Rieuros- en «flöoerteiitie-öfaö. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. yfS 617. Zevende Jaargang. I867JR, V HELDERSCHE COURANT Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post u „1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. ZATUKDAG De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centenvoor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve men de Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. 27 APRIL. <É>fficiëeï gcbetfte. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER maakt, ter voorkoming Tan ongelukken, aan de ingezetenen bekend, dat de practische SCHIET OEFENINGEN OP DE HORS met het geschut van Zr. Ms. instructie vaartuig Pro Patrio, weder zullen plaats hebben op Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van iedere week, aanvangende den eersten Mei eerstkomende. Bij de gewone schietoefeningen wordt eene roode vlag aan den voortop van genoemd vaartuig geheschcn, en zal het strand op de Hors op een afstaud van 4000 Ned. ellen, in de rigting van den Stuil'dijk, onveilig zijn. Bij het schieten met getrokken geschut worden aan de beide toppen van genoemd vaartuig roode vlaggen geheschcn, en zal het strand op de Hors op een afstand van ruim 5000 Ned. ellen, iu de rigting van den Stuifdijk, onveilig zijn. Genoemd gedeelte van de Hors zal worden afgepaald door paaltjes met bordjes, waarop geschilderd is „Zr. Ms instructie-vaartuig Pro Patria." Aan het einde der rooilijn wordt eene blaauwe en op de ambtsnollen eene Nederlandsche vlag geplaatst. Ofschoon men zich huiten de boven omschreven grenzen veilig zou kunnen achten, dient men in acht te nemen, dat, wanneer er met springgranaten geschoten wordt, de stukken dezer projectielen tot over de grenzen kunnen worden geworpen, en het alzoo raadzaam is, zich in dit geval ook niet aan de binnenzijde des Stuifdijks in de mok op te houden. Verder wordt in herinnering gebragt, dat het verboden is de projectielen en verdere materialen, welke op genoemde plaats liggen, op te zoeken en zich toe te eigenen, zullende deze handelwijze worden beschouwd als ont vreemding van 's Rijks goederen er, degenen, die zich onverhoopt hieraan mogtcn schuldig maken, als zoodanig worden vervolgd. Helder, 20 April 1867. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat door den Raad dezer Gemeente ia zijne zitting van den 15 Januarij 11., goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten dezer Pro- viucie den 6 Februarij 11., op voorstel van de alhier gevestigde afdeeling der Hollands che Maatschappij van Landbouw, is be sloten hetgeen volgt 1. Te beginnen met de maand Meidezes jaars, wordtin deze Gemeente ingesteld eene DAGMARKT voor den verkoop van voortbrengselen van Land- en Tuinbouw, van Pluimgedierte, enz.-, zoomede eene WEEKMARKT op WOENSDAG, voornamelijk voor Paarden, Rund- en Wolvek, Kaas, Granen, enz. 2. Voor het gebruik dier Markten geenerlei heffingen te doen. Voorts brengen de ondergteekenden ter kennis van belangstellenden, dat op Woensdag den 1 Mei aanstaande, de MARKT op het Molenplein zal worden GEOPEND, en dat de afdeeling Helder der Hollandsehe Maatschappij van Landbouw, door liet uitloven van PREMIËN van hare ingenomenheid met de oprigting der Markt zal doen blijken. Burgemeester en Wethouders voornoemd Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 8 April 1867.L. VERHEY, Secretaris. Jfèict-officiërt gebeeïte. POLITIEK OVERZIGT, Uit goede bron verneemt menzoo luidt een telegram uit Weenen dat keizer Napoleon het het voorstel van Oostenrijk heeft aangenomenvolgens hetwelk Luxemburg bij Belgie zal worden ingelijfdterwijl hij zelf afstand doet van de inlijving van Bouillon Philippeville en Marienburg. Een ander telegramaan een Hamburger blad uit Weenen gezonden, bevat de tijding, dat ook Engeland en Rusland het voorstel van Oostenrijk hebben aangenomen, als een zeer geschikten grondslag voor eene verzoening tusschen Pruisen en Frankrijk. Het lijdt geen twijfel of wij zullen in de eerste dagen nog verscheidene van zulke geruststellende mededeelingen ontvan gen die het publiek in den waan brengen dat de diplomatie geslaagd is of het uitzigt koestert om te slagen in eene vre delievende oplossing van het geschil. Ongelukkigerwijze heeft de diplomatie in de laatste jaren voortdurend bewezendat zij onmagtig was iets tot stand te brengen. Hoogstens kan zij strekken om eene gebeurtenis te vertragen, haar geheel tegenhouden kan zij niet. De vertraging, welke nu de oplos sing van het Pruisisch-Fransch geschil ondergaat, zou in den geest vallen van keizer Napoleon, daar het Fransche leger nog niet voldoende is uitgerustom zich met het Pruisische te meten. Die vertraging komt hem dus te stade, maar in elk geval zal Frankrijk zich zoo lang mogelijk wachten voor het nemen van initiatief, iets waartoe ook Pruisen niet zoo spoedig zal overgaan, terwijl het daartoe ook moeijelijk de gelegenheid zou vinden. Het heeft bezetting in Luxemburg en het kan dus zelf geen stap doen om te doen blijken, dat het die bezetting daar houden wil Het initiatief zou nood zakelijk van Frankrijks zijde genomen moeten worden, want men kan niet wel aannemen dat Pruisen nu eenige demon stratie met zijn leger op de grenzen zou doen. En toch loopt er een gerucht ndat de burgemeester van Emmerik aanschrij ving heeft gekregen te zorgen dat er gelegenheid besta binnen kort 6000 h 8U00 man Pruisische troepen aldaar in te kwartieren Niets zal ons aangenamer zijn dan dat deze tijding blijkt- onwaar te wezenof de maatregel geheel en al het gevolg van Pruisens verdediging tegen de veeziekte. In den toestand waarin de zaken thans verkeeren, wordt echter het onwaar schijnlijke plotseling waar en het onmogelijke heden mogelijk en morgen is het reeds een feit. De vredelievende geruchten welke thans van verschillende zijden, telkens op nieuw worden verspreid, zijn ook slechts betzelfde verschijnsel als kort voor den Oostenrijks-Pruisische oorlog verspreid werden. En mogt nu dit berigt van het voortschuiven van troepen wedersproken worden, dan zou men ook slechts een echo hebben van hetgeen destijds om trent bet niet-concentreren van militaire magt, en het niet- uitrusten gedurig door de officiële pers streng en sterk werd volgehouden. De Amst. C't. bevat het volgende telegram gedagteekend Londen 24 April Van graaf von Bismarck is bij de Britsche regering eene nota ontvangenwier inhoud hoofdzakelijk nederkomt op het volgendeDe Pruisische regering zou geneigd wezen de vesting Luxemburg te ontruimen, teneinde den oorlog te voorkomen, maar het Duitsehe nationale gevoel verpligt haar de zaak in statu quo te laten tot dat de Pruisische landdag, die eerstdaags bijeenkomt, zich er over zal hebben uitgesproken. Uit een berigt van den Constitutionnel blijkt, dat de aan werving van vrijwilligers voor de Fransche vloot hervat is en door toegeeflijkheid bij de keuring bevorderd wordt. Men hoopt alzoo, zegt dat blad, het personeel der zeemagt vol tallig te houden, zonder gebruik te maken van de concriptie voor de zeedienst, welk middel men beschikbaar houden wil voor tijdsomstandigheden van dringender aard. Naar hetgeen uit Parijs aan de Independance Beige wordt geschreven, gaan in Frankrijk de militaire toerustingen thans verder dan het materieel der krijgsmagt, en strekken zij zich tot het personeel uit. Aan hetzelfde blad wordt gemeld dat de Italiaansehe generaal Govone, een adjudant van koning Victor Emanuel, te Parijs is aangekomen. aflEtrTTSTIJDIMgEIT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 26 April 1867. De komst van Z. M. naar deze gemeente is voorloopig uitgesteld, welligt tot dat het ramtoreuschip Prins Hendrik alhier zal zijn aangekomen. Gisteren voormiddag heeft hier weder iemand het wanhopig besluit genomen, en ook ten uitvoer gebragt, om zich van het leven te berooveu. Huiselijke oneenighe- deu sehijut hier de aanleidende oorzaak te zijn. Ter uitrusting van het te Birkenhead in Engeland gebouwde ramtorenschip Prins Hendrikis gisteren een deel der bemanning met verdere benoodigdheden daarheen vertrokken, met Zr. Ms. stoomschip de Valk. Eerstgenoemd schip kan in het laatst der maand Junij alhier verwacht worden.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1