Zevende Jaargang. 1867. Uil li Jïteutos-- en Iff,- WOENSDAG «flöoertcritie-öfaö. 51 J U L IJ. /fo 644. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonuemeutsprijs voor 3 maanden ƒ1.30 Franco per post «1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren,. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. COURANT. De prijs der Advektentien van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegolregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertenticn intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. ITIBTTTrSTIJDIKTgEXr. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 30 Jnlij 1867. Bij de heden plaats gehad hebbende herstemming van een lid voor.de Provinciale Staten van Noordholland, zijn uitgebragt 120 stemmen; de opening der biljetten zal plaats hebben op Vrijdag 2 Augustus, in het lokaal Tivolialhier. Het heelt Z. M. behaagd, bij besluit van deu 25 dezer N°. 47, te benoemen tot ridders der orde van den Neder- landschen Leeuw, den heer P. M. Brutel de la Rivièrehoog- leeraar in de wis- en natuurkunde, bij het koninklijk in stituut voor de Marine alhier en den luit. t/z. ls kl. D. J. Brouwer, belast bij genoemd instituut met het zeevaart kundig onderwijs. Zijne Excellentie de minister van marine heeft heden het ramtorenschip Prins Hendrik geïnspecteerd en met dien bodem een proeftogt gemaakt op de reede en in het mars diep, alwaar verschillende manoeuvres zijn uitgevoerd, al gemeen werd aan den wal het spoedige wenden van dit schip bewonderd. De generaal P. A. C. van Wickevoort Cromlin, verge zeld van den majoor J. V. D. Dittlinger, is Zondag alhier aangekomen en afgestapt in het hotel den Burg. Maandag heeft Z. Exc. inspectie gehouden over de alhier garnizoen houdende artillerie en heden over de in fanterie. Heden namiddag hebben hunne opwachting bij Z. Exc. gemaakt de bevelhebber van het Artillerie-Vrijcorps alhier, benevens de luitn. adj.en eene commissie uit het bestuur van geuoemd corpsallen in de uniform gekleed en voorzien van de distinctiven aan hunne respective rangen verbonden. Naar aanleiding van Z. M. besluit van den 25 dezer, N°. 46," wordt de luit. t/z. le kl. E; H. P. van Alphen, met den 15 Augustus a. s.eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Java en met den 16 dier maand tijdelijk gedetacheerd bij het de partement van Marine, ter waarneming der betrekking van inspecteur over de stoomvaartdienst en van lid der com missie tot het examineren van zeeofficieren, enz. Het bevel over gemeld transportschip wordt met den laatstgenoemden datuin opgedragen aan den kapt. luit. t/z. C. J. Damme thans eerste-officier op Z. M. wachtschip alhier. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevredenheid verleend de zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift aan J. Kors, le bootsmansmaat op Z. M. schroefstoomschip Cura^ao, liggende ter reede van Texel, wegens het redden van een op dat schip over boord gevallen matroos op den 5 Juljj 1867. Benoemd onder meer anderen tot 2e luits. bij het wapen der infanterie, bij het 6e regiment. A. D. Petter; bij het 7e regiment H. van Herwerden. Vrijdag avond jl. is ten Raadhuize alhier aanbesteed het bestraten van eenige wegen in deze gemeente, met bij- i levering van de noodige bouwstoffen. Daarvoor zijn inge komen 10 inschrijvingsbiljetten, als van de heereuW. van der Wooning f11,200, Gebr. Koiff f11,150, Gebr. Moor man f 11,100, P. Ootes f10,689, H. J. Janzen Sz. f 10,647, S. Gooien f10,600, R. Vos f10,600, P. Spruijt f10,500, E. J. Knoppert f10,564 en P. Verhey f9,860. In het uitvoerig verslag, dat de Külnische Zeitung bevat van het internationale muziek-concours te Parijs ge houden, lezen wij o. a.'/De Nederlanders gaven, bij de uitvoering van hun ook niet al te korte fantasie op Gou- nods Faust, blijk van alles behalve van Nederlandsche phlegma, want zij droegen die compositie met zooveel vuur, aplomb en kracht voor, dat men zeer goed begreep de groote reputatie, waarin dit muziekcorps van de grenadiers en jagers in deu Haag zich mag verheugen." Het heeft te Parijs de aandacht getrokken dat de Hollandsche en Belgische muziekcorpsen niet hebben mede gewerkt tot de buitengewone voorstelling Zaturdag avond in de opéra gegeven, door de militaire muziekcorpsen van Oostenrijk, Pruisen, Rusland eu Frankrijk. Het schijnt dat het misnoegen jegens de jury niet vreemd is aan dit wegblijven der beide muziekcorpsen, waarvan liet laatste zich er bijzonder over geërgerd heeft, dat het gelijk is gesteld met de Spaansche muziek, waarvan men niets anders dan charivari's hoort. Bij Middluin, niet ver van Harliugen werden dezer dagen de overblijfselen van een vaartuig opgegraven in een hoog gelegen terp op f uur afstands van de zee. De eigenaar verzet zich tegen naauwkeuriger onderzoek van den terp. Bij den heer Cappenberg te Haren ontstond onlangs brand, waarvan de oorzaak aanvankelijk werd toegeschreven aan de onvoorzigtigheid van timmerlieden, die in het huis werkzaam waren geweest. Thans heeft de dienstmeid van genoemden heer een briefje in 't gootgat gevondeninhou dende: "dat de heer Cappenberg de woning niet weêr be hoefden op te houwen, daar men toch dadelijk de boel weêr iu brand zou steken," en verder: "dat hoewel de dader wel geen kennis had aan de meid, deze voor zijn part ermede in verbranden mogt." Dientengevolge is de dienstmeid naar Groningen overgebragt, ten einde een verhoor bij den regter van instructie te ondergaan. Welk resultaat dit heeft gehad, is tot nog toe niet bekenddoch de dienstbode is vooreerst wederom op vrije voeten gesteld. De bij het bureau van den kolonel, plaatselijken kom- mandant te Breda gedetacheerden soldaat P., die den 1 dezer met het traetement van Z. H. Ed. Gestr. spoorloos was ver dwenen, heeft zieh jl. Donderdag-nacht aldaar aangemeld eu alzoo vrijwillig in arrest begeven. De laatste berigten van Batavia loopen tot 14 Junij. Aangaande Zr. Ms. stoomschip Retehwordt thans ge meld, dat het met behulp van andere booten thans weder boven water en in bevaarbaren toestand is gebragt. Eene vreeselijke aardbeving heeft geheel midden Java op zijne grondvèsten doen schudden en vooral in de resi- dentiën Djokjokarta, Bagelen en Banjoemaas schrik, dood eu verwoesting verspreid. Tot iu Buitenzorg en Batavia zelfs heeft het monster zijne stuiptrekkingen doen gevoe len, en de Gedeh moet, volgens sommigen, buitengewone aandoeningen hebben vertoond, die met de geheimzinnige krachten in verband worden gebragt. Een tachtig iulanders en een twaalftal Europeanen worden reeds als slagtoffers van de ramp vermeld, en onder hen eene Europeesehe moe der, die met haar kind onder de puinhoopen van het Djokjosche fort zoude zijn hegraven. Onberekenbaar is de schade aan fabrieken, woningen en inboedels toegebragt. Een ander berigt zegt het volgende: üjocja is zoo goed als half vernield. De kratons van den Sultan en van Pakoe Alamhet residentiegebouw, de kerk en het fort zijn onbruikbaar; Pasar Gedé en veel andere fabrieken zijn verwoest. De schade wordt getaxeerd op vier millioen; het getal dooden op drie honderd. Een groot deel der overgeblevenen logeren in het open veld. De post weg tussclien Solo en Djocja is op vele plaatsen gesche Blijkens een telegrafisch berigt van Bandjermasi

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1