valler op de vlugt dreef. Te Killmallock, oostelijk Limerick, is ook vrij hevig gevochten. Door de Belgische regering is 660,000 fr aangevraagd voor het afmaken van vee. De minister heeft in de kamer verklaard, dat er in de laatste 10 a 12 dagen geen enkel geval van veepest meer is voorgekomenen dat hij over tuigd bleef, dat alleen het stelsel van afmaken iets tegen de pest vermag; doorzieken noemde hij geheel ondoelmatig en nadeelig. Te Toulouse is voor eenige dagen een afschuwelijke misdaad gepleegd. Een jong meisje, de modemaakster Lucille Dambeau, werd door haar minnaar vermoord, in duizende kleine stukjes gesneden, in een zak gepakt en met het adres «varkensvlersch" aan het spooorwegstation als vrachtgoed bezorgd. Het spoedig na de ontvangst uit den zak door zijpelende bloed, gaf aanleiding dat men den zak opende, hetgeen weldra tot het gevangen nemen van den moorde naar, een ivoordraaijer, met name Alfred Menn, leidde, die in de nabijheid van het station heel bedaard zijn ontbijt nuttigde. SCHAGER NIEUWS. HEEFT de eerwaarde Kerkeraad der Schager Protestantsche Gemeentebij de stem ming op 4 en 6 Maart en de oproe ping daartoezijn pligt gedaan [Hene nabetrachting De vraag, hierboven gesteld, is Job voorgelegd, roet verzoek die te willen behandelen. Hij heelt toestemmend geantwoord eerstens wijl hij begreep dat het hier gebeurde niet stilzwijgend rnogt worden voorbijgegaanin het belang onzer gemeenteteu andere dat publiciteit hier uuttig kan zijn voor alle protestanten, die prijs stellen op de handhaving en eerbiediging huuner regten. Met ééne zaak is Job echter een weinig verlegen. Hij beeft hier name lijk te doen met een „eerwaardig" ligcbaam, en zal, wil hij, naar een nog al algemeen heerschend begripniet aan de waardigheid dier corporatie te kort doen, een zekeren toon moeten aanslaan dien men wel eens „ernstig" gelieft te noemen. Nu houdt Job magtig veel van ernst, van dien ernst namelijk welke zich openbaart in daden die getuigenis geven van een diep besef onzer dure verpligting om te leeren, anderen ten nutte, anderenten zegen; van dien ernst, die ous dringt immer de krachtige zij 't soms harde taal der waarheid te spreken, die ons den lust geeft den strijd des levenshoe vreemd het klinken moge, blijmoedig te strijden, en den moed geeft om den lieven God flink in de oogen te zien. Maar deze ernst Job weet het is, bij niet weinigen veel minder in trek, dan die andere soortwaarmede Job het nooit heelt kunnen vinden, die hij lange pijpen- en uitgestreken ge- zigten-ernst zou willen noemen en waaraan zich zoo goed neergeslagen oogen en zalvende woorden paren. Men vergeve hem dus wanneer hij, „op zijne wijze" ernstig is en maar zeer weinig zalvend hij is nu eenmaal zoo en niet anders Gaarne zal hij echter trachten, ten blijke van goeden wilbij wij ze van zelfkastijding, onder het schrijven, zonder spiegel, de punt van zijn neus te aanschouwen. Misschien dat deze „oefening", voor 't minst aan zijn gelaat, iets „ernstigs" bijzet. Heeft de kerkeraad zijn pligt gedaan Wat was hier de zaak Aan het oordeel der stemgeregtigden moest onderworpen worden de vraagof zij liet regt tot benoeming van ouderlingen en diakeuen en tot beroeping van pre dikanten zeiven wenscheu uit te oefenen, dan wel den kerkeraad magtigen, om daarmede op den bestaanden voet voort te gaan. De meerderheid der be hoorlijk uitgebragte stemmen zou ten deze beslissen. Het gold dus hier stemming over het al dan niet gebruik maken van een regt door de Synode hij art. I van het nieuwe reglement aan alle de daartoe geregtigdeu uil- drukke lijk toegekend. Wat zijn nu de hoofdvoorwaarden eeuer stemming? Deze: lo dat de geregtigdeu alle worden opgeroepen, 2o dat zij behoorlijk zijn ingelicht om trent de zaak waarover de stemming moet plaats hebben. Is aan deze voor waarden voldaan Laat ous zien. Tw ee malen is, na de godsdienstoefening het reglement door den predikant voorgelezen en zijn de dagen der stemming bekend gemaakt. Is dit nu eeue behoorlijke oproeping en kennisgeving Zij zou dit misse/den kunnen heeteu wanneer zij ware gerigt geweest tot katholijken, voor wie het kerkgaau verpligtend is, maar hier waar het protestanten geldt zou het bespottelijk zijn zoo iets te beweren. Hoe velen toch zijn er die zelden Ier kerk komen; hoevelen die, zoodia de predikant „Amen" zegt, het hedelruis verlaten, en hoevelen eindelijk die, wanneer zulk eene voorlezing plaats heeft, toch niet dadelijk begrijpen, wat die behelst. Had de kerke raad willen handelen gelijk behoorde, elk der gcregtigden ware per brief, waarin de redenen waartoe waren vermeld, moeten worden opgeroepen; nie mand had dan onwetendheid kunucn voorwenden of over regtsverkorting kun nen klagen. Dit wat betreft de oproeping. En de stemming? Was die vrijheeft ieder geregtigden, gelijk passend zou geweest zijn, te huis een billet ontvangen, hetwelk hij, zonder door on- bescheidau oogen te worden bespied, kon invullen naar eigen opinie Is het den geregtigden gemakkelijk gemaakt, gelijk redelijk zou zijn geweest, om aan de stemming te kunnen deelnemen Laat ons alweder zien. Om te stemmen, moest men zich naar de consistoriekamer begeven. Daar werd den geregtigde papier pen en inkt verschaften moest hij, als het ware onder de oogen der leden van het stembureau zijn billet iuvullen, na, bij gebrek aan eeuig voorschrift hoegenaamd, omtreut de te gebruiken formule, veelal genoodzaakt te zijn geweest die Heeren deswege inlichtingen te vragen. Toen Job van deze vrije raauier van steramen hoorde, dacht hij onwille keurig aan de anecdote van iemand die, voorbij eene gevangenis gaande, de gearresteerde hoorde zingen Wij leven vrij, enz. Heeft men het den geregtigdeu gemakkelijk gemaakt Maandag en Woens dag waren een paar zeer geschikte dagen voor den gegoeden protestant, zoo in als buiten de plaats. Maar ouder de geregtigden zijn er velen voor wie het „in de week" moeijelijk, ja oumogelijk is een paar uren uit te breken, om te stemmen. Job gelooft, dat met name de daglooncrs, ofschoon even goed geregtigden als hunne gegoede of rijke meesters, door die bepaling in zekeren zin vau hun regt verstoken zijn geworden. Waarom niet des Zondags de steramen Hitgebragt Dan ware het voor ieder gemakkelijk geweest op te komen. Eindelijkhoe is het gegaan bij de opneming der stemmen (vau de om- handigheid dat de bus, twee dagen zonder controle van de zijde der gereg tigden, onder berusting des kerkeraads is verbleven, willen wij maar zwijgen.) Had de kerkeraad het regteenige billetten d egens afwijking vau de gebruikte formule vau onwaarde te verklaren, daar toch geen formule was voorge- «ohreven. Geeft iemand die zegt „vóór het Nieuwe Reglement" te stemmen, ju'rfc zijne adhesie aan eene nieuwe orde van zaken, waarvan dat Reglement den grondslag uitmaakt Was de kerkeraad niet gesteld op die nieuwe orde van zaken? Laat ons nu eens resumeren Naar Jobs zienswijze heeft de kerkeraad 1. de geregtigden niet behoorlijk opgeroepen noch volledig in kennis gesteld 2. aan de stemming niet de haar toekomende vrijheid gelaten 3. door die niet op Zondag te doen plaats hebben, haar voor vela geregtigden moeijelijk gemaakt 4. billetten die duidelijk de bedoeling des stemmers uitdrukten vaa onwaarde verklaard. Heeft de kerkeraad zijn- pligt gedaan Ten slotte nog ééne opmerking. Er is gezegd, de kerkeraad, niet het minste voorschrift, omtreut de wijze van oproeping of stemming ontvangen te hebbeude, was geheel vrij in zijne handelingen. Job ontzegt die bevoegd heid teu stelligste. Daar waar men geheel vrij is, moet de vraag hoe te handelen gerigt worden tot den onleilbaren regter het geweten. En een geweten Job bezit er zelfs een hij mag dus aannemen, dat de leden, eeuer eerwaarde kerk er vooral zoo iets op na houden. Hadden zij dat geraadpleegd, het zou hen gezegd hebben „liet gelden hier gevvigtige regten van aan uw toezigt onderworpene gemeenteleden regten vau anderen, van den geringsteu zelf, moeten elk, moeten ook een kerkeraad heilig zijn. Als hoofden der gemeente, rust op u den pligt te zorgen dat ieder lid vau zijn regt gebruik kunne maken niet alleen, maar ook weete voor welke zaak hij dat doet. Vervul dien pligt ten volleopdat niemand"opdat ook'niet ik u iet* te verwijten hebbe." Dc kerkeraad is in het bezit gebleven van de magt om zelf zijne leden te benoemen. Job zal zich onthouden van het onderzoekof de zucht om die magt te behoudenop de regeling der stemmen vau invloed is geweest. Maar hij acht zich verpligt, allen die prijs stellen op de eerbiediging hunner regten, opteroepen, om te protesteren tegen de wijze waarop deze stemming heeft plaats gehad. Daarom Schageus protestanten niet met langepijpen maar met vurigeu ernstmet dien ernst die zijne liefde voor regt en bil lijkheid hem geeft, roept Job u toe: protesteert! protesteert krachtig bij do Synode tegen hetgeen hier is geschied; en verzoek vernietiging van eene stemming die niet geldig kan zijn, aangezien de geregtigden daartoe niet behoorlijk ziju opgeroepen. De Synode wil de handhaving uwer regten; wil dat ge uwe kcrkeraadsleden zelf zult benoemen, uwe predikanten zelf zult beroepen; Art. 1 van het Reglement bewijst het onwedersprekelijk. Zult ge u zelf, door laauwheid, of angstvalligheid, dat gewigtig regt ontzeggen Het zou den man, den protestant, ten eenemale onwaardig zijn. JOB. 3|ngc3onticn. De "Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders Mijnheer de Redacteur! Duidt mij niet ten kwade als ik u eene opmerking maak omtrent den uitslag der laatste verkiezing voor leden van den gemeenteraadimmers de hoogste stemmen waren op beide briefjes uitgebragt, op door bet gouvernement bezoldigde ambtenarendie ieder oogen blik uit deze gemeente kunnen verplaatst wordenen alzoo dat belang niet bij deze ge meente hebben kunnen, dan inboorlingen en inwoners dezer plaatswelke bier bun bedrijf uitoefenen en hun middel vab bestaan trachten te vinden. Schrijver dezes, is wel een inwoner dezer plaatsmaar niet': alhier geboren, zoo dat egoisme met dit schrijven, de drijf-1 veer niet zijn kan, maar alleen het belang van de plaats zijner inwoning, hem aanzette aan u de vraag te doen, of er zulke bekwaamheden toe noodig zijn, om aldaar zitting te nemen, dat onder de inboorlingen van den Helder ea Nieuwediep geene geschikte menschen gevonden kunnen wor den tot die waardigheid. Voor eenige jaren hebben zij hunnen, door elk hoogge- schatten onderwijzer Rijkers, naar zijne laatste rustplaats ver gezeld, en ten vorige jare vierde zij bet 50jarig jubilé vau den hooggeaebten heer van der Haar, welke beide voornoemde heeren de hoogste goedkeuring zoo binnen als buiten deze gemeente mogten wegdragen, en zoude er dan, in al dien tijd dat deze heeren zijn werkzaam geweest, nog geene bekwame mannen onder hen gevonden worden, dan belaas hebbende inspanningen van voornoemde heeren, zoo mede der nog op beden met allen ijver werkzame onderwijzers, weinig vruchten gedragen ten goede, maar ik geloof het tegendeel, en ver meen dat er wel inderdaad onder Helder en Nieuwediep3 ingezetenen ten volle waardig zouden bovonden worden ons aller belangen als raadslid te kunnen voorstaan en te ver tegenwoordigen terwijl bet tevens met bet oog op de nadere herstemming geen twijfel zal overlaten wie bet meeste in het belaüg dezer gemeente reeds heeft gedaan als men alleen maar in aanmerktpg wil nemen hoeveel ladingen steenkolen voor eigen rekeniDg jaarlijks worden aangevoerd en waardoor menig ingezeten aan werk en dus ook aan brood geholpen is, door den ijver en volharding van een uwer ingezetenen die alhier geboren en opgevoed is. Een kiezer Eene opmerking aangaande de oprigting van een Artillerie-Vrijcorps in deze Gemeente. Iemand die met veel belangstelling de maattegelen gade slaat, welke genomen worden om bovengenoemd ligcbaam tot stand te brengen, vermeent nu de zaak nog niet als zoodanig geconstitueerd is, maar nog in banden van een voorloopig comité berust, zijne plaatsgenooten met aandrang op een groot gebrek te wijzen, dat zijns inziens in de zamenstelling van bet opterigten Artillerie-vrijcorps bestaat. Hij bedoeldt biermede de verschillende catagoriën, waaruit, volgens de aangebodene lijsten van deelneming, men dat corps - wensebt te zien zamengesteld, als daar zijn, medewerkende leden met betaling eener contributie van f5.leden die medewerken zonder betaling dier contributie; niet medewer- kende leden met betaling van f5.contributie, en ten slotte. leden die eenigzints worden betaald voor verzuim, enz. Door bet daarstellen van deze klassen, kau bet wel niet anders of men krijgt dadelijk een verschil van standen en is er ééne zaak waarbij bet spreekwoord geld; Gelijke monnikeny gelijke kappendan zeker bij eene zoo bij uitstek nationale als deze.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2