JV 639. Zevende Jaargang. 1867. Jtieuiüs-- en ZATURDAG «flöoertentie-öfttö. 13 J U L IJ. HELDERSGHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post #1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advertkntien van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertenticnintezenden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. Wij voldoen gaarne aan een bij ons ingekomen verzoek tot overneming van het onderstaande, uit het Tielsck Stads- en Arr. Weekblad 16 Julij 186?. Volgens artikels 7 en 27 der Gemeentewet, treden, op den 3 September van dit jaar, een derde der leden van al de gemeenteraden van Nederland af, en moet in al die vacaturen voorzien worden door verkiezingen welke op den 16 dezer maand door het gansche land zullen plaats hebben. Die al gemeene herziening van het personeel der gemeentevertegen woordiging van Nederland is een zaak van het hoogste ge- wigt, en verdient daarom wel eenige aandacht, te meer dewijl •dat gewigt nog niet algemeen of voldoende gevoeld wordt. Jaarlijks wordt van verschillende zijden, en op onderscheiden wijze, op dat gewigt gewezen, maar jaarlijks ook ziet men •dezelfde onverschilligheid, zwakheid, misbruik en misbegrip van de geheele zaak. Men berust in en stelt zich tevreden met het feit dat er bestuurd wordthoe en door wie, acht men in den regel tamelijk onverschilligwelligt ook uit de onder vinding, welke men meent te hebben, dat onder elk personeel de gang van zaken toch tamelijk dezelfde blijft. Die meening is echter eene dwaliDg. Voor den aaudacbtigen beschouwer •en naauwkeurigen opmerker is het geen geheim hoe de al gemeene geest van een gemeenteraad ontstaat uit de persoonlijke inzigten zijner ledenen hoe die geest gewijzigd wordt door het inkomen van nieuwe of het uitgaan van leden, in verband met de persoonlijkheid van het dagelijksch bestuur, vooral van den burgemeester. Want zeker is het dat het •bestuur eener gemeente de gang van zaken, ja, op den duur Je toestand eener gemeente hoofdzakelijk afhangt van den burgemeester, gelijk uit den aard der zaak voortvloeit. Hij is de uitvoerder van alle bestuursbesluiten, hij kan, mag en moet in alle dingen het initiatief nemen, hij is eigenlijk de be stuurder der gemeente, onder den meerderen of minderen invloed der wethouders en van den raad. Het komt er dus maar op aan welke en hoe groot die invloed is. En dit nu hangt natuurlijk af van het personeel der raadsledenvooral ookomdat van deze afhangt het personeel der wethouders, welke den grootsten en den meesten invloed uitoefenen op den burgemeester, terwijl het geheele personeel van het da- ..gelijksch bestuur weder terugwerkt op den raad. Want in den regel gebeurt wat burgemeester en wethouders willen. Het is dus duidelijk dat men, om het bestuur eener gemeente in dezen of genen geest te doen werken, beginnen moet met naauwlettend toe te zien op ieder lid van den raad. Het .geheel toch bestaat uit de deelen de deelen zijn het werk •der kiezers, en deze hebben dus het bestuur, en mitsdien het lot der gemeente in hunne hand. Dit nu wordt niet ingezien, doch wel verre dat die omstandigheid moet afschrikken om •er over te spreken, moet zij integendeel aansporen om er bij elke gelegenheid op terug te komen, en den kiezers de waar heid^ al was het tot vervelens toe, te verkondigen. Want dit is de eigenaardige kracht der waarheid, juist omdat zij waar heid is, dat zij eindelijk doordringt en triomfeert. De meening der kiezers dat het stemregt niets anders is dan een gegeven cadeauwaaraan zij op zich zelf en voor zich zelve Diets hebben, maar alleen als een middel om door het "bewijzen van een gunst aan een anderzich zelve te bevoor- Jeelenis nog vrij algemeenmaar moet langzamerhand wijken voor eene betere kennis van hun wezenlijk eigenbelang. Hiertoe, om die kennis te vermeerderen, moeten de verkie zingen zelve dienen. De redenen toch waarom de raadsleden om de twee jaren voor een derde gedeelte aftreden, en, of vervangen of op nieuw gekozen moeten worden, hebben <mede ten doel de aandacht der kiezers voortdurend op hunne vertegenwoordigers en op de publieke zaak te vestigen. De ikiezers worden daardoor geroepen en verplïgt na te gaan, hoe zij bestuurd wordenwat er in de gemeente goed of slecht gedaan wat er nagelaten of verzuimdhoe hun geld gebruikt of misbruikt wordt, en hoe hunne vertegenwoordigers zich hebben gedragen of misdragenwelken invloed ten goede of ten kwade zij op den gang van zaken hebben uitgeoefendof zij de raadsvergaderingen trouw hebben bijgewoondhoe zij ge sproken of gezwegen of gestemd hebben, of zij zich door persoonlijken of bijoogmerken hebben laten leidenof door menschenvrees en gemakzucht het goede niet bevorderd of tegengewerkt hebben, enz. enz. Om die tweejarige algemeene contröle is het de wet te doen, opdat de kiezers zouden na gaan en beslissen of de aftredende leden verdienen herkozen te worden, dan of er anderen zijn van wie men met grond betere dingen mag verwachten. Moge de aanstaande algemeene eontrölewelke de duizenden kiezers van Nederland over hunne raadsleden op den derden Dingsdag dezer maand zullen uitoefenen tot heil strekken van het vaderland! 1TI H U W S T 12" D 11T3 E 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 12 Julij 1867. Zr. Ms. instructie-vaartuig Urania, kommandant luit. t/z. le kl. D. J. Brouwer, aan boord waarvan zich de adelbor sten van het laatste studiejaar bevinden, is gisteren van zijn kruistogt in do Zuiderzee alhier in de haven teruggekeerd. Mr. 'sJacob, lid van de Tweede Kamer, afgevaardigde van dit kiesdistrict heeft laatstleden Woensdag deze gemeente bezocht. Zijn wij wel onderrigt dan heeft hij plan later de andere gedeelten van dit district te bezoeken, teneinde ook met de behoeften en belangen daarvan bekend te worden. Middelburg is den 9 en 10 Julij versierd geweest, bij gelegenheid der feesten, die gegeven werden ter viering van den aanvang der werken van den Zeeuwschen spoorweg en het kanaal door Walcheren. Het gemiddeld getal brievendie dagelijks te Londen bezorgd worden bedraag p. m. 560,000. Hiervan behoort, de eene helft te Londen zelf te huis, en komt de andere helft uit de provinciën en uit het buitenland. Het dagelijks afgeleverd wordend getal packettennieuwspapieren- en boeken- packetten is omstreeks 56,000. J.n de Pommersche stad Pollnow werd Graaf v o n Bismar ck onlangstoen hij zich naar zijn aldaar gelegen landgoed begaf, met een regen van bloemen en onder de de toejuichingen der bevolking ontvangen. Volgens de Cösliner Zeitung zou hij dien ten gevolge gezegd hebben «De vriendelijke ontvangst heeft mij niet weinig in verle- legcnheid gebragtwant ik weet zeer goedhoe ik mij als inpopnlair minister moet gedragendoch hoe ik mij als een populair minister moet gedragen, daartoe ben ik tot nu te weinig in de gelegenheid geweestom voldoende ondervinding te- kunnen opdoen." Men zegt dat het Oostenrijkseh fregat, welks komman dant in last heeft, het ljjk van Maximiliaan op te ei3chen, door eene vloot zal worden begeleid. Waartoe? Om een lijk te vervoeren heeft men geene vloot noodig. Of zou die vloot moeten ageren, en Juarez en zijne medestanders moeten straffen Maar deze zullen zich niet komen aanmelden, en om het Mexicaansche volk te dwingen om hen uit te leveren, zou men de kuststeden moeten bombarderen. Dit zou al even wreed zijn als de dood des keizerswant de onschuldigen zouden het meest lijden en een van de eerste plaatsendie voor een bombardement in aanmerking kwam, zou Vera-Cruz zijn, de stad, die het langst de zijde des keizers heeft gehouden. Juarez en de zijnen zullen toch hunne straf niet ontgaan; men late dit aan de Mexicanen zeiven over. De burgerkrijg toch is door den moord op den keizer niet geëindigd, maar zal integendeel met dubbele felheid uitbarsten en de part in het ongelukkige land zullen elkander wel doen boete hare misdaden.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1