Jlieuiös- en ^«EÖoerientie-fifttD. Jfi 654. Zevende Jaargang. 1867. WOENSDAG 26 JEN IJ. <$ffiriëeï gcöcdte. LOTING VOOR DE SCHUTTERIJ. Bht-officicd gcöcdtc. 1TI B U W S T IJ D 11T 3- B IT. HELDERSGHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advbrtkntikn van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Adverteutiên iutezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Het PLAATSELIJK BESTUUR der gemeente HELDER roept bij deze op de personen, die zich in dit jaar hebben doen inschrijven, om tc ver schijnen in het Weeshuis alhier, in te gaan door de Oostelijke Poort, op V rij dag den 28 Junij 1867, des namiddags ten zes ure, ten einde voor de SCHUTTERIJ te loten. Wijders wordt kennis gegeven, dat de Alphabetische Naamlijst der Inge schrevenen, van heden af tot den dag der loting toe, op de gewone kan tooruren aan liet Raadhuis ter inzage is nedergelcgd. Helder, den 20 Junij 1867- Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur, STAKMAN BOSSE. POLITIE. Gedeponeerd op het bureau van politie een Bloedkoralen Halsketting, een Schaartje, een Ceintuur en een Parapluie. Helder, 25 Junij 1867. De Commissaris van Politie, A. C. BOONZAJER. POLITIEK OVERZIGT. Een telegram uit Turin maakt melding van het overschrij den dei Eomeinsche grenzen den 20 Junij door een twee honderdtal gewapenden, waarvan er 47 in hechtenis zijn genomen. De anderen waren gevlugt. De rust was daarop volkomen hersteld; Italiaansche troepen bewaakten de grenzen. Een telegram uit Florence deelt hetzelfde feit mede, er bijvoegende, dat de partij van Garibaldi geheel vreemd aan -dien aanval is. Garibaldi is niet ziek, gelijk men beweerd heeft. Hij zal echter de bijeenkomst van de leden der partij van actie te Napels niet bijwonen. Hij wordt streng bewaakt, daar de regering van oordeel is, dat hij op ditoogenblik zeer gevaar lijk zou kunnen zijn. Men vreest dat hij iets tegen Rome ondernemen zal. Een aanzienlijk getal Romeinsehe uitgewe kenen, die verdacht worden daaraan deel te zullen nemen, zijn te Caneo en andere steden des lands geinterneerd. Het oomité voor den opstand, hetwelk Garibaldi tot zijn gene raal heeft gekozen, heeft aan zijne leden bevolen zich niet van Rome te verwijderen, daar het oogenblik om te hande len naderde. Een berigt uit Athene van 20 Junij meldtDe vlakte van Asthi en de versterkte positien in den omtrek, worden nog altijd door de Christenen en de Turken aan elkander betwist. Er hebben verscheiden gevechten plaats gehad. Volgens mededeelingen uit Heraclion is het leger van Omer- pacha door de insurgenten doorgesneden. Een telegram uit Nieuw-York van 20 Juny meldt, dat het regtsgeding tegen keizer Maximiliaan is uitgesteld. Dit leidt tot het vermoeden dat men met den keizer van Mexico handelen zal gelijk met JefFerson Davis, den president der geconfedereerdenen de zaak zal laten rusten om, wanneer het keizerrijk Mexico tot het ver verleden behoort, hem in vrijheid te laten. Alvorens Maximiliaan met den vijand capituleerde, hebben <le hem getrouw gebleven officieren zich vereenigd, ten einde •openlijk hulde te doen aan den moed huns keizers en de ♦edelaardige wijze waarop hij al de ongemakken gedurende •den ganschen veldtogt met hen heeft gedeeld. Men verneemt •dat Escobedo zijne talrijke strijdkrachten heeft vereenigd met de troepen van Diaz, met het doel om de hoofdstad Mexico •te belegeren. VolgeDS een gerucht heeft Maximiliaan eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij keizer Napoleon van schandelijke lafhartigheid beschuldigt, dewijl hij hem aan zijn lot heeft overgelaten. Uit Nieuw-York wordt tevens gemeld, dat Santa-Anna door de Juaristen is gevangen genomen. Die beruchte woel geest had namelijk zijne hoop op het herkrijgen der dictota- riale magt in Mexico niet opgegeven en meende van den tegenwoordigen toestand in dat land partij te kunnen trekken ten behoeve zijner plannen, waarvan het gevaar voor de Mexicanen niet te overzien ware geweest, indien hem een gunstig lot gewacht had. Het ligt de Mexicanen onder an deren nog versch in het geheugen door welke rampzalige middelen Santa-Anna zich een tijd lang heeft staande ge houden en door welke snoode praktijken hij een kolossaal vermogen heeft verworven. Generaal Klapka heeft aan de Indepandance een brief ge schreven, waarbij liij zijne vreugde aan den dag legt over het herstel van den constitutionnelen toestand in Hongarije; over de krooning van Frans Jozef, als koning en over de maatregelen van regtvaardigheid en verzoening, die haar ver gezeld hebben. »Ik hoop schrijft hij dat, na onzen moeijelijken strijd en na ons langdurig lijden een beter tijd vak eindelijk voor Hongarije moge dagen en ik erken den pligt voor ieder goed vaderlander, om het werk der politieke en stoffelijke reconstructie met zijne pogingen te ondersteunen en door zijne wenschen te begunstigen. Na eene afwezigheid van 19 jaren is het natuurlijk dat ik den levendigen wensch koester mijn vaderland weêr te zien. Ik hoop mij daarheen te begeven, zoodra mijne particuliere zaken mij dit zullen toestaan en ik hoop er een loyale en vriendschappelijke ont vangst te zullen vinden." Men wil, dat keizer Napoleon den groothertog van Baden heeft trachten te bewegen om met gestrengheid vast te hou den aan de bepalingen van het Prager vredestractaat. De groothertog moet evenwel geantwoord hebben, dat de open bare meening in zijn land zeer voor eene naauwe aansluiting aan Pruisen is, terwijl liij kracht nog lust had dat streven tegen te werken. De keizer moet den onaangenamen indruk, doordien verklaring op hem te weeg gebragt, niet voor zijne omgeving hebben verborgen gehouden. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 25 Junij 1S67. Wij verwijzen onze lezers naar de advertentie hier achter van den heer A. D. Hamberg, zoon van den Nedcr- landschen nestor in de handhabiliteit, die voornemens is op morgen avond het publiek reeds eene voorsmaak te geven der kermis Naar wij vernemen moet deze heer Bamberg zich geruimen tijd in Londen hebben opgehouden, alwaar hij van de gelegenheid geprofiteerd heeft zich vele nieuwe en buitengewone toeren in zijn vak eigen te rnaken Ook is hij in staat de zoo veel eclat gemaakt hebbende toeren van de Gebr, Havenport te ontsluijeren, en zal daarvan op morgen avond een staaltje geven, door zich op een stoel te laten binden door personen uit het puhliek, die hij de vrijheid geeft, om daartoe touwen mede te brengen. Wanneer men overtuigd zal zijn dat de touwen goed bevestigd zijn, zal hij, hetgeen de Gebr. Davenport in de duisternis verrigten, bij helder licht en ten aanzien van het publiek zich van zijne banden weten te ontslaan. Wij vertrouwen dat vooral dit deel van zijn programma eene zeer groote belangstelling zal opwekken bij hen die de werkzaamheden van de Gebr. Davenport hebben bijgewoond. De dames-vereeniging tot ondersteuning van behoef tige kraamvrouwen alhier, heeft van II. M. onze geliefde Koningin weder de aanzienlijke gift van f100 ontvangen. Bij den boekhandelaar L. A. Laurey alhier, zal bij genoegzame deelneming een werk ter. perse gaan getiteld: Geschiedenis der Mariniers van 1665 tot op heden, door den oud-majoor P. A. Leupe en den ln luitenant P. A. van Braam Houckgeest. Het werk zal 10 a 12 vel druks beslaan en hoogstens ƒ2.50 kosten. Wij twijfelen geenszins of de bevorderaars en liefhebbers van militaire en maritie

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1