llieuiös- en «flöoertentie-öfaö. Zevende Jaargang. ZATUKDAG 6 J IJ L IJ. JV 657. 1867. HELDERSCHE Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post h n w 1.P0 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advkrthntien van 1—4 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve men de Advertentie» intezenden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. Na de opgave, medio Junij is nog voor C. DITO ontvangen Bij den Edel Achtbaren Heer BURGEMEESTER van den Helder: een gift van f20. Bij den WelEerw. Heer G. E. BRON: van N. f5. Bij Heeren Gebrs. GOEDKOOP te Amsterdam: uit Arnhem f25, benevens 3 giften ieder f2.50. Van de Heeren DE CONINGH Co. te Amsterdam f 10 en Lr. O f5. Bij den Heer J. GOEDKOOP alhier van V. en T. een Coup. fl.23*. (Vroeger was bij dien Heer ontvangen van K. v.V. f2, welk bedrag abusivelijk bij de som der inteekenlijst is vermeld). Bij den WelEerw. Heer J. S. van BUCHEMfl: en eindelijk bij den oudergetee- kende van Mevr. B. te Alkmaar f2.50, van de K. te Hoorn f 1.50 en de netto opbrengst der verloting van een schilder stukje f 12; te zamen f90.73|, makende met het bedrag der vorige opgave f460.19. De Commissie brengt nogmaals hartelijken dank aan allen en stelt zich voor, de ingekomen som ten meeste nuttevooral ter bestaansverbetering, voor DITO te besteden. Helder 1 Julij 1867. Namens de Commissie D. DEKKER. 1TI 3 TJ 77* S TLT D UT 3- E 1T. Melder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 5 Julij 1867. Naar wij vernemen zal de heer J. van der ICam, staande met een poffertjeskraam op de kermis alhier, op morgen tussehen 2 en 4 uur de kinderen uit het Algemeen Wees huis, circa een honderdtal onthalen op poffertjes. Deze attentie achten wij wel ter vermelding waardig en ze zai velen aangenaam zijn te vernemen. Wij hopen dat dit voor beeld bij anderen navolging moge vinden. Van Texel schrijft men ons, reeds voor het vorige no. bestemd, het volgende: Thans zijn wij zoo ver gevorderd dat de Texelsche kermis we der tot het verledene behoort, zoo niet gelukkig voor allen dan toch voor dien ouden vrijer, die bij zulke gelegenheden zoo zeer moet waken over zijn zusje, opdat daar niet iemand mede schuiven gaat die te weinig heeft, daar Zijn Edele zich heeft voorgenomen haar aan niemand af te staandan aan een geld- en landbezitter, de rest moet volgen. Wat nu de kermis aangaat, ze heeft niet veel strelends opgeleverd, op zeker dorp had men nog gehoopt op een malmolen, ten behoeve van een man met grijze haren, die nog al van draaijen houdt, want voor een paar jaar liet hij zich maar vrolijk met de massa mede draaijen. Ware er nu een malmolen gekomen, die in eene andere rigting had ge draaid, dan zou den ernstigen grijsaard toch wel mede ge draaid zijn; want als men gaarne draait dan ziet men zoo naauw niet. Op Maandag den 8 Julij a. s. zal aan de Schager- brug ter gelegenheid van de Paardenmarkt, eene harddraverij plaats hebben met paarden die nog nimmer eene stadsprijs hebben gewonnen. Benoemd tot brievengaarder aan de Schagcrbrug de heer M. Bossen. Op 1 Julij, ten 8 ure, defungeerde de vice-aumiraal A. A. de Vries, van zijne betrekking als directeur en kom- mandeur der marine te Vlissingen en werd daarin opgevolgd door den heer A. L. Siedenburg, kapitein ter zee, thans ekwipagiemeestcr aldaar. Te Haarlem is Dingsdag de zitting der Provinciale Staten van Noordholland geopend en zijn o.a. ingekomen een adres tot subsidie voor stoomsleepdieust over 't Pampus en een voorstel ter versterking der Pettemer zeewering. De afsluiting van de Ooster-Schelde is thans nagenoeg voltooid. De eenige geul, die tot dus ver nog open en voor schepen van geringen diepgang bevaarbaar was, zal binnen weinige dagen geheel digt zijn. Op dit oogeublik zijn ruim 700 arbeiders daaraan werkzaamdc kleigronden de ballast worden door 120 vletters en 4 locomotieven aange- bragt; tot het vasttrappen van den grond worden o. a. 14 paarden gebruikt. Volgens Belgische bladen is te Brussel een 5 Otal der Hannoveranen aangekomen, die door de Nederlandsche re gering met uitzetting werden bedreigd. Keizer Maximiliaan van Mexico en de generaals Miramon en Mejiazijn gefusileerd. Onderscheidene telegrammen brengen deze tijding, niemand twijfelt er meer aan dan op grond, dat men het liever niet gelooft, dit is onze eenige verontschul diging die wij kunnen inbrengen, dat wij die tijding, reeds vóór de verschijning van ons vorig nommer ontvangen, toen hebben ter zijde gelegd. Keizer Maximiliaan is het slagtoffer geworden van den jammerlijken toestand van het land waarover hij ter naau- wernood drie jaren geregeerd heeft, en dat hij onmagtig was op te beuren uit liet verval, waarin eene dweepzieke me nigte het had gedompeld. Van ontwikkeling is er geen spoor; nijverheid en handel staan er stil, het onderwijs is in de handen der geestelijkheid, slechts de kerken zijn er prachtig, en de geestelijke instellingen vermogend. Dat aan dien toestand een eind zou worden gemaakt door de verheffing van een Europeesch vorst tot keizer, was eene dwaling; alleen dan had keizer Maximiliaan op het behoud van zijn troon eenigzins mogen rekenen, wanneer hij zich met hart en ziel bij de clericale partij had willen aansluiten. In stede daarvan heeft hij getracht vrijzinnig te regeren, en allengs hebben alle partijen hem losgelaten. Koning Eeopold, zijn schoonvader, stierf en daarmede ontzonk hem ook de steun in Europa. Do genadeslag word hem toegebragt toen de Vcreenigde Staten opkwamen voor dc republiek en eischteu dat zijne beste troepen het land zouden ontruimen. Van allen verlaten is de keizer nog ten slotte verraden door hem in wien hij het meest vertrouwen stelde. Dit moet van hem gezegd worden, dat hij het goede wilde en zich gedragen heeft gelijk een vorst betaamt. Door zijn ge drag als keizer heeft hij veel goed gemaakt en inzonderheid door zijn dood getoond, dat hij, althans voor zich zeiven, aan eene roeping geloofde. De heer Dreyse, uitvinder van bet naaldgeweer en andere wapens, heeft, volgens den TCngineer, aan graaf von Bismarck een wapen toegezegd, waarmede de Pruissen hunne tegenstanders zouden kunnen treffen, zonder eenig gevaar te loopen, zeiven gedood te «orden. Kermisbeschouwing. „Wel. Amice, wat zeg je wel van het malle figuur dat onze minister van Koloniën in de Kamer heeft gemaakt Had je dien bespottclijken afloop kunnen verdachten?" Met deze woorden trad ik Dingsdag namiddag de kamer van mijn anders zoo politieke» vriend binnen. „Laat nu in Godes naam het ministerie en den keizer van Mexico voor heden maar rusten, en vertel mij liever iets van de Kermis," was het niet zeer belangstellend bescheid. „Van de Kermis? Daarvan heb ik nog even weinig gezien als gij, en kan u dus niets vertellen dan hoe geslotcnc kramen en tenten er uitzien cn dat is juist niet interessant. Het is daarenboven op drie of vier andere plaatsen te gelijk Kermis, er zal dus niet veel te zien zijn." „Laat ous in elk geval gaan kijken wat er is," was 't antwoord. „Steek eene versche cigaar op, en laat ons flaneren waar het toeval ons leiden wil. En zoo geschiedde het dat wij te zamen eene wandeling gingen maken over de Kermis, eene bezigheid die ook volgende dagen herhaald werd, tot groot leedwezen van de bijvoegsels der dagbladen, dc verslagen der Kamerzittingen bevattendedie ongeopend en ongelezen teruggingen. De sterrekuudigen vertellen ons, dat de wereld draait, en ik heb er vrede mede, hoewel het iet of wat onbegrijpelijk is dat nog niemand door dat eeuwigdurend draaijen wat duizelig is geworden, en alles draait met dc we reld mee, doch grootere draaijcrij dan die der carroussels op deze Kermis zal men te vergeefs zoeken. „Is dat draaijen, "sprak ik tot mijn vriend,kom ga meê het begint reeds in 't hoofd te malen."

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1