Jtieuros- en <EÖoertentte--6faÖ. Zevende Jaargang. ZATURDAG 25 FEBRUARI J. $jfirtëd gcöeeïte. geöeeïtr. JV 599. 1807. ELDERSCHE CODRANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post 1.60 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den UitgeverS. Giltjes. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. POLITIE. Ten burele van den ondergeteekende zijn gedeponeerd, eenige SLEUTELS, gebonden aan een Bandje. Helder22 Febr. 1867. De Commissaris van Politie, A. C. BOONZAJER. jtTIBUWSTIJDXlTO'E 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 22 Eebruarij 1867. De Schout-bij-NachtO. A. Uhlenbeck, Directeur en Kommandant der Marine alhieris door Z. M. benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Op 's rijkswerf alhier heerscht groote bedrijvigheid. Bin nen den kortst mogelijken tijd moeten in dienst worden gesteld: de stooinbatterij de Ruiter en de fregatten met stoom- vermogen de Zeeland, de Evertsen en de JEasseneer. Gisteren zijn er op nieuw 65 timmerlieden en sjouwerlie den aangenomen en van 's rijkswerf te Amsterdam worden hier nog ruim 100 timmerlieden, smeden en schilders verwacht. Ook zijn de schepen Adolf van Nassau en van Speijk uit de Middellandsche Zee terug geroepen. Het groot militair assaut, gisteren avond door de onder-officiers-societeit Eensgezindheid, ter herdenking aan 's Kouings verjaardag, in het lokaal Tivoli gegeventen voordeele van de armen dezer gemeente, is weder zeer gunstig gereüsseerd. Zoo wel ten opzigte van de recette als ten aanzien van de uitvoering. Dat de herhaalde loffelijke po gingen van deze vereeniging zeer groote sympathie bij het publiek te dezer plaatse ondervindt, en wel bij allle rangen en standendaarvan getuigde niet alleen de ruime iuteeke- ning, maar ook de aanwezigheid van de meest gedistin- gueerde familiën, die hunne blijken van belangstelling en goed keuring paarden aan de vele bijvals betuigingen van de overige aanwezigentelkens bij de flinke en vlugge proeven van ligchaamsoefeuing, bij de koddige en gepaste voordragten en niet het minst bij de zoo uitmuntend uitgevoerde too- neelvoorstelling. Het muziekcorps der marine, onder direc tie van den heer Weckesser, liet zich bij afwisseling hooren en bragt door eene welwillende medewerking zeer veel bij tot verhooging van de genoegens van dezen avond. De decoratie der zaal was met het oog op 's Konings jaardag daarmede geheel in overeenstemming, vooral munte bijzonder uit de prachtige trophee op den achtergrond van het tooneel geplaatst, en de een weinig meer voorwaarts opgehangen banier met de woorden: //Leve de Koning. Allen die belangeloos en met edele bedoelingen hebben medegewerkt tot opluistering van het feest van dezen avond, hebben aanspraak op de erkentelijkheid van Hel ders ingezetenen. Men schrijft ons van Wieringen het volgende: 's Konings verjaardag is alhier op het dorp den Oever en te Oosterland buitengewoon gevierd. In den loop van den dag heeft de jeugd door het dorp den Oever een optogt ge maakt, versierd door de nationale driekleur en bij afwisse ling de volksliederen zingende, waarna zij naar Ooster land zijn getrokken en voor de pastorie van den WelEerw. en Zeergel. heer Ab. van Laer, het Wien Neêrlandsch bloed aanhievendie hen allen daarvoor op koek en koffij heeft onthaald. Des avonds hebben de leden van de koraal- vereenigiug in de school een feest gevierd, hetwelk regt kinderlijk en eenvoudig wasde school was prachtig versierd de driekleur en het oranje ontbraken niet, er werd aange vangen met volksliederenonder de leiding van den heer directeur van het zanggezelschap R. Wijn, hoofdonderwijzer te Oosterland alhier, de maaltijd bestond uit chocolademelk met tarwe broodjes en spouwers. Waarna men van costuum verwisselde en als rederijkers optrad, onder de leiding vau genoemde heeren Wijn en van Laer, welk feest tot laat in den nacht heeft geduurd en met zeer veel genoegen is afgeloopenook heeft bij die gelegen de heer R. Wijn, van de leden zangers, eene zeer fraaije met zilver gemonteerde dirigeerstok cadeau gekregen. Jl. Dingsdag avond heeft de heer D. van Ketwich in het collegie Zeemanshoop te Amsterdam eene lezing ge houden over de woorden van het oude cognossement «Ikschipper naast God van mijn schip." Eene talrijke opkomst, vooral van gezagvoerders, getuigde van de belang stelling in dit gekozen onderwerp. Na in eene korte voor afspraak te hebben doen uitkomen de hooge beteekenis dier woorden, vertelde de heer van Ketwich dat het woord schipper beteekent schipheer, heer van het schip onder zijn bevel gesteld, en gaf vervolgeus de redenen aan waarom de schipper van vroeger noodzakelijk met eene meer onbeperkte magt moest bekleed zijn dan tegenwoordig. Spreker be toogde daarna het verheven, moeijelijk en gevaarvol stand punt van den schipper in den tegenwoordigen tijd, met het oog op zijne regten, verpligtingen en de groote verantwoor ding die op hem rust, en stelde in het licht hoe zeer reeders en assuradeurs zedelijk verpligt zijn hem op zijn standpunt te beschermen en te handhaven. Hij zette de moeijelijke en gevaarvolle betrekking van den schipper uit een gedurende zijne reis ten aanzien van alle zee-evene meuten, biunenloopen in eene noodhaven, en vooral ten overstaan zijner equipagie en in verband met de wet. Hij betoogde de weinige magt, die de schipper bezit uit kracht van de wet, om muiterij aan boord te beteugelen, gaf daarvan een krachtig fiktief bewijs en deed daarin vooral uitkomen hoe de wet op de huishouding en tucht hem, ondanks de goede bedoeling van den wetgever, in plaats van krachtige hulp te verleenen, in groot gevaar brengt, en eindigde met eene korte, maar ernstige toespraak aan de schippers, dat van de twee middelen die zij bezitten om hun gezag aan boord te handhaven, namelijk de wet en hunne morele kracht, de laatste in den regel de beste is en indien hij dien weet toe te passen, hij nog werkelijk is: schipper naast God van zijn schip. Levendige bewijzen van algemeene goedkeuring vielen den spreker na afloop der lezing ten deel, en werd de wensch geuit dat hij deze rede voering zou in het licht geven en algemeen verspreiden. Het welbekende stoomschip Sumter dat tijdens den Amerikaanschen burgeroorlog veel van zich deed spreken, is op de Doggersbank vergaan. In de maand Julij jl., was het aangekocht voor het vervoer van vee tusschen Dene marken en Engeland. Het schip kwam thans met eene volle lading graan van Helsingborg; onderweg werd het lek, en te vergeefs trachtte men het door pompen boven water te houden. De equigagie is door eene visscherssmak gered. In de memorie van beantwoording op het verslag van het Vide hoofdstuk (Marine) leest men De denkbeeldeu door den minister reeds bij de indiening der begrootiög—- over de reorganisatie onzer zeemagt ontwikkeld, zijn door eenige hooitb^- eicréff'van des ministers wapen, aan wie hij ze onderwierp, beaanau. het daartoe in de afdeelingen uitgedrukt verlangen, licht de miiürejjuy zjja stelsel thans nader toe en zet hij het breedvoeriger uiteen. Wauuecr de regeling der uitgaven voor de zeemaet in NedcrlaMschTndi

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1