G Junij, is eene bende muitelingen, sterk ongeveer 500 I manonder aanvoering van zekeren Tagab Koendi, door eene bevolkings-patrouille, ouder bevel van pangeran Sarif Hasiin, tot drie malen toe geslagen. Zeventig praauwen, eene menigte wapens en levensmiddelen zijn buit gemaakt. Aan onze zijde werden drie personen gedood en 5 gekwetst het verlies van den vijand kon niet opgegeven worden, doch moet groot geweest zijn. De muitelingen hebben de wijk genomen naar Kattingau-Oeloe, doch werden aldaar door de bevolking van Sampit nagezet. De berigten van Koetel luiden gunstig. Blijkens een ander telegrafisch berigt van daar, keerden Z. M. stoomschepen den Briel en Madura op den 19 en 20 Mei van Sampit en de Zuidkust en uit de Bovendoesoen ter hoofdplaats Bandjermasin terug. Daarmede werden omtrent den stand van zaken in genoemde streken bevredigende tijdingen ontvangen. In de laatstgenoemde afdeeling werd overal, zelfs aan de Teweh en Loheij, veel handel en be drijvigheid waargenomen. Een bij de Indépendance Beige ontvangen schrijven uit Parijs zegt: //Al is er veel overdrevens in de ge ruchten van oneenigheid tusschen Pruisen en Prankrijk zeker is het dat hier te lande ijverig aanstalten worden ge maakt om aan alle mogelijke gebeurtenissen het hoofd te kunnen bieden. Er zijn zeer stellige bevelen gegeven om al de regementen uit te rusten; en de vervaardiging van patronen wordt op alle punten zoo druk voortgezetdat in eenige stedenmet name te Brest en teNantes.de inwoners daardoor ongerust geworden zijn en verzocht hebben dat die gevaarlijke bewerking op eenigen afstand van digt bevolkte plekken zou plaats hebben." Het sluiten der zitting van het wetgevend ligchaam te Parijs,- heeft zich door een bijzonder incident geken merkt. Nadat het keizerlijk decreet, waarbij die sluiting wordt bepaald, was voorgelezen, en op het oogenblik dat de leden der meerderheid uiteengingen onder het roepen van Leve de keizer 1 Leve de keizer 1 deden de leden der lin kerzijde een anderen kreet hoorenLeve de vrijheid 1 Leve Prankrijk De afgevaardigden der meerderheid protesteerden hiertegen door te luider Leve de keizerte roepen. Het Journal de Paris zegt dienaangaande het volgende: //Wij gelooven, dat thans voor de eerste maal sedert de instelling van het keizerrijk bij zulk een gelegenheid een andere kreet dan Leve de keizerdoor een belangrijke groep van afge vaardigden is aangeheven. Zij, die oplettend alles gadeslaan en begaafd zijn met de kunst zelfs de minste kenteekenen waar te nemen, zullen voorzeker niet verzuimen op te mer ken dat de volkskreet Leve de vrijheid! werd gevonden op de lippen van een deel der vertegenwoordigers van de natie, op het einde eener zitting, gedurende welke, meer dan ooit, de misslagen van het persoonlijk gezag gelaakt, aan gewezen en in het helderste licht gesteld zijn geworden. Dit heeft een beteekenis waarop de aandacht diende te worden gevestigd." De Cosmopolitan berigt dat eene legermagt, uit vrij willigers zamengesteld, den moord op keizer Maximiliaan gepleegd, willende wreken, in sommige hoofdsteden van Europa uit eigen beweging wordt georganiseerd. Men zegt, dat een beroemd Amerikaansch generaal, die reeds in den door Santa Anna gevoerden oorlog iu Mexico heeft mede gestreden, uit- genoodigd is zich aan 't hoofd te stellen van de beweging, welker centrum waarschijnlijk te Londen zal zijn gevestigd. Maandag is te Genua in eene zeer lalrijxe volksver gadering, onder leiding van eenige mannen van aanzien eenstemming het volgende besluit genomen: uDewijl Italië zijn nationaal programma niet heeft verwezentlijktzoolang het Rome niet tot hoofdstad heeft, dewijl het dan eerst tot innerlijke bloei en tot eenen hoogen rang onder de natiën kan komenzoo besluiten de Genuezen in openbare en al- gemeene vergaderinglo. het regt der Italianen op het bezit van Rome, als hoofdstad huns lands, plegtig staande te houden; 2o. te verklaren dat het voor alle Italianen pligt is met al hunne krachten en met alle middelen mede te werken ■om weder in het bezit van dat gewigtige deel van het Ita- liaansche vaderland te komen. De Romeinsche //nationale Junta" heeft eene pro clamatie uitgevaardigd, houdende eene oproeping tot een onmiddelijkeu opstand in Rome. Daar de bevolking van Rome nachtelijke processien hield om bevrijding van de cholera te verwerven, en deze optogten door de deskundigen uadeelig voor de algemeene gezondheid geacht werden, zijn zij door den kardinaal-vicaris bij een edict van 18 Julij verboden. Parijs is in dit jaar door de hierna te noemen Vorste lijke personen bezocht geworden. De Koning en de Koningin der Belgen; de Keizer van Rusland; de Koning en de Koningin van Pruisen; Ko ning Bodewijk I van Beijeren; Koning Bodewijk II van Beijeren; de Koning van Wurtemberg; de Koning en de Koningin van Portugalde Sultande ex-Koning en Ko ningin van Griekenland; de Koning van Zweden (die nog te Vichy is); de Troonopvolger, Grootvorst Wladimir en Grootvorstin Marie, allen van Rusland; Prinses Eugénie van Leuchtenberg; de Hertog van Leuchtenbergde Her tog van Saxen-Weimarde Groothertog van Mecklenburg- Strelitz, de beide Groothertogen van Saxen-Weimar; de Kroonprins en de Kroonprinses van Pruisende Hertog van Saxen-Coburg-Gotha; de Kroonprins en de Kroonprinses van Saksen; Prins Albert van Pruisen; Prins en Prinses Karei van Pruisen Prins Humbert van Italiëde Hertog en de Hertogin van Aostade drie Prinsen van Oldenburg; de Groothertog en de Groothertogin van Badende Prins van Hohenzollern en zijn zoon Prins Leopold; de Hertog van Coïmbra; de Turksche Troonopvolger; zijn broeder, een angeren zoon des Sultansde Prins van Wallis; de Prinses Alfred en Arthur van Engeland; Prins Oscar van Zweden; de Onderkoning van Egypte, de Groothertog van Mecklenburg; Prins en Prinses Albert van Beijeren; de Prins van Oranje; Hertog Wilhelm van Wurtemberg; Graaf van W urtemberg Grootvorst Constantijn van Rus land; de Prins von Reuss; en de broeder van den Taikoen van Japan. Het hof van assisen te Brussel heeft Sebsstiaan Beflh oud 27 jaren, die zijn vriend Alexandre Paoli, in de maand April jl., te St.-Gilles op eene wreedaardige wijze heeft vermoord en daarna bestolen, veroordeeld tot de straffe dfcs doods. Welke straf op een der openbare plaatsen dier stad zal worden voltrokken. Beff'a heeft als een verstokte booswicht zijn doodvonnis hooren uitspreken zonder van de minste ontroering te doen blijken. Toen de voorzitter hem mededeelde, dat hij nog 3 dagen tijd had om zich in cassatie te begeven, antwoordde hij zeer koelbloedig: //Ik heb de straf verdiend en onderga die liever dan tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld te worden." Al lagchende verliet de veroordeelde misdadiger de gehoorzaal. Onder de schapen in Australië worden verschrikkelijke verwoestingen aangerigt door eene ziekte, welke de cumber- land-epidemie wordt genoemd. In de maanden Pebruarij en Maart dezes jaars heeft zij gewoed in Albany, terwijl zij thans ook in de aangrenzende districten is uitgebarsten. De schapen beginnen te tuimelen en storten, na verloop van lö tot 20 minuten, dood ter aarde. Onder de bezoekers van de Parijsche tentoonstelling in de vorige week, behoorde ook een papa uit de provincie, wiens veel belovende zoon sedert twee jaren te Parijs in de regten studeerde. Zoontje had, zonder eenigen tegenzin te laten blijken, de taak van cicerone zijns vaders op zich genomen; hij leidt hem rond ter bezigtiging van al de won deren der hoofdstad; hij laat hem de kolom "Vendömeende Julij kolom beklimmen; hij laat hem het graf des keizers zien, en brengt hem eindelijk naar het Pantheon. Eer men dezen tempel met zijn heidenschen naam binnentrad, keerde de vader zich om, en op een gebouw aan zijne linkerhand wijzende, vroeg hij: nWat is dat?" De student moest be kennen dat hij het niet wist, maar beijverde zich een agent van politie te roepen en. aan dezen de vraag zijns vaders te herhalen, van wien hij dan ook met eene zware basstem ten antwoord kreeg: //Dat is de academie, waar de stu denten in de regten les krijgen." Men zegt, dat, van dit oogenblik af, papa noch zoontje meer plaisier te Parijs hebben gehad. De Parijsche grappenmakers spotten niet weinig met den grooten rommel decoratien, dien de koninklijke bezoekers hebben achtergelaten. In Charivari geeft Cliam een afbeelding van eene stevige matrone, die zich van de helft der ridder ordes van haar echtgenoot heeft meester gemaakt, op grond dat hij een zwakke borst heeft, en de doctor bang was, dat hij er hinder van zou hebben, indien hij al de juweelen alléén moest torschen. Een andere schets vertoontveen man, die van verbazing achteruit deinst, bij de onverwachte ontmoeting van een vriend, wiens borst van decoratien schittert. Wel man, hoe komt gij aan al dat moois? vraagt hij, Och, dood eenvoudig, ik woon vlak tegenover de elysée het paleis waar de sultan en de czaar hun verblijf hielden. Hoe raar roept een ander naar de lucht ziende, er fonkelen toch nog eenige starren in, ik meende dat ze er allen uitgehaald waren om de boutonnières te versieren. Als een staaltje van Mexicaansche zeden verhaalt men het volgendeIn het voorportaal van het hotel te Mexico, waar de diligence van Puebla aankomt, heeft men steeds een groote voorraad van beddelakens gereed liggen. Waar toe? De reizigers worden op den weg bijna regelmatig uit-^ geplunderd en tot zelfs van hunne kleederen beroofd. In het rijtuig schikt men zich dan daarin zoo goed en kwaad als het gaat; maar in de stad aangekomen, hebben de reizigers een ander kostum noodig, om zich op straat te vertooneu. Daarvoor dienen dan de lakens, waarin de reizigers zich draperen. Ziet men nu in Mexico iemand loopen.die zoo gekostumeerd isdan zegt ieder dadelijk//Dat is een I nieuw aangekomene."

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2