Rteuius-- en Jis 641. Zevende Jaargang. 1867. JSt ^Aöuertentte-öfaö. ZATURDAG 20 J U L IJ. uELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden.ƒ1.80 Franco per post 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. GtltjEs. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. POLITIEK OVERZIGT. De liberale partij in Frankryk geeft, wij meenen ten on- regte, de schuld van de noodlottige gebeurtenis in Mexico aan de regering en wel bepaaldelijk aan den heer Rouher. De Liberté vooral is zeer op dien staatsman gebeten en schept er nu vermaak in om alle vroegere officiële verklaringen der regering en hare vrienden over den toestand van Mexico woordelijk weder in herinnering te brengen. Zoo citeert zy de woorden van den senator Forey, den 18den Maart 1865 gesproken: «wanneer ik wel onderrigt ben, dan heeft de keizer met betrekking tot de Mexicaansche expeditie gezegd, dat deze eene der schoonste bladzijden uit zijne regering zou zijn De geschiedenis zal eenmaal de waarheid dier woorden be vestigen." (Bravo's en toejuichingen.) Korten tijd later sprak dezelfde senator«Voor eenigen tijd heeft een dagblad ge jammerd over het lot van een zekeren heer Porfirio Diaz, den verdediger van Oajaca, omdat het berigt was ontvangen, wat intusschen nog bevestigd moet worden, dat deze heer Porfirio Diaz gefusilleerd is. Hij was, zeide men, generaal van een geregeld korps en men had als zoodanig moeten handelen. Wanneer Porfirio Diaz doodgeschoten is, mijne heeren, dan heeft hij slechts gekregen wat hem toekomt." (Bijval, gelach.) Den llden April 1865 sprak Rouher: «ik zeg de waarheid: wij hebben in Mexico groote dingen gedaan; eene grootsche onderneming volvoerd; wij hebben aan het land orde, bescha ving en vrijheid geschonken; wij hebben een burgerkrijg en regeringloosheid een einde gemaakt, en binnen weinige jaren zal dat rijk Frankrijk zegenen." Bij de behandeling der Mexi caansche leening sprak dezelfde minister; «ik wil u moed in spreken; wees maar niet bezord; de leening is vol, zij is op dit oogenblik door de beste bankkiershuizen in Frankrijk volgcteekend. Wantrouwen en veroordeeling zijn magteloos en vergeefsch; men luistert er niet naar en men heeft gelijk". Over eene mogelijke interventie van de Vereenigde Staten zeide Rouher«dat spookselhetwelk men oproeptbestaat niet." In Maart 1861 berigt te hij: de rust is overal volko men verzekerd, en de laatste voorwaarden voor de vestiging van het keizerschap van Maximiliaan zijn vervuld," Nog den 17den Maart dezes jaars hield de minister vol, dat er geenerlei misslag was begaan en den 13denJulij, zoo eindigt het artikel van de Libertè, «komt hij ons schuld belijden en zich beroepen op verzachtende omstandigheden 1 Zoo scherp heeft onder het keizerrijk nog geen dagblad durven spreken, maar die taal houdt slechts gelijken tred met die van de afgevaardigden in de kamerswier redevoeringen de Moniteur verpligt is in haar geheel mede te deelen. Volgens berigten uit Amerikavreesde of hoopte men daar te lande, dat er een ernstig geschil zou ontstaan tussChen de Vereenigde Staten en Mexico, en wel tengevolge van het fu silleren van den generaal Santa-Anna. Die generaal, een gedwongen passagier aan boord van een schip der Unie, is, zoo als bekend is, met geweld door de Juaristen aan boord van dat schip gegrepen en later doodgeschoten. Het kabinet van Washington, zegt men, is in tweederlei opzigt verpligt, voor die handelwijze voldoening te vorderen; vooreerst uit hoofde van het schenden der Amerikaansche vlag, en ten anderen, omdat het, door de daad van een zijner officieren verantwoordelijk was geworden voor de veiligheid van den thans vermoort n generaal. Sommige Amerikaansche bladen schijnt het gebeurde niet onwelgevallig te zijndaar dien tengevolge eene werkdadige tusschenkomst der Vereenigde Staten in Mexico in zekeren zin geregtvaardigd zou worden. nDaar wij thans, zegt de te New-York uitkomende Herald, onvermijdelijk in botsing moeten komen met die zeer vrijzin nige Mexicaansche autoriteiten, moet de zaak hoe eerder hoe beter uitgemaakt worden." Uit Berlijn schrijft men flat de Fransche diplomatie zich zorgvuldig onthoudt van elke inmenging in de Pruisisch- Deensche verwikkelingen. Dit kan zoowel voor een gunstig als ongunstig teeken voor de verstandhouding tusschen Frank rijk en Pruisen worden beschouwd, want men zou niet kun nen zeggen of Frankrijk de zaak der uitvoering van het verdrag van Praag geheel loslaat, dan wel, of het wacht tot de verwikkelingen met Denemarken een ernstiger karakter hebben aangenomen. lTIBTTW5TLTDIXTGfr3 IT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 19 Julij 1867. Bij de heden plaats gehad hebbende opening der stem biljetten voor de verkiezing van 1 lid voor de Provinciale Staten van Noordholland, in het hoofdkiesdistrict Helder, is gebleken, dat zijn uitgebragt in de oiiderdistricten Helder, 183, Texel 131, Terschelling 57 stemmen, tezamen 371, van onwaarde 10 alzoo geldig 361volstrekte meerder heid 182. Zijn uitgebragt op de heeren Mr. Ch. Bosch Reitz 132, S. Keijser Sz. 74, D. C. Loman 64, A. B Mentz 59, J. R. G. Coninck Westenberg 14, J. C. de Leeuw 11 en op zeven andere personen ieder één stem. De dag voor de herstemming wordt bepaald door Gede puteerde Staten der Provincie. De uitslag der verkiezing van 6 leden voor den Gemeen teraad (Woensdag voormiddag aan onze geabonneerdeu bin nen deze gemeente reeds medegedeeld) is als volgt: Ingeko men 257 stembriefjes, waarvan 2 blanco, alzoo 255 geldige stemmen, volstrekte meerderheid 128. Gekozen de heeren Mr. K. J. C. Stakman Bosse met 237, J. Graat met 231, C. Bakker Bz. met 173, P. Haagsma met 163, O. Berghuijs met 141 en B. Werendlijn Smit met 135 stemmen. Bij de verkiezing van 6 leden voor den Gemeenteraad te Texel zijn herkozen de heerende heeren D. C. Loman met 197, P. R. Mentz met 183, K. Mantje met 149, P. Langeveld met 146 en IJ. Koppen met 139 stemmen. Herstemming tusschen de heeren J. R. G. Coninck Wes tenberg die 93 en J. Veenstra die 83 stemmen bekwam. De herstemming zal plaats hebben op Dingsdag 30 Julij. De uitslag van de te Terschelling op 16 dezer gehou den verkiezing van vier leden voor den gemeenteraad is als volgtgeldig uitgebragte stemmen 115, volstrekte meerderheid 58. Uitgebragt op de heeren A. B, Mentz 113, W. S. L. Eschauzier 108, J. C. Kooijman 102, T. Dw. Pais 77, J. Wouwenaar 33, G. Mulder 9 en enkele stemmen op diverse personen. Mitsdien zijn de vier eerstgenoemde heeren herkozen. Te Schagen zijn de beide aftredende leden, de heeren Dirk Timmerman en Cornelis Smit, herkozen. Zr. Ms. ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlan den is heden morgen alhier gearriveerd. Dit schip, voor rekening van het Nederl. gouvernement gebouwd door de heeren Gebr. Lavid, te Birkenhead (Liverpoo!) isindien wij ons niet bedriegen, de grootste dubbele ge pantserde schroefstoomboot, welke tot hiertoe in de vaart gebragt is. Men verwacht van dit schip dat liet de voor- deelen in het licht zal stellen, welke van de toepassing van het dubbele schroefstelsel op oorlogschepen verwacht kunnen worden. De voornaamste dier voordeelen zouden zijneene groote vermeerdering van kracht bij het wenden en manoeu vreren en meer snelheid bij lagen waterstand. De Prins Hendrik der Nederlanden is een schip van 2100 ton en 400 paardenkrachten; het heefteen diepgang van ge middeld 18 voet, terwijl zijne snelheid berekend is op onge veer 12 knoopeu. Het voert twee torens, naar het stelsel van kapitein Cowper Coles, elk gewapend met twee 300pon- ders. Het sehip is 240 voet lang44 v. breed en 28 v. hoo De pantserplaten hebben eene dikte van 4)-duim, bevesti op eene bekleeding van teak-hout, ter dikte van 10 d

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1