Jlteutos- en <ftÖoertentie--6fttÖ. AANBESTEDING. JV 615. Zevende Jaargang. 1867. ZATURDAG 15 APRIL. ®ffïriccï rrebeeïte. Provincie Noordholland. BEKENDMAKING. geöerite. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Frauco per post 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advertentien vnu 14 regels is 40 Centenvoor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentien intezenden. Ingezonden stukkeu minstens één dag vroeger. Op Donderdag' den 25!te" April 1SS7, des namiddags ten half drie ure, zal aan het lokaal van het provinciaal bestuur van Noordhollandte Haarlem., bij enkele inschrijving worden aanbesteed 1. Het herstellen en verbeteren van de hoofden op het strand en het beslag voor het paalscherm der Pettemer- zeewering. 2. Het onderhoud van het gebouw van het provinciaal bestuur van Noordhol land te Haarlemvan 1 Mei 1867 tot 1 Mei 1870. De bestekken zijn tegen betaling van 1 0 cents per exem plaar te verkrijgen aan bet lokaal van het Provinciaal Be stuur voornoemd, en aan het Bureau van Buitenlandsche Paspoorten, op den Dam te Amsterdam. De aanwijzing in loco zal worden gedaan van het sub 1 vermelde werk op Zaturdag vóór de bestedingdes middags ten 12 ure, en van liet sub 2 vermelde werk op Dingsdag vóór de besteding, des morgens ten 9 ure. Inlichtingen zijn te bekomen wat het sub 1 vermelde werk betreft bij den Ingenieur J. P. W. CONRAD en bij den Opzigter P. J. Krieger beiden te Alkmaaren wat het sub 2 genoemde werk betreft bij den Ingenieur L. J. du CELLIEE MULLER en bij den Opzigter J. KEYZER beiden te Amsterdam. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter opeubarc kennis, dat door den Raad dezer Gemeente in zijne zitting van den 15 Januarij 11., goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten dezer Pro vincie den 6 Eebruarij 11., op voorstel van de alhier gevestigde afdeeling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, is be sloten hetgeen volgt: 1. Te beginnen met de maand Mei dezes jaars, wordt in deze Gemeente ingesteld ecne DAGMARKT voor den verkoop van voortbrengselen van Land- en Tuinbouw, van Pluimgedierte, enz.; zoomede eene WEEKMARKT op WOENSDAG, voornamelijk voor Paarden, Rund- en Wolvee, Kaas, Granen, enz. 2. Voor het gebruik dier Markten gecncrlei heffingen te doen. Voorts brengen de oudergeteekenden ter kennis van belangstellenden, dat op Woensdag den 1 Mei aanstaande, de MARKT op het Molenplein zal worden GEOPEND, en dat de afdeeling Helder der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, door het uitloven van PREM1ËN van hare ingenomenheid met de oprigting der Markt zal doen blijken. Burgemeester en Wethouders voornoemd Helder STAKMAN BOSSE, Burgemeester. den 8 April 1867. L. VERHEY, Secretaris. 1TX 3 TT 7T 3 T XJ D X1T O 3 ÏT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 12 April 1867. De kennismaking op gisteren avond van Helders pu bliek met het tooneelgezelschap van de heeren Bouwmees ter Comp., is buiten alle twijfel tot wederzijds ge noegen geweest. De applaus bij de opvoering van liet tooneelstuk de Gebogclielde waren zoo luide en menigvuldig als wij hier in langen tijd niet gehoord hebben. Vooral de heer L. Bouwmeester in zijne dubbele rol, verwek te een ieders bewondering. Hij toonde dan ook door zijn los en ongedwongen spel een zeer groot kunstenaar te zijn. Voorts voldeed het geheele personeelen was het velen regt aangenaam den heer Bamberg daaronder te ontmoeten, al was de rol die hij vervulde dan ook niet van dien aard, dat zij eene meer breede ontwikkeling van het comisch genre toeliet. Wij hopen, dat hij ons binnen kort daar weder eens aangenaam op vergasten zal. Van het dames personeel (waarmede wij waarlijk wel had den mogen beginnen) mag gezegd worden, dat het uitmun tend is; bij het uiterlijk schoon vereenigt zich hier het ware kunsttalent, geuit door zeer beschaafde taal en natuurlijk spel. De toejuichingen die haar ten deel vielen, niemand zal het ontkennen, waren ten volle verdiend. De kapitein der genie van Hanswijk is van Nijmegen naar Hellevoctsluis en in diens plaats de kapitein Vaillant van Delft naar Nijmegen als eerstaanwezend ingenieur ver trokken. In de zitting der Tweede Kamer van Dingsdag jl. waarin de twee millioen gulden is toegestaan tot bekostiging der maatregelen tegen de veeziekte, is door den minister van Binnenl. Zaken gezegd, dat het resultaat der proeven door den heer Paarlberg genomen, nog niet tot bepaalde gevolgtrekking leiden. Wel kan de minister mededeelen dat gebleken is, dat de beesten, door den heer Paarlberg als vatbaar voor de ziekte aangewezen, zijn ziek geworden; dat de beesten, die hij als gezond aanwees, gezond zijn gebleven, en dat ook, volgens zijne aanwijzing, eeuige beesten weinig ziek zijn geworden. Evenwel beeft de minister het berigt ontvangen dat een der beesten, die door den heer Paarlberg waren aangeduid als weinig ziek te zullen worden, ernstig ziek is geworden. De heer Paarlberg heeft den minister echter de kenteekenen medegedeeld en deze ziju: de bruine kleur van het wit van het oog. (De minister maakt dit aanschouwelijk door de overlegging van eene photografie van een koeijenoog). In verband daarmede is nagegaan of men niet zeker ras kon aangeven, dat niet vatbaar is voor die ziekte. Met dat doel heeft men de koeijen van Z. M. den Koning op het Loo nagegaan en nu is het opmerkelijk dat het Dur- ham-ras allen het kenmerk droegen van den heer Paarlberg. Het gouvernement heeft eenige koeijen van dit ras laten komen om na te gaan in hoever dat ras kan strekken tot verbetering van den veestapel. In den elfden jaargang van de Schager Ct. van den e//den April, leest men eene uitnoodiging om ten elf ure des voormiddags van Zondag a. s. Ie vergaderen op de zaal van deu heer Steenman, ten einde te beraadslagen over de oprigting van eene scherpschuttersvereeniging aldaar. De uitnoodiging is geteekend door den heer J. W. Just de la Paisières. De onrustbarende geruchten betreffende Luxembnrg, die in de laatstverloopen dagen een zoo ongunstigen invloed op de koersen der openbare foudsen uitoefenden, bebbeu, naar men met allen grond mag aannemen, voornamelijk hunnen oorsprong in speculatie-koorts, en als men let op hetgeen officieel aangaande de kwestie bekend is geworden, dan moet natuurlijk het gevoelen veld winnen dat mineurs ijverig in de weer ziju geweest. Heeft Prankfijk een soort van ultimatum aan Pruisen gezonden ?_"Neeü. Is maarschalk de Mac-Maclion per telegraaf ,nit Alge] tó L? yi ?r^*> v- i

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1