W. J. BLITZ, gjngeson&i'H. BURGERLIJKE STAM) DEK GEMESTE HELDER. BURGERLIJKE STAXD DER GEMEKTE VLIELAND. TELEGRAM. A S) V E li T E N TI E N. Tandmeester. chine in miniatuurtot proef de som vau twee duizend gulden (f2000 Ned. Courant.) Wanneer ik zelf zooveel geld bezatzou ik geen oogenblik aarzelen, het tot mijn doel te besteden, en de wereld zou van mijn aanzoek verschoond blijven. Nu dit Zoo niet is, moet ik de hulp van anderen inroepen. Maar om mij van allen schijn te vrijwaren, als wilde ik op eene slinksche wijze trachten aan geld te komen, vraag ik slechts crediet van hen die tot de zaak willen toetreden. De Verbindtené; hiertoe, kan bij een notaris, of eenig ander peraoon, welke men daartoe zal goedkeuren, van kracht wor den gemaakt, en de machine bij de aflevering betaald worden. Yoor mij zeiven wil ik niets, vóór men zich overtuigd heeft dat het werktuig inderdaad aan het doel beantwoordt. Nieuw-Bui.ven (Drenthe).S. N li h s. De Eedactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Mijnheer de liedacleur! Ik moet thans overgaan de redenen op te geven die mij noodzakenhoe ongaarne ook, de herkiezing van den heer Bakker te bestrijden, hoe zeer ik meeu dat het voorgevallene in onzen raad tijdeus de quaestie vau de bestra ting der Binnenhaven, en waarvan ik in mijn aitikel vau 29 Mei jl. ge wag maakte, reeds alleen voldoende zou wezen om aan te tooneG, dat die heer wegens zijne weinige verstandsontwikkeling, noch als raadslid, Doch veel minder als wethouder, op zijne plaats is. In het nommer vau 12 Junij dezer Courant komt een artikel voor Ier verdediging van den heer Bakker en zijne candidatuur, geteekend „een be zadigd kiezer," waarvan het slot aldus luidt „Bemoeial vergeet dat de heer B. een man is van eenigzins gevorderde „jaren, die reeds lang onze plaats bewoont. Reeds geruimen tijd heeft hij „zitting in onzen Raad, terwijl bij zijne eerste benoeming als lid van dat „ligchaam onze gemeente er geheel anders uitzag dan tegenwoordig en die „Raad geheel anders was zamengesteld dan c dit oogenblik. Zou nu Bemoeial „hem thans daaruit willen verwijderen? Zou dat billijk zijn. En reeds jaren „lang als wethouder fungerende, zou het van den Raad toch wel wat hard „ziju hem niet als zoodanig te herkïèzen. Daarenboven is de heer B. eeu „man vau iuvloed eu middelen, hoedauigen onze plaats er niet veel bezit, „terwijl hij tevens zitting heeft in de Stateu .dezer provincie. Wanneer dus „Bemoeial „te gelegener tijde" op de verkiezing terugkomt, hoop ik dat hij „dit een eu ander niet uit het oog zal verliezen". Nu vraag ik iedereen of die zoogenaamde verdedigiug van „een bezadigd kiezer" niet veeleer eene bestrijding vau de candidatuur des heeren Bakker mag genoemd worden, want de argumenten daarin aangevoerd kuuuen toch geen van allen den toets een er gezonde kritiek doorstaan. Wat toch betreft het aangevoerde, dat de heer Bakker een man is van eenigziuts gevorderde jaren, die reeds lang onze plaats bewoont, dat beleekent m. i. niets. Er ziju hier veel bejaarderc lieden, die reeds langer in deze gemeente met der woon gevestigd ziju indien dit dus een reden was dan zou men dezen in de eerste plaats tot raadsleden moeten verkiezen wij zouden zoo doende in stede van een' gemeenteraad, een oude-mannenhDis verkrijgen. Nu is 't volkomen waar dat bij de eerste benoeming van den heer Bak ker onze gemeente er geheel anders uitzag dan tegenwoordigen dat de raad toen geheel anders was zamengesteld dau op dit oogenblik maar juist dien door den verdiger aangevoerde grond is een ingewikkeld argument tot zijne bestrijding. Dit schijnt „de bezadigde kiezer" niet te hebben ingezien. Wat toch zegt het In andere woorden dat de heer Bakker ia de dageu van olim, toeu onze gemeente gansch geïsoleerd was, eu weinig of niets be- tcekende, in den raad op zijne plaats was. Maar de gemeente is voor uitgegaan bloei en ontwikkeling kunnen wij overal gadeslaau den Helder van voor vijf eu twintig jaren is niet meer den Helder van heden overal spoien dat onze gemeente met den tijd is meegegaau alleen de heer Bak ker is stationair geblevenhij is nog dezellde man van vroeger met verou derde en versletene begrippen eu ideeen en daarom beantwoordt ik de vraag „of ik nu den heer Bakker uit den raad zou willen verwijderen" volmon dig metju. Zon dat billijk zijn, wordt er gevraagd? Waarom niet? Dat het voor den heer Bakker eenigzins hard zou vallen willen wij niet ontkennen; doch is het de roeping der kiezers een raadslid eenige onaangenaamheid te besparen, dan wel, „mannen in den raad te brengen, die de liberale beginselen ziju toegedaan en van wier bekend karakter de onbekrompen en opregte toepassing van de beginselen onzer Grondwet (zeker ook Gemeentewet eu art. 24 daarvan) mag verwacht worden (Art. 1 al. 2 van 't reglement der kiezersvereeniging Burgerpligt). Indien dus die kiezers- vereenigiug den heer Bakker candidaat stelt, waaraan ik niet twijfel, in aan merking genomen wie de hamer zwaait in die vergadering, zal zij zeker velen verpligten met eens aan te wijzen hoe zij dit artikel van haar reglement met die candidatuur overeenbrengt. Ook wil ik niet ontkennen dat de lieer Bakker een man is vau iuvloed en middelen, doch waartoe gebruikte hij dan dien invloed Wat heeft hij daarmee voor de gemeente gedaan? Onlangs heeft hij zelf verklaard, dat liet gemeentebestuur (dus ook hij) niets had verrigt voor de binnenhaven, maar w aarvoor heeft hij dau wel iets gedaan? Zijne middelen betcekeuen hier weinig. De gemeenteraad toch is geen Eerste Kamer der Staten-Gencraal waarin al leen do hoogstaangeslagenen mogen zitting hebben. In dat ligchaam moeten wij kundige, liberale, onafhankelijke mannen hebben en de heer Bakker mist naar ons inziens al die vereischten. Nog voert de „bezadigde kiezer" aan, dat de heer Bakker lid is vau de Provinciale Staten. Volkomen waar, doch dit strekt niet zeer ter eere van de kiezers die hem er in bragten. Een enkele vraag wensch ik hier slechts te doen, namelijk deze: Wat heeft de heer Bakker in de Provinciale Staten ooit geproduceerd Wijst mij ééue enkele redevoering, die hij er gehouden heeft? Zoo op die vraag geen antwoord kan gegeven wordenwelnu kie zers kunt gij dan niet even goed elk onbeduidend individu naar de provin ciale Staten afzenden Wat bcteekent dan de heer Bakker als zóódanig? Daarom thans bij de verkiezingen voor dat ligchaam en waarover later ook opgepast om iets dergelijks te voorkomen. Het bovenstaande meende ik te moeten aanvoeren tegen de verdediging van een „bezadigd kiezer" in No. 630 van dit blad, eeu stuk dat eigenlijk geen verdediging is, maar juist het ontbreken vau krachtige en deugdelijke gron den ter herkiezing vau den aftredeaden wethouder des te scherper doet iu het oog vallen. En ik vraag u allen, kiezers dezer gemeente, om welke redenen kuut gij'den heer Bakker als raadslid (het overige ligt buiten U) aanbevelen? Met de hand op het hart moet het antwoord zijn „lk weet het niet". Er moet dan ook hier op dit oogenblik geene herkiezing maar eene gedeel telijke vernieuwing van den raad plaats hebben. Er moet, om zoo te zeggen, nieuw bloed in dat ligchaam gebragt worden. Boven werd reeds aangemerkt dat de gemeente niet meer is wat ze vroeger was, en daarom moeten wij mannen hebben die met den tijd zijn vooruitgegaan, geene mannen van eene verouderde en versletene rigting. Het is nu zes jaren geleden dat de heer Bakker op nieuw tot lid van den raad is benoemd, maar als men den uitslag dier verkiezing nog eens na slaat dan is het duidelijk dat hij ook toen reeds niet de man van het volk was. Bij de eerste stemming verkreeg hij niet meer dan 94 van de 231 uitgebragtc stemmen, zoodat hij in eene herstemming kwam, terwijl de met hem aftredende leden de lieeren Mr. Stakman Bosse cn P. A. Beets, terstond hij de eerste stemming werden gekozen. Bij dc herstemming toen de gemoederen niet weinig bewogen waren en er tengevolge daarvan 311 kiezers waren opgekomen, verkreeg de heer Bakker slechts 177 stemmen; hoe krenkend ook dit onaanzienlijk getal voor hem moet zijn geweest, nam hij toch de benoeming aan. Bij de laatste verkiezing tot lid voor de Provinciale Staten is hij ge kozen met eene treurige meerderheid van slechts 7 stemmen en ik durf het niet ter ucderschrijven wat ik al niet vernomen heb, op welke wijze die meerderheid is verkregen. Men zou mij toch op het eerste woord niet gelooven en alligt zouden de hartstogten maar weder opgewekt worden en dat is het wat ik wil ver mijden. Mijue bedoeling is alleen, om aantetoonen, dat de heer Bakker niet de man des volks is, en dat bewijzen bovenstaande cijfers voldoende. Moet men om deze redenen de herkiezing van den heer Bakker tot raads lid ten sterkste afraden evenmin mag men die van de heeren Papineau eu Slebe aanbevelcu. De eerste toch woont nooitde tweedo slechts zelden do vergaderingen bij. De kiezers schijnen het daarover zóó algemeen eens te zijn, dat de namen dier heeren dan ook op geene aanbevelingslijst voorkomen De raad zal versterkt worden door de verkiezing vau leden wier beroeps bezigheden toelaten de zittingen geregeld bij te wonen. Het doet mij leed dat die heeren niet reeds vroeger voor die ecre-betrekkiug hebben bedankt. Wat den heer Berghuijs betreft, ik geloof niet dat die heer nog getoond heelt wat hij eigenlijk is, of het moest ziju bij de quaestie van do bestra ting der binnenhaven waar tegen hij stemde. Op dit enkel feit kunnen wij dus geen oordeel vellen, cn getrouw aan het beginsel niemand te bestrijden dan wegens daadzaken, moet ik mij hier teil opzigtc van den heer Berghuijs van elk advies outhoudcu. De kiezers kunnen hierover uitspraak doen. Iu mijn laatste artikel zal ik de namen opgeven vau die candidateu welke ik in stede van de heeren Bakker, Papineau cn Slebe zoude wcuschen ver kozen te zien, en tevens de redenen waarop die aanbevelingen bcrusteu, kortelijk uiteenzetten. BEMOEIAL. Van 28 Junij 5 Julij 1867. ONDERTROUWD D. Dijker, timmerman, 24 j. eu N. Spanjer, 27 j. J. Pranger, moleubaas, 31 j. en A. Vos, 28 j. J. Fransen, voer man, bijna 23 j. en M. A Burghart, 19 j. A. van Leiden, takelaar, 29 j. en A. vau der Wal, 23 j. GEHUWD F. Quak eu A. Boersma. P. Rijkers cn H. Swart. A. L. de Winter en M. Hensen. A. E. lCuvé en J. de Boer. P. Bot en M. Meijer. BKVALLEN: A. Tompot geb. Fluijt D. A. Noot geb. Noot Z. J. P. Gevers geb. de Mul Z. A. C. van Gessel geb. Spigt Z. G. D. van der Laaken geb. Ligthart D. M. W. Krul geb. Jacobs Z. M. Smak geb. Snip Z. A. de la Fonteijne geb. Geerkens D. H. C. Ger ritsen D. M. Fooij geb. Metzelaar D. 11. Zon geb. Dalraeijcr Z. S. Govers geb. Smit D. A. M. van Lierop Z. N. Stiel Cgcb. Jong- kecs D. M. Drijver geb. vau Grouw D. OVERLEDEN E. H. C. Rollman, 18 j. L. F. Janse 9 w. A. Schraverus geb. Heijuse 79 j. J. G. van Theffelcn 19 d. W. J. van Tbeffelen 20 d. D. Smits 9 w. K. J. F. Meijer 12 w. P. Boschmau 22 j. Ambtshalve ingeschreven 2. Van 17 April 7 Julij 1867. ONDERTROUWD Simon Straus, 26 jaren, vau Hoorn cn Maria Ever- dina Janzen, 17 jaren, van Maurik. GEHUWD Cornelis Molenaar Ez. eu Auke Hocdemaker. GEBOREN Grietje, d. van Eelke de Boer eu Neeltje van der Meuleu. Dieuwertje, d. vau Baukc Sieben cn Martje Bruin. Dieuwertje, d. van J. Smit en Haartje Visser. Alida Cornclia, d. van Keijpen de Boer en Trijntje Luijtze. OVERLEDEN Jacobus Lipjes 23 jaren. Picter Duinmaijcr 65 ja ren, gehuwd met Cornelisjc de Wit. MARKTBËRI6TEN. ALKMAAR 6 Julij. Aangevoerd 14 Paarden f35 a 160, 3 Koeijen f 80 a 140, 6 Nuchtere Kalveren f 4 a 6. 81 Schapen f 13 a 24. 42 Lammeren f5 a 9, 10 Geiten f0.60 ii 5, 60 Magere Varkens f 6 a 12, 80 Biggen f 2 a 4, Boter per kop 62| a 75 et. Heden Dingsdag 9 Julij 1867. 6°/0 Vereenigde Staten vau N.-Amerika 1882, 77 J- ii 77; Metall. 46|Haudelm. 43^- a l; Mexico 16 Op den 3 Julij 1867 overleed, na een langdurige ongesteldheid, mijn innig geliefde Dochter STIJNTJE DEKKERin den jeugdigen leeftijd van bijna 17 jaar, diep betreurd door mij, hare broeders en zusters en verdere betrekkingen. Texel, 10 Julij 1867. Wed. P. DEKKER, geb. ZüNDERDORP. zal Donderdag, Vrijdag en Zaturdag 11, 12 en 13 Julij te spreken en te ontbieden zijn bij den Heer I. J. van HEES, Logement de Toelast hoek Binnenhaven, over alle opera tien den mond betreffende en het in zetten van Kunsttanden en Gebitten, onder guarantie van gebruik en duurzaamheid. Woensdag 10 Julij a. s. in bet Logement de Lindeboom bij den Heer G. W. SL1JBOOM aan den Burg op Texel. Gaat steeds voort met het aannemen van abonnementen.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 3