.oude 40 jaren had waargenomen; hij wees hem op de ver- eerende omstandigheiddat hij hoewel nimmer bevorderd mot zijne betrekking te vreden was, dat hij nimmer klaagde, maar altijd de werkzaamheden welke men van hem vorderde,, stipt en, waar het zijn moest, t«n spoedigste ten uitvoer bragt. ZlïdA. overhandigde hem namens het gemeentebfctuur een gecacheteerd packet. (Wij vernemen later dat het inhield eeue gratificatie groot f 25.) Daarna rigtte de Commissaris van Politie tot hem het woord, wenschte hem geluk en overhandigde hem, namens het geheele personeel der politie alhier, eene portemonnai met zilver gemonteerd. Vervolgens werd door den Commissaris in zijne toespraak ten zeerste erkend, de goede diensten door Groot immer en nog dagelijks bewezen, daar hij genoemd kan worden een vraagbaak in zoo vele zaken, waarmede hij door zijn veeljarig verblijf alhier ten naauwste bekendis; bijstelde hem tot navolgenswaardig voorbeeld aan al zijne kamaraden en overhandigde hem ten slotte ook een persoonlijk aandenken. De heer Notaris Smit was de tolk van een aantal ingeze tenen dezer gemeentehij stelde namens heu aan Groot ter hand, een zilver cylinder-horologie, terwijl daarna een fauteuil werd aangebragt en mede door den Notaris Smit hem werd aangehodeu. Vervolgens sprak de Gemeente-Secretaris, de heer Verhey, den Jubilaris aan; ook door hem werd hulde gebragt aan de trouw, waarmede Groot gedurende 40 jaren zijne betrekking vervulde; en stelde hem namens de ambtenaren der Secretarie ter hand, een zilver lucifersdoosje met inscriptie. De getuigenis van den heer Verhey, die gedurende 32 jaren aan de Secretarie werkzaam is, en als het ware dagelijks de handelingen van Groot heeft opgemerkt, is hier van veel gewigt. Nadat de Jubilaris in de fauteuil had plaats genomen en de geschenken had bezigtigd bedankte hij allen regt hartelijk voor de onderscheiding hem te beurt gevallen. De fauteuil werd daarna door de twee oudste veldwachters naar de woning van den Jubilaris gedragen, werwaarts zich toen ook de overige politiebeambten begaven om hunnen kameraad daar nogmaals de hand te drukken en ook zijne familiebetrek kingen geluk te wensehen met dezen dag. Men verhaalt ons ook, dat onder de overige geschenken die Groot ontving, zich ook bevonden eene Duitsche pijp en een tabakspot. Als een groot liefhebber van een pijpje, ruste zijn oog met welgevallen op deze beide geschenken, en zeide nimmer te hebben kunnen denkendat hij nog eenmaal een pijp zou ontvangen als blijk van tevredenheid over zijne pligtsbetrachting, want, dat juist de pijp oorzaak was dat hij van den Burgemeester Tn't Velt wel eens eene berisping had ontvangen hoewel hij anders nimmer eenige straf wegens pligtverzuim had ondergaan. Heden voormiddag heeft men een proeftogtje gemaakt met de alhier nieuw aangevoerde reddingboot. Het woei een harde wind uit het N. W. met hoogloopende zeeënwel ke gelegenheid voor dit doel was afgewacht. Het vaartuig voldeed, zoo wel op de riemen als onder zeil, uitmuntend. De opvarende hebben verklaart dat zij het volste vertrouwen stellen in de constructie dezer bootzoo dat ze zelfs bij den hovigsten storm bereid zijn er mede in zee te steken. Bij Koninklijk besluit heeft Z. M. goedgevonden te bevordereningaande 1 Januarij a. s.tot kapt.-luitn. t/z. de luit", t/z. .1» kl. W. K. van Gennep en tot luit", t/z. le kl. de luit. t/z. 2" kl. J. M. Brevet. Vau de bij Z. M. besluit en, na voldoend afgelegd examenbenoemde 2e luit8, der infanterie zijn geplaatst bij het 7e regiment, de heerenJ. Klasing, H. F. Lubeck L. II. MeijerA. J. J. A. A. Rothpletz en D. van der Swan Inliet Weekblad van Alkmaar en Omstreken leest men Eenige graanhandelaren hebben verklaard, dat zij de bui tengewone graanmarkt die den 28 dezer te Alkmaar gehouden zal worden uniet met hun gewoon bezoek zullen vekeeken," Die zamenspanning tegen een maatregel die met de beste bedoelingen genomen wordt, moeten wij afkeuren en wij zouden daarvan groote gevolgen verwachten wanneer ook landbouwers daarin mede werkten. Nu heeft het den schijn dat de koop lieden de markt en alzoo óók de landbouwers van hun af hankelijk achten. Deze zaak herinnert ons eene gebeurtenis ter kaasmarkt naar wij meenen ongeveer in 1832, toen de kaaskoopers een stemmig besloten om niet te zullen koopen en buiten de poort gingen kolven. Toen hunne partij uitgespeeld was vonden zij de kaas toch verkocht. De burgemeester had aan een deskundige geld verstrekt, die had bijkans alles gekocht en werd juist door deze gebeurtenis, later hunne vooruaam- sten concurrent. Tot narigt. In de week van 915 Dec. zijn aangetast 2334 runderen in Zuidholl.3454 in Utrecht; 324 in Noordholl. en 61 in Gelderland. Yoor de drie eerstgenoemde provinciën be droeg het aantal aangetasten'eene week vroeger resp. 2511, 4783 en 411 en van 25 Nov. tot 1 Dec. resp. 2130, 4549 en 587. De totaal-cijfers bedragen resp. in elke der 3 weken, 7266, 7705 en 6173. In de maand April 1867 zal in hett paleis voor Volks vlijt te Amsterdam eene tentoonstejling van voortbrengse len van tuinbouw worden gehoudenwaartoe de afdeeling Amsterdam van de Holèmdsche Maatschappij van Landbouw hare medewerking heeft verleend. Deze tentoonstelling be looft de vorige in luister te zullen overtreffen, althans de commissie van regeling en beheer heeft, na de rondzending van het programmareeds van zeer veel zijden de verze kering ontvangen, dat het haar aan medewerking om de tentoonstelling zoo fraai mogelijk te doen zijn, niet zal ontbreken, zoowel van wege de aanstaande inzenders van voortbrengselen van tuinbouw, als van hen, die door het schenken van medailles (welk aantal ditmaal buitengewoon groot is) van hunne belangstelling in het welslagen der onderneming doen blijken. Ruim een 30tal sergeants- en korporaalskadetten van het 4" studiejaar der koninklijke militaire academie te Breda, zijn op hooger last allen gedegradeerd. Men meldt uit Amsterdam van 26 Dec. het volgende Gister nacht, omstreeks ten 2 ure, is een hevige brand uitgebarsten in de stoom-fineerzagerij op de Lijnbaansgracht bij de Elandsgracht, no. 378. De brand heeft zich uitge strekt tot de smeersmelterij op de Elandsgracht, GG no. 372, die even als de zagerij geheel is uitgebraud. De twee be lendende perceeleu, GG no. 271 en 273, die tot berg plaatsen gebezigd werden, zijn gedeeltelijk door de vlammen vernield. Ten 7ure was men, door de werking van de stoombrandspuit en acht gewone spuitenden brand meester. Bij gelegenheid van die ramp is een eenjarig kind, in een deken gewikkeld, naar beneden gebragt, en toen bleek het dat het gesmoord was. Zaturdag jl. is op de lijn Eindhoven-Luik een ongeluk gebeurd waarover berigt wordt: Het ongeval schijnt ontstaan te zijn, doordien men van een station een locomotief had doen vertrekken zonder deu van Eindhoven komenden trein te waarschuwen; deze zette zijne reis met volle vaart voort en ontmoette op een der menigvuldige krommingen van den weg, op de hoogte van het station Herstel, de locomotief, waardoor eene verschrikkelijke botsing ontstond, tengevolge waarvan de locomotief en eenige waggons geheel verbrijzeld werdeu. De machinist en de stoker van de eene locomofM^ zijn deerlijk gewond, zoo zelfs dat men voor het leven den stoker vreest; de machinist wordt verpleegd in^| gasthuis te Tongeren. Verder hebben de passagiers letsel gekregen zij zijn er gelukkig met den schrik en oponthoud afgekomen. De burgemeester der gemeente Harlingen breng^M publicatie ter kennis van al diegenenwelke zulks mogt aangaan, dat het zoogenaamde jNieuwejaarwenschen op den eersten Januarij, op welke wijze ook geschiedende, verbo den wordt." In de maand October jl. diende de gewezer. officier van gezondheid Christanthans burgergeneesneer te Grave, eeue klagt in ten laste van den officier van gezondheid Vigelius, omdat deze, in strijd met de geneeskundige wetten, de burgerpraktijk had uitgeoefend. Deze klagt heeft geleid tot de teregtstelling van den beklaagde voor den krijgsraad in de 1" militaire afdeelingdie hem in de vorige week bij een zeer gemotiveerd vonnis volkomen heeft vrijgesproken van de feiten hem ten laste gelegd. Uit dat vonnis blijkt, o. a. dat de heer Vigelius uit zuivere menschlievendheid zonder vooruitzigt op geldelijke belooning, gedurende eene ongesteldheid van de med. dr. Smitz (thans overleden), diens burgerpraktijk, op diens uitnoodiging en geheel en al te diens voordeele heeft waargenomen alsmede dat hij dagelijks omtrent de behandeling der burgerpatiënten met voornoemden dr. te diens woouhuize heeft beraadslaagd. De Sneeker Courant heeft de volgende advertentie: Lees hier! De ondergeteekende verklaart bij deze openlijk ter liefde van de waarheid, dat hij zich voor alsnog niet heeft opgehangenmaar die operatie uitgesteld heeft tot nader order, verzoekende voorts van rouwbeklag verschoond te blijven. Goënge, 21 December 1866. J. R. van der Plaats. Wij hebben in ons nummer van 15 Dec. berigtdat drie leden van de New-Yorker-Yachtclub hadden besloten om met hunne yachten een wedstrijd te houden over den Atlantischen Oceaandat is van New-York tot aan Cowes in het Engelsche kanaal. Het waren de Henriëttabehoo- rende aan den heer James GordonBennett Jr.zoon van den uitgever des Jleralds en mede-redacteur van dat blad de Fleetwing van den heer Jeröme en de Vesta. Den 11 dezer zijn de yachten naar Cowes uitgezeild en de wedstrijd heeft dus plaats gehad in het ruwste en stormachtigste jaargetijde. Uit Londen wordt berigt dat het yacht Henriëtta Dingsdag middag den 25, ten 5 ure 40 m. te Cowes is aangekomen, terwijl geen der beide mededingende yachten zelfs nog in 't ge- zigt was. De Henrietta heeft dientengevolge de premie van 60,000 dollars gewonnen. Het schip heeft de reis in ruim veertien

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2