Jlteutos- en <ftÖöertenHe--6faÖ. Jte 614. Zevende Jaargang. WOENSDAG 17 APRIL. arxBirwsTiJDxiyoBaiT. HELDERSCHE Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post n 1.E0 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Ad verten tien vau 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegclregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uor gelieve mende Advertentiën intezeuden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Helder, Nieuwediep, \Villem300rd, enz. 16 April 1867. Wij vernemen dat de alhier bestaande zangvereeniging Cecilia voornemens is, op Dingsdag 30 April een buitenge woon concert te geven, in het lokaal Tivoli, bij welke ge legenheid de cantate van Schmitz, /^Landelijke Avondstond", met groot orchest zal worden uitgevoerd, welk concert niet aliéen door de kunstlievende ledenmaar ook door hen die geene leden dier vereeniging zijn, zal kunnen worden bijge woond en waartoe reeds eene lijst ter inteekeuing circuleert. Wij gelooven niet dat het noodig zal zijn de beminnaars der toonkunst aantesporen van deze gelegenheidom iets schoons te hooren, gebruik te maken. De roem van Cecilia en de naam van den heer C. A. Bekkerals directeurzijn ons borg, dat de verschillende nommers van het programma degelijk gekozen en de uitvoering verdienstelijk zal zijn. Wij verwachten dan ook eene stampvolle zaal. In ons vorig noramer komt onder de advertentien eene oproepiDg voor tot deelneming aan een hier op te rigten lief hebberij-tooneelwij vernemen thans dat reeds 25 per sonen zich hebben aangemeld, waaronder twee dames. De oprigters hebben zich voorgesteld het gezelschap tot 40 personen uittebreiden. Daar dergelijke vereenigingen op een aantal veel kleinere plaatsen in ons land, en zelfs in onze nabijheid, bestaan, vertrouwen wij dat zoo iets hier ook best tot stand te brengen is. Daar echter alle beginselen moeijelijk zijn, zal men daar van ook in deze wel zijn deel bekomen, maar met volharding is veel te overwinnen. Het voorbeeld der beide dames moge ook vele anderen doen volgenwaarom zouden ook zij te dezer plaatse de kunst der welsprekendheid niet beoefenenen mede willen werken tot verdere beschaving en ontwikkeling van zich zelve en van zoo vele andereu. Naar wij vernemen wordt vervolging ingesteld tegen een persoon in deze gemeente, die goedgevonden heeft, om een boom van het nieuw aangelegde plantsoen, op het sta tions terrein, uitterooijen en in zijn tuin overteplaatsen. Daar in deze gemeente door de politie zeer streng wordt gewaakt tegen schending van plantsoen, moge dit anderen tot een waarschuwend voorbeeld strekkeu. De persoon van J. P. D. wonende alhier, is gisteren door de politie gearresteerd en heden morgen gevankelijk naar Alkmaar overgebragt, als verdacht van zich schuldig te hebben gemaakt aan feitelijke aanranding tegen de eer baarheid, met geweld gepleegd. Dezer dagen heeft de heer de Roo van Alderwe- reld, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, deze gemeente bezocht en zich hoofdzakelijk onledig gehouden met het in oogenschouw nemen van de vesting- en verdedi- gings werken. Met den 20 dezer worden op non-activiteit gesteld de luit. t/z. le kl. G. W. C. Voorduin, de luit. t/z. 2e kl. H. J. van Broekhuijzen, beide dienende op Zr. Ms. stoom- fregat Adolf Hertog van Nassau, de luit. t/z. le kl. W. M. Visser, (eerste officier,) de luits. t/z. 2e kl. M. J. C. Lucardie, P. W. Hudig, J. van Herwaarden, B. J. Hoos, H. J. de Wal eu W. C. A. Ziegenhert von Rosenthal allen van Zr. Ms. schroelstoomschip Metalen Kruis. Met den 21 dezer op Zr. Ms. Wachtschip alhier ge plaatst: de luit. t/z. 2e kl. II. J. Borgerhoff van den Bergh met den 26 dezer de luit. t/z. 2e kl. E. Simon van der Aa en gedetacheerd aan liet Kon. Instituut van de Marine; met den I Mei de luits. t/z. 2e kl. J. II. Haakman en E. Hartsma Mulicr. Op Zr. Ms. stoomfregat Adolf Hertog van Nassau de luit. t/z. le kl. H. Hovi (in de boveurol) en met den 26 dezer de luit. t/z. le kl. K. O. van Veen. Op Zr. Ms. schroefstoomschip Metalen Kruis, met den 1 Mei de luit. t/z. Ie kl. J. J. de Hart, de 2e luits. t/z. C. A. JeekelP. E. Winkelman en W. J. H. de Kanter. Met den 26 dezer op Zr. Ms. Wachtschip te Hellevoet- sluis de luit. t/z. 2e kl. G. Kruijs cn op Zr. Ms. Drij vende Batterij Neplunus, de adj. adin. J. C. Cocland. Men schrijft van Vlieland 14 April: Het Eugelsche schip Annie Wellockkapt. Blockock, van Callao met guano naar Hamburg, is op Stortemelk gestrand; 3 man zijn daarbij omgekomen. Men schrijft uit 's Hage 15 April. Wij vernemen dat in de maand Augustus a. s. de vereeni ging het Metalen Kruis hare 36jarige reünie (ten vorigen jare, om de toen hcerschende ziekte uitgesteld) te Alkmaar houden zalwatnaar men zegtin verband zou worden gebragt met een uitstapje per feesttrein naar de naburige zeehaven, om het schip van haren naam na zijn eersten zegetogt een bezoek te brengen; terwijl er leden zijn die daaraan zouden wen- schen te verbinden hun generale feestmaal op liet dek van dien bodem. Ter rectificatie van hetgeen wij in ons vorig nummer mededeeldenbetreffende de bespreking in de Tweede Kamer van het geheim van den heer Paarlberg, laten wij hieron der de woorden van den minister van Biunenlandsche Zaken volgen, thans voorkomende in het bijblad van de Staats Courant. «Hoe is het met het kenmerk van Paarlberg?" Mijnheer de Voorzitter, dit is eene moeijelijke zaak. De heer van Eek heeft zeer te regt gezegd dat die aanwijzingen van Paarlberg belangrijk waren, maar hoe belangrijk zij ook mogen wezen, zoo zijn ze toch zuiver empirisch; de man houdt ziju ken merk geheim, geeft geene motieven en zegt zelfs niet wat hij eigenlijk be oogt. Dit heeft evenwel de Kegering niet belet eenige prooven van zijne kunde te nemen. In de gemeente Utrecht en Maartseudijk heeft men hem de ge legenheid gegeven om dieren aan te wijzen die ziek eu die niet ziek zouden worden: daar zijn proeven mede genomen in den stal van de veeartsenijschool, maar slechts met circa twintig koeijen, en daaruit durf ik du9 nog geen vast besluit te trekken. Tot dusverre waren de rapporten van den directeur der veeartsenijschool dat de proeven uitkwamen: de beesten, die Paarlberg aan wees ziek te zullen worden, werden ook ziek als zij opzettelijk besmet werden; de beesten, door hem aangewezen als gezond zullende blijven, bleven ook gezond, en de als weinig vatbaar opgegeven beesten werden ziek maar lier- stelden. Maar in het laatste rapport van den directeur komt voor dat eene proef was mislukt, daar een beest, dat door Paarlberg was opgegeven als weinig ziek tc zullen worden, zeer was aangetast en denkelijk wel spoedig zou sterven. Nu heeft die geachte spreker gezegd dat er ook eeu paardenarts was die een gelijk advies bad uitgebragt. Dit is minder juist; de couranten schijnen dit niet goed begrepen te hebben. Deze paardenarts heeft Paarlberg overal nagegaan, en al de koeijen onderzocht, die door Paarlberg waren aangewe zen als vatbaar of niet vatbaar, en heeft toen gemeend het kentceken op te mérken. Dij de discretie van Paarlberg ten aanzien van zijn geheim heelt die paardenarts de goedheid gehad mij zijne opinie op te geven, cn ik wil deze gaarne aan de Kamer mededeelen, maar het zijn toch nog altijd te on zekere gegevens, zoo als de Kamer zal opmerken, om daarnaar onze hande lingen in te rigten en een besluit te nemen. Ik zal nu binnen kort Paarl berg bepaald afvragen of hij genegen is aan zijn geheim publiciteit te geven en dan kunnen daarmede proeven op grootere schaal genomen worden. Het kenmerk zou eigeulijk hierin bestaan. {Hier vertoont ie Minister eene teekeninr/i) Dit is eene afbeelding van een koeijenoog, gelijk die paardenarts heeft waargenomen bij beesten die door Paarlberg als onvatbaar voor de ziekte waren aangewezen, liet kenmork schijnt te bestaan in het wenkvlies nabij de slaap van het oog, in de bruinere kleur van het wit vau het oog dan bij andere runderen. Eene opmerking, die door de commissie was ter zijde gesteld, maar die mij toch zeer belangrijk voorkwam, was het onderzoekeu niet alleen naar de vatbaarheid van liet individu, maar of eenig ras ook minder vatbaar uarc, en of het dus op den weg der Regering lag om mede te werken cn bet voorbeeld te geven tot bevordering van den invoer van dat ras ten einde een spaarpot voor liet vervolg tc hebben. Met dat doel zijn onderzocht onder anderen de koeijen van Z. M. den

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1