twee handwerkslieden naar de tentoonstelling te- Parijs te zenden. Daar de gekozenen evenwel nog van een derden persoon vergezeld wilden worden, kwam er van de geheele zaak ten slotte niets. Dezer dagen is verschenen het prospectus eener op te rigten Nederlar.dsche lucifers-fabriek, met een kapitaal van f150,000. De Vennootschap zal te Amsterdam zijn gevestigd. Uit 's Gravenhage wordt aan de Köln. Zeil. geschre ven: //Het plan om een groot deel van de Zuiderzee, met name van het zuidelijk gedeelte aan den mond van den IJssel, het zoogenaamde Keteldiep, droog temaken, schijnt zich te zullen verwezentlijken. Men zegt dat hel Brussel- sche bankiershuis Langrand-Dumonceau over deze onder neming met de regering in onderhandeling is. Een reiziger uit het Noorden verhaalt in de Am. Cl., dat hij met zijne zonen, die hij Arlis wilde laten zien, een nacht in 't Amstelhotel logeerdehij had eeue kamerzonder gordijnen om de ledikantenen dunne gaas voor de ramen; het ontbijt was zeer eenvoudig. De rekening luidde: Bougie f\. eene Tasse Thee 0.50Apartement 4. Déjeuner fZ. Service ƒ1.50, =J 10. Er wordt een groot deel van het materieel der vesting Luxemburg in openbare veiling verkocht. Onder anderen zal geveild worden 53,000 pond brons en 126,000 pond giet ijzer, alles beslaande in deelen van gesehut, benevens eene groote hoeveelheid oude wapenen en amunitie, met nog 3 millioen poud gietijzer, afkomstig van verschillende voorwerpen. De vlag voor de oorlogsmarine van den Noordduit- schen Bond is aldus vastgesteld: De vlag is wit en heeft de gedaante van een langwerpig vierkant door een zwart kruis in vier velden afgedeeld. Op het snijpunt der kruisarmeu is een rondwit vlak aangebragt, omzet met een smallen zwarten rand, hetwelk in den vorm van een me- daljon den Pruisischen adelaar vertoont. Van de vier door de kruisarmeu afgedeelde velden zijn er drie wit, terwijl het veld aan den bovensten hoek van den linkerkant door ho rizontale strepen met de bondskleuren (zwart, wit en rood) is aangevuld en in het midden de figuur van het IJzeren kruis vertoont. In West-Cornwall heeft een afgrijsselijk voorval plaats gehad. De International van Londen verhaalt daarvan het volgende: Eenig dagen geleden ging een jongeling van 17 jareu Joseph Walles, van zijne woning naar de kerk, doch kwam oogenblikkelijk weder terug om een parapluie te halen. Zijne moeder zeide hem dal die achter de deur stond en dejon- geling begaf zich er heen. Diiar vond hij een oud geweer; Joseph nam het op en legde het spelenderwijze op zijne jongere zuster aan, die buiten de deur stond. Eensklaps ontvlamt het kruid, het schot raakte het meisje aan 't hoofd, zij viel neder, om niet meer op te staan. Joseph, haar ziende vallen, liep er heen en op het, onder het storten van bittere tranen, uitspreken van haar naam geen antwoord ontvangende, bleef hij zich met hartverscheurende kreten aan haar vast klemmen. Wanhopig zijne zuster toeroepende stond hij op, sloeg zijne blikken in het rond en wierp zich in de armen van zijne moeder, die in onmagt was neergevallenJoseph was plotseling waanzinnig geworden. Men neme dit als een waarschuwend voorbeeld. Te Southampton is behouden aangekomen van New- York het reddingsvaartuig, waarvan wij vroeger reeds melding hebben gemaakt Het is een vlot, slechts 24 voeten lang en 12.j voet breed, bestaande uit drie holten, aan de einden verbonden door puntige cylinders. Het vlot voert twee masten en eene waterdigte tent, waarin voor twee man slaapplaatsen zijn, terwijl de derde de wacht heeft. Eene groote en sterke kist bevat de levensmiddelen en andere provicien. De man, die als kapitein het stoute waagstuk ondernomen heeft, om dit vaartuig over den oceaan te brengen, heet John Mikes. Hij werd vergezeld door twee makkers en legde de reis in 43 dagen af. Zeven maal waren deze drie moedige lieden genoodzaaktwegens het stormachtige weder bij te leggen. "Van het laatste schip, hetwelk zij vóór 8 dagen ontmoetten, hebben zij een levenden haas ontvangen, welken zij gezond en wel naar Southampton hebben mede gebragt. Behalve dat de kapitein 2 dagen niet wel is geweest, hadden alle drie gedurende de reis eene'goede gezondheid genoten. Bij de aankomst in de haven hadden zij 30 gallon drinkwater over gehouden. Op het vlot bevindt zich nog een kleiner derge lijk vaartuig, hetwelk als boot gebruikt werd. Het merk waardigste is, dat deze stoutmoedige zeelieden noch kompas, noch andere instrumenten aan boord hadden en hun koers op goed geluk af genomen hebben. -Hoever strekt zich de vermetelheid [der Amerikanen niet uit? Men spreekt nu van een stoutmoedigen Yankee, die het zelfs zal wagen zonder eeuige voeding den Atlanti sche Oceaan over te stevenen, alleen in de hoop op eene goede vischvangst. Ilij zal een vischtoestel meenemen en een bergplaats voor de vangst en zoo hoopt hijde tentoon stelling te Parijs te komen bezoeken. Als hij maar niet ver geet zijn entreegeld en 1 franc voor het draaibord meê te brengen. In Union Sweet Borough te Londen, hield dezer da gen een arme duivel eene spreekbeurt over den zelfmoord. Toen zijn speech ten einde was, stak hij zijn hand in zijne halsdas en poogde zich te verworgen. Reeds blaauw ge worden, dus op het punt van te sterven, bemerkte een doc- ter, in de zaal aanwezig, wat hij wilde doen. Hij vloog op den spreker toe en bragt hem op zijne beurt het ellen dige van zijn handelwijs onder 't oog. De arme ongeluk kige antwoordde slechts, dat hij soldaat was geweest en armoede hem er toe gebragt had een poging tot zelfmoord te doen. Op last van de justitie is de arme man in een weldadigheidsinstelling opgenomen. Azijnzuur en Oxalzuur. De heer A. Bechamp van de fransche akademie heeft in de wateren van de rivier Perzize zeer belangrijke hoeveelheden azijnzuur en oxalzuur ontdekt. Dit is het eerste voorbeeld van organische zuren, die in fransche stroomen zouden gevonden zijn. Bij het onderzoeken van het bezinksel uit dit water, vond hij door het mi- kroskoop een oneindig aantal bewegende ligchaampjesin aard en voorkomen gelijk aan die welke men in kalkbeddingen vindt. Mr. Bechamp ziet die diertjes aan als de oorzaak der genoemde organische zuren. »Uit een hut op een troon". De tegenwoordige Kei zerin van Marokko is geboortig uit Chaley bij Dole, zij zag het eerste levenslicht op den 20 November 1820 in een armzalige stroohut. Haar geslachtsnaam is Virgiuie Lanter- nier. Zij ging in 1834 met haar ouders naar Algerie en de geheele familie werd door de Marokkanen gevangen ge nomen. Haar vader werd gedood en hare moeder stierf kort daarna. De Marokkanen, die haar gevangen hadden genomen, waren zoo getroffen door de schoonheid van Vir- ginie, dat zij haar leven spaarden. Door een zamenloop van romantische omstandigheden raakte de zoon des Keizers smoorlijk op haar verliefd en nam haar tot vrouw. Deze Keizerin heeft nu haar zusters laten opsporen en aan het Marokkaansche hof lateu brengen waartoe zij thans behooren. GElHËNfiDG BERUSTEN. De koningin Victoria heeft de kouseband-orde aan keizer Frans Joseph en een ultimatum aan keizer Dirk (Theodorus) gezonden. De eerste is zeer dankbaar. Op de Beemster markt golden de stieren weinig, de paarden veel. In En geland is nog maar eéne koe ziek. In Ilardenberg is een kalf geboren met een hondenkop. Te Hekelingen zal het ook weêr kermis wezen. Zijne Zweedsche majesteit wordt op nde Paauw" verwacht. Het in Frankrijk georganiseerde legioen voor Rome is aan het wegloopenmen schrijft het toe aan te dunDe soep. Een mechanicus te Amsterdam maakt brillen, die, als men er mee naar de doorgraving ziet, de oogen doen overloopen. Den sultan zal het Londensche burgerregt worden verleend. Volgens een berigt uit Parijs is er geen wolkje aan den politieken horizon. De ministers van oorlog er marine geven geen audiëntie. Koningin Isabelle gaat nog niet naar Rome. In het Fransche wet gevend ligchaam heeft men gproepen«Leve de keizer" en «Leve de vrijheid". - De sultan schijnt meer pret te Londen dan te Parijs gehad te hebben. Koning Asmodóe roemt zeer de Nederlandsche achterlaadgeweren omdat ze halstarrig weigeren iemand dood te schieten. In Belgie is men druk in de weer met patronen maken. De heer van der Biezen is vóór het beschermend stelsel op de njj verheid, de Censuur op de drukpers, de instandhouding der doodstraf en de ver kondiging van de hel. Leve de vooruitgang! PARIJSCHE TENTOONSTELLING. Men leest in de Köln. Zlg. Voor zijne Stoom-chocolade-borstbonbons en suiker-artikelen is de fabriekant ERANZ STOLLWERCK, alhier, ook dit jaar de prijs-medalje toegekend Deze onderscheiding is des te vereerender, daar de voort brengselen in hetzelfde vak uit alle landeD, en daaronder van ongeveer veertig der aanzienlijkste Parijsche firma's, met elkander concurreerden, en het de eenigste medalje is, die hiervoor heel Pruisen ten deel viel. Vooral wordt de veelzijdigheid van het fabrikaat, die zeker geen der vertegenwoordigde firma's in die mate kan aantooneu, even als de voortreffelijke bewerking en goede hoedanigheid der tentoongestelde artikelen, zelfs van de zijde der Erausche concurrentie, met den mcesten lof erkend. Bovenvermelde daadzaken zijn wel geschikt, om het in Duitschland nog algemeen heerschend vooroordeel, dat alleen Parijs voortreffelijke chocolade-artikelen en confituren zou kun nen leveren, uitteroeijen, te meer daar de verkoop der fa brikaten van den heer Stollwerck op de tentoonstelling zelve zeer aanzienlijk is. De voor naauwelijks een jaar in werking gebragte nieuwe grootere fabriek van den heer Stollwerck, is niet in staat de inkomende bestellingen allen behoorlijk uit te voeren, hij is daarom voornemens, een grooter etablissement op te rigten, waartoe reeds de nieuwste en voortreffelijkste van de op de Parijsche tentoonstelling aanwezige machines zijn aangeschaft.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2