dijk nabij het Landshok door de militairen van verschillende wapens alhier in garnizoen. Ook aan boord van Z. M. schepen van oorlog, werd groole parade gehouden. Bij ue parade aan boord van het wachtschip, door de geheele equipagie en de adelborsten van het Kon. Insti tuut gehoudenwerd aan eenige van genoemde adelborsten die door ijver en goed gedrag hebben uitgemunt de gewone daartoe bestemde destinctiven uitgereikt. Ook eenige ma trozen en mariniers werden bevorderd. De werkzaamheden op 's Rijks werf alhier, staan heden namiddag stil. Door den Schoutbij nacht directeur cn kommandant der marine alhier, wordt heden namiddag een groot dinée gegeven. Door de leden der metalen-kruis-vereeniging alhierzal heden avond eene buitengewone vergadering plaats hebben. Naar wij vernemen zal in de kazerne der mariniers heden avond het assaut plaats hebben. Het militair assaut, dat in de kazerne der Infanterie heeft plaats gehadkan met een woord luisterrijk genoemd worden. Dat men zich van dit assaut iets meer voorstelde dan andere jaren het geval is geweestdit getuigde de talrijke opkomst van ingezetenen dezer gemeente, waarvau een groot gedeelte reeds lang voor den aanvang aanwezig was. Ouder de genoodigden merkte men op de civiele en militaire auto riteiten, waaronder de burgemeester dezer gemeente, de ma joor plaatselijk kommandant, de majoor kommandant van het gedeelte mariniers te Willemsoord, de majoor kommandant van het detachement artillerie; verder een groot aantal officie ren van zee- en landmagt, alsmede de aanzienlijkste dames dezer gemeente, wier hooge belangstelling in de oefeningen der zonen van Mars, niet weinig bijdroeg tot opluistering van dit echt militaire feest. De schermzaal was voor deze gelegenheid regt feestelijk versierd. Aan de wanden zag men de vaderlandsche driekleur sierlijk gedrapeerd. Aan het einde der zaal vertoonde zich eene schoone trophee, welker netheid en gepast arrangement wij niet genoeg bewonderen konden. Binnen de trophee stoud de buste van onzen geëerbiedigden koning. Hierbij las men de woorden "Leve Oranje"'"Glorie aan God en aan den Koning" 1 Onmiddelijk voor de trophee stond het werkend personeel geschaard, ter sterkte van 40 personen, die spoedig blijken van hunne vorderingen zouden geven. Toen de heer majoor jhr. Leyssius de zaal binnen trad werd ZHEdgestr. ontvangen door het zingen van het gelief koosde volkslied, waarna met het uitvoerige programma een aanvang gemaakt werd. De verschillende nummers van dit programma werden achtereenvolgens met juistheid uitgevoerd. Hiervan muntte vooral uit eene muurfloret door 16 personen en eene quadrille-sabel door 8 personenalsmede het trekken op de floret en op den korteu stok door vier militairen kinderen van 8 en 9 jaren. Het zou ons te ver voeren wanneer wij alles in bijzonderheden wilden mededeelenmaar zullen besluiten met te vermelden dat een ieder opgetogen was over de vlugheid en het aplomb van het werkend personeel. Twee gelegen- heidsvoordragten waarvau de eene getiteld "de Nederlandsche vlag" en de audere "Aan den Koning", welke laatste vooral met een daverend applaudissement begroet werd strekte tot afwisseling van een en ander. Na afloop werden de brevetten aan een 30tal prevots en meesters, en de belooningen aan onderwijzers die in eenig vak van onderwijs hadden uitgemunt, uitgereikt. Hierop hield de heer majoor jhr. Leyssius eene treffende toespraak. Inde eerste plaats bedankte ZHEdgestr. den ver dienstelijken schermmeester, den fourier Martij voor zijnen ijver in het geven van schermonderwijs, en vervolgens de aangestelde prevots en meesters voor hunne gemaakte vorde ringen. ZHEdgestr. herinnerde hun, dat, nu men in den vreemde het beginsel gaat huldigen dat magt boven regt gaat, thans meer dan ooit te voren het oogenblik gekomen is, waarop een ieder, burger of militair, zich de behandeling der wapens moet eigen makenopdat het geheele Nederlandsche volk op de roepstem van onzen beminden Koning, zal kunnen beantwoorden aan den voor ons zoo driewerf heiligen pligt, om den dierb'ren grond, die met het bloed onzer voorvaderen gekocht is geworden, tot het laatste oogenblik te verdedigen. Als een verblijdend verschijnsel wees ZHEdgestr. er op, hoe reeds in vele steden van ons vaderland eene volks-wape- ning is opgerigt, en dat het nu de pligt is van den militair de oefening in den wapenhandel bij het volk over te brengenwant dat men hiervan de schoonste vruchten zoude plukken. Deze toespraak werd met gejuich begroet. Zoo eindigde een assaut, dat nog lang in herinnering zal voortleven van allen die er bij tegenwoordig zijn geweest. Gaarne willen wij hier het gedicht vermeldenvoor deze gelegenheid expresselijk vervaardigd door den oppasser in de garnizoens-infirmerie II. Coster, alhier, eu voorgedragen door den fourier Kroon. AAN DEN KONING. Sints lang klonk de blijmaar ons allen in 't oor Weldra wacht u 't feest van 's KoniDgs geboorte! Wij juichen bij Voorraad, in vreugde of smart, Voor Koning en Vaderland klopt steeds ons 'thart! Wees welkom dan feestdag, voor Neêrland zoo schoon, Het volk laat nu hooren een jublende toon, Die toon eindigt altijd, bij vreugde of smart, Voor Koning en Vaderland klopt steeds ons 'thart! Wij wenschen U Koningsteeds ruste en vreê Gods zegendie ga steeds gestaag met u meê Verwijderd blijft van U de droefheid en smart, Voor U en Uw huis klopt gestaag ons het hart! Wij zweren op nieuw onzen Koning de trouw! Wij ontrollen de vanen van roodwit en blaauw We vlechten tropheën, vol luister en pracht. Voor Koning en Vaderland klopt gestaag ons 'thart! Deez' toon ruisch' nog lang over zeeën en strand Nog lang blijv' deez' Willem regeerder van 'tland, En is hetdat onheil of oorlog ons tart Wij vliegen te wapen voor hem klopt ons 't hart Bij besluit van den 16 Pebruarij jl., heeft Z. M. goedgevonden den officier van gezondheid 2e kl. C. Gutteling van het personeel van de geneeskundige dienst der land magt, in zijn rang en anciënniteit over te plaatsen bij het leger in Oost-Tndië. Het tjalkschip de Jonge Jan en Margaretha, kapt. W. Jelis, den 29 Januarij jl. bij Callantsoog gestrand, (zie ons nommer van 30 Januarij) en in publieke veiling voor f 360.met de iuhebbende lading vuurvaste steen, verkocht, is na gedeeltelijke lossing afgebragt en Zaturdag jl. alhier in de haven gebragt. Op Donderdag 28 Maart a. s.des middags ten 12 ure, zal, ten dienste der staatsspoorwegen door en aan het ministerie van binnenl. zakente 's Gravenhage wordeu aan besteed: het maken van gebouwen eu verdere werken op de stationspleinen te Krommenie, Wormerveer en Koog a/d Zaan, ten behoeve van den spoorweg van het Nieuwediep naar Amsterdam. Op Dingsdag 26 Pebruarij a. s., des namiddags ten 2 ure zal door de R. C. Gemeente te Wieringen worden aanbesteed: het bouwen eener kerk en pastorij aldaar. Men schrijft ons van Wieringen dd. 16 Eebruarij het volgende: In de plaats van den heer Pieter van Hartevelt, gedu rende ruim 22 jaren alhier werkzaam geweest als magazijn meester of bewaarder op 's rijks quarantaine plaats, is aan gesteld en in active dienst getreden de heer Ruewwer, die van Hellevoetsluis naar hier is overgeplaatst. Bij de op 12 dezer alhier plaats gehad hebbende stem ming voor een lid van den gemeenteraad hebben van de 144 stemgeregtigden 78 hunne stemmen uitgebragt, daarvan bekwam de heer Jacob Wagenmaker 21 en de heer Jacob Kooru 20 stemmenterwijl de anderen aan verschillende personen ten deel vielenzoo dat er eene herstemming zal moeten plaats hebben. Tengevolge van het veelvuldige sneeuw en regenwater staat het lage land hier grooteudeels ouder water. De han del in vee begint vrij levendig te worden. Bijna dagelijks ziet men opkoopers en er worden over het algemeen hooge prijzen besteed. Van de veeziekte zijn wij tot dus verre gelukkig verschoond gebleven. In de Bazuin leest men het volgende Een zeer belangrij/c berigt. Yoor eenige dagen werd ons medegedeeld, dat er in een onzer provinciën, die het meest door de veeziekte geteisterd worden, iemand zich be vindt, die, wanneer hij in een besmetten stal de koeijen ziet, bepaald kan aanwijzen, welke beesten op dat oogenblik nog vrij zijn van de besmetting, welke reeds besmet zijn en eindelijk welke onder deze laatsten zullen herstellerjïjk sterven. Vreemd moge dit berigt klinken, maar ge^B waardige menschen verzekerden ons, dat er reeds vele p^^^^ ven van gegeven zijn. Men verzekerde er bijdat het eene wetenschap is, die eiken veehouder gemakkelijk is meê te deelen, en dat hij er zich alree over gewend heeft tot het gouvernement. Deze zaak kwam ons voor van zoo groot gewigt te zijn, dat wij ons dadelijk bij hem er naar hebben geïnformeerd. Zijn antwoord was bevestigend, maar het spijt ons er bij te moeten voegen, dat hij.ons verzocht voor als nog zijn naam niet te openbaren. Wij wenschen in het algemeen belang, dat de onderhandeling met de regering een spoedigen en gewenschten afloop hebben moge. (Naar wij vernemen beoefent een zeer geacht ingezeten dezer gemeente dezelfde wetenschap, en hebben zijne elders genomen proeven de beste resultaten opgeleverd. Welligt dat het dezelfde persoon is die door de Bazuin wordt bedoeld. Wij hopen in het algemeen belang, dat hij spoedig be sluite, om de vruchten zijner studie (zij het dan ook voor waardelijk) van algemeene bekendheid te doen worden. Red). Zondag jl. is de gasfabriek te Deventer onder water geloopen, waardoor eene algemeene verwarring heerscht. De predikant heeft de avond-godsdienstoefening moeten staken. Allerwege ziet men daar kaarsjes en andere middeneeuwschen verlichtings-werktuigen in winkels en huizen.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2