dlteums-- en ^<ftÖoertentie-6faÖ. Zevende Jaargang. WOENSDAG 3 J IJ L IJ. rriBTTWSTLrDIlTSSM'. 3Ingi>3miöen. JV 656. 1867. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post *1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Briev§n franco aan den Uitgever S. Giltjks. De prijs der Advertentien van 1—4 regels ia 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Adverteuticn intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 2 Julij 1867. Indien wij al tegenstanders van de kermissen waren dan zouden wij ditmaal de Heldersche Kermis met zekere vol doening begroeten, als een bewijs dat de ramp, die in het vorige jaar de kermis in ons land alom deed verbieden, thans niet meer bestaat. De kermis heeft een taai leven. Schorst men ze en komt men daardoor alligt op het dénkbeeld van afschaffing dan ziet men ze een volgend jaar met nieuwe kracht verrijzen. Het molenplein alhier getuigt er van, en ware het niet dat onze kermis dit jaar met die op zoo vele andere plaatsen te gelijk inviel, ware het paardenspel Rancy, het Theatre Crosso en zoovele andere ondernemers die aanvraag hebben gedaan, naar hier gekomen dan zou men zeker op het Ha- ven-, Molen- en Westplein ruimte te kort gekomen zijn en welligt genoodzaakt zijn geweest, ook tot de Vischmarkt in de Nieuwstad, het Drilvelt te Huisduinen, of het Stort in het Koegras de toevlugt te moeten nemen. Enfin wij zijn tevre den, wij hebben ons competente aandeel en zullen maar niet klagen ook het draailievend publiek heeft daartoe niet de minste reden het kan in volle teugen genieten in een tal van prachtige caroussels. Wij hopen dat er maar spoedig iets op gevonden moge worden om ook de bewoners van het Havenplein en de rekwestanten in het Westdeel der gemeente in een even goed humeur te brengen. Behalve de hier zoo gunstig bekende tooneelgezelschappen van de heeren Boas Judels en Stoete Jacqui, zal buiten twijfel ook de heer Dassie met zijn verdienstelijk paarden spel in miniatuur een druk bezoek hebben. Vooral bevelen wij onze lezers aan, niet te verzuimen de matinée die door de heeren von Oss en Kaiser op Woensdag a.s. in de tuin van Tivoli zal worden gegeven en mogelijk ook de overige dagen. Volgens berigten van elders moeten de kunstverrlgtingen van dit Thurn Gezelschap wonderbaarlijk zijn, zelfs boven alle beschrijving, zoo dat, wil men er iets van weten, men wel genoodzaakt is er heen te gaan, er komt echter hij dat de entróe zeer matig, slechts op 50 cents, gesteld is. In ons volgend nommer hopen wij op een en ander terug te komen. Het stoomschip le kl. Meialen Kruisis gisteren uit de haven naar de reede gestoomd en aldaar geankerd. Zondag avond is Z. M. raderstoomschip de Valk al hier geretouneerd, op sleeptouw hebbende Z. M. schroefstoom- schip Vice-Admiraal Koopmanbeiden komende van Vlis- singen en overbrengende eene lading scheepsmaterieel en een aantal werklieden van 's Rijks werf teVlissingen met hunne huisgezinnen. Zaturdag 11. zijn door de commissie tot het examineren van varenslieden te Amsterdam, met gunstig gevolg geëxa mineerd de heeren M. Thomasz, van Callautsoog, en A. Dijker, wonende alhier, de eerste als opperstuurman en tevens in de kennis van het scheepsstoomwerktuig en het Engelsch, de laatste als derde stuurman. Zij hebben hunne opleiding voor het examen genoten aan de school voor de zeevaart van den onderwijzer A. J. Leijer alhier. Men schrijft ons van Terschelling 30 Junij: Het op 28 dezer alhier aangespoelde lijk was van een manspersoon van middelbare lengte, reeds in vergevorderde staat van ontbinding, zoodat het signalement daarvan geheel ontbrak, zijnde gekleed met een zoogenaamde ruige jomper, lakens vest met een lederen mouw, rood baaijen borstrok en onderbroek, blaauwe lakensche bovenbroek; voorts een lederen lap voor het lijf en een lange zeelaars aan het linkerbeen. Gemeld lijk is onmiddelijk hoog op het strand begraven. Het is vermoedelijk een verongelukte visscherman. Aan den oproepingsbrief voor de te Alkmaar te houden reünie van het Metalen Kruis ontleenen wij de volgende bijzonderheden: 25 Augustus, 's avonds 7 ure, eerste bij eenkomst in de Oude-Doelen, met muziek, inde gedeco reerde zaal en verlichte tuin26 Augustus 's morgens 9 ure, aantreden op het Doelenveld, optogt met muziek en vaandels naar het spoorweg-stationte 11 ure vertrek met een extratrein naar het Nieuwediep, waar men o. a. het schip uhet Metalen Kruishoopt te bezoekenalhier teruggekeerd 's namiddags 5 ure collation in het lokaal Harmonica's avonds 8 ure. vauxhal in het Amsterdammer Wapenzullende de dag waarschijnlijk besloten worden met een vuurwerk van stadswege; 27 Augustus 's morgens 10 u. afscheid op het Doelenveld, gevolgd door vergadering der afgevaardigden in de Oude-Doelen. Men verneemt dat de heer Trakranen zijn ontslag als minister van Koloniën aan den koning heeft verzocht. Gelijk gewoonlijk bij het nemen van dergelijke besluiten het geval is, worden ook thans in de residentie verschillende personen genoemddie voor de betrekking van Minister van Koloniën in aanmerking zouden komen. Zoo gewaagt men van de heeren E. H. s' Jacoblid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal: Jhr. C. Hartsen, lid van de Eerste Kamer; mr. Swart, lid van de Raad van State, voormalig voorzitter van hel hooggeregtshof in Ned. Indië, enz. Wij deelen die namen onder alle reserve mede. Later berigt men dat de heeren Swart en Hessing hebben bedankt en dat met den heer 's Jacob tot nog toe niet is onderhandeld. Job verzoekt ons te melden dat in zijn laatste Schager- nieuws de volgende letterfouten zijn ingeslopen, welligt door haastig en onduidelijk schrift, namelijk lo. "kunstzee" voor "kunstezel"; 2o. ndialict" voor "dialect"; en 3o. »in zuiveren zin" voor "in ruimeren zin". Wijders berigt hij aan eenige teleurgestelde Schagers, dat het leveren eener kritiek over het verongelukte bal "Knikker" niet van zijn competentie is, daar hij het geluk heeft gehad, niet onder de bezoekers te behooren, en deze alleen, z. i. met de zaak iets te maken hebben. Tijdig genoeg gewaarschuwd, dat de vereeniging van Heldersche toonkunstenaren, onder directie des heeren Strieders zóó jong is, dat men het ge voegelijk een muziekgezelschap in de luijers zou kunnen noemen, heeft hij gezorgd zijne beurs en zijne ooren op eer biedigen afstand van de concertzaal te houden en behoeft hy zich dus over deze zaak het harnas niet aan te trekken. Wil iemand er de pen over opnemen, dan moet het eene der deerlijk gemystificeerde bezoekers zijn, deze hebben regt tot spreken, niet anderen. De Redactie onderschrijft niet altoos der inzenders. Ik wensch thans M. d. R. met uw goedvinden over te gaan tot hut be spreken der namen van diegenen die als candidaten voor het lidmaatschap van den Raad genoemd worden. Ik zal daarin alles trachten te vermijden wat iemand onaangenaam zou kunnen zijn, en mij niet achter mijne anony- miteit verschuilen, om iemand te kwetsen. De waarheid echter zal ik naar mijn beste weten hulde doen, en mogten soms enkele candidaten het minder aangenaam vinden in het publiek besproken te worden welnu, ze denken slechts aan de bekende spreuk van onzen goeden Cats «Die timmert aau den wegh Verwacht berech." Eu nu ter zake Er zijn, zoo als bekend is, zes leden te verkiezen. De aftredende leden zijn de heeren Mr. K. J. C. Stakman Bosse J. GraatC. Bakker Bz. J. Papiueau, J. C. Slebe en C. Berghuijs. Wat den heer Stakman Bosse betreft, ik acht het ten eenenmale overbo, dig zijne candidatuur te bespreken. Thans reeds overal en door icdpfEejjk* candidaat gesteld, zal hij tcregt met ongeveer algemeene stemmen y^ordeïF- herkozen. Ik zeg teregt, w ant de heer Bosse bekleedt in den raad eene j

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1