Jtteums- en Uil li <ftÖoerfentie--6fttÖ. Zevende Jaargang. WOENSDAG 17 J U L IJ. <£>fftdcd gedeelte. KENNISGEVING. iDiet-officiëel gedeelte. J\Ö 640. 1867. HELDERSC Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per poet 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. COURANT. De prijs der Advkktentien van 1<1 regels is 40 Centenvoor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve men de Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de PASSAGE over de WIPBRUG der Koopvaarders- Binnenhaven op den 16 dezer maand weder op de GEWONE WIJZE KAN PLAATS HEBBEN. Helder, en 13 Julij 1867. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. POLITIE. Op de openbare straat zijn de navolgende voorwerpen ge- vonder, en ten burele van den ondergeteekende gedeponeerd, als: een Schouderbedekking en een fluweel dasje. Helder16 Julij 1867. De Commissaris van Politie, A. C. BOONZAJER. POLITIEK OVERZIGT. Te Florence gewaagt men van eene nieuwe expeditie tegen llome. Garibaldi heeft weder eene soort van manifest uit gevaardigd, waarin hij de Italiaansche regering verwijt dat zij hen, die aan de zaak van Terni hebben deelgenomen, als gemeene misdadigers heeft behandeld. Zijne vrienden en zijne aanhangers, zegt hij, zullen zich daardoor toch niet laten terughouden om voor de roemrijke zaak van Rome te strij den. Reeds 400 man moeten te Yiterbo vereenigd zijn. Rattazzi en zijne ambtgenooten hebben verklaard onwrik baar besloten te hebben, om elke inmenging der Garibaldini op het krachtigst tegen te gaan. Te Florence beweerde men, dat de pauselijke zouaven in grooten getale deserteren. Uit Madrid wordt gemelddat er eene zamenzwering te gen het leven der koningin is ontdekt. Den 9 zijn twee duizend personen in hechtenis genomen. Voorts verzekert men, dat O' Donnell en Prim zich vereenigd hebbendat laatsgenoemde in het zuiden eene landing zal doenen eerst- gemelde zich aan het hoofd van een leger in het noorden zal stellen. Narvaez meentdat hij op het leger staat kan maken. •- Amerikaansclie bladen behelzen uit Mexico over Nieuw Orleans ontvangen tijdingendie bevestigendat Juarez bij de bekrachtiging van het doodvonnis minder uit eigen beweging heeft gehandeld dan wel gehoor gegeven aan den drang door zijn omgeving op hem uitgeoefend. De Mexicaansche pers, leest men in genoemde bladen, verlangt eenparig de teregtstelling van Maximiliaan, en Escobedo moet gedreigd hebben, Juarez te zullen afzetten, indien deze den veroordeelde het leven liet. De 15 Mei is door de liberalen geproclameerd tot een voortaan te vieren feestdag, ter ge dachtenis aan de zegen over de vreemde indringers. Santa Anna, die thans is gefusilleerd, was de hoofdbewer ker van den val van Iturbide. Trouwens, er zijn sedert 1821 slechts twee regeringen geweest, waartegen Santa Anna Diet een opstand heeft verwekt, namelijk zijne eigene en die van keizer Maximiliaan. Hij stond op tegen Pedraza, ten gunste van Guerrero, tegen Guerrero voor Bustamente, tegen Bustamente omdat hij een vriend was van zijn ouden vijand Pedraza. Hij is de ziel van alle ongelukken van Mexico sedert de onafhankelijkverklaring. Naauwelijks was er een geregeld bewind gevestigd, doorgaans door toedoen van Santa Anna, of hij begon al weder te broeden op plannen, om het omver te werpen, hetgeen in Mexiko, waar altijd ontevre denen waren, gemakkelijk genoeg was. Men weet thans welk gouvernement Mexico niet meer heeft. Welk gouvernement het wel bezit is niet zeker, en hoelang dit nieuwe gouvernement zal duren is nog onzeker der. Van ééne zaak echter kan men zich overtuigd houden dat het nieuwe bewind evenzeer gebrek zal hebben aan geld als het oude, en misschien nog meer. In den goeden ouden tijd, dat de Mexicanen nog niet onder de tyrannie eens keizers zuchtten, bragt het land juist 10 millioen 'sjaars min der op dan noodig was om de noodzakelijkste uitgaven te voldoen. Tegenover de 30 millioen uitgaven stonden slechts 20 millioen ontvangsten. Onder het keizerschap was het totaal der uitgaven 50 millioen en dat der inkomsten 100 millioenzoodat er jaarlijks iets kon worden gedaan om de 500 milioen schuld af te lossen. Daaraan zal vooreerst nu niet meer gedacht worden; maar wel zal men trachten geld te krijgen. Of echter eenige beurs ter wereld voor eene Mexicaansche geldleening zal openstaan, is meer dan twijfel achtig. De eenige kans toch om betaald te worden zou we zen, dat Mexico eenvoudig bij de Vereenigde Staten wierd ingelijfd. En ook dan nog is de positie van de geldschieters niet verzekerd. Het zou met de Mexicaansche schuldbrie ven dan kunnen gaan als thans met die der geconfedereer den te Nieuw-Orleans werden dezer dagen 100,000 dollars aan staatsbanknooten met ander scheurpapier verkocht voor 15 cents per pond. ITISTTWSgliTDIlTOB 1x7"^ Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 16 Julij 1867. Bij de heden plaats gehad hebbende inlevering van stem briefjes, ter verkiezing van een lid voor de provinciale sta ten zijn van de 382 kiezers in deze gemeente 183 opge- komeu. De opening der stembriefjes van dit district zal Vrijdag voormiddag ten 9 ure in liet lokaal Tivoli plaats hebben. Ter verkiezing van 6 leden voor den gemeenteraad alhier, hebben beden van de 708 kiezers 237 hunne stembriefjes ingeleverd. De opening der stembriefjes voor den gemeenteraad zal morgen ochtend ten 9 ure in Tivoli plaats hebben. Het vertrek van Z. M. stoomschepen IIer log Adolf van NassauMetalen Kruis, Zoutman eu Curagao bepaald op heden namiddag ten 3 ure, is wegens het onstuimige weder uitgesteld in afwachting van gunstiger gelegenheid. De bestemming is zoo als wij vroeger hehben vermeld, het doen eener oefeningstogt in de Noordzee. liet stoom schip Metalen Kruis, zal naar wij vernemen, in het mid den van Augustus alhier retournerenom do te Alkmaar in het laatst dier maand plaats hebbende reünie van ver schillende afdeelingen der vereeniging het Metalen Kruis, meerderen luister bij te zetten. Door Z. M. is peDsioen verleend o. a. aan den majoor magazijnmeester der artillerie alhier, P. In de Betou, ten bedrage van f1300, en aan den luit.-kolonel bij het korps ingenieurs mineurs en sapeurs J. E. H. B. baron van Voorst tot Voorsteerstaanwezend ingenieur alhier, tot een bedrag van f 1500, onder toekenning van den rang van kolonel; is benoemd o. a. bij het wapen der artillerie: tot magazijn meester 1° kl. te Bergen op Zoomde kapt. lc kl. W. Petter, tot magazijnmeester 2e kl. te Helder de kapt. lekl. R. Mijkamp; tot kapt. 3e kl. de 1° luit. H. A. Schneiders van Greijffens- weertbij het corps ingenieurs mineurs en sapeurs: tot ko lonel den luit.-kolonel C. P. del Cainpo, gen. Camp; tot ma joors de kapts. II. II. Rochcll en E. A. Vaillanttot kapt. 3e kl. de lc luit. J. P. H. Boonacker. Opgave der Holl.lJzer.Spoorvv.-Maats.,Rotterdam-Amster- dam-IIelder Aantal reizigers gedurende de maand Junij 1867 202,346; opbrengst van reizigers f174,887.78; idem van goederen f 22,820.06"-, totaal f 197,707.84^. Sedert primo Januarij aantal reizigers 818,293; opbrengst van reizigers en goederen f786,197.ISj.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1