llIuHI STAM) H Hil ti;\el. 3fnge3nntien. TELEGRAM. ADVERTENTIES 'Indien de afzender verlangt dat hem een door den ge adresseerde te onderteekenen berigt van den goeden ontvang worde gezonden, is deswege een port van 10 cent, mede bij vooruitbetaling, in te vorderen. De brieven enz. bestemd voor Zweden en Noorwegen zijn mede door tussclienkomst der Deensche administratie te ver zenden, en wel tegen betaling der navolgende porten. a. Zweden. Voor gefrankeerde brieven 30 cent en voor ongefrankeerde brieven 45 ct. per 15 wigjes. b. Noorwegen. Voor gefrankeerde brieven 40 ct. en voor ongefrankeerde brieven 50 ct. per 15 wigtjes. Indien de brieven, bestemd voor Zweden en Noorwegen, niet met eene aanwijzing op liet adres: »via Koppenhagen" of //via Korsör" zijn voorzien, geschiedt de verzending even als tot dusverre door tussclienkomst der Pruisische postad ministratie over Stralsund en Malmö. De correspondentie voor de Faroë-eilanden, voor Groen land en IJsland, zijn aan eene gedwougene frankering tot Koppenhagen ouderworpen. De hulponderwijzers te Middelharnis hebben allen hun ontslag ingediend, dewijl de gemeenreraad heeft goedgevon den hunne jaarwedden te verlagen. Uit het zitting verslag der Tweede Kamer blijkt dat de heer Thorbecke de regering interpelleren zal, naar aan leiding der verklaring van den heer von Bismarck, dat de Nederlandsche regering door haren gezant te Berlijn aan Pruisen hare goede diensten heeft aangeboden ten behoeve der door haar onderstelde onderhandelingen van Pruisen en Frank rijk, over het groothertogdom Luxemburg. Vermoedelijk zal de heer Thorbecke onze inmenging af keuren en zal door deze interpellatie aan onze vertegenwoor diging gelegenheid worden gegeven om te doen uitkomen, dat het Nederlandsche volk in geen opzigt betrokken is bij de Luxemburgsche aangelegenheden. Op die wijze zal, zoo dan niet van de zijde der regering, althans door de volksvertegenwoordiging, tevens een middel zijn aangewend om het zonderlinge misverstand omtrent de verhouding tusschen de beide landen weg te nemen. Men schrijft uit Kollumerland (Friesland) 27 Maart: In de naburige gemeenten Dantumadeel, Oost- en West- dongeradeelen in de westelijke streken der provincie Gronin gen, zoowel als in onze gemeente, is de emigratie-manie sterker dan ooit! meeralgemeen dan elders! Wèl bestaat hot mcerendeel van hen, die het '/ondankbaar vaderland" gaan verlaten uit orthodoxendoch principaal is het bij allen de hoop op een beter leven '/naar den vleesche", welke deze zucht naar verandering voedsel geeft. Een onverklaarbaar enthusiasme bezielt menig eenvoudig landbewoner en die riaauwelijks kennis draagt van 't geen buiten de grens van Oostergo gaat; zoodat hij als door een tooverslag herscha pen is van een "vergeten" in een "wereldburger", die in het onbekende verre westen geheel het tegenbeeld schijnt te zullen wezen van 't geen hij hier inderdaad was een on- noozele sukkel En ohoe velen nog moeten hun lust bedwingen mede heen te gaan, dewijl hunne finantiëele omstandigheden hen bindenanders wij twijfelen er niet aan zoude menig dorp meer dau voor de helft zijne bevolking verliezen, ja menig oord gansch en al verlaten worden. Dezer dagen is te Leende, nabij Eindhovendoor een feilen brand eene nog al kapitale boerderij vernield. Men wil dat twee knapen, de oudste ruim 16 en de jongste ruim 14 jaren, moedwillig den brand gesticht hebben, onder de volgende omstandigheden. Zij zouden ten huize van den bewoner om karnemelk geweest zijn, en na weigering der melk gedreigd hebben het huis in brand te steken; buiten gekomen hebben zij een brandende lucifer aan liet lage slroodak der schuur gehouden, deze zoowel als de stal, het huis en een afzonderlijk staand schuurtje, beuevens een groot gedeelte van den aldaar aanwezigen voorraad, zijn door de vlammen vernield. Een paar dagen geleden kwam de vader dier twee jeugdige misdadigers bij den heer officier van Jus titie te Eindhoven ten einde verlof te vragen om hen in de gevangenis een bezoek te mogen brengen, toen hij toe vallig zijn broeder, die hij in geene tien jaren gezien had, aantrof, die verlof kwam vragen om zijn zoon, een jongeling van zestien jaren, wegens diefstal te Hilvarenbcek (p. m. f 50), in het huis van arrest aldaar gedetineerd, een bezoek te mogen brengenbeide vaders wisten van elkanders zaken niets; de ontmoeting was derhalve voor beide zeer toevallig, maar niet zeer prettig. Correspondentie. Wegens plaatsgebrek zijn wij genoodzaakt de Beschrijving van het Eiland Texel VIII. Eijerlaud-de Cocksdorp tot een volgend nommer te verschuiven. Een Iicuscli verzoek aan milde harten Als gij eene gave der liefde verlangt moet ge er om vra gen en het is in uw belang als gij die zelf in ontvangst komt nemen. Dit weet ik bij ervaring. Doe eene openbare af kondiging, tien tegen o'n of hot blijft bij de lezing die bij de meesten voor notificatie wordt aaugenomen. Slecht enkelen komen u hunne gift aanreiken. De meerderheid wint gij. als gij zelf aan de deur verschijnt met eene geopende hand en een vriendelijk gezigt. Het zijn slechts enkelen die u onbe- leefd afwijzen. Met de aanbieding eener lijst van inteekening gaat het ietwat moeijelijker. Daarbij komt fatsoen in 't spel maar bied een zak aandat gaat beter. Een zak is een om nibus, die alle passagiers inneemt, roodwit en blaauwen als de gever ziet dat die omnibus goed bezet is, voelt hij zich aangemoedigd meê te doen. Mildadigheid is aanstekelijk, doch geene ziekte. Als gij nu thuis komt met een welgevul- den zak, zijt gij dankbaar, en de gever wordt er blijmoedig om, als hij 't verneemt. Wien heeft het ooit berouwd iets goeds gedaan te hebben Het nalaten heeft wel iets van een muggesteek, en dien gun ik niemand. Ziezoo zit ik te peinzenterwijl ik mij gereed maak het Heldersch publiek te berigtendat de kerkeraad mijner ge meente in de volgende week, en wel voor d e laatste maal, een algemeene kollekte zal houden ter schulddelging; eene heer lijke zaak, als zij volbragt is. Van een schuld, groot 900, moet nog ƒ100 worden afgedaan. Zou uw antwoord op deze laatste vraag niet de kroon zetten op het gebouw van Ilel- dersclie liefdadigheid. Mij althans hezielt een gunstig voor gevoel. De eerste inzameling bedroeg 12(5. Waarom zou het einde minder zijn dan het begin ik zou mij schamen der liefde eene grens te stellen. Liefde is geen cijferzij is ook geen beurs-artikel. Eens hoorde iemand eene liefdadige instelling aanprijzen. Ik doe er niets aan, dacht hij bij den aanvang; toen echter de aanbeveling hem trof, meende hij wel iets te kunnen afzonderen maar toen het hart warm werd, vergat hij getallen, en stortte zijn heele beurs uit. Welnu, schat ik u te hoog en tegoed, als ik eene gunstige verwachting uitspreek Wie zal er bij winnen indien ik mij bedrieg Ik zal u trouw de uitkomst mededeelen. In Mei wordt het 40 jaren dat mijne gemeente gevestigd is. Zij heeft menigen storm doorgeworstelden bij haar vierde kruis- jaarzoo als de Zeeuwen zeggen mag zij op den gedenk steen van hare dankbaarheid schrijven: u'I'ot hiertoe heeft de Heer ons geholpen." Laat uwe welwillendheid er een munt stuk bijleggenen onze schuld is verzwolgen in den oceaan der liefde. J. H. SONSTRAL, Helder, April 1867. Predikant der Luthersche gemeente. Van 28 Maart 4 April 1867. ONDERTROUWD Coruelis Pieter Keijzer, hoofdonderwijzer en Trijntje Visser, GEHUWD Dirk Boon en Souwtje Rab. GEBOREN Jan, z. van Jacob Stark en Niesje Alemau. Jannetje, d. van Wijbrand Krijnen en Aaltje Snip. Anna Cornelia, d. van Coruelis Mens eu Neeltje Smit. Maartje, d. van Klaas Daalder en Anna Catharina Schaap. OVERLEDEN Aagje van der Ploeg 18 j., d. van Geert van der Ploeg en Frouwtje Duinker. Pieter Jansz. Kuiper 74 j. weduwnaar van Hen- drikje Stark. MARKTCER1GTEN. SCHAGEN 4 April. 1 Paard f30. 566 O verhouderschapen f 18 a 24. 24 Magere Var kens f 10 a 16. 70 Biggen f4 a 6. Konijnen 20 a 65 ct. Kippen 60 a 80 ct. Eenden 50 a 80 ct. Duiven 15 a 30 ct. Boter 70 ct. per kop of f 0.93 per Ned fg. Kaas 30 a 40 et. per Ned. f§. Kip-Eijeren f 2.20, Eeud-Eijeren f 2.50 per 100 stuks. PUltMERENDE 2 April. Oudemclksche Kaas (Kleine) f31. Nieuwemelksche f28. Matige voorraad, vlug eu duur verkocht. Aangevoerd 35 stapels Kleine Kaas, Middelbare. Boter van fl tot 1.10 per Ned. tg. Gemiddeld f 1.05 per Ned. fg. Vette Koeijen te Amsterdam minder vlug. 12 Paarden. 20 Vette Var kens. De prijs was van 43 tot 52 'ets. per Ned. fg. Handel vlug. 29 Magere Varkens van f 12.50 tot 23. en 216 Biggen van f 3.50 tot 6.50. Handel stug. 918 Schapen en Lammereu. Vette- en Oonschapen niet aangevoerd. Overhouders gingen tamelijk vlug van de hand. Kip- Eijeren f2.30, Eend-Eijeren f2.60 Kievits-Eijeren f 15 per 100 stuks. Verleden Dingsdag zijn ter waag gewogen 19 stapels Kaas, wegende 3876 Ned. De hoogste markt was voor Middelbare f26.Kleine f31.50. Nieuwemelksche f27.50. Aangevoerd 1498 Ned. fg. Boter. Heden Vrijdag 5 April 1867. Metalliek (oude) 431- a 1866 43 Nationale 491 Integralen 53^; Atlantic 20 JMexico (oude) 15^ (nieuwe) 10J-; Handelmaatschappij 142. Zaturdag 6 dezer vertrekt van hier de Oost- Indische landmail via Triest en den 8sten via Marseille.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2