litteratuur zullen door hunne inteekening blijken geven van belangstelliug in deze merkwaardige uitgave. De ruime deelneming hier ter plaatse ondervonden, zal gewis den uitgever aanmoedigen, een werk ter perse te leggen over welks inhouds tot dusverre niets verschenen is. De op gisteren alhier ten overstaan van den luite nant-kolonel, eerstaanwezend ingenieur der genie, gehouden aanbesteding van het verbeteren en herstellen van eene draaibrug in het fort Dirks-admiraal alhier, is afgeloopen als volgt: Het minst ingeschreven door den heer E. J. Knoppert voor de som van f3,360, en is aangenomen bij opbod door den heer P. Dekker voor de som van f3,140. Op den spoorweg HaarlemHelder zijn tot conduc teurs der brievenmalen aangesteldP. Braggaar, adsistent aan het postkantoor te LeeuwardenR. de Leuw, brieven gaarder te Schagerbrug en L. A. Niederhauser, brievenbe steller alhier. Z. M. heeft benoemd tot ln luit. bij het 4eregement husaren en tot ln luit. bij het regement rijdende artillerie Z. K. H. Willem Alexauder Karei Hendrik Frederik, prins der Nederlanden. Z. M. heeft benoemd tot heemraad van het waterschap Eijerland (Texel) G. Hoogendoorntot hoogheemraad van den Hondbossohe en Duinen tot Petten voor den kavel Geest- merambacht D. Schermerhorn; tot dijkgraaf van den polder Westzaan F. Caffo Jz. Meu schrijft ons van Texel 24 Junij. kleden is door den gemeenteraad benoemd tot Wethou der van deze Gemeente de heer Sn. Keijser Sz. met 7 stemmen. Voorts werden uitgebragt op de heeren C. Reij 2P. Mentz 1 en C. Kuiper 1 stem. Uit 's Hage wordt aan de Arnli. Cour geschreven De minister van koloniën heeft heden weder een treurig figuur gemaakt. De man is opregt en eerlijk en niet zoo onbekwaam als van de zijde der reactionairen wordt uitge kreten althans veel minder onbekwaam dan de heer Schimmelpenniuck, die van onze finantiën zeer zeker nog minder weet dan de 2de klerk van den heer Keucheuius, of als de heer van Zuylen, die meent een diplomaat te zijn omdat bij 25 jaren bij de diplomatie is geweest Maar het ontbreekt den heer Trakranen aan bekendheid met de toestanden in en buiten de kamer en hij heeft met geroutineerde tegenstanders te doen, die van elke fout partij weten te trekken. Hij schijnt niet te begrijpen, dat de partij van het Dagblad Schimmelpenninck, Lion, van Zuylen en Rochussen het er op aangelegd hebben om hem te doen vallen, en hij neemt in zijne ounoozelheid voor goede munt op wat hem van die zijde wordt voorgepraat. Nadat de kamer voortgesukkeld was tot art. 1 van de wet op de uitgifte van gronden in erfpacht, gaf de heer Ro chussen den minister in overweging in plaats van //gronden." te stellen //woeste gronden." Wanneer de heer Trakranen slechts eenigzins ziju menschen kende, had hij een denkbeeld van die zijde komende, dadelijk moeten verwerpen; hij had, dadelijk moeten begrijpen dat hier een adder onder het gras kon schuilen. Ongelukkig wilde hij, als lid van een con- ciliant ministerie, conciliëren cn een bewijs geven van de praktische uitvoerbaarheid van het als onpraktisch uitgekre ten regerings-systeem van zijn vriend, den heer Pijnappel. Hij was zoo onvoorzigtig het woord //woeste" in de wet op te nemen, maar dadelijk werd hem van alle zijden betoogd, dat nu de geheele oeconomie van ziju wetsontwerp verbro ken was. Nu wist de man zich volstrekt geen meer te redden; de heer Thorbecke stelde een amendement voor om het woord //woeste" weder weg te laten en dit amendement werd schier met algerneene stemmen aangenomen. Werke lijk was de minister heden de. speelbal der kamer. Waar moet het op die wijze heen met het prestige van het gezag Overzigt van den stand der veeziekte gedurende de week van 9 tot 15 Junij 1867Noordholland en Gelder land bleven van den veetyphus verschoond; in Utrecht is één geval voorgekomen in de gemeente Willeskop; in Zuidhol land daalde het cijfer der aangetaste gemeentenin verhou ding tot de voorafgegane week, van 7 op 5. Deze 5 waren Oud-Alblas, Hof van Delft, Kethel Oostvoorne en Spijke- nisse. Het cijfer der aangetaste rundereu in die gemeenten te zamen bedroeg 8 in 7 koppels. De 9 gevallen in de beide provinciën, of het geheele rijk, maakten de onteigening noodig van 22 stuks vee. Naar meu mededeelt zou te Londen de steen ontdekt zijn, waarop do valsche muntbilletten werden gemaakt, en zou men die. ontdekking te danken hebben aan den heer Kerkhoven te Amsterdam, waarmede deze waarlijk eene groote dienst aan den lande zou hebben bewezen. De maker daarvan was mede de vervaardiger der coupous van het administratie-kantoor van den heer K. zeiven; het was een Duitscher, die thans veroordeeld is tot 7 jaren deportatie met dwangarbeid. De betreurenswaardige ongeregeldheden te Birming- ham doen weder het eigenaardige van de Britsche maatschappij in het oog vallei). Een proslestant prediker vond goed op zijne katholieke medeburgers te scheldenen ten gevolge daarvan bestormden deze het gebouw, waar hij zijne voordragt hield, en gaven zich aan baldadigheden over, dieniet onbeantwoord bleven. De politie kwam tusschen beidenmaar zij bepaalde zich om aan de oproerige tooneelen een einde te maken. In elk ander land ware men zeker begonnen met den prediker in verzekerde bewaring te nemen en het gebouw te sluiten. In Engeland is meu echter van oordeel dat zelfs die buitensporig heden geen reden geven om het regt van een volk te verkorten. Het regt van vereeniging en de vrijheid van spreken w»rden er gehandhaafd trots de misbruiken waartoe zij aanleiding geven. Ook de overheid ziet in, dat zij een deel blijft uit maken van het volk en een ingrijpen in diens regten eene verkorting van eigen regten is. Nadere berigten van daar deelen mede dat den 18 de rust nog niet was teruggekeerd. In de stad heerschtte allerwege groote gisting. De straten waren opgevuld met menschen, maar de politie had strenge maatregelen genomen, om het uitbarsten van een nieuw oproer te voorkomen. Niet minder dan duizend constabels doorkruisten de stad. De menigte was gewapend met steenen, dakpannen en an dere voorwerpen om mede te gooijen, en velen klommen op de daken om van daar op de massa alles neer te werpen wat hun maar voor de hand kwam. De vrouwen vooral maakten zich aan de grootste buiten sporigheden schnldig en vielen verwoed op de politie-agen- ten aan. Uren lang waren de plunderaars meester van de stadin vele huizen was er geen enkel ruit meer heel ge bleven. Overal zag men ingetrapte deuren. De plunderaars drongen de huizen binnen en braken de meubelen om zich nieuwe middelen van verwoesting te verschaffen. Vele ma gazijnen zijn geheel leeg gehaald; en wat men niet kon medenemen wierp men op straat, in het bijzijn zelfs der politie, die onmagtig was dit te keer te gaan. De plun deraars bepaalden zieh echter tot de huizen door Ieren be woond en lieten de andere ongedeerd. Aan dien toestand werd eerst een einde gemaakt door de verschijning van een sterk detachement troepen, en na een strijd met de gewapende magt, die twintig minuten duurde. Meu telde meer gekwetsten onder de politie-dieuaren en de constabels dan onder de oproerlingen. Het aantal personen die in hechtenis zijn genomen be draagt ongeveer 100. In den laatsten tijd werd de aandacht der badgasten te Ems bijzonder getrokken door een heer en eene damedie blijkbaar tot de aanzienlijkste kringen behoorden, en zich, waarschijnlijk op dien grond, onttrokken aan den gemêleerden omgang in eene badplaats. Zij bragteu hunne dagen bijna uitsluitend door visschende met den hengel. Gp iie wijze vestigde zich op hen de algerneene opmerkzaumhed terwijl ook de schoonheid der dame eene reden was om notitie van deze voorname vreemdelingen te nemen. De politie scheen intusschen geen opbepaald vertrouwen te stellen in hunne voornaamheid. Zij had uit Berlijn last gekregen om ten aanzien van de identiteit dezer personen zich te vergewissen en de commissaris ging daartoe over, schoorvoetend evenwel slechts en spoedig afgeschikt door de wijze waarop de gravin Mirka onder deze naam stond de dame bekend hem antwoordde. Zij vertoonde toeh eigen handige brieven van den keizer van Rusland en de koning van Pruisenterwijl ook uit hare verdere papieren bleek dat zij tot den aanzieulijksten stand in Ruslnnd behoorde. De politie gaf van hare bevinding te Berlijn kennismaar ontving op nieuw den last om naauwkeuriger te onderzoeken. De commissaris verzocht dat men hem dan een hooger ge plaatst ambtenaar zou zenden. Deze verscheeneen nieuw onderzoek volgde en het leidde thans tot een beter resultaat. De gravin Mirka werd herkend als eene Berlijnsche bedrieg ster; haar toilet en allerlei kunstmiddelen hadden haar een geheel ander voorkomen gegeven. Voorts had zij eene waarde van ongeveer 200,000 roebels in haar chignon verborgen en bezat zij voor 80,000 roebels aan juweelenwaarvan zij de afkomst niet kon regtvaardigen. Het bij haar gevonden be drag aan geld en juweelen schijnt afkomstig te zijn van een aanzienlijken diefstal onlangs te Berlijn gepleegd; de nom- mers evenwel der bankbilletten stemmen niet met die der ontvreemden overeen, maar de gravin heeft haar papieren- geld herhaaldelijk omgewisseld. Brieven aan haar adres, die op het postkantoor in beslag werden genomen, hebben haar waar karakter en persoon onbetwistbaar aan den dag gebragt. Het voorgevallene met de gravin Mirka was dagen lang de hoofdgebeurtenis te Ems en gaf eenige afleiding aan de kranken die daar tot herstel hunner gezondheid vertoeven. Den 4 Junij is een eigenaardig vaartuig van Niew-York naar Havre vertrokken. Het is eene soort van vlot van nieuwe vinding en bestemd tot redding van schipbreukelin gen in zee. Het eigenlijke korps van het vaartuig bestaat uit drie met lucht gevulde buizen van gutta-percha, met Russisch zeildoek overtrokken. Deze buizen zijn cylinder- vormig, 25 voet lang en 26 duim breed. Daarop rust hef dek. Het vlot is getuigd als schoener. Het voert slechts drie man. Men hoopt dat de reis in veertien dagen zal worden afgelegd.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2