JV° 618. Zevende Jaargang. I867j^ OTieuras- en <HÖoerfentie-6faÖ. BEKENDMAKING. HELDERSCHE COURANT Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandeuƒ1.30 Franco per post n n 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes, De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centenvoor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukkeu minstens één dag vroeger. WOENSDAG gc&crite. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER, doen te weten Dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 2 Maart 11., is genomen het volgende besluit De RAAD der gemeente HELDER Gelet hebbende op zijne besluiten van den 8 Augustus en 5 September 1865, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 9 Januarij 1866 No. 73, tot het heffen van eenen jaarlijkschen hoofdelijken omslag van hoogstens tien duizend gulden. Overwegende dat dit cijfer tengevolge van snppletoire aanslagen van be lastingschuldigen, die na het opmaken van het voljaarskohier in de gemeente zijn komen wonen, zal kunnen worden overschreden. Gelet hebbende op de aanschrijving van de Gedeputeerde Staten der pro vincie Noordholland van den 20 Februarij 1867 No. 20. BESLUIT Artikel 1 van het Besluit tot heffing van eenen Hoofdelijken Omslag, hierboven omschreven, aan te vullen met de volgende bepaling Het maximum van Tien Duizend Gulden kan, zoo noodig, met Tien per cent worden vermeerderd, om daarmede te kunnen aanslaan de personen, die na het vaststellen van het voljaars-kohier, drie maanden of langer in de ge meente verblijf houden. Welk besluit is goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van den 4 April 1867 No. 62, waarbij is aangehaald, dat de invordering zal geschieden overeen komstig de voorschriften der verordening van 8 Augustus en 5 September 1865. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 27 April 1867. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. POLITIE. Op de openbare straat in deze Gemeente zijn gevonden de navolgende voorwerpen: Als le een Doosje waarineen BROCHE; 2e een LOMBARD BRIEEJE; Se een Gouden OORBELLETJE; en 4e een SLEUTEL. Helder30 April 1867. De Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. jRu't-ojficiëri gebeeïte. NIEUWSTIJDINGEN. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 30 April 1867. De dag van morgen is voor deze gemeente een zeer belangrijke dag. Behalve de opening eener dag- en weekmarkt, waarvan wij de gunstigste resultaten hopen, zal ook morgeo de nieuwe spoorbaan van Alkmaar tot Haarlem geopend wor den, waardoor deze gemeente met hare prachtige haven aan Neêrlands grootste koopsteden verbonden is. Vau dit tijdstip af kunnen scheepsladingen hier gelost, direct per spoor, zonder overladen, naar de meer binnen 's lands gelegen bestemmings plaatsen vervoerd wordenen wanneer nu spoedig eene aan sluiting van de Hollandsche aan de Rijnspoorweg moge plaats hebben, dan zijn ook wij daardoor aan het Europeesch spoor wegnet verbonden, waardoor onmiddelijk scheepsladingen naar Duitschland en elders kunnen verzonden worden. Wat de vrachtprijzen aangaat, vernemen wij dat die door de administratie niet alleen zeer billijk, maar zelfs zeer laag zullen berekend worden. Uit de advertentie hierachter blijkt reeds, door de dage- lijksche afgifte van retourbiljetten voor Amsterdamden Haag, Rotterdam en andere trajecten, en wel tegen zeer verminderde prijzen, dat zij het passagiers vervoer ook krachtig wil be vorderen. De voordeelen voor onze gemeente daaruit voortvloeiende, zullen dan ook niet lang uitblijven; want zonder twijfel zal gedurende de ophanden zijnde zomer zich hier een zeer aan zienlijk aantal vreemdelingen vertoonen. De dag van 1 Mei 1867 is een dag die voor deze gemeente zeer groote gevolgen kan nebben. Naar wij vernemen zal ook de afdeeliug Helder van de Metalen Kruis Vereenigiugmet haar prachtige banier, zich op morgen aansluiten aan de leden der Afdeeling Helder vau de Maatschappij van Landbouw, bij het doeu van eene optogt ter gelegenheid van de opening der markt. Ook spreekt men van nog eene andere corporatie. Het stafmu ziekcorps van de marine, zal er mede bij fungeren. In de op Zondag jl. gehouden bijeenkomst der wer kende leden van liet alhier opgerigte Artillerie-Vrijcorps, heeft de indeeling in compagniën plaats gehad en zal dit nader in peletons en sectiën geschieden. Voorts is aan de leden ter bezigtiging aangebodenhet door het bestuur ontworpen tenue. De presideut en de Penningmeester verwijderden zich een oogenblikzijn daarna gekleed en gewapend teruggekomen en herhaaldelijk de zaal doorgemarcheerdonder de leven dige toejuiching der ruim 200 aanwezige werkende leden. Het tenue bestaat uit een kort jasje of blouse van zwarte stof, met groene kraag en groene lissen op de schouders, ligte broek met groen galon en zwart glimmende pet met groene kokarde. Als uniform mogt het de algemeene goed keuring wegdragen, alleen over de stof ontstond eenig ver schil van gevoelendie door het bestuur in overweging zal worden genomen. Het is den leden verzocht opgave te doen of zij het pakje zelf willen bekostigen dan of zij het voor rekening van het corps verlangen. De prijs is geraamd, in ordinaire stof op f 9.en in fijnere stof op f 16.— De levering zal plaats hebben bij publieke inschrijving. De tijd van exercitie is bepaald op des Donderdag na middag van 6 tot 8 uur. Door den Directeur en Kommandant der marine alhier, is de vergunning verleendom de eerste exercitien te houden op 's rijks werf alhier. De oproeping daartoe zal aan de leden nader bekend gemaakt worden. Zeer waarschijnlijk zal de eerste exercitie plaats hebben op Donderdag den 9 Mei. Zijne Excellentie de Minister van Binnenlandscbe Za ken, eene Commissie uit den Raad van Administratie der Hollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij, benevens eenige Ingenieurs en andere Authoriteiten hebben Zondag jl. de reis van Haarlem naar Alkmaar langs de nieuwe spoorweg- baan gemaakt eu zijn vervolgens met denzelfden extra trein des voormiddags ten 11 ure alhier aangekomen. Na in een der stations-wachtkamers een collation te hebben gebruikt, heeft het gezelschap het spoorwegbassin, de magazijnen aldaar, vervolgens 's rijks werf en eenige andere belangrijke zaken be- zigtigd en is des namiddags ten 2 ure 45 min. weder vertrokken. Dat Eduard Bamberg, Neêrlands onovertrefbare komiek, ook hier op prijs wordt gesteld bleek ons gisteren avond, uit de volle zaal van het lokaal Tivoli en nog meer door de uit bundige toejuichingen die hem ten deel vielen. Zijn spel is dan ook van dien aard dat liet immer amuseert; wanneer Bamberg de hoofdrol vervult, kan men er zeker van zijn dat er hartelijk gelagchen wordt; al ziet men hem vrij iederen avond, nimmer zal men zich vervelen. Wij durven daarom gerust een ieder aansporen, om de voorstelling van Vrijdag a. s. vooral niet te verzuimende stukken zijn zeer geestig geschreven, terwijl men op eene goede uitvoering kan rekenen, want ook de overige sujetten van de firma Bouw meester en Comp. zijn voor hunne taak ten volle berekend maar er is nog iets, deze voorstelling zal plaats hebben ten voordeele van den heer Bamberg, en daar hij elders hij zijn benifiet immer een stampvolle zaal vindt, hopen wij dat zijne verwachtingen ook hier niet teleurgesteld zullen worden. Heden morgen is alhier op de reede geankerd, Zr. Ms- schroefstoomschip 4e kl. Schouwenkomende van llellevoetsluis. Den 16 dezer is uit Oost-Indie teruggekeerd en met

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1