Zevende Jaargang. 1867. ZATURDAG VEESCHOUWING. J& 601. HEIDERSGHE COURANT. Rieuros- en Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post w 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjrs Röoertentie-öfftö. De prijs der Advertentijcn van 1 1 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dihgsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiënintezendeu. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. 2 MAART. <$jfirtëi>ï geöedtc. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat door de bevoegde Keurmeesters eene schouwing zal plaats hebben over RUNDEREN, PAARDEN en SCHAPEN, en wel op MAANDAG den 4 MAART e. k. in het Koegras, langs den Zanddijk en de Vliet op DINGSDAG den 5 MAART e. k.: in het Koegras, langs het Noord-Hollandsch Kanaal op MAANDAG den 11 MAART e. k. te Huisduinen, des voormiddags van 9 tot 11 ure, en in het gedeelte van den Helderschen Polder, aan de Westzijde van den Spoorweg, van des middags 12 tot des namiddags 4 ure op DINGSDAG den 12 MAART e. k. in het gedeelte van den Helderschen Polder, aau de Oostzijde van den Spoorweg en in het Brakkeveld, van des voormiddags 9 tot 12 ure. De veehouders worden bij deze herinnerd aan de bepalingen van Art. 459, 460 en 461 van het Wetboek van Strafregt, en aangemaand, om hun vee behoorlijk gehokt te hebben gedurende den tijd voor het onderzoek bepaald. Helder, den 27 Pebruarij IS67. Burgemeester voornoemd STAKMAN BOSSE. Jgict-nfficiëeï geöedte. ITI 3 TJ 77" S T IJ D 1T 3- 3 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 1 Maart 1S67. Dingsdag jl. is alhier een tweede kiezersvereeniging opgerigtonder de benaming van Burgerpligtwaarvan het artikel 1 niet meer en niet minder liberaal luidt dan artikel 1 van de vereeniging Oranje en Grondwethet eenige ver schil bepaalt zich alleen hierin, dat men bij eerstgenoemde het woord //liberaal" gebruikt heeft en bij laatstgenoemde «/gematigde vooruitgang'. Indien eene eerlijke toepassing van de daar voorgeschreven bepalingen werkelijk de bedoeling is van de leden van beide vereeuigingeD dan betreuren wij de op- rigting van eene tweede kiezersvereeniging, en zouden wij het wenschelijk geacht hebben, dat de leden van Burgerpligt zich bij Oranje en Grondwet hadden aangesloten teneinde meer eendragt en door eendragt meer magt te erlangen. Na afloop der kiezersvereeniging werd aan den heer C. A. Jeekei, luit. t/z. le kl., het woord gegevendie in krachtige taal een woord van opwekking sprak om uit liefde tot Vader land en Koningook in deze gemeente eene vereeniging op te rigten waaraan 's lands weerbaarheid ten doel staat. De heer Jeekei toonde dat hij voor zijne taak berekend was, hij wist zijne woorden weerklank te doen vinden in de harten van zeker alle aanwezigenmeermalen was de toejuiching zoo groot, dat de spreker verpligt was eenige oogenbükken te zwijgen. Ten slotte was de enthusiasme zoodanig opgewekt, dat toen er een paar personen werden gevraagd, om zich in com missie te stellen teneinde eene meer aigerneene oproeping te doen, toen stroomde een ieder toe, om zich door middel zijner handteekening te verbinden, tot men eindelijk de lijst moest intrekken, anders had zich zeker de geheele verga dering in commissie gesteld. De heer Jeekei als het hoofd dier commissieheeft sedert niet stil gezeten en zich gewend tot de verschillende au toriteiten. Heden avond zal hij in de sociëteit Harmonie verslag uitbrengen aan de overige leden van de commissie, en zijn de leden dier sociëteit uilgenoodigd daarbij tegen woordig te zijn. Gisteren avond gaven de jeugdige leden van de zang school JSuphonia in het lokaal Tivoli, hunne jaarlijksche openbare uitvoering. Dc belangstelling was niet minder dan vorige jaren, hetgeen trouwens ook niemand zal verwon deren die eenmaal eene dergelijke uitvoering heeft bijgewoond. Reeds de eerste aanblik bij het opgaan der gordijn was zoo liefelijk, zoo schoon, dat zij op de aanwezigen een zigtbaren indruk le weeg bragt en allen zicb in stille bewon dering verdiepten, die zich eerst luide lucht gaf in een dave rend en herhaald applaus, nadat de directeur een woord tot zijne leerlingen had gesproken, toepasselijk en in verband met den jaardag van Prins Prederik en hen uitnoodigde, om alvorens met de nommers van het programma te be ginnen, een paar coupletten te zingen van het volkslied 1Vien Neérlandsch bloedenz. ter eere van den door geheel Nederland gevierden Prins. De uitvoering van de verschillende nommers van het programma mag uitmuntend genoemd worden en werd de Landelijke Avondstond (men moet in het oog houden dat dit stuk voor volwassenen gecomponeerd is) nietzoo krachtig uit gevoerd als wij dit hier meermalen door eene hier bestaande zangvereeniging hebben gehoord toch moet ieder deskun dige den heer Kuijk bewonderen over den taxt dien hij "uezit, om nog zoo jeugdige zangers tot die hoogte onteleideii. Ouders die liefde gevoelen voor de zangkunst en liaar met ons beschouwen als een krachtig middel lot beschaving hunner kinderen, wij bevelen u den lieer Kuijk ten sterk ste aanhij heeft gisteren avond weder getoond voor zijn werk berekend te zijn en verborgen talenten te kunnen ontwikkelen. Wij kunnen hier nog vermelden, dat de heer Kuijk de attentie heeft gehad otn een telegram aan Z. K. H. Prins Prederik te zendenvan den navolgenden inhoud //'s Gravenhage. Z. K. II. Prins Prederik der Nederlanden. //Honderd vijfentwintig knapen en meisjes, van 820 //jaren leden der volkszangsoliool Euphoniavieren heden //met hunne ouders, onder de leiding van hunnen onderwijzer //W. Kuijkde 70e verjaardag van Uwe Koninklijke Hoogheid. //Zij wensehen U. K. H. geluk met dezen heugelijken dag." W. KÜ1JK. Nog tijdens de uitvoering ontving hij per telegraaf van Z. K. 11. het volgende antwoord //Hartelijken dank aan u, uwe leerlingen en dier ouders, //voor de mij toegebragte gelukwensch." PRINS PREDERIK DER NEDERLANDEN. Naar wij vernemen is een zeer geacht ingezeten dezer gemeente, vroeger landman en veehouder, in het bezit van een geheimwaardoor hij met zekerheid meent te kunnen aanwijzen, welk rund voor de noodlottige veetijphus al of niet vatbaar isof, zoo het al die ziekte krijgt, niet be zwijkt. Het geheim moet voor zoo verre wij vernemen, bestaan in een kenmerk aan den ligcliaamsbonw der run deren. Hij heeft dat geheim in zijn jeugd, van een zijner bloedverwanten in het geheugen bewaard, en thans reeds op meer dan een stal in Zuidholland welgeslaagde proeven gegeven. Reeds heeft hij een langdurig onderhoud over de zaak met den heer commissaris des Konings in deze pro vincie gehad, en thans bevindt hij zich, op last van Z. Exc. den min. van binnenlantlsclie zaken op reis naar Utrecht, ten einde op 's rijks veeaitsenij-school aldaar, over zijne zaak te spreken en die op de proef te stellen. Daartoe heeft hij een zestal runderenin dezen omtrek opgezocht en derwaats gezonden, die hij op geinfecteerde stallen zal brengen en voederen. De hemel geve dat middel hetwelk zal bestaan in liet aanfokken van ei koeijen, die het bewuste kenmerk dragen gevondei om die verschrikkelijke ramp te beteugelen en dat m

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1