Jïieutös- en ^«ftöoertentie-öfaö. Zevende Jaargang. ZATURDAG 10 AUGUSTUS. „fs 647. 1867. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post „1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Ad vesten tien van 14 regels is 40 Centenvoor eiken regel meer 10 Centen. Zcgelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertenticn intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. 1TIBTJWSTIJDI1T3BIT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 9 Augustus 1867. Bij de heden plaats gehad hebbende aanbestediug ter directie der marine alhier, van het verrigten van eenige werkzaamheden aan verschillende gebouwen, enz., zijn inge komen 8 inschrijvingsbiljetten, als: van de heereu P. Verhey, f 12,780; Qebrs'. Korff, f 12,650; J. van der Woude, f12,500; Gebrs. Moorman, f12,100; Gebrs. Janzen, f 11,694; R. Vos, f11,690; E. J. Knoppert, f11,560; P. Spruit, f11,492. De concerten, uit te voeren door het muziekcorps van het 7e regiment infanterie uit Utrecht, zullen plaats hebben als volgt Ditigsdag 13 Augustus: Soiree Musicale in het lokaal Tivoli; aanvang des namiddags ten 61- uur. Woensdag 14 Augustus: Matinee Musicale in het lokaal Tivoli; des namiddags van 24 uur. Donderdag 15 Augustus: Muziek-uitvoering voor de sociëteit de Eendragt; des namiddags van 24 uur. Vrijdag 16 AugustusSoiree Musicale in het lokaal Tivoli; aanvang des namiddags ten 6^- uur. Zaturdag 17 AugustusMuziek-uitvoering voor de sociëteit de Eendragt; des namiddags van 24 uur. De Staats Ct. van gisteren bevat het reglement en het Koninklijk besluit van 24 Junij, waarvan wij reeds in ons No. van 10 Julij melding hebben gemaakt, waarbij aan het Jongelings Collegie Eendragt baart genoegen alhier, de goed keuring verleend wordt van bedoeld reglement en de vereeni- gfog als regtspersoon is erkend. Wij ontvingen zoo even eene dépeche uit Londen, waarin medegedeeld wordt dat de Engelsche regering aan den kapt. W. Doorenvan de Hollaudsche bark lda Elisaheth (reeders Win. Ruys Zonen) een kostbaren sectant heeft aangeboden wegens het redden van het leven van den En- gelschen kapitein John Casey. Dagblad. Woensdag jl. werd de 32ste algemeene kerkvergade ring der Hersteld Evangelisch-Lulhersche kerk in het ko ningrijk der Nederlanden, te Amsterdam geopend. Als afgevaardigde voor deze gemeente was tegenwoordig de heer J. H. Sonstral. Tot het bestuur dezer verga dering werd gekozen als voorzitter de heer G. W. Stemler als tweede voorzitter de heer J. H. Sonstral; als secretaris de heer P. J. Heiwig en als adj.-secretaris de heer H. W. Kesper L.Az. Z. M. heeft uit aanmerking dat het bijzonder voor de milliciens van 1863, van de onbereden korpsen, die in het volgende jaar ontslagen wordende, voor een groot gedeelte in de schutterijen zullen komen, hoogst nuttig is, dat zij nog gedurende eenige weken in den wapenhandel geoefend en tevens met de behandeling van het achterlaadgeweer he ldeend worden goedgevonden: 1. den minister van oorlog te magtigen om tegen den 5 September aanstaaude de mi- liciens-Verlofgangers der ligting 1863, behoorende tot het regement grenadiers en jagers, de acht regementen infanterie, de drie regementen vesting-artillerie, het korps pontonniers en het bataljon mineurs en sappeurs, in werkelijke dienst op te roepen. 2. te bepalen, dat de voormelde manschappen, voor zoo veel zij ten behoorlijken tijde opkomen vóór of op den 14 October daaraanvolgende weder met onbepaalp verlof naar hunne haardsteden zullen worden teruggezonden. De invoer van vee in Engeland is weder geoorloofd en wel uit de provinciën Zeeland, Overijssel en Noordholland benoorden het IJ. Een telegram uit Batavia heeft berigten aangebragt tot 13 Julij. Aangekomen de navolgende schepen: JEolusde Vries, Rotterdam: Johannes Antonius, de Voogd v. d. StratenRotterdam Nicolaas JVitsen, PortengenAm sterdam PrestoTeekes, Amsterdam; AlmondePijl, Li- verpool; Zes GezustersRutgers, Hong-Kong; Vijf Vrienden Johan, Rotterdam; SeniorBakker, Amsterdam; Europa, Lupcke CardiffVertrouwen, Dekker, Penart'nHenriette Gerardina Svsanna, Dam, Yokohama. Het geheel bedrag der gemeente-schulden in de provincie Noordholland beliep in het vorige jaar iets meer dan vier en twintig millioen gulden, waarvan ten laste alleen van Amsterdam ruim twee en twintig en een half millioen. Onlangs werd een 17jarige knaap, der Justitie niet onbekend, te Rotterdam door de. regtbank veroordeeld, toen hij uit een baal op de openbare straat eenige ponden ka toen had gestolen; die veroordeeling was voor vier jaren, doch de beklaagde kwam van dat vonnis in hooger beroep bij het provinciaal geregtshof in Zuidhollaud, dat hem met vernietiging van het Rotterdamsche vonnis, en opt nieuw regtdoende, tot drie jaren gevangenisstraf veroordeelde. In het begin der maand Junij van dit jaar werd in een huis in de Houtstraat te Nijmegen eene som van p. m. f 2200 gestolen ten nadeele van een daar inwonenden ka pitein-kwartiermeester. De zaak werd de justitie aangegeven, en daarop volgde eene geregtelijke instructie, maar de dader werd niet ontdekt. Vóór eenige weken werd per post een bedrag van f1800 aan deu regter-commissaris teruggezonden, om aan den eigenaar te worden ter hand gesteld. Thans is ook het laatste gedeelte van de som op gelijke wijze terug gezonden. N. R. C. De cholera heeft zich te gelijk in Piemont en in Lom- bardije vertoond, en woedt nog al hevig op Siciliëte Pa- lermo is het aantal gevallen nu wel weêr gering maar te Cantania, waar de ziekte sedert een maand heerscht, ziet het er akelig uit. De geneesheerenapothekers en kooplieden hebben de stad verlatenzoodat de bevolking letterlijk van alles verstoken is, tengevolge waarvan de ziekte dan ook geen palen meer kent. Alle aangetasten sterven; men heeft er ruim 200 dooden per dag gehad, en volgens de laatste be rigten 160. De omringende bevolking heeft wel alle gemeen schap met de stad afgesneden, maar toch verbreidt de ziekte zich alleugs er buiten. In Midden-Italie heeft te gelijk te Rome en Livorno de cholera geheerscht, maar niet hevig. Te Rome zijn van Mei tot 26 Julij 500 persouen het slagtoffer er van geworden en den dag dat de sterfte het sterkst was, telde men nog geen 50 dooden. Uit Afrika verneemt men dat in de provincie Constantine de ziekte verschrikkelijke verwoestingeu aanrigt. Te Briskara telde men 150 dooden per dag. Men duchtte dat de ziekte zich over geheel Algerie verbreiden zon. Die kolonie is buitendien reeds aan hongers nood en ellende ten prooi. De inboorlingen wijten al hun rampen aan de Franschen en hun haat tegen de christenen neemt daardoor niet weinig toe. Dagelijks verschijnen te Berlijn dagbladen met geheele blanco kolommen, wijl de daartoe betrekkelijke gedeelten van de courant van wege de geregtelijke autoriteit zijn in beslag genomen. Naar aanleiding van die open-kolommen beweren anti-regeringsgezinden, dat daar eene drukpersvrijheid in blanco bestaat. Volgens de jongste berigten vordert Juarez eene scha deloosstelling voor den oorlog van 250 millioen en wil hij, zoolang die som niet uitbetaald is, het vertrek van den franschen gezant verhinderen en de eigendommen van fran- sche onderdanen in Mexico in beslag doen nemen.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1