AS 628. Zevende Jaargang. 1867. Jlteuojs- en ^<flÖoertentie-6faÖ. WOENSDAG 5 JU NIJ. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 8 maandenƒ1.80 Franco per post 0 „1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advjektkntikn van 1—4 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Diugsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve men de Advertenticu intezenden. Ingezonden stukkeu minstens één dag vroeger. (Ê)jfiriëd jjcüceïte. De EIGENAARS van de Perceelen, gelegen aan de Vlamingstraat en Liststraatuitkomende aan de hun in gemeenschappelijk eigendom toebe- hoorende Sloot, worden verzocht, om in het belang van de uitwatering hunner Perceelenzich te vervoegen ter verga dering van Burgemeester en Wethouders op Vrijdag' dei» 7 mi ij aanstaande, des avonds ten 7 ure aan het Raadhuis der gemeente. Helderden 4 Junij 1867. De Burgemeester der Gemeente., STAKMAN BOSSE. POLITIE. Ten burele, van den ondergeteekende zijn de navolgende gevonden voorwerpen gedeponeerd: lo. een BOEZELAAR, 2o. een DUIMSTOK, 3o. een paar OORBELLEN, 4o. drie SLEUTELTJES, 5o. een houten NAALDENKOKER; 6o. een bloedkoralen ARMBANDJE. Helder4 Junij 1867. De Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. Siit-officiMgcbcdtc. ITI S tT W S T IJ D 11T 3 B 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 4 Junij 1867. Zr. Ms. oefeningsvaartuig Urania is gisteren namiddag met de adelborsten van het laatste studiejaar naar de Zui derzee vertrokken, ter practisehe beoefening van schip en tuig. De heer J. L. Kikkert is op zijn verzoek door den Koning der Belgen eervol ontheven uit zijne betrekking van vice-consul van België op Texel. In zijne plaats is benoemd de heer J. R. G. Goninck Westenberg, wiens jurisdictie zich tegelijkertijd over de eilanden Vlieland en Terschelling zal uitstrekken. Gekozen tot gemeenteraadslid te Sehagen, de Heer Jan Asjes, met 80 van de 119 nitgebragte stemmen. De minister van oorlog heeft ter uitvoering van 't ko ninklijk besluit van 12 Mei, betreffende de vereenigingen tot bevordering der weerbaarheid, o. a. bepaald, dat voor elke vereeuiging, met 's Konings toestemming bestaande, voor elk geweerdragend lid 40 scherpe en 10 losse patro nen per jaar zullen worden verstrekt, en dat die vereeni gingen welke met 1 Julij a. s. de toestemming des Konings niet hebben verkregen, de hier bedoelde verstrekkingen niet zullen bekomen. Men schrijft van Harlingen De kinkhoest heerst in hier ongekende mate; echter alleen onder kleine kinderen. Wanneer er zich geene beletselen opdoen, verwachten wij hier eenen luistervollen zeil-wedstrijd op den eersten Woens dag in Julij; luistervol, omdat er, wegens den verleden jaar verbodenen, dubbele onkosten voor kunnen aangewend worden. Aangaande het derailleren van den sneltrein van Utrecht naar Arnhem, leest men in de N. Utr. Ct. De locomotief en de tender zijn in de sloot gevallen en omgeslagen. De eerste passagierswagens zijn gelukkig niet gekanteld, door dat de buffers vastraakten en ze zoo bleven haken. Dat er geen grooter ongeluk gebeurd is, heeft men te danken aan de tegenwoordigheid van geest van den machinistdie zoodra hij het derailleeren merkte, nog met kracht remde. Wij vernemen dan ook met genoegen, dat de heer Ameshoff hem voorgedragen heeft om eeuigzints te deelen in de tantièmes, ■wat dan ook zeer billijk is. Naar wij uit goede bron vernemen, was het hout van de dwarsliggers zoo slecht, dat verscheiden Duitschers die op den trein zaten, monsters er van naar Duitschland hebben mee genomen. De schroeven waren daardoor los en de rails gebogen. Wij doen daarbij opmerken, dat het ongeluk digt bij de ontgraving heeft plaats gehad voor den staatsspoorweg, waardoor alligt zandverschuiving heeft kunnen plaats heb ben. Een bepaald onderzoek is daarnaar zeer noodig. In de Arnh. CA leest men dat Woensdag 11. het aldaar gevestigde departement der Nederlaudsche maatschappij van nijverheid de jaarlijksche buitengewone zomervergadering hield Als afgevaardigde ter algemeene vergadering de.r maat schappij, die den 2den Julij en volgende dagen zal gehouden worden te 's Hage, werd gekozen de heer L. Mulder, en als plaatsvervangers de heeren L. A. Reuvens aldaar en O. A. Uhlenbeck, directeur der marine te Willemsoord, lid van het departement. Men schrijft uit Hengelo 30 Mei het volgende Heden (Hemelsvaartsdag) had alhier aan den oudeu molen de gewone jaarlijksche ontvangst der brooden plaats, welke als recognitie door de voormalige marktgenooten der Drens- borg-Hattemer markt (in deze gemeente en die van Zelhem gelegen) moeten geleverd worden. Ieder marktgeuoot moet een brood leveren van minstens 22 halve ned. ponden, ten behoeve der armen dezer gemeente en die van Zelhem. In het geheel werden geleverd 2447 ponden. Het zwaarste brood wegende 144 ponden, werd bezorgd door den heerG ,J Massink, te Zelhem. Men meldt ons van Breda dato 29 Mei het volgende: Heden voormiddag is alhier, onder voorzitterschap van jonkh. W. J. C. Rammelman Elzevier, als commissaris, de gewone jaarlijksche vergadering gehouden met deelhebbers in de te Oosterhout gevestigde Nationale-Vee-Verzekering- Maatsehappij Uit het verslag, dat alleen over de onderlinge verzekering werd gegeven, bleek, dat de schade-omslag in 1S66 heeft bedragen: voor runderen -s\ °/0 1. afdeeling en °/0 2. afdeeling, of 6 cent per f100.in de 1. afdeeling, 36 cent per f 100.in de 2. afdeeling, en voor paarden gemiddeld Hf °/o 1^8 cent per f 100.verzekerde waarde. Het verzekerd bedrag was in Jauuarij 1867 geklommen tot ruim een millioeu gulden. Aan schade en oprigtingskosten is betaald f 17,602.91 Voorts bleek dat de Nationale-Vee-Verzekering-Maatschappij, die sedert hare oprigting (1 Eebruarij 1866) zoo gunstig gewerkt heeft, niettegenstaande de aller ongunstigste tijds omstandigheden, gisteren, dus den 28 dezer, had opgehouden te bestaanmaar dat zij was vervangen door: "Neêr- landseh-Nationale-Vee-Verzekering-Maatschappij" welke ge vestigd wordt te Rotterdam, onder bestuur der heeren Marie J. J. Kröller, als hoofd-directeur, David E. M. Kröllcr, als directeur en A. E. Sarnson, als administrateur, onder toe- zigt van de heeren jhr. W. J. C. Rammelman Elzevier, jhr. G. A. Cliiford, I. II. Kesseler, J. E. Zijlker, jhr. mr. I'. H. van Beijtna thoe Kingma, A. J. baron Schimmelpen- niuck van der Oije, jhr. K. L. de Jonge, D. T. Notten en jonkh. mr. Joan de Jonge van Zwijnbergen, als kommissa- rissen. Zij heeft haar grondkapitalen vergroot en dezelven gebragt op de totale verwaarborgde, waarborg- en zekerheids- kapitalen van een millioeu zes maal honderd vijf-en-twintig duizend gulden. De werkkring, vroeger zich alleen tot over Nederland uitstrekkende, wordt ook uitgestrekt over België en de Duitsche staten; terwijl er aan de maatschappij is toegevoegd eene onderlinge transport-verzekering, ter vg kering tegen zeeschaden aan vee dat naar EngelancPwordt vervoerd.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1