Jfi 607. Zevende Jaargang. 1867. Jïieums- en ZATURDAG «RÖoertentie-öfaÖ. 23 MAART. S. GILTJES. üriBtrW3TZ?DIXT9BXr. HEIDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post 1-50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post- directenren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Ad verten tien van 14 regels is 40 Centenvoor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Voor DANIëL WIL JOUW, die op noodlottige wijze zijn vlet met toebehooren heeft verloren (zie ons vorig nommer), is ter :-4wop van een ander vaartuig, in dank, ontvangen Van P. S. (reeds gemeld) f3, van Jan Hendriksz. Mens f 1, van het Israëlitisch Jongelings-Collegie Eendragt baart Ge noegen fl, van X f5. Wij bevelen bovengenoemde verder beleefdelijk aan. Voor de som van f120. kan dc man weder in staat worden gesteld voor zich en de zijnen het dagelijksch brood te verdienen. De som is betrekkelijk geringwij durven daarom hopen, dat ons beroep op de liefdadigheid onzer lezers niet te vergeefs zal zijn, maar dat nog velen hunne bijdragen zullen willen in zenden aan het adres van den uitgever Van de ingekomen giften zal in dit blad melding worden gemaakt. -Helder, Nieuweditp, Willemsoord, enz. 22 Maart 1867. Naar men verneemt zou bij het bestuur van den Hollandschen spoorweg plan bestaan, met de opening van den Noord-Hollandschen spoorweg, op 1 Mei e. k., in ver band met dezen, een sneltrein te doen loopen des morgens ten 6 ure en wel van den Helder naar Haarlem, Am- terdam-Rotterdam, alsmede op hetzelfde uur een van Rot terdam langs tusschenliggeude plaatsen naar den Helder. Ook moet daarbij niet buiten overweging zijn gebleven, om een dergelijken sneltrein heen en weer des avonds ten 9 ure, langs dezelfde plaatsen, te doen gaan. Met het leggen van een tweede smalspoor langs den Hollandschen spoorweg wordt ijverig voortgegaan, ten einde ook hiermede ter ver gemakkelijking van de dienst op den 1 Mei gereed te zijn. Dingsdag jl. gaf de vereeniging Apollo het vierde of laatste concert van het wintersaisoen. Als solisten traden dien avond op de heer de Graan (viool) en Schelfhoutdilet tant, (zang). 'Het concert werd geopend met de vierde sym- phonie van Gadewelke door het orchest flink werd ten gehoore gebragt. Jammer dat het strijk-quartet bij dergelijke composities niet dubbel sterk is.(*) De heer Schelfhout bezit eene bewonderenswaardige stem, haar timbre is krachtig, helder en liefelijk vibrerend. De Scène et Romance I Due Foscari van Verdi, werd met veel smaak en gevoel gezongen. Hetzelfde kunnen wij getuigen van de aria de Leporella uit Don Ju'in en de cavatine uit de Beatrix di Tenda van de* maestro Donizetti. Van deze twee beviel ons het eerste nommer het meeste. Deze aria (een juweel uit Don Juanis als het ware voor den heer Schelfhout ge schreven. Zijne uitgebreide barytonstem bragt het schoone dezer compisitie in levendige kleuren voor de aanwezigen ten gehoore. De heer de Graan voldeed, zoo als te wachten was, uitmun tend. Het stoute spel van dezen jongen kunstenaar doet een ieder verbazen. En met welk gemak en kalmte draagt hij zijne soli voor. Het achtste concert van Spor en de fantaisie II Firato van Ernst, werden door den heer de Graan op uitmuntende wijze gespeeld.Wij hebben naar onze meening be speurd dat het spel van den jongen artist zeer in kracht heeft toegenomenen even als vroeger hebben ons de reinheid van toon en het liefelijk harmonieuse spel in verrukking gebragt. De heer de Graan vergastte het dankbare publiek op een concert van Veuxtempsdat mede prachtig werd voorgedragen. Eere aan mevrouw K.die wederom getoond heeft vol ijver en ambitie te zijn daar waar het de kunst geldt. Ilaar ac compagnement bij den zang en bij de fantaisie II Firato was uitmuntend en zal gewis het meeBte gewaardeerd worden door hen, die weten met welke moeïjelykheden eene goede bege leiding gepaard gaat. De ouvertures Yeha en Euryanthe werden door het orchest flink afgespeeldvooral de laatste beviel ons bijzonder en wij hopen dat de heer Bekker haar op het eerstvolgende concert wederom op het programma plaatsen zal. Ten slotte een woord van dank aan den ijverigen directeur en aan de flinke directie van Apollo's concerten voor de zor gen en moeite welke zij voor het voortdurend welslagen dezer vereeniging aan den dag leggen. Moge het den directeur en der directie gelukken ons nog vele concerten te verschaffen, die in kunstgenot niet onderdoen bij dat van Dingsdag jl. "Wij moeten hier openlijk holde brengen aan de trouwe opkomst en Ijverige studie van de dilettanten in het orchestdie altijd voor hunne, vaak zeer moegelijke, partijen gereed staan doch wij kunnen hier niet ooaange- stipt laten dat eene symphonie als die van Gade en vooral de daarin voor komende finale oneindig meer aan effect zoude winnenwanneer het strijk- quartet dubbel sterk ware. Onze gemeente die in de laatste jaren op muziekaal terrein zich zoo ferm ontwikkelt, is wel stiefmoederlijk bedeeld met dilettant violisten. Het ontbreekt waarlijk niet aan goed onderwijs en behoorlijke leidingonze jjverige directeur, de heer Bekker, is uitmuntend violist, doch wij betwijfelen of het getal zijner viool-leerlingen één percent bedraagt bij dat zijner piano-elèves. 't Is waar, de viool eischt oneindig meer stndie dau elk ander instrument doch wie weet hoeveel de Graans er uit vrees voor te groote moeijelijkheid van het edele vioolspel te loor zijn gegaan. Mogen deze weinige woorden vele ouders aansporen hunne kinderen, wan neer er eenige aanleg bestaat, het vioolspel te laten studeren en zoodoende bijdragen tot meerder luister van ons Apollo-concert. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft Woensdag het hoofdstuk Marine der begrooting 1867in zijn geheel aangenomen met 44 tegen 26 stemmen. Vóór stemden de heeren: de Casembroot, Kien, Storm van's Gravesande, Taets van Amerongende Raadt, de Roo, Verheijen, Keuchenins, Rochussen, van Rappard, van den Heuvell, W. van Golstein, Hafftnans, van Zuylen, Hoek water, Pijpers, Bots, Mensonides, Heijdenrijck, Pijnappel, van Eoreest, van Heiden Reinesteinvan Lijnden, deBie- berstein Godefroide Brauw, Begram, van Naamen, van Wassenaer, Bergmann, J. K. van Golstein, Hoffman, Luy- ben, 'sJacob, de Lom, van Nispen, BichonInsinger, Stieltjes, Saaijmans Vader, van der Hucht, Hardenbroek, Wintgens en de Voorzitter. Tegen de heeren: Jonckbloet, Beens, Hingst, Lokker, Blom, Westerhofï, v. d. Putte, Guljé, Beyma, v. Blom, v. Eek, Wybenga, Geertsema, Viruly, Thorbecke, Dullert, Dumbar, Zylker, Moens, Limburg Brouwer, van Delden, Reindert, van der Maesen, Heemskerk, Kerstens en Dam. Afwezig de heeren: van der Linden, van Kerkwijk, van Lidth de Jeude, Simons en vau Voorthnysen. Uit Amsterdam meldt men «-Woensdag morgen ten half twaalf ure, had in het bij zijn van het gansche personeel officieren, ambtenaren en werklieden op 's Rijks werf alhier de herdooping van de van Galen in die van de Anna Paulowna plaats. De schout bij-nacht P. A. Matthijsen, kommandant en directeur der Marine, hield in echte zeemanstaal, op eene voor ieder ver staanbare wijze, eene korte aanspraak, waarin de motieven van het koninklijk besluit werden uiteengezet op eene wijze, dat elke echt Nederlandsche borst, met driedubbele longen kracht, het driewerf leve de Koning ten antwoord liet volgen. Ten 2 ure was het te water loopen van den Anna Pau lowna bepaald; eene onafzienbare menigte had alle plaatsen op het terrein, en de geïnviteerden hadden de tribunes ge vuld. Met het wegnemen van de laatste schoren, klonk het bevel van den hoofdingenieur II. G. Jansen: klink weg; in één oogwenk viel de klink; op een naderen wenk vau hem werden de rammen aangezet, en bij de eerste slagen ging het trotsch gevaarte met een statige snelheid, het element, dat misschien eenmaal van zijne daden zal kunnen- getuigen, te gemoet, doorkliefde voor de eerste maal den thattsTstil- len waterspiegel, maar verbrijzelde met majestneuse nonchaV; lance een viertal uit zware boomen bestaande vlotten, verbrak

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1