M 602. 1867. Jlteuros- en j<ftÖocrfent(c--6faÖ. Zevende Jaargang. ELDERSCHE GOD Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post- directenren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. J WOENSDAG De prijs der Adyeetentien van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. 6 MAART. 3T I B TT W S T IJ D 11T 3- B 1T. Helder, Nieuivediep, Willemsoord, enz. 5 Maart 1867. Bij de heden plaats gehad hebbende stemming voor twee leden voor den gemeenteraad, zijn ingeleverd 191 blaauwe stembriefjes, (vacature ontstaan door de bedanking van den heer Dr. J. Haremaker) en 192 witte stembriefjes, (vaca ture ontstaan door het vertrek van den heer J. Strootmau). Het aantal kiesgeregtigdeu bedraagt 71U. Wat de oprigting betreft te dezer plaatse van een vrijcorps, ter bevordering van 's lands weerbaarheid verwijzen wij naar de advertentie hier achter, verschillende adressen worden aangegeven alwaar de lijsten ter inteekening zijn nedergelegd. Wij hopen dat deze zaak, die overal elders zeer veel bijval, bij 's lands regering en het huis van Oranje krachtige on dersteuning en sympathie verwektook hier eene algemeene medewerking zal vinden. Ter voorkoming van verkeerde begrippen meenen wijdat het wel noodig is meer algemeen bekend te maken, dat de bedoeling met dergelijk corpsalleen is om de burgers te oefenen in het hanteren der wapenen en meer bekend te maken inet het militaire vakeen kennis die ons toch nimmer schaden kan, en waardoor wij het vaderland in het buitenland alligt meer der ontzag zullen doen verwekken. Indien een vijand (een roo- ver) weet dat hij in ieder Nederlander een gewapende en krach tige tegenstand zal ontmoeten, zal hij zich wel bedenken alvorens een aanval te wagen. Wanneer wij nu door een krachtig vertoon en door een hoog cijfer van geoefende mannen daar aan kunnen mede werken dan kan en dan mag immers geen enkel Nederlander zich daar aan onttrekken, of hij zou zich alligt het verwijt op den hals halen, dat hem geen Neêrlandsch bloed door de aderen vloeit. Overtuigt van de goede gezindheid van Helders burgers ten opzigte van Koning en Vaderland, vertrouwen wij, dat het niet aan goeden wil tot medewerking zal ontbreken. Veertig burgers zijn reeds voorgegaan en velen, zeer velen zullen hun voorbeeld volgen, door hunne namen op die lijsten te plaatsen. Maar toch een groot bezwaar zal zich voordoendat is omdat verre weg het grootste deel der ingezetenen dezer gemeente een beroep of bedrijf uitoefentzal het naar ons inzien voor velen nog al moeijelijk zijn, om den vereischten tijd te vinden ter bijwoning der oefeningen. Wij bevelen dit punt de commissie wel zeer ernstig ter overweging aan, want met de regeling daarvan zal het ont werp staan of vallen; wij willen ook hopen, dat ieder burger zich ook wel 's wekelijks eene kleine opoffering van tijd zal getroosten, hij bedenke: het is geen ijdel kinderspel (zoo als sommigen, die de zaak uit onverschilligheid of ook wel met andere laakbare bedoelingentrachten voortestellen), maar het kan leiden tot behoud van het dierbaar vaderland en tot het rustig en ongestoord bezit van haardsteden en altaren. Burgers! Ingezetenen van den Helderis u dat niets waard Wij herinneren onze lezers aan de belangrijke zons verduistering die Woensdag 6 Maart zal plaats hebben. Zij vangt aan 's morgens ten 8 u. 37 m. middelbaren tijd, is het aanzienlijkst te 9 u. 57 ui. en eindigt te 11 u. 16 m. Drie vierden der zon zullen bedekt zijn. Om de eclips waar te nemen kan men zich, gelijk bekend is, be dienen van gekleurd of bedwalmd glas of van een stuk kaartpapier, waarin een gaatje is geprikt. Men schrijft ons van Schagen 4 Maart het volgende: Gun mij een klein plaatsje in uw, vooral in de laatste dagen bij ons veel gelezen blad. Gisteren avond vierde het Zanggezelschap Huterpc alhier^ haar jaarlijksch huishoudelijk feest, ik die er getuige van was, kan niet nalaten te roemen de netto uitvoering die aan ieder nommer van het programma ten deel viel, het bleek hier weer dat waar harmonie heerscht, veel gedaan kan wordende uitvoering werd afgewisseld door losse voor dragten, en door het zingen van een paar aardige stukjes, door eene jonge jufvrouw uit deze gemeente, ook waagde een hier zeer bekende kreupel rijmer, om dit gezelschap in dichtmaat toetespreken, hoe dat opgenomen werd zal de bij ons gevreesde Job u misschien wel eens vertellen. De arme rijmer, die veelal zoo als hij zelf te kennen gaf, //aan den haak gepikt" wordt, was er ook bevreesd voor. De nette uitvoering van het verdienstelijk gezelschap werkte aangenaam op hoorders en sprekers terug. Ik moet er bij vermelden dat de secretaris van het departement Schagen, der M. tot N. v. 't A. de wensch te kennen gaf, dat èn Euterpe, èn Rederijkers èn Departement een zekere eenheid wisten daarstellen om de uitvoeringen van ge noemde gezelschappen luister bijtezetten. //Na de uitvoering Bal" luidde het programma. Eene schoone gelegenheid voor Schagen om te toonen dat men hier lang niet stil zit. Men meldt ons het volgende: Bij koninklijk besluit is aan den geneesheer H. T. van der Wissel, thans wonende op het eiland Marken, vroeger te Texel, toegekend de zilveren eerepenning, voor gratis vaccinatie van minvermogenden in het jaar 1S65. Bij de redactie van de Tijd zijn tot heden als vrij willige bijdragen voor lJius IX ontvangen f 101,732.31 j en en bij die van het Venloosch Weekblad f 1007.44. Zondag avond overleed te 's Gravenhage in zeer ar- moedigen toestand zekere W. Bop een klein zolder kamertje aan den Z. O. Buitensingel. De overledene voor zag in den laatsten tijd zijns levens in zijne behoeften, zoo het heetdoor op eene kleine bleekerij te mangelen. Zon der bekende erfgenamen of familie zijnde, hebben zich de bevoegde autoriteiten met het inventariseren van zijnen in boedel belast, die over het algemeen zeer schaal was, doch men vond in een kist voor circa ƒ2000 aan effecten, eigen domsbewijzen van verscheidene huizen en op andere pan den verschafte hypotheken; de gierigheid ging bij den over ledene zoo verre, dat hij zich het noodige voedsel onthield: men vond nog stukken beschimmeld brood en bedorven gerookte visch in ziju kist, die hij waarschijnlijk op de straat gevonden en tot zijn onderhoud bestemd had. Daar het misbruik van sterken drank in de Veree- nigde Staten ook onder de bewindslieden en de volksver tegenwoordigers geenszins zeldzaam ismaar zich ook te Washington op ergerlijken wijze voordoet, is er daar ter stede, zeer onlangs, een matigheidsgenootschap, onder den naam van Congressional Temperance Society, opgerigt; een senaatslid is hoofd, de president van het huis van verte genwoordigers lid van het bestuur der vereeniging en zij houdt eiken Zondag vergadering in het gebouw van het congres. Dr. Mary Walker, de Amerikaansche vrouwelijke offi cier van gezondheidheeft verleden week te Londen eene lezing gehouden met een weldadig doel. Zij gal een verhaal van hare lotgevallen in het leger en van hare krijgsgevangen schap. De Loudensche studenten in de medicijnen op de galerij hebben even als de vorige maal gedurende een uur met trappen en schreeuwen de spreekster gestoord. Eenigen werden door de politie weggevoerd. Zij zijn echter vrijgekomen met 100 pd. st. als waarborg te stellen dat zij zich gedurende drie maanden rustig zullen houden.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1