619. Zevende Jaargang. Jtteums- en ZATURDAG <ftÖoerfenUe--öfaÖ. 1867^ Verschijnt WOENSDAG eu ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandeu.ƒ1.30 Franco per post 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vuór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. 4 MEI. c^jftriëel jjebedte. POLITIE. Dezer dagen is onbeheerd op den weg onder deze ge meente aangetroffeneen BOK, grijs van kleur, met zwarte strepen. De eigenaar kan zich vervoegen teil burele van den Commissaris van Politie. Helder, 3 Mei 1867. De Commissaris van Politie, A. C. BOONZAJER. Bict-officiËcï geöedte. 1TI B U W 3 T IJ D IIT 353IT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 3 Mei 1S67. De aangekondigde opening van Helders dag- en week markt heeft Woensdag jl, plaats gehad. De aanvoer van verschillende landbouw producten was, de tijd van het'jaar'in aanmerking''genomen, niet onaan zienlijk. Vooral boter en groenten vond goeden aftrekvele spaarzame huismoeders profiteerden van de gunstige gelegen heid, om deze artikelen thans uit de eerste hand eenigzins voor- deeliger intekoopen. En daar het niet denkbaar isdatonze markt in den eersten tijd eene hooge vlugt zal nemenre commanderen wij, tot hare instandhouding, ze juist de huismoe ders aanwanneer die willen medewerkenen het is in hun eigen belang, om de dagelijks benoodigde artikelen der huis houding op de markt aautekoopenvoor zoo verre die daar te bekomen .zijn, dan zal ten minste van dië artikelen zon der twijfel de toevoer, in hoeveelheid en in verscheidenheid toenemen, en daardoor de markt gevestigd wordendie naar mate de vraag naar andere artikelen zich voordoet, ook wel in grootere behoeften zal voorzien. Wij hebben ook hooren noemen, als welligt een krachtig middel, om het marktwezen te bevorderen, dat het wen- schelijk ware, dat thans door het gemeentebestuur het markt plein als de eenige losplaats in het Heldersche kanaal werd aangewezen, voor schuiten die groenten eu andere artikelen van dagelijksche consumtie aanvoerennl. niet die in pak huizen, maar thans op verscheidene punten in het Heldersche kanaal oplossen en verkoopen. Zonder twijfel zou dit bij de schippers, die thans daaraan gewoon zijn, eenigen tegenstand ontmoeten, maar wanneer men die kon overwinnen, dan was, vertrouwen wij, ten minste de dagelijksche groenmarkt gevestigd. Eenige ingezetenen hebben nog pogingen gedaan de aan gevoerde stapels kaas optekoopen, doch de prijs was te hoog men heeft f30— voor de 50 Ned. ponden geboden, voor kaas die volgens deskundigen niet tot de le kwaliteit behoort. Het aantal vlaggen dat men bij deze gelegenheid, vooral in den omtrek van het marktplein zag wapperen, werkte zeer mede om de feestelijke opening opteluisteren. Ten half tien ure stond voor het lokaal de Vereeniging van den heer J. Zits, geschaardde leden van den gemeenteraad, de leden van de Afdeeling Helder der Maatschappij van Landbouw, ■de leden van de Afdeeling Helder der Metalenkruis veree- niging, aan het hoofd der stoet bevond zich het stafmuziek corps der marine, voorafgegaan door den commissaris van Politie dezer gemeente. Onder de uitvoering van verschil lende feestmarschen werd een optogt gemaakt langs en over het marktplein, op eeu daartoe met vlaggen ingerigt punt gekomen, hield men eenigen tijd stauddoor den Burgemees ter werd eene voor deze gelegenheid toepasselijke aanspraak gehouden, die beantwoordt werd door den president van de Afdeeling Helder der Maatschappij van Landbouw, de heer S. Th. Beets, vervolgens deed de muziek zich hooreu eu maakte men andermaal een tournee over d# markt, op het zelfde punt teruggekeerd verklaarde de burgemeester de markt voor geopend, waarna een driewerf hoerah der menigte zich deed hooren. Des avonds hadden de leden van de Afdeeling Helder der Maatschappij van Landbouw met hunne dames, en eenige geintroduceerden eene zeer genoegelijke bijeenkomst in het lo kaal Tivoli. Het stafmuziekcorps voerde eenige muziekstukken zeer keurig uit en sloot met onze nationale liederen. Het geheel werd besloten door de danslievende jeugd met een geïmproviseerd bal. Gisteren middag ten 12 uur is Zr. Ms. schroefstoom- schip 4" kl. Kijkduin alhier op de reede geankerd, komende van Hellevoetsluis. Z. M. heeft den kapt. 2° kl. bij het korps mariniers C. J. Wilkeus, met 10 Mei a. s., een pensioen verleend van f 900.' Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe belas tingen der in- en uitgaande regten en aecijnsen op Texel den heer J. A. Eschauzier thans te Oldemarkt. In zake J. W. Götz en W. F. Maalmanbeschuldigd van plundering en vernieling van goederen met gemeener hand en met openbaar geweldheeft het hof te Amster dam de beide beschuldigden schuldig verklaard, hun schuld ■voldoend,e bewezen beschouwd. De jeugdige jaretl in aan merking genomen is echter de eerste beschuldigde tot eene tuchthuisstraf van negen jaren en 5 geldboeten elk van f500, de tweede tot eene correctionele gevangenisstraf van •5 jaren en 2 geldboeten elk van f 100veroordeeld. Gp Paasch-Maandag ging een sjouwerman te Zwolle ■met zijne kameraden een weddingschap aan, dat hij in den uur tijds zou gebruiken 20 harde en 20 zachte eijeren, twee 10 ets. krentenbroodjes, een ons boter, 8 drooge beschuiten, een ons zoetemelksehe kaas, voorts een half pond gekookte ham en twee sneden roggebrood ter dikte van lj duim; bij de laatste afdeeling zou hij twee kruiken bier gebruiken. Toen alles bij elkander gebragt was, begon onze goede man zijn maaltijd, die binnen het uur was afgeloopen; de wed dingschap was alzoo gewonnen. Toen ziolv de omstanders over die capaciteit verwonderden, zei de vraat: //As ie mie noe over 'n uur nog een pond gebraóden spek durft zetten, dan laot ik er mie nog eerdappels bie koken." Er deed zich natuurlijk niemand voor, die nog een nader bewijs van "s mans bekwaamheid verlangde. Diezelfde man is bij eene weduwe in de kost, waar hij f 3.50 per week betaalt. De kleermakers-gezellen te Parijs hebben den arbeid hervat. Zij hebben een schikking .getroffen met de bazen. Het aantal dat den arbeid gestaakt had wordt op 40,000 geschat. De kas, die hen ondersteunde in hun strijd tegen de patroons, keerde aan iederen ongehuwde 1 fr. 50 c., aan iederen gehuwde 2 fr. en voor ieder kind 50 c. daarenboven, ■daags uit.. Thans nu het den schijn heeft of de Luxemburgsche kwes tie bijgelegd zal worden, kent elk gouvernement zich de eflr toe daartoe het initiatief te hebben genomen. Zelfs de Ita- liaansche regering meent dat hare vertoogen te Berlijn het werk hebben gewrocht. Het pleit voor de regeringen, even als het voor haar pleit, dat zoowel de heer von Bismarck als de heer de Moustier en de heer tan Zuylen elk ten stelligste heeft ontkend, dat zijne regering de Luxemburg sche zaak op het tapijt heeft gebragt.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1