Zevende Jaargang. 1867. Jlteuras- eu <flöiictlenlie--lïïaiï. WOENSDAG 20 MAART. J/o 606. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden.ƒ1.30 Franco per post 1-50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post- directenren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjbs. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve men de Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. 1TI 3 U W 3 T IJ D IIT 3 E1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 19 Maart 1867. Bij de heden plaats gehad hebbende herstemming voor een lid van den gemeenteraad, zijn van de 710 kiesgereg- tigden 242 opgekomen. Gisteren morgen omstreeks 6 uur, had alhier eene zeer ongelukkige gebeurtenis plaats. Eene vlet, bemand met vier personen: Daniël Wiljouw, Maarten Betlehem, Sijmen Huismanen Cornelis de Jong, ging naar zee, om zoo mogelijk iets te verdienen, door hulp te verleenen aan binnenkomende schepen. Door den sterken oosten wind en daarmede gepaard gaande zeeënwerd de vlet vol water geslagenmet het nood lottig gevolg dat Gornelis de Jong met het zeil over boord werd geworpen en daardoor in de golven omkwam, terwijl de overige drie personen werden gered door Frederik Betle hem, Dirk Betlehem en Izaak van 'tHert, die op het ver nemen van het ongeluk oogenblikkelijk met eene andere vlet in zee staken en liet geluk hadden om de drie overgeble venen, die zich aan dc jol hadden vastgeklemd, van een anders zekeren dood te redden. Niets hoegenaamd is er van de jol gered geworden. Eenige maanden geleden kocht Daniël Wiljouw, een der geredde personen, bij velen bekend als een oppassend en ijverig man, het vaartuigje met wat daarbij behoort, voor f120, ten einde zich daardoor een bestaan te verschaffenhetgeen hij nu in een oogenblik heeft verloren. Zijn er onder onze lezers die iets over hebben om Daniël Wiljouw in staat te stellen een andere jol te koopenom daarmede weder zijn brood te kunnen verdienen dankbaar zal het bij den uitgever dezer Courant worden ontvangen en daarvan melding worden gemaakt. De eerste gift reeds ingekomen voor D. Wiljouw, is f 3. van P. S. te Helder. Volgens achterstaande advertentie zullen de inteeken- lijsten voor het alhier op te rigten vrijkorps, Donderdag a.s. worden opgehaald. Naar wij vernemen bevatten die lijsten reeds een honderdtal inteekenaren maar wij vertrouwen dat in deze laatste dagen er zich nog velen zullen aanmelden, daar toch zij alleen, die op de lijsten hebben geteekend, toe gang zullen hebben tot de groote vergadering, die in het laatst dezer maand in het lokaalTivoli zal plaats hebben, tot vaststelling der statuten. Velen zijn er welligt. die bedenkingen hebben tegen de statuten zoo als ze daar liggen, en hun lidmaatschap van eene wijziging afhankelijk maken. Wij raden hun om toch in allen gevalle op de lijst te tee kenen (al zou het dan ook voorwaardelijk zijn), teneinde toegang tot bedoelde vergadering te bekomen en aldaar de bezwaren die men mogt hebbenter sprake te brengen. Allen hebben hetzelfde regt om hunne denkbeelden te uiten en het idee van een enkel persoon kan voor eene nieuwe zaak dikwijls van groote waarde zijn. In de buitengewone vergadering van het departement Helder, der maatschappij tot Nut van't Algemeengehouden op Vrijdagavond jl.in het lokaal Tivoli, werd de zilveren medaille uitgereikt aan een ingezeten dezer gemeente met name P. van Es, voor het op 10 Sept. 1866 met levensgevaar redden van een jongeling, die in de binnenhaven was gevallen en onder een aldaar in lossing liggende steenkolen brik was geraakt. Op het geroep om hulp van eenige personendie het ouheil zagen gebeuren, schoot onder meer anderen ook P. van Es toe, liet zich het juiste punt aanwijzen, en zonder te denken aan de gevolgendie deze stap voor hem en voor zijn talrijk gezin, dat zijn nijvere hand nog zoo zeer behoeft, zou kunnen hebbenspringt hij te wateren mogt dan ook tot groote vreugde der omstanders, het genoegen smaken den drenkeling weder boven water te brengen en hem aan zijne betrekkingen weder te geven. Wij brengen hulde aan het departement Helder, dat deze edele daad tér kennisse van het hoofdbestuur heeft ge- bragt, wij brengen hulde aan het hoofdbestuur dat door het schenken van zijn eermetaal ons weder heeft getoond, dat edelmoedige bedrijven nog immer bekrooning, aanmoediging en erkentelijkheid worden waardig gekeurd. Met vertrouwen op de consequentie van het departement Helder cn zijne commissie voor edelmoedige bedrijven durven wij herinneren aan de zelfopofferende daad van een ander huisvader dezer gemeente, die op den 7 November 1866 heeft plaats gehadbijna geheel en al onder dezelfde om standighedenalleen met dit aanmerkelijk verschil, dat de daad die wij op hier het oog hebbenplaats heeft gehad in de buitenhaven, tijdens er een felle vloed liep, terwijl het toch van algemeene bekendheid is, dat de binnenhaven niet aan ebbe- of vloedgetij onderhevig is. Welligt dat dit feit de attentie ont snapt is. Wij zijn zoo vrij er nogmaals op te wijzen, eu nemen uit ons nommervan 10 Nov. 1866 het volgende over „Woensdag namiddag, tegen den avond, viel een omstreeks öjarig doch tertje van den kapitein Bakker, van de sleepboot Noordzeein de haven „het Nieuwediep. „Een visscherman, in de onmiddelijke nabijheid staande, riep om hulp eu „scheen den moed niet te bezitten (hoewel niet geheel zonder reden), om „zich te water te begeven; daarop schoten eenige mensehen toe, waaronder „C. Jaring, stoker op de sleepboot Archimedesdie zonder aarzelen van den „steiger in de haven sprong en het geluk mogt smaken het kind nog in tijds „te grijpen, daar het reeds zinkende was en door den feilen vloed dreigde „onder de schepen te verdwijnen. „Ieder, die met de diepte en de felle stroom in het Nieuwediep bekend „is, zal dit voorzeker beschouwen als eene zelfopofferende daad, die op hoo- „gen prijs behoort geschat te worden". Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Adolf Hertog van Nassau, onder bevel van den kapt. t/z. G. P. J. Mossel en Zr. Ms. korvet van Speijhonder bevel van den kapt.-luit. t/z. P. van der Velden Erd brinkhebben ter voortzetting hunner reis naar Nederland, Gibraltar verlaten, eerstgenoemde den 14 en laatstgenoemde den 16 dezer. Z. M. heeft, met 1 April a. s., op pensioen gesteld de kapt.-luit. t/z. G. Lambert, ter zake van langdurige dienst, en de kapt.-luit. t/z. J. J. B. de Jonge Oudraat, wordende aan beideu een pensioen toegekend van f 1400 'sjaars. Met 1 April a. s. bevorderd tot kapt.-luits t/z. jhr. A. R. A. M. Clifford Kocq van Breugel en G. H. Bakker, en tot luit.t/z. le kl. de luit. t/z. 2e kl. C. A. Bosch. De luit. t/z. le kl. F. J. G. van Thiel wordt met den 16 April a.s. geplaatst als le officier op Zr. Ms. drijveude batterij Neptunus. De luit. t/z le klasse A. W. Keuchenius wordt, met den laatsten April a. s., eervol ontheven vau de hern opgedra gen betrekking van onder-equipagiemeester der marine bij 's rijks werf te Amsterdam en dien ten gevolge op non-activiteit gebragtwordende de waarneming dier betrekking met den 1 Mei daaraanvolgende opgedragen aan den luitenant ter zee le klasse P. Roodzant. Z. M. heeft den klerk bij de Directie der Marine te Hellevoetsluis A. J. R. Vogelsang, met den laatsten dezer maand, op zijn verzoek, eervol uit die betrekking ontslagen. Zeer waarschijnlijk zullen in de Tweede Kamer heden of morgen de discussiëu over de begrooting der Marine eindigen met de aanneming van het hoofdstuk door eene groote meerderheid. Een aantal sprekers waaronder ook de heer Thorbecke hebben betoogd dat de finantiële offers regtvaardigd zijn door de tegenwoordige omstandighede algemeen wantrouwen in Europa. Door den Minister van Marine is Zaturdag jl

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1