steld uit eene bende gaauwtlieven en verachtelijke intrigan ten. Alles stal van den minister tot den portier. Op een dag, dat de keizer audiëntie verleende alleen let wel aan de aauzienlijksten des rijks, had men hem van zijne schrijftafel een zeer kostbaar met goud en edelgesteenten versierd pistool ontvreemd. Aan de keizerin zijn door hare hofdames twee horologiën ontstolen, en de verrader Lopez, toenmaals kommandant van het keizerlijk slot van Chapul- tepee, en met wien de keizer zeer vriendschappelijk en gemeenzaam verkeerde, ging eenmaal uit korstwijl met zijn vorst de weddingschap aan, dat hij binnen den tijd van twee uren en zonder dat het bemerkt zou worden, een hem aan geduid voorwerp van 's keizers schrijftafel zou weten te ontfutselen. Wanneer men nu bedenktdat die hofhouding uit de bloem der natie was gevormddan kan men zich een denk beeld maken van het volkje, dat Maximiliaan zich had gevleid te zullen beschaven. Ik vergat bij het bovenstaande nog te voegen, dat, na elk middagmaal, de door den keizer van Oostenrijk meêge- bragte bedienden al het zilverwerk van den eettafel zorgvuldig bijeenzamelden en achter slot in verzekerde bewaring hielden. Al de hofofficianten en inlandsche bedienden aten met ver zilverde lepels en vorken en ook van dezen werden er nog dagelijks eenige vermist. In een berigt uit San Luis de Potosi wordt me degedeeld, dat Maximiliaan reeds den 21sten Mei Juarez aangeboden had om afstand van den troon te doenop voor waarde dat hem en eenige andere lotgenooten het leven zou gespaard worden. Dit voorstel werd door den wreedaardigen republikein den 2 5 sten Mei echter afgewezenen de keizer dienzelfden dag in eene afzonderlijke cel opgeslotenen hekend gemaakt met II punten van beschuldigingdoor den openbaren aanklager tegen hem ingebragt en waarop de krijgsraad be slissen zou. Wie voorzitter van dien krijgsraad was, waar hij zitting hield en welke getuigen hij hoorde, werd geheim gehouden. De aanklager vervoegde zich bij den keizer, en vervolgens bij ieder van zijne medebeschuldigden om hun af te vragenwat zij op elk punt van aanklagte te antwoorden hadden. Dit werdhoewel de keizer weigerde zulks als eene regtmatige regtspleging te erkennenden 2526 en 27 Mei voortgezeten den 28sten zou denkelijk het vonnis worden geveldtoen de uitspraak vertraagd werd door eene bedenking van volkenregtelijk aard. De keizer had namelijk verklaard, dat hij een door alle andere mogendheden, behalve do Vereenig- de Staten, erkend souverein zijnde, den Mexicaanschen regter wraakteen zich heriep op een congres Van al de natiënde eenige naar het volkenregt bevoegde vierschaar, om vonnis' over een gekroond hoofd te spreken. Deze verklaring had den krijgsraad doen aarzelenhij had het werk van eenen beroemden leeraar in het volkenregt, Wheatongeraadpleegd en was den 27 Mei te middernacht nog vergaderd, om dat punt te overwegen. De New-Yorlc- Times van 10 Junij schrijft: Het is onmogelijk voor iemand, die iets van den Ierschen volksaard kent, niet de hoogste achting in menig opzigt er voor te koesterenmaar liet is te gelijker tijd onmogelijkniet eeni ge minachting, en nog meer een hooger graad van medelijden voor zijn onuitputtelijke ligtgeloovigheid te gevoelen. Het is onuitsprekelijk droevig wanneer men ziet met wat stel selmatige en onveranderlijke eenvoudigheid de groote massa van het Iersclie volk zich van ziju zuurverdiende penningen, zijn sympathie, zijn vrijheid, zijn leven, door een kleine clique gewetenlooze schurken laat berooven, reeds lang nadat de ware aard van hun plannen aan een iegelijk, die maar met een greintje gezond verstand is bedeell, duidelijk is gebleken. De Feniansche zwendelarij geeft het laatste en meest in het oog vallende bewijs van deze zwakheid. Na de Ieren bij miljoenen van hun zuur verdiend geld beroofd, na honderden hunner in gevangenissen en hun huisgezinnen in ellende gedompeld, en jammer en schande over honderden en duizenden dezer bedrogenen gebragt te hebbengaan de leiders dezer beweging met sehaamtelooze vermetelheid voort offers en bijdragen in naam der Iersche vrijheid van den grooten hoop hunner landgenootente heffen, om aan hun zelfzuchtige begeerten te voldoen. Een der hoofdleiders, Stephens, heeft gedurende eenige maanden in wellust en lui heid te Parijs geleefd, en nu wordt door het leidend orgaan der beweging afgekondigd, dat de andere hoofdaanvoerder, «President Robertsals afgevaardigde der broederschap naar het buitenland is gegaan, om een bondgenootschap aan te lcnoopen, met Mazzini en andere gewetenlooze hoofden der roode republikeinen van Europa. De fondsen stroomen na tuurlijk uit de onuitputtelijke schatkamer der Iersche rnilda- digheid voort, die met gewetenlooze wreedheid uit de spaar penningen van Iersche dienstmeisjes en daglooners getrokken worden, om deze bespottelijke en geheimzinnige zending te ondersteunen. Dit is waarschijnlijk het laatste, wat wij van den President Roberts zullen hooien als werkzaam agent der Iersche vrijheid. Hij zal zich te Parijs naast zijn doorluch- tigen voorganger den anderen hoofdaanvoerder vestigenom daar lekker en lustig het geld der bedrogenen te verteeren. Onlangs werd aan Jefferson Davis te Niagara een se renade gebragt. Hij betuigde zijn dankbaarheid daarvoor in de volgende bewoordingen «Mijne heeren" ik dank u innig voor de eer, die gij mij dezen avond hebt bewezen. Gij hebt wederom die Britsche manlijkheid getoonddie het ongeluk altijd aantrekkelijk vindt. Moge vrede en voorspoed altijd de zegen van Canada zijnwant het is de wijkplaats van velen mijner vrienden geweest, gelijk het nu voor mij een toevlugtsoord is. Ik hoop dat Canada voor eeuwig eeu gedeelte van het Britsche rijk zal uitmaken, dat God u allen zegene en de Britsche vlag nooit moge ophouden over te wapperen. De minister van landbouw in Frankrijk heeft aan de burgemeesters ten platten lande een circulaire gezonden, in houdende, dat zij gelast worden alle personen ten strengste te straffen, die betrapt worden op het uithalen van nesten van kleine vogels, of ze in slagnetten, knippen, enz. vangen, daar de ondervinding heeft geleerd welke onschatbare.-ëiensten deze kleine gevederde bewoners der lucht door het vernielen van schadelijke insecten aan den landbouw bewijzen. Een der Eransche bladen geeft een overzigt van de fabrikatie der munteu in Japau, waaraan wij de laatste zin sneden ontleenen. Des morgens, zegt het blad, als de werk lieden de fabriek binnenkomen, ontdoen zij ziek van hunne eigen kleediugstukken en trekken de werkpakken vau de fabriek aan. Als het uur van vertrek daar is, dan ziet men iets gebeuren, wat zeer zeker allerbelagchelijkst mag heeten; de drie honderd werklieden houden op met werkenont- kleeden zich en begeven zich geheel naakt op eene binnenplaats, alwaar hun haar en baard wordt onderzochtom te zien of er ook metaal is tusschen blijven zitten; er wordt niets dan zilver verwerkt. Dan moeten ze de handen wasschen en ze omhoog heffen water drinken en schreeuwen. Na dat examen kunnen ze hunne eigene kleedingstukken weder nemen en vertrekken. De Moniteur de V /llgerie behelst de volgende bij zonderheden omtrent eeu orkaan, die den 1 Junij jl. is los gebarsten over Guelma (provincie Constantine) Een orkaan, die sinds verscheidene dagen dreigde, is, in den namiddag van 1 Junij, met ongekende hevigheid ove, Guelma en omstreken losgebarsten. Vooral de vallei der Wadi-Zenati heeft veel te lijden gehad. De orkaan ging vergezeld van een regen sprinkhanen van buitengewone grootte. Tn weinige oogenblikken was de geheele oogst vernietigd, eer, aanzienlijk getal dieren gedood en den volgenden dag waren kabbelende beekjes als in stortvloeden herschapen. De orkaan, den 1 Junij, des namiddags ten 4 ure begon nen, eindigde eerst des ochtends van den derden dag. Een man en eene vrouw zijn door de bliksem gedood en twee mannen en vrouwen door dezelfde oorzaak gekwetst. Schier terzelfder tijd werden achttien inlanders, die, om aan de lievigheid van den wind en hagel te ontsnappen, zich in eene hut hadden verscholen, aan de oevers der Khabet-el-Azereg, met de beschermende hut, die hen be vatte, door eene geweldige windvlaag drie tot vier el hoog opgeheven. Slechts één dezer ongelukkigen slaagde er in zich te redden. In den nacht van 2 op 3 Junij heeft een stortvloed bij den molen Ben-Badis vier inlanders en dertig schapen mee gesleurd. Doch wij eindigen deze treurige schets. Alleen moeten we er nog bijvoegen, dat eeu groot aantal dieren in het water is omgekomen. Men spreekt van 900 schapen en ossen. Een onderwijzeres in een stad in Texas werd op een grove wijze door een man beleedigddie haar daarbij zeide, dat zijindien zij eenige vrienden had, zij die er moest op uitzenden om de beleediging te wreken. De dame antwoordde dat zij wel in staat was zich zeivete verdedigen luialde eeu pistool voor den dag en schoot den man op de plaats dood. Nieuwe uitvindingvan internationaal belang, om door eene machine bevaarbare ka nalen tot stand te brengen. Ik leg hier voor de geheele geciviliseerde wereld eene zaak blootdie geen ijdele waan of eene herschenschim maar een rijpelijk en grondig doordacht plan is, waarmede mijn geest zich gedurende vele jaren heeft bezig gehouden, en welke daarin bestaat om eene machine te vervaardigen, waarmede men groote en kleine, d. w. z. breede, smalle, diepe en vlakke kanalen tot stand kan brengen. Deze machine zal alle soorten van grond kunnen verwer ken, zand, leem, klei, moeras, modder, enz., zoo slechts de grond niet uit rots besta, of met groote steenen vermengd zij. Ook zal men haar als baggermachine kunnen gebruiken, alsmede tot hergraving van oude, ondiepe kanalenzonder gelijk voorheen, noodïg te hebben het water uit te malen. Zij zal alle oude en nieuwe baggermachinen in de schaduw stellen en doen verdwijnen. De kracht, welke dit werktuig kan ontwikkelen staat in verhouding tot zijne grootte, en als zoodanig zal het ook meer of minder geld moeten kosten. De machine kan dagelijks voor 500 tot 1000 man werk verrigten, en zal, door toenemende verbeteringen, in later tijd ongetwijfeld nog tot grooter uitkomsten leiden. Want het spreekt van zelf, dat men, even als bij alle an dere uitvindingenook hier niet terstond de hoogste hoogte bereikt heeftmaar er toe zal gerakendoor de inrigting meer en meer te volmaken. De machine zal gemakkelijk en met weinige kosten te vervoeren zijn, zoodat men, wanneer zij hier gebruikt en het werk afgedaan is, haar naar elders, ja naar alle oorden der wereld overbrengen kan. Al wie helpen kan, helpe dus want om het beschreven plan uit te voeren, heb ik geld noodig en wel eerst voor eene ma-

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2