Jïteuros- en i <ftÖoertentie--6faÖ. Jfi 625. Zevende Jaargang. 1867. ZATURDAG 18 MEI. HIBTTTT-aTIJDIlTa-BlT. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 8 maandenƒ1.80 Franco per post a u 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advertenties van 1—4 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Ceuten. Zegelregt voor elke plaatsing 85 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiënintezenden. Ingezondeu stukken minstens één dag vroeger. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 17 Mei 1867. Na afloop der oefening van het artillerie-vrijcorps op gisteren avond, is door den kommandant aan de leden ken baar gemaakt, dat tot luitenant-adjudant van het corps is benoemd de heer Wetselaar, en verzocht hem als zoodanig te erkennen en te gehoorzamen. Aangaande meerdere benoemingen van officieren en onder officieren is tot nog toe geene officieele mededeeling gedaan Diugsdag avond had in het Hotel Pedroli alhierde openbare aanbesteding plaats van de levering van een honderd vijftig uniformen ten dienste van liet Artillerie-Vrijkorps alhier. Er waren ingekomen 3 inschrijvingsbilletten als van de heereh: N. D. de Leur f 1987.50H. Janzen Ez. f1700. en J. A. Meijer f 1642.50. In de bestuursvergadering van Donderdag jl. is goedgevonden, om de beslissing betreffende de gunning voorloopig aan te houden. De op Woensdag jl. alhier, ten overstaan van den luiteijant-koloneleerstaanwezend ingenieur der genie, ge houden aanbesteding van het éénjarig onderhoud van kazernen, magazijnen, enz., is afgeloopen als volgt: Het minst inge schreven door den heer H. J. Rippensvoor de som van f6975.00 en aangenomen door denzelfden voor f6490.00. Met genoegen maken wij melding van het feit dat het aan den kapt. T. Mets en zijne equipagie van de stoomboot /tAda van Holland", varende tusschen Texel en hier, dezer da gen is mogen gelukken de bemanning eener in zinkenden staat verkeerende barkas, bestaande uit 18 personen, behooreude tot de equipagie van Zr. Ms. stoomschip Schouwenliggende op de reede alhier, van een groot gevaar te redden en in de haven alhier behouden aan wal te brengen. In de Slaats-Courant van Woensdag 15 Mei leest men Bij besluit van 12 Mei No. 23 heeft Z. M. den Koning verleend eene gratificatie van tien gulden en een loffelijk getuigschrift aan G. Visser, C. E. Delchambre, W. Dekker en J. Vos, te Nieuwediep, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens het met levensgevaar redden van den fungerenden visiteur en schipper van het in de branding op de Onrust zittende recherche vaartuig No. 1 op den 10" Pebruarij 1867. Zr. Ms. drijvende batterij Jupiter, liggende te Helle- voetsluis en Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. Curagao, lig gende te Vlissingen, worden binnen kort hier verwacht. Men schrijft ons van Amsterdam aangaande het over Pampus le slepen fregat, dat het gisteren morgen vroegtij dig van Amsterdam is vertrokkengesleept en vergezeld door de stoombooten Frans NaereboutStad Amsterdam en een der sleepbooten dienstdoende op het IJ, om met behulp van ge noemde booten en tevens van de Pampus sleeper over de droogte te worden gebragt. De stijve bries die op het oogen- blik uit het ONO waait en het op handen zijnde springgetij, hoopt men dat de onderneming zal begunstigen. De offic. van admin. 1ste kl. H. P. X. Strengnaerts dienende op de Adolf Hertog van Nassau, wordt met den 31 dezer op non-activiteit gebragt en met den 1 Junij ver vangen door den offic. van adm. 1ste kl. H. J. E. van de Watering; de offic. van gez. 2de kl. M. S. T. Holtzapffel, laatst behoord hebbende tot de zeemagt in Oost-Indië en den 7 dezer in Nederland teruggekomen, is met dat tijdstip op non-activiteit gebragt. De officier van administratie S« kl. W. E. G. L. Faubel, i* geplaatst op Zr. Ms. wachtschip alhier, ingaande 1 Junij. Jl. Zaturdag is op 's rijks marinewerf te Vlissingen aan alle geëmployeerden en werklieden de vraag gedaanof zij zich eene eventuele overplaatsing zouden laten welgevallen waarop algemeen bevestigend is geantwoord. In de N. Rolt. Cl. las men dezer dagen een berigt van hier ingezonden, dat in hoofdzaak onwaarheid bevat, terwijl uit het weinigje waarheid dat er nog in te vinden is, ten overvloede door den inzender al zeer onjuiste gevolg trekkingen worden gemaakt, het bewuste artikel luidt als volgt: "Als een bewijs hoe weinig lust er bestaat onder de ma trozen onzer Marine, wier diensttijd verstreken is, tot vernieu wing hunner verbindtenissen om verder door te dienen wordt medegedeeld, dat gisteren van Zr. Ms. stoomschip Zoutman 85 man met paspoort gingen, en dat van dezen niet meer dan 15 man verlangden te reè'ngageren. Bij het reeds lang bestaande groote gebrek aan matrozen vraagt men zich al gemeen af waar moet dat heen Zeer verwonderde het ons dat dit berigt in een aantal andere bladennaar het schijnt met gretigheid, werd overgenomen en dat is dan ook de aanleiding die. ons een nader onder zoek heeft doen instellen, waarvan de uitslag is, dat nfjst 80, maar slechts 50 schepelingenwegens dienst-expiratie van de Zoutman zijn ontslagen; en dat het overigens een zeer gewoonlijk verschijnsel is, dat schepelingen die na lang durig verblijf in de koloniënbij verschenen diensttijd hun paspoort verlangen, dat dan nog volstrekt geen bewijs is dat zij niet andermaal een nieuw engagement bij de Marine zullen aangaan, wanneer zij eerst op hunne wijze een overvloe dig genot hebben gesmaakt van hunne vrijheid en van hunne te goed gemaakte gelden. De ondervinding leert het dagelijks, dat, dikwijls reeds na weinige dagen, een groot deel der gepasporteerden zich weder aanmelden, hetwelk thans met een deel ontslagen sche pelingen van de Zoutman ook het geval is. Men zegt, dat de voornaamste scheepsbouwmeesters van Londen naar 's Hage zijn vertrokken, ten einde den Nederlandschen Minister van Marine aanbiedingen te doen, betreffende het aanbouwen van gepantserde oorlogschepen. Men schrijft ons van Wieringen, 15 Mei het volgende: Heden middag omstreeks 12 ure brak hier brand uit iu de boerderij van Jan Keijzer, te Ooster Kleef. Bij de droogte en harden wind was de brand geweldig, en in minder dan een uur tijds lag het geheele gebouw in een puinhoop. Van het meubelair, wagens en andere gereedschappen is het grootste gedeelte verbrand, zoomede beddengoed, kleederen en een gedeelte goud en zilver, geldswaarde en papieren. Het vee, dat oog gestald was, heeft men op twee kalven na kunnen redden. Hoewel de eigenaar tegen brandschade verzekerd is, lijdt hij toch een aanzienlijk verlies. Opmerkelijk is het, dat vroeger twee zijner broeders hetzelfde ougeval is over komen. Van het heden aan den Oever verkochte wrak van het kofschip Neêrlands Vlag, is kooper geworden de heer M. van Neck, te Helder, voor de som van f595. In het gebouw van het provinciaal bestuur te Haarlem, is gisteren aanbesteed1". het maken van rijzenhoofden en het verlengen eener krib bij de haven op het eiland Vlie land; minste inschrijver de heer C. de Jong Cz. Jr.te Ameide, voor f15.700; 2°. het verrigten van eenige werk zaamheden ten behoeve der zeeweringen op het eilanR-SJiy-jj ken minste inschrijver de heer J. Visser, te Marken, voor f4988. In de haven van den Helder, in die van Hooft), in die van Enkhuizen, iu die van Medembiik, in die vark. Edam,.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1