TELEGRAW. De Voorzitter vraagt of de Raad zich kan vereenigen met de door de onderhouds-commissie voorgestelde oeconomische wijze van bestrating, wordt in stemming gebragt en aange nomen met 10 tegen 5 stemmentegen stemden de heeren Graat, Jelgersma, Bakker, Berghuijs en van Strijen. Daarna wordt het in behandeling zijnde voorstel in omvraag gebragt en aangenomen met 14 tegen 1 stem. De heer Berghuijs stemde tegen. 4). Adres van het bestuur van het Artillerie-Vrijkorps. Waarbij verzocht wordt om eene subsidie ter tegemoetko ming in de vele kosten die door kleeding, enz. bij de oprig- ting plaats heeft. De Voorzitter ziet er bezwaar in om dit verzoek toe te staan, daar met 1 Aug. a.s. welligt de schutterij in dienst zal komen en daardoor zeer groote lasten op de gemeente zul len drukken ;hij wen scht het verzoek aan te houden tot dat men met zekerheid weet hoeveel de kosten der schutterij zul len bedragen. De heer Kraijenhoff zegt zich buiten stemming te zullen houden, doch beveelt het verzoek bij den Raad aan. Het voorstel van den Voorzitter, om het verzoek tot na de organisatie van de schutterij in deze gemeente aan te houden, wordt aangenomen met 12 tegen 2 stemmen. De heereu Zur Muhlen en van Kelckhoven stemmen tegen en de heer Kraijenhoff houdt zich buiten stemming. 5). Mededeelingen. a. Dat K. Groot als gemeente veldwachter door den Bur gemeester is ontslagen. b. Dat er bij de opmeting van de onlangs van den heer Janzen gekochte grond eene kleine misrekening is ontdekt, de opgave was 75 ellen en er is bevonden 100 ellen. De Raad keurt de aankoop van de overige 25 ellen goed. c. Dat de markt in vollen gang is, dat de uren te beperkt zijn. Het voorstel om des Woensdags tot 5 en de overige dagen tot 2 uur markt te houden, wordt met algemeene stem men aangenomen. d. Dat een request is ingekomen van H. C. Meijer, too- neel directeur, die des Zondags avonds voorstellingen verzoekt te mogen geven in het lokaal Tivoli, tegen geringe entrée, op de wijze als in de Salon de Variétés te Amsterdam. De Voorzitter is van gevoelen, dat de Raad er niet tegen zal zijn; even zoo goed als er vergunning wordt verleend om des Zon dags avonds te mogen dansen, kan men ook tooneelvoorstel- lingen gevefi. Geen der leden verklaart er zich tegen. e. Dat door B. en W. een bezoek is gebragt aan Z. M. te Amsterdam, waarvan vooraf geen kennis is gegeven aan den raad, omdat de tijd te kort was. De heer de Breuk verzoekt, dat in het vervolg de raad vooraf daarmede worde in kennis gebragt. De Voorzitter geeft daartoe de verzekering en voegt er bij, dat het nu plaats gehad hebbend geval exceptioneel is. Niemand meer het woord verlangende, wordt de vergade ring gesloten. HTE TT WSTUDI1T33 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 24. Mei 1867. De bij de leden der hervormde gemeente alhier rondge- bragte stembiljetten, worden heden en morgen, onder toezigt van kerkeraadsleden, weder opgehaald. Maandag zal de opening der stembriefjes in de Nieuwe kerk, in het openbaar plaats hebben; aanvangende des morgens ten 9 ure. Wij brengen hulde aan de kerkeraad dier gemeente voor de wijze waarop de stemming alhier plaats heeft. Door het doen rondbrengen en weder ophalen der briefjes zal de ver houding tusschen het aantal uitgebragte stemmen en het aan tal kiezers, veel gunstiger zijn dan in gemeenten alwaar de bepaling is gemaakt, dat de de stemgeregtigden het stembiljet eerst moeten afhalen en daarna persoonlijk weder inleveren. Yoor de meerdere moeite die de kerkeraad zich uit vrije wil getroost, zal hij dan ook de meerdere overtuiging hebben dat de uit te brengen keuze, werkelijk de keuze der meer derheid is. De hier onlangs opgerigte zangvereeniging Polyhymnia gaf gisteren avond, in het lokaal Tivoli, haar eerste concert, voor genoodigden het aantal was echter zeer aanzienlijk. Wat de uitvoering aangaat was aller loffelijkst. De liefe lijke stemmen waarover dit gezelschap heeft te beschikken en de zuivere musicale uitvoeringdoor eene nog zoo jeugdige vereeniging, wekte een ieders bewondering, die zich daarna in luide en wel verdiende toejuichingen lucht gaf. Niet het minst deelde in de algemeene hulde de beide solo's voor bariton en tenor en nog meer de beide duo's door allerliefste sopraanstemmen. Hoe zeer wij het mede toejuichen en bewonderen dat de leden dezer vereeniging, in zoo korten tijd, zulke groote vorderingen hebben gemaakt in de moeijelijke kunst die zij beoefenen, komt naar ons inzien niet minder eere toe aan den onvermoeiden en ambitieusen directeur, den heer C. A. Bekker; die aD onderwijzer eene gave bezit die door weinigen zal worden overtroffen, en die in alles wat tot zijn vak betrekking heeft, voor deze gemeente van onschat bare waarde is. Gepensioneerd de kapt. G. A. Hopmans, van het 7e reg. Inf. alhier in garnizoen, tot een bedrag van f1035, onder toekenning van den rang van majoor. Bevorderd tot le luitn., de 2e luitn. C. A. Wagner, 7' reg. infanterie, alhier in garnizoen. De ofiic. van adm. 2C kl. J. Walstra, dienende op Zr. Ms. schroefstoomschip Zoutman, wordt met 28 dezer overgeplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip alhieren met dien datum op genoemd schroefstoomschip vervangen door den offic. van adm. 2e kl. J. C. Coops. Voor de. verkiezing van een lid van den Baad te Schagen ter vervanging van den heer J. Dorbeck, zijn op 21 dezer, inge komen 102 billetten, waarvan 1 van onwaarde, zoodat de volstrekte meerderheid was 52, hiervan zijn stemmen uit- gebragt op de heerenH. B. Voorman 32, J. Asjes 29, S. Buis 13, W. T. de Jongh van Arkel 6, B. Kanke 6, enz., zoodat er eene herstemming zal plaatshebben tusschen de heeren H. B. Voorman en J. Asjes. Schager Cl. De Hooge Baad der Nederlanden heeft 22 dezer ver worpen het beroep in cassatie van Willem Snooy, tegen een arrest van het Hof in Zuidholland, waarbij hij wegens dief stal met verzwarende omstandigheid tot vijf jaren tuchthuis straf is veroordeeld. Het provinciaal geregtshof in Noord-Brabant heeft den 21sten dezer uitspraak gedaan in de bekende zaak der drie valsche munters, genaamd: 1. Eritz Banz, oud 29 ja ren, geboren te Munster, van beroep steendrukker; 2. Her maan Hall, oud 32 jareu, geboren te Salshotteu (Westfalen), van beroep koopman, en 3 Ludwig Stader, oud 39 jaren, geboren te Mettmanu bij Dusseldorf, van beroep schoenma ker, allen wonende te Dusseldorf, thans te 's Ilertogenbosch gedetineerd. Het hof heeft hen schuldig verklaard aan het namaken en uitgeven van valsche muntbiljetten en alle drie veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf, van welke uitspraak, naar wij vernemen cassatie is aangeteekend. Als een bewijs voorde snelle vervaardiging van laken, wordt in een Duitsch blad het volgende medegedeeld. Een heer ging een weddingschap aan om 6000 thaler, dat van de wol van een schaap, dat des morgens ten 5 ure gescho ren werd, reeds des avonds ten 9 ure een jas zou gereed zijn. Des middags ten vier ure had de wol reeds alle be werkingen ondergaan, was in laken veranderd en den klee dermaker ter hand gesteld. Twintig minuten over zessen had de wedder zijn jas reeds aan en verscheen hiermede in een talrijk gezelschap. De beide schapen waarvan de wol ter vervaardiging van het kleedingstuk gestrekt had, werden gebraden en met een vat bier aan de werklieden geschon ken. Inden tijd van 13 uren en 20 min. was alles afgeloopen. Correspondentie De repliek van Kees, van Wieringen, aan zijn vriend Veras, is voor dit nommer te laat ontvangen en zal in het volgende worden opgenomen. Van 16 23 Mei 1867. ONDERTROUWD Jacob Huisman, veehouder en Antje Maas. Wil lem Schageu, zeeman en Trijntje van der Sterrc. GETROUWD Geene. GEBORENJacoba, d. van Willem Gomes en Maartje Hammer. Jo- hannes, z, van Cornelis Spigt en Jannetje Verberne. Cornelisje, d. vau Pieter Ellen en Cornelisje Brouwer. OVERLEDEN Dirk Vos bijna 2 j., z. van Paulus Vos en Trijntje Vis ser. Klaas Krijuen 2-1 j., z. van Jan Krijueu (overleden) en Necltje Duinker. IIAKKTBERIGTE N. HELDER 2ü Mei. Aangevoerd 2 Paarden f70 a 80, 31 Schapen f20, 129 Lammeren f9, 3 Vette Varken 44 et. per Ned. fg., 2 Magere Vakens f 15, 26 Biggen f2.50 a 8.50, 2 Geiten f9 a 11, 15 Kippen f0.75 a 0.90, 1 Haan f 0.90, 11 Konijnen f 0.20 a 0.70, 518 Zoetemelksche Kaazen f31 de 50 Ned. fg. 289 kop Grasboter f0.75 en 243 kop Hooiboter f 0.55 a 0.G5 per kop of f 1.00 per Ned Eg, 5425 Kip-Eijeren f 2.45 en 3550 Eend-Eijeren f 2.50 per 100 stuks, 6 Kalkoen-Eijeren 6 et. per stuk, 300 potten met Bloemen f 0.15 per stuk, Aardappelen f 4.50 per mud. PU11MERENDE 21 Mei. Kleine f 32.Goede voorraad; slepende, maar duur verkocht. Aangevoerd 168 stapels Kleine Kaas, 4 Middelbare. Boter van f 0.90 tot 1.05 per Ned. ig. Gemiddeld 1' 1.per Ned t§. Vette Koeijen in een doen; de besie kwaliteit zeer gezocht. Melkkoeijen gelden iets meer, de handel mogt evenwel niet vlug hceten. Geldekoeijen worden tot zeer hooge prijzen ver- haudeld. 11 Paarden. 39 Vette Varkens. De prijs was van 44 tot 50 ets. per Ned (g. Handel matig vlug. 30 Magere Varkens van f 12 tot 23, en 354 Biggen van f 3.50 tot 6.50. Handel redelijk vlug. 2198 Scha pen en Lammeren. Vette Schapen niet aangevoerd. Melkschapen gaan vlug van de hand. Overhouaers zijn niet zoo vlug te verkoopen als de vorige week. In Lammeren was de geest ook minder ving. Kip-Eijeren f2.15, Eend-Eijeren f2.35 per 100 stuks. Verleden Dingsdag zijn ter waag gewogen 172 stapels Kaas wegende 439S3 Ned. De hoogste markt was voor Kleine Kaas f 32. Aangevoerd 2414 Ned. Boter. SCHAGEN 23 Mei 4 Paarden f 60 a 90. 315 Ovcrhoudersschapcn f 18 a 36. 58 Melkscha pen f10 a 18. 3550 Lammeren f 4.50 a 13.50. 6 Bokken en Geiten fO.75 a 6. 28 Magere Varkens f 10 a 20. 110 Biggen f5 a 7. Konijnen 10 a 70 et. Kippen 40 a 60 ct. Eenden 35 a 50 ct. Duiven 10 a 30 ct. Boter 67^ ct. per kop of f90 ct. per Ned fg. Kaas 30 a 40 ct. per Ned. fg. Kip-Eijeren f 2, Eend-Eijeren f 2.20 per 100 stuk3. Woensdag 29 dezer vertrekt van hier de West- Indische mail. Heden Vrijdag 24 Mei 1867. Van buiteu iets flaauwerAmerika 1882, 76J; Metal liek (oude) 46 r>T h Mexico (oude) 15T9tTurken 29||.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 3