bet Rijk in Europa hebben „gehad. „Nederlanders, die ter zake van 's Lands dienst in een vreemd land „wonen, worden voortdurend als ingezetenen beschouwd. „De bepalingen vau ingezetenschap, in bijzondere wetten voorkomende, „gelden alleen voor zooveel betreft de onderwerpen in die wetten „behandeld. 2. Hij, die geene ouders of voogden hebbende, op 1 Januarij as. gedu rende de laatste achtien maanden in Nederland verblijf zal hebbcu gehouden. 3. Ilij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen bet rijk verblijf houdt. Dat voor ingezeten niet gehouden wordt de vreemdeling, bchoorenile tot een Staat, waar de Nederlander niet aan de vcrpligte krijgdienst is oudcr- worpen, of waar ten aanzien der dienstpligtigbeid het begiusel van weder- keerigheid is aangenomen. Dat voor de Militie niet wordt ingeschreven 1. De in ceu vreemd Rijk achtergebleven zoon van ecu ingezeten, die geen Nederlander is 2. De in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderloozc zoon van een vreemdeling, al is Lijn voogd ingezeten 3. De zoon van den Nederlander, die ter zake van 's Lands dienst in 's Rijks overzceschc bezittingen of koloniën woont. Dat de inschrijving behoort te geschieden 1. Van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze over leden, de moeder, of zijn beiden overleden, de voogd woont; 2. Van een gehuwde en van een weduwuaar, in de gemeente waar bij woont. 3. Van hem, die geen vader, moeder of voogd heelt, of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont. 4. Van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente waar zijn vader of voogd liet laatst in Nederland gewoond heeft. En worden diensvolgens bij deze opgeroepen alle mannelijke ingezetenen dezer gemeente, die in dezen jare den 18jarigen leeftijd hebben bereikt of nog zullen bereiken, en mitsdien degenen, die geboren in den jare 1848, op den eersten Januarij 1867 hun 19de jaai; zullen zijn ingetreden, om zich ter in schrijving voor de Militie, hij hen. Burgemeester en "Wethouders, aan tc geven in het Raadhuis der gemeente, op den 2dcn of een der volgende da gen van de maand Januarij, des morgeus tusschen 9 en 12 ure; zullende zij, die eerst 11a het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezeten worden, en dus mede verpligt zijn zoodra zij die hoedanigheid verkrijgen, zich ter inschrijving voor de Militie aan te geven, de aangifte kunnen doen ter plaatse en uur hierboven omschreven. Burgemeester en Wethouders verwittigen verder de ingezetenen Dat, welke aanspraak op vrijstelling van dienst iemand ook zoude ver meen en te hebben, de aangifte ter zijner inschrijving niettemin behoort te geschieden, terwijl bij ongesteldheid, afwezigheid of onstentenis, zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van aangifte gehouden is. Dat ter voorkoming van onaangenaamheden, welke voor de ingeschrevenen volgen moeten uit ccnc verkeerde spelling van naam of uit cene onjuiste op gave vau den dag der geboorte, de belanghebbenden moeten medebrengen eeu Extiact uit hunne geboorte-acte, hetwelk kosteloos kan worden verkregen. Verzuim, van aangifte ter inschrijving wordt gestraft volgens de wet. Helder5 December 1S66. Burgemeester en Wethouders voornoemd STAKMAN BOSSE Burgemeester. L. VERHEY Secretaris, POLITIE. Ten burele van den ondergeteekende is gedeponeerd: Een BOUFFANTE. Helder, 28 Dec. 1866. Be Commissaris van Politie. A. O. BOONZAJER. 1TI E TT 77" S T XÏ D X1T 3- B1T. Helder, Nieuwcdiep, Willemsoord, enz. 28 December 1866. Het doet ons genoegen te kunnen melden, dat de dag van gisteren, waarop de veldwachter Pieter Groot zijn 40 jarige dienst in deze gemeente herdachtook door zijn su perieuren en vele anderen niet ongemerkt is voorbijgegaan. Men heeft den braven trouwen dienaar eene eere aangedaan waarmede een ieder die hem kent, van harte zal instemmen. Ten twee ure werd Groot in de trouwzaal op het raadhuis binnengeleid, alwaar te zamen gekomen waren Burge meester en Wethouders, de Commissaris van Politie, de ambtenaren der Secretarie, dg heer Werendlijn Smit, als vertegenwoordiger van vele ingezetenen, een aantal belan, lendenbenevens het personeel der politie-beambten, De Burgemeester bragt hulde aau de trouw en ijver, mede den Jubilaris zijne betrekking van veldwachter

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1