J& 610. Zevende Jaargang. 1867. Rieums-- en WOENSDAG <ftÖoerteiitie--6faÖ. 3 APRIL. <®fftnëcï gcbedtc. JOict-ojficiËcï ge&edte. HELDERSGHE Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.30 Franco per post w 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. COURANT. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags cn Vrijdags middag 12 uur gelieve men de Advertentien intezenden. Ingezonden stukkeu minstens één dag vroeger. Voor DANIËL WILJOUWter aankoop van een nieuwe vlet en toebehoorenis weder in dank bij den ondergeteekende ontvangen: van L. V. fl.vanN. N. fl.vanR.f2. van D. i'1.en van M. een ankertje. Volgens onze vorige op gave f 51.40, makende te zamen f59.40. Deze som bedraagt reeds circa de helft van het benoodigde (f120.) Wij hopen, onder hartelijke dankzegging voor het ontvangene, dat het goede voorbeeld verdere navolging moge vinden en nog eenige liefdadige harten ons spoedig in staat zullen stellen om W4LJOUW voor zijne geledene rampgeheel schadeloos te stellen. Men galieve de giften te adresseren aan den uitgever van dit blad S. GILTJES. POLITIE. Dezer dagen op de openbare straat gevonden een Officiers SABELKWAST, een BEURSJE met ZILVEREN KNIP en een NOTITIEBOEKJE, vermoedelijk van een Slagter. Helder29 Maart 1867. De Commissaris van Politie A. O. BOONZAJER. ITIBUTTSTIJDIlTgaiT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 2 April 1867. In den nacht tusscheu Zondag en Maandag jl. werd er door de nachtwakers Smit en Agema, een begin van brand ontdekt in een bovenhuis op het havenpleiu alhier, bewoond door den luit. t/z. le kl. W. Steffens. Door hunne doelmatige en spoedige hulp, geassisteerd door een paar particulierenmogt het gelukken de verderen voortgang te stuiten. De brand was ontstaan door ophooping van roet in een schoorsteen. De zolder was reeds doorgebrand zoodat het vuur in het benedenhuis, het logement de Star, reeds zigtbaar was. De bewoners van beide woningen waren in diepe rust en zijn door genoemde nachtwakers gewekt. Zr. Ms. korvet van Speijkonder bevel van den ka pitein luitenant ter zee P. van der Velden Erdbrink, is Za turdag morgen jl. en Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Adolf Hertog van Nassauonder bevel van den kapitein ter zee G. P. J. Mossel, gisteren namiddag van hunne reizen naar de Middellandsche zee in de haven alhier aangekomen. De officier van gezondheid 2e kl. D. Matak Eontein wordt met den 11 dezer geplaatst in de rol van Zr. Ms. Wachtschip alhier en gedetacheerd op Zr. Ms. instructie-brik Temate. Zaturdag avond jl. had alhier het jaarlijksch examen plaats van de leerlingen der industrie-school, bijgewoond door deputatien van den gemeenteraad, van het departementaal bestuur van 't Nut, van de schoolcommissievan het bestuur der plaatselijke teekenschooldoor den schoolopziener en vele andere belangstellenden. Het mogt weder ten duidelijkste blijken uit de proeven door dc leerlingen afgelegd, dat deze inrigting eene hoogst nnttige strekking heeft en in vele opzigten volkomen aan het doel beantwoord. Zoodat zij voor de ambachtsman ter dezer plaatse een ware weldaad genoemd mag worden. Na afloop van het examen werden aan de leerlingen die zich bijzonder hadden onderscheidenprijzen en getuigschriften u itgereiktals Wiskunde: J. W. Dijker le prijs, Ganot, M. Hin 2e rijs, v. d. Burg. HandteekenenE. Jnch le prijs, J. Dal- meijer 2e prijs. LijnteekenenGeen le prijs, P. Vermeulen 2e prijs. Getuigschriften 3e jaar: P. Gans, T. Kuiper, H. Heepke, Lijnteekenen. H. Aries, P. Vermeulen, J. W. Dij ker, B. de Kort, M. Hin, J. A. Nannings, Lijnteekenen en Wiskunde. J. Dalmeijer, Lijn- en Handteekenen; E. Juch, Handteekenen; P. de Waard, Wiskunde. Loffelijke Vermeldingen 4e jaar: W. Gomes, J. Morsiuk, J. de Goede. 3e jaar: M. Hin, P. Vermeulen, B. de Kort, P. de Waard. 2e jaar: Jan Kramer, B. Mooij, P. Boon, C. Vis, J. Brouwer, le jaarJ. Schraa, A. de Graaf, J. Goes, W. Klaversteijn. Door den heer G. Scholten, medebestuurder dezer inrig ting, werd het woord gevoerd tot de leerlingen, in eene regt hartelijke en juist voor het jeugdig gemoed der leer lingen zoo zeer gepaste bewoordingen. Daarna rigtte de spreker zich tot de overige aanwezigen met een woord van dank, en werd hij door den Burgemeester beantwoord, die er tevens op wees, dat deze inrigting eene belangrijke wij ziging zal moeten ondergaanbij de daarstelling in deze ge meente van eene bij de wet voorgeschrevene hoogere bur gerschool. Zaturdag avond had alhier in het lokaal Tivolide eerste algemeene vergadering plaats van de deelnemers aan het alhier opterigten vrijcorpster verkiezing van een defeni- tief bestuur en ter bespreking van de concept statuten. De heer C. A. Jeekelluit. t/z. 2e kl., ridder der mili taire Willemsorde, de ontwerper van het plan ter oprigting van een dergelijk corps te dezer plaatse, presideert de ver gadering. In zijne openingsrede, die met alle regt krachti ge mannentaal genoemd mag worden, betuigt hij o. a. dank voor den bijval en de medewerking die hij heeft mogen ondervinden en voor de ruime deelneming, daar er zich reeds 166 werkende en 73 bijdragende en werkende leden hadden aangebodenwaarvan een groot deel in de vergadering aan wezig is. Spreker vindt daarin aanleiding, om een onlangs door Multatuli geschreven werkje, over de burgerwapening, te» weerspreken. Multatuli, zegt spreker, wil beweren dat de Nederlander te flegmatiek is en niet met de noodige geestdrift is bezield voor eene algemeene wapeningdit be weren dan toch is op deze gemeente niet van toepassing. De vele haudteekeningen op de lijsten en de ruime opkomst in deze vergadering zijn er het getuigenis van. Nog een paar voorbeelden onder de velen haalt spreker aan van de goede gezindheid alhier, en deelt daartoe mede, dat een grijsaard van 70 jaren, met zijne vijf zonen en kleinzonen, tot Hel ders vrijcorps is toegetreden, dat een koopman twee kagchels wil verstrekken tot verwarming des winters van de exercitie lokalen, dat twee dames tot hem zijn gekomen met liet aanbod om een vaandel te vervaardigen, enz. enz. Vervolgens vraagt de spreker, of er onder de aanwezigen zich ook bevinden die tot de vergadering het woord willen voeren. Daartoe biedt zich alleen aan, de heer H. Jauzen Ez., die verzocht wordt den katheter te betreden. Zijne flinke, ronde en op waarheid gegronde taal sprak tot de harten der aanwezigen en wij vertrouwendat zijne woorden menig twijfelaar zal hebben opgewekt, om de nood zakelijkheid eener algemeene beoefening der krijgskunde in- tezien, opdat in de ure des gevaarswanneer een overweldi ger onze wallen mogt bespringen ieder Nederlander in zich het vereischte zelfvertrouwen gevoele, om pal te staan tot verdediging van de plaats zijner inwoning. Daarna heeft eene vrij levendige, doch niet zeer vrucht bare, discussie plaats over de voorloopige statutendie dan ook met geringe wijziging weer voorloopig zijn goedge Men is het in de hoofdpunten eens geworden cn wil aan liét

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1